Autor Wątek: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.  (Przeczytany 5070 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« dnia: 06 Październik 2021, 18:05:25 »
Dzień dobry/dobry wieczór :)

Jak w temacie, córka poprosiła mnie, abym wybrał dla niej sprawdzony ekspres do pracy. Pomyślałem o Was, użytkownikach automatów z WoK-a. Ekspres będzie obsługiwał sześć osób pijących wszystkie rodzaje kawy. Jako to bywa w pracy dobrze by było, aby był jak najmniej uciążliwy w codziennej eksploatacji.

Dziękuję za polecenie sprzętu.
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Październik 2021, 18:30:55 »
Najmniej uciążliwy, hmm.....
Znam te tematy z mojej pacy, nikt nie dba o konserwację tylko klika.
U nas w pracy jest Delonghi,  ja sam osobiście też niedawno kupiłem tej marki.
Dlaczego? Przez wiele lat miałem saeco, który do biura czy domu, jeśli ktoś nie ma wiedzy czy ochoty na konserwację nie nadaje się z uwagi na upierdliwą konserwację bloku zaparzającego,  którego prowadnice regularnie co 400-500 kaw trzeba smarować.
Automaty Melitta czy Siemens też mają podobne bloki.
W nivona nie ma potrzeby smarowania, w Jura natomiast nie wyjmiesz bloku, ale co jakiś czas musisz oddać do serwisu. Każdy automat raz w roku przy takiej ilości kaw trzeba poddać konserwacji i czyszczeniu środka,  gdzie wszędzie jest kawa czy pył kawowy.
W przedziale 3 tys. większość robi podobną kawę po odpowiednim dobraniu ziaren i ustawień młynka.
Mój Delonghi robi b. dobrą kawę (mam też kolbę więc wiem o czym mówię), minusem dla tych 6 osób może być brak bezpośredniego wyboru ulubionej kawy, trzeba 2 razy kliknąć do ustawień zaprogramowanych kaw,  ale są automaty, które mają dedykowane 3 czy więcej profili.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Październik 2021, 18:46:01 »
Ja bym polecił coś takiego, przeznaczone do małego biura.  Przez kilka lat  maszyna codziennie obsługiwała 6 osób cały czas działając  niezawodnie. Ma  łatwo wyjmowany blok zaparzający, raz na tydzień do przemycia  ciepłą woda i tyle. Po roku przyszedł serwisant i pochwalił, że ekspres  jest w nienagannym stanie. Specjalnie mnie to nie zdziwiło,   w końcu osobiście  raz na tydzień blok zaparzający  czyściłem pod kranem z ciepłą wodą.   :-)

https://www.morele.net/ekspres-cisnieniowy-saeco-royal-professional-357170/

Kawa wychodziła dobra, bo wsypywana  świeżo palona.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2021, 18:48:15 »
Dzięki za pożyteczne rady.
Mój Delonghi robi b. dobrą kawę
Jaki to model?

Dzięki @ROSS JB
Chyba go już nie produkują?
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2021, 18:55:23 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2021, 20:10:35 »
Ten Saeco Rolyal ma niestety blok jak w każdym innym saeco t.j  wymaga smarowania prowadnic.
Może po roku był w dobrym stanie,  ale instrukcja zalecała smarowanie co 400-500 kaw.
Poza tym to dość leciwa już konstrukcja i nie sądzę, aby moc kawy  była sterowana ilością dozowania mielonej kawy jak u mnie czy innych nowoczesnych automatach.

Swój opisałem tutaj:

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fforum%2Ewszystkookawie%2Epl%2Findex%2Ephp%3Ftopic%3D11359%2E0&share_tid=11359&share_fid=72823&share_type=t&link_source=app

Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2021, 20:29:45 wysłana przez Makgajwer »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Październik 2021, 14:39:57 »
https://www.morele.net/ekspres-cisnieniowy-saeco-royal-professional-357170/

Znam ten model i mam od lat okazję do porównania z tym https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/saeco-aulika-focus.bhtml (starszym - przez 6 lat, nowym od paru miesięcy).

Ten wskazany przez ROSS-a lepiej podgrzewa filiżanki, ale z kolei co chwilę durnieje z informacją, że fusownik jest pełny. Nieprzemyślana konstrukcja, nawet chyba było o tym na forum.
Aulika lepiej moim zdaniem parzy. Ale miejsce na filiżanki jest raczej dla picu (z przykryciem ściereczka trzech wąskich sztuk zadziała - ale do biura to nie jest rozwiązanie).

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Październik 2021, 16:29:25 »
Ten wskazany przez ROSS-a lepiej podgrzewa filiżanki, ale z kolei co chwilę durnieje z informacją, że fusownik jest pełny. Nieprzemyślana konstrukcja, nawet chyba było o tym na forum.
Aulika lepiej moim zdaniem parzy. Ale miejsce na filiżanki jest raczej dla picu (z przykryciem ściereczka trzech wąskich sztuk zadziała - ale do biura to nie jest rozwiązanie).

Mieliśmy kiedyś w firmie takie 2 na ~50 osób, chyba dzierżawa z pełnym serwisem i zaopatrzeniem w kawę. Działały w sumie OK przy b.dużym obciążeniu (serwisant się dziwił widząc licznik kaw ile tego robimy) przez kilka lat, pod koniec często dostawaliśmy zastepczy, a "nasz" lądował w serwisie
Podgrzewacza filiżanek nikt nie używał (nie zmieściły by się ;), wiele osób miało swoje kubki...), za to obok był dystrybutor wody, z gorącą i wystarczyło trochę nalać i już zagrzane.
Co do komunikatu o fusach -  to jest trywialne rozwiązanie: licznik zrobionych kaw i po wyjęciu fusownika na kilka sekund reset. Oczywiście mieliśmy z tym problem, bo panie sprzątające myły toto codziennie wieczorem, i chyba zgodnie z BHP najpierw wyłączały z prądu - wtedy oczywiście licznik się nie resetował i i rano po jednej kawie potrafił powiedzieć, że jest full, statystycznie w połowie objętości ;) Oczywiście wystarczyło wtedy go wyjąć na ~5sekund i zaraz włożyć z tymi kilkoma ciatkami... i do wieczora działał oK


Największy problem był z zapychaniem/zasyfianiem się spieniacza do mleka. Codzienne mycie to za mało, trzeba było w środku dnia zdemontować i wymyć...
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2021, 16:35:58 wysłana przez WS5 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Październik 2021, 16:55:00 »
Dzięki chłopaki  :poklon:

Na razie u córki w pracy wygrywa w "konkursie piękności" propozycja @Makgajwer -a
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Październik 2021, 18:50:04 »
Super,  bo automat nie tylko ładnie się prezentuje lecz jest solidnie wykonany.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Październik 2021, 19:35:16 »
Co do komunikatu o fusach -  to jest trywialne rozwiązanie: licznik zrobionych kaw i po wyjęciu fusownika na kilka sekund reset.

Ale chyba mowa o innym modelu. Ten, z którym mam do czynienia, ma taki obciążnik (cos jak w wc), jak go ciastka dociskają, to daje komunikat. problem powstawał, jak kawałek ciastka się do tego przyczepił (przykleił?). Trzeba było paluchami ściągać, podłożywszy uprzednio ręcznik jednorazowy, bo po wyjęciu zasobnika pod tym był blat.
A że, jak to w biurze, jak trzeba było trochę popracować nad ekspresem, to nagle już nikomu się kawy nie chciało, mój paluch był w użyciu z reguły.

Dzięki chłopaki  :poklon:

Na razie u córki w pracy wygrywa w "konkursie piękności" propozycja @Makgajwer -a

Delonghi w mojej ocenie wygrywa zawsze jako priv, bo jest najłatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Ale kawę lepszą robi Saeco Aulika.
Natomiast z wykorzystywaniem pojemnika na mleko bym miał wątpliwości. To jest dobre do domu. Pojemnik do lodówki ciach!, bo jest płaski celowo dla półki w drzwiach. W robocie lepiej wrazić rurę w karton  mleka.
No chyba że u córki ludzie "cyliwizowane" i bedom dbać.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2021, 19:40:14 wysłana przez rapoh »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Październik 2021, 19:52:48 »
No chyba że u córki ludzie "cyliwizowane" i bedom dbać.
Dbać, to nie wiem, ale chyba do lodówki będzie im się chciało wstawić. @Makgajwer nie ma problemu z wypięciem  pojemnika na mleko?.Nabywcy pytają się o tę funkcję z załącznika, objętość 6 filiżanek!... piłeś?
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2021, 20:15:41 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Październik 2021, 21:48:39 »
Z wypinaniem nie ma problemu,  pojemnik mieści się w lodówce z rurką,  z której wylatuje mleko.
Ja robiłem w weekend 4 kawy cappuccino , nawet do połowy nie napełniałem pojemnika i jeszcze zostało mleko.  Spokojnie starczy na 6 i więcej kaw. Mimo wszystko lepiej pojemnik co 3 dni myć,  bo to mleko.
U nas w firmie nikt tego nie używa,  tylko dodaje zwykle mleko.
Ja w domu też z żoną piję czarną z gorącym mlekiem podgrzanym w mikro.
W smaku żadna różnica.
Tej long nie piłem,  ponieważ lubię mocne podwójne espresso,  które piję z kolby,  a żona pije kawe czarna większą ok. 100 ml z mlekiem.
Jest w zestawie dzbanek na 6 kaw I program do tego, ale nie korzystałem,  może kiedyś jak większą ferajna będzie.
Odnośnie konserwacji: pod koniec dnia przed wyłączeniem zawsze uruchamiam płukanie,  ponieważ ilość wody jaką przed wyłączeniem automat przepłukuje jest b. mała i po wylaniu można zauważyć, że jest brudna , tak samo ta, która wylatuje po włączeniu,  dlatego robię dodatkowo to płukanie,  aby mieć jeszcze bardziej czysty sytem.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2021, 21:56:53 wysłana przez Makgajwer »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Październik 2021, 21:52:00 »
@rapoh  nie wiem jak to saeco robi, ale uwierz mi, że mając kolbę z npf mam porównanie i delonghi robi b. dobre espresso.
Bardzo dużo zależy od kawy i ustawień młynka. U mnie ustawiony jest na 2, bo na 1 leciała b. wolno i przy tych ziarnach jakie teraz mam zasypane to optymalne ustawienie na espresso,  Doppio i long Cafe.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Październik 2021, 01:10:20 »
nie ma problemu z wypięciem  pojemnika na mleko?.


W tym względzie Delonghi jest m.zd. bezbłędny. Po prostu wyjmujesz i "dawasz" do lodówki. Następnego dnia wsuwasz.
Pojemnik trzeb wszak myć. A system płukać, wlewając od czasu do czasu wodę. Poza tym trzeba robić "odmleczanie".  Delonghi ma do tego dedykowany płyn.
Został mi po moim półautomacie :-) nowy. Sam nie wiem, czemu go nie opchnąłem.

Makgajwer
Coby była jasność: Ja nie psioczę na Delonghi. Uważam, że dla potrzeb domowych są najlepsi. Wcale bym Auliki nie polecał jakoś specjalnie, ale już jak chodzi o biuro, to bym się zastanawiał. Jak widziałem, jak ludzie orają te Saeco'i (bo "państwowe"), to wiem, że jest sprzęt do takich miejsc.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Dobry ekspres automatyczny do 3000zł.
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Październik 2021, 11:06:35 »
Zgadzam się co do Saeco w kontekście użytkowania w biurze, czyli przy założeniu że nikt zbytnio nie będzie dbał o ekspres - nie generalizując, taka jest po prostu statystyka. Te automaty są tak zajeżdżane że głowa mała i na prawdę dużo wytrzymują.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi