Autor Wątek: Eureka Mignon Single Dose Grinder  (Przeczytany 86264 razy)

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #585 dnia: 25 Marzec 2022, 14:03:04 »
Wszyscy wiemy na czym polega retencja, dlatego powinno byc jasne, ze stwierdzenie "wsypuje 16 wychodzi 14"  nic o retencji nie mówi, a wrecz sugeruje że jest bez sensu, bo nie moze stale mlynek zjadać kawy.

Zjadać moze ciągle przez kilka pierwszych mieleń aż zapcha wszystkie dziury, a potem to jeśli cokolwiek zje, to musi oddać jako naddatek innym razem.

Mój bez pompki regularnie oddaje 18g z 18g wsypanych, ale oczywiste jest że nie ma 0 retencji. Robiłem testy i realnie wiem, że starej kawy wymienia się wtedy jakieś 0.5g. Ale to testy kompletnie innego rodzaju.

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #586 dnia: 27 Marzec 2022, 11:29:14 »
Przy dzisiejszym czyszczeniu zrobiłem najdokładniejszy test retencji jaki zdołałem (Przy uzytkowaniu bez pompki).
Rozebrałem wszystko razem z frontem. Wymiotłem najpierw całą kawę na drodze do kubka - w tym wszystko przyklejone do i za clump crusherem oraz z całych powierzchni żaren. To potraktowałem jako retencja "wymienna". Nastepnie wymiotłem wszystko poprzyklejane w zakamarkach (głównie wokół żaren).

Wyniki:

Retencja wymienna: 0.3g
Pozostała kawa zbrylona w szczelinach: minimum 1.5g (tyle wymiotłem przy czyszczeniu (łącznie z dłubaniem igłą), ale na pewno gdzieś głębiej jest jeszcze trochę)

Ciekawostki:
- mimo dużej statyki w ostatniej kawie, tunel za clump crusherem jest tylko zapylony, nic nie blokuje.
- po złożeniu młynek chodzi wyraźnie ciszej - widać jest wrażliwy na jakieś losowe siły dokręcania czy coś.

Zrobię przy następnym czyszczeniu podobny test. Jeśli wynik będzie podobny, to o pompce definitywnie zapominam, bo nie ma dla mnie sensu, a korzystanie z młynka bez niej (z przeźroczystą pokrywką) jest super wygodne.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #587 dnia: 03 Maj 2022, 11:26:02 »
Jeśli ktoś jest chętny to mam kilka sztuk Single Dose białego w dobrej cenie  8)  Zamówienia na priv
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #588 dnia: 03 Maj 2022, 12:27:34 »
Jeśli ktoś jest chętny to mam kilka sztuk Single Dose białego w dobrej cenie  8)  Zamówienia na priv


Jestem na liście preorderowej. Nie wiem czy ta sprawa jest już zamknięta, czy jeszcze czekamy na rzut młynków w tej cenie?
Chyba, że ta cena odpowiada tamtej to w sumie nie ma znaczenia :)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #589 dnia: 04 Maj 2022, 08:07:58 »
Dla tych którzy byli na liście oczywiście zgodnie z obietnicą będzie taka cena  8) Prośba tylko o pisanie do mnie priv z danymi do wysyłki.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline AdamGD Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Faema Faemina, La Pavoni Europiccola Professional
  • Młynek: Eureka Mignon Oro SD, 1zpresso JX-pro, Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #590 dnia: 08 Maj 2022, 14:16:23 »
Jeśli ktoś z listy planuje zrezygnować to chętnie przytulę jeszcze jeden kod, bo jednak potrzebuję dwóch młynków:)

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #591 dnia: 09 Maj 2022, 07:40:40 »
@AdamGD napisz priw z danymi do wysyłki :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #592 dnia: 17 Maj 2022, 21:56:42 »
A ja tak spytam trochę z innej beczki - chodzi mi po głowie ten młyn. Pytanie brzmi czy będąc już w posiadaniu Eureki Mignon (wersja z dozownikiem) - leciwej, to fakt, ale sprawnej - jest jakiś sens taką przesiadkę robić? Piję tylko espresso ewentualnie napoje na jego bazie. Od dłuższego czasu używam swojego młynka jako single dose - każdorazowo odmierzam porcję na jednego shota. Młynek do tego nie stworzony co prawda ale raz, że hopper się mniej brudzi od olejków a dwa, że ziarenka nie leżą bez sensu „na powietrzu” (piję 1-2 kawy dziennie maksymalnie).

Warto? Żarna w tej mojej Eurece to jeśli dobrze pamiętam płaskie 50 mm (wymieniałem ze 2-3 lata temu).

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #593 dnia: 18 Maj 2022, 09:55:57 »
Myślę, że jakiejś spektakularnej różnicy nie odczujesz. Ja zmieniając 38mm stożek na ten młynek jakiegoś cudu w przypadku kaw mlecznych nie widzę- pewnie dlatego że mleko tłumi niuanse. Ale już samo espresso wychodzi rzeczywiście lepsze. Jednak nie wiem czy możnaby wyczuć różnicę w ślepym teście pomiędzy espresso ze zwykłej Eureki a single dose.

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #594 dnia: 18 Maj 2022, 12:15:50 »
Dzięki. Z tyłu głowy mam właśnie takie podejrzenia / przeczucia, że nie powali mnie nic na kolana po przesiadce ale (nomen omen ;)) ziarenko w głowie kiełkuje i spokoju nie daje

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #595 dnia: 19 Maj 2022, 01:19:03 »
nie powali mnie nic na kolana po przesiadce

Nie powali, ale różnica jest wyraźna. Zmieniłem właśnie młynek podobny do twojego (Mignon Manuale) i poza nieco lepszą kawą jest jeszcze istotna różnica:
- młynek dużo łatwiej dostroić (kawa jest smaczna w szerszym zakresie, który spokojnie regulujesz i czujesz delikatne zmiany, a nie jak w poprzednim często minimalna zmiana i już kawa niedobra)
- mniej zbryla (skończyły się problemy z kanałowaniem)
- inne drobne usprawnienia (ciszej, ładniej, szybciej ...)

Jakoś tak po prostu przyjemniej się teraz kawę robi :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #596 dnia: 22 Maj 2022, 22:50:35 »
Wreszcie zdecydowałem się na porównanie Niche z Eureką SD. Młynka elektrycznego zasadniczo używam tylko do espresso i napojów opartych na espresso. Na tą chwilę przy kawach, które pijam nie jestem w stanie jasno stwierdzić, który młynek wolę smakowo ;) Z kilku kaw, które pijam sprawdziłem na razie tylko jedną Peru - z moich standardów jeszcze Mogiana czeka na swoją weryfikację.
Na ten moment przy tej złośliwej Peru (powtarzalność nie jest jej domeną) na Eurece zasadniczo nie widzę kanalizowania, co przy Niche w tej kawie było dosyć stałym punktem programu. Dodatkowo przy tej samej dozie mam wrażenie, że w Eurece stopień ubicia jest większy - tamper wchodzi głębiej w sitko.
Dodatkowo zastanawia mnie retencja na tym młynku ;) Nie robiłem podobnych testów na moim Niche i może wskazania wagi są jakie są, ale wciąż zostaje więcej kawy w środku niż powinno i przy kolejnych przemiałach nie widzę aby je oddawał. No to musi być jakiś problem z wagą, bo przecież nie ma opcji aby zjadał ją bez końca ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #597 dnia: 23 Maj 2022, 12:03:41 »
Dodatkowo przy tej samej dozie mam wrażenie, że w Eurece stopień ubicia jest większy - tamper wchodzi głębiej w sitko.

To chyba różnica wynikająca z rozmiaru zmielonych cząstek.
Ewentualnie spore pylenie - znowu, łatwiejsze "upakowanie" prowadzące do zajęcia mniejszej objętości przez tę samą ilość.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #598 dnia: 23 Maj 2022, 12:08:13 »
Jeszcze jest coś takiego jak zbicie w trakcie mielenia dające mniejszą lub większą puszystość przemiału. Tutaj zdaje się wpływ ma konstrukcja młynka, niekoniecznie sama jakość żaren.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #599 dnia: 23 Maj 2022, 16:56:32 »
Jeszcze jest coś takiego jak zbicie w trakcie mielenia dające mniejszą lub większą puszystość przemiału.

Ale to chyba bardziej by było widoczne przed tampowaniem, to co wypada z młynka, natomiast jeśli tamper "wchodzi głębiej w sitko" to już obstawiam większą kompresję wynikającą z mniejszej przestrzeni między cząsteczkami = drobniejszy przemiał.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi