Autor Wątek: FAEMA FAEMINA piękna maszyna  (Przeczytany 9518 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #45 dnia: 29 Marzec 2022, 17:10:09 »
Tak w skrócie to profilowanie w każdej z wymienionych powyżej maszyn ma w zasadzie symulować dźwignie :), cała trzecia fala espresso ,jasene palenia itp. dość różnie,mówiąc łagodnie wychodzi smakowo jeśli używamy wloskiego standardu 9BAR 14Gram 28 sek bo ta biblia espresso sprawdza się we włoskich barach na ciemnych paleniach przy dużym przemiale klienteli i kawie z robustą. Reasumując jeśli mamy średnie i jasne palenia dostęp do różnych singli opartych na 100% arabice to profilowanie moim zdaniem to konieczność żeby coś sensownego z tego wyszło.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Marzec 2022, 17:35:22 »
standardu 9BAR 14Gram 28 sek bo ta biblia espresso sprawdza się we włoskich barach na ciemnych paleniach
Ale rozumiem, że masz świadomość tego, że tak wychwalana tutaj grupa la san marco, którą ponoć prywatnie ma producent Strietmana ( popraw mnie jeśli się mylę) ma w piku 11-12 bar? Podobne ciśnienie generuje polecana przez Ciebie ACS Leva . To znacznie więcej niż te 9 bar z włoskiego baru ze smoluchami.
Okrutne kocopoły wypisujesz.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5323
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #47 dnia: 29 Marzec 2022, 17:53:58 »
że praktycznie nie da się źle zmielić kawy, można zrobić poprawne espresso z każdego przemiału).
Zbytnio nie przesadziłeś?
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Marzec 2022, 18:02:14 »
W granicach rozsądku, założyłem, że oczywistym jest że nikt nie będzie sypał w kolbę przemiału do dripa.
Natomiast od pyłu do tygielka który poprzedni ekspres mi dławił, aż do grubasków (jak na espresso) daje się zrobić espresso.

btw - przemiał do dripa też można w kolbę nasypać, i też wyjdzie dobra kawa, tylko że już nie espresso.
Jeśli chcesz więc uszczegółowić to można rzec: z profilowaniem można zrobić dobrą kawę z absolutnie każdego przemiału, w tym espresso ze znacznie, znacznie szerszego zakresu niż bez profilowania.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5323
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #49 dnia: 29 Marzec 2022, 18:09:04 »
Jeśli chcesz więc uszczegółowić to można rzec: z profilowaniem można zrobić dobrą kawę z absolutnie każdego przemiału, w tym espresso ze znacznie, znacznie szerszego zakresu niż bez profilowania.
Teraz mogę w jakimś stopniu to zaakceptować, jednakże ten rozrzut nie wpłynie za dobrze na najlepsze espresso z danego ziarna, tylko na inny smak.
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Marzec 2022, 19:14:09 »
standardu 9BAR 14Gram 28 sek bo ta biblia espresso sprawdza się we włoskich barach na ciemnych paleniach
Ale rozumiem, że masz świadomość tego, że tak wychwalana tutaj grupa la san marco, którą ponoć prywatnie ma producent Strietmana ( popraw mnie jeśli się mylę) ma w piku 11-12 bar? Podobne ciśnienie generuje polecana przez Ciebie ACS Leva . To znacznie więcej niż te 9 bar z włoskiego baru ze smoluchami.
Okrutne kocopoły wypisujesz.

9 czy 12 bar żadna to różnica , ciśnienie w Piku jak to ładnie określiłeś nie jest aż tak istotne przy włoskich  mieszankach , biblia espresso to włoski standard określony przez ich instytut espresso czy jak się tam nazywają nigdzie nie napisałem ze kazdy bar we Włoszech 1:1 tego przestrzega  chociaż starają sie trzymać tych reguł jak to w Italii bywa bardziej na wyczucie , tak podobno Strietman ma swoje San Marco i o ile nie mam pojęcia ile w peaku ma San Marco to jeśli chodzi o ACS Leve to jesteś w głębokim błędzie bo używałem i nigdy w peaku nie było więcej  jak 8 BAR które w trakcie ekstrakcji schodziło-powoli na 7,5-6 wiec jeśli chodzi o ACC to Ty wypisujesz  jeszcze bardziej okrutne kocopoły :):)warto pamiętać ze ciśnienie w Piku (bardzo mi sie podoba te określenie) bedzie zależało od ustawień na pompie jak również stopnia  zmielenia ziarna .Odpowiedź  dotyczyła istoty posiadania profilowania w ekspresie które nie byłoby istotne w przypadku włoskich mieszanek (wrecz nie byloby wskazane )
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2022, 19:18:29 wysłana przez rollo45 »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Marzec 2022, 20:28:57 »
Odpowiedź  dotyczyła istoty posiadania profilowania w ekspresie które nie byłoby istotne w przypadku włoskich mieszanek (wrecz nie byloby wskazane )

Nie to dobre co wskazane, tylko to co komu smakuje.
Wiele opinii neguje profilowanie w ciemnych mieszankach, a mnie właśnie np ESPRESSO LAVACA z Euro smakuje dużo bardziej zmielona bardzo drobno i przeciągnięta przez 30 sek na 2 barach i dokończona na 6 niż walnięta od początku 9.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Marzec 2022, 20:32:13 »
San Marco to jeśli chodzi o ACS Leve to jesteś w głębokim błędzie bo używałem i nigdy w peaku nie było więcej  jak 8 BAR


Ja tu widzę 11 bar. Grupa la San marco ma wewnątrz dwie sprężyny, tam jest bardzo wysokie cicśnienie.
Profil dużej dźwigni ze sprężyną jest właśnie taki, ze większość ekstrakcji jest w ciśnieniu blisko pika, właśnie blisko tych 11 bar w przypadku LSM, później ciśnienie drastycznie spada.
Pompa nie ma ciśnienia w piku.
Różnica w ciśnieniu  9bar vs 12 bar jest w dźwignia taka jak 9 vs 6 czyli kolosalna. Zmiel kawe i zrób dwa shoty na 9 i 6 barach i później napisz, ze różnica jest niewielka.
Ciśnienie na dźwigni ze sprężyna , nie będzie zależało od stopnia zmielenia, tzn będzie, ale shot będzie nieudany.
Dobra, dla mnie eot bo widzę, że nie ma sensu ciągnąć „dyskusji”

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #53 dnia: 29 Marzec 2022, 20:55:35 »
Ciśnienie w Piku 9-11 przy włoskiej mieszance moim zadaniem nie będzie żadnej różnicy i nie zgodzę się  tym  ze  to to samo co 9-6 bo zupelnie co innego ,moja odpowiedz dot ciśnienia w Piku w zakresie 9-12 moim skromnym zdaniem w tym zakresie przy włoskiej mieszance i przy pompie różnicy nie będzie ,nie wiem skąd nagle porównanie 9-6 tu wypada mi się  zgodzić ze różnica będzie :):):), może rzeczywiście było więcej jak testowałem ACS Leve ,zeby dźwignia nie wybiła mi zębów mogłem nie zauważyć ile tam było w szczytowym momencie :) dość  szybko schodzilo pewnie w granice 8BAR , przypomnę ponownie ze temat dot istoty posiadania profilowania w ekspresie , nagle zeszliśmy na charakterystykę techniczna pracy dźwigni itp a to zupełnie inny temat :)nie wspomne ze standard  włoskiego parzenia espresso na który się powołałem  tez dot w zasadzie ekspresów pompowych jedynie  profilowanie zostało porównane do symulowania dźwigni .
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2022, 20:57:36 wysłana przez rollo45 »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #54 dnia: 29 Marzec 2022, 21:06:30 »
i na off topie właśnie głównym powodem dla którego przeszedłem na Strietmana  jest to ze nie mam wskazania ciśnienia, nie mierze czasu i ciśnienia :):) jedynie ważę dozę i mam święty spokój :):):)i zawsze dobre espresso wychodzi

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1128
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #55 dnia: 29 Marzec 2022, 21:43:38 »
Eagle One za prawie 30K bez profilowania w dzisiejszych czasach ::(, Descent rozważałem poważnie ale z moją naturą mnogość opcji pewnie by doprowadziła mnie do szaleństwa:):)może dźwignia ACS EVO LEVA pół ceny GS3 a w filiżance na pewno będzie lepiej :)

Dźwignia to dobry kierunek, szczególnie ACS, w Coffe-lovers w Tychach mają na demo.
Byłem, testowałem różne kawki. Jakość naparu powala. Warto się wybrać. Po wizycie przeszedł mi pomysł kupna w przyszlości LM LM.

Film z wizyty w coffe-lovers w tym wątku

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11229.0

« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2022, 21:46:30 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #56 dnia: 29 Marzec 2022, 22:10:02 »
Ta demówka z Tychów chyba jest do sprzedania właśnie  za 15.000 gdzieś widziałem ofertę :)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1128
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Marzec 2022, 22:47:12 »
Ta demówka z Tychów chyba jest do sprzedania właśnie  za 15.000 gdzieś widziałem ofertę :)

Tym bardziej warto  kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1443
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Marzec 2022, 23:13:15 »
no w takiej cenie :):), sto razy lepszy wybór od GS3 :)

Offline CrQ

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: FAEMA FAEMINA piękna maszyna
« Odpowiedź #59 dnia: 30 Marzec 2022, 00:34:08 »
Temat bardzo się rozwinął. Zastanawia mnie, jak się ma taka GS3 ale MP do dźwigni... w zasadzie, w MP też można regulować ciśnienie. Są straty wody, bo zasada działania jest trochę inna... jednak finalnie z ręki, też da się po jakimś profilu to zaparzyć... czy się mylę?

Co do Faeminy, to chyba jest tam grupa taka sama jak w Faema President GTI... Niestety nie mogę znaleźć instrukcji w necie. I chyba z ustawieniami procesu się nie poszaleje.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2022, 00:47:10 wysłana przez CrQ »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi