Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 313271 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1140 dnia: 13 Marzec 2022, 18:49:22 »
Z ciekawości muszę zmierzyć moje sitka i zobaczyć jak to wygląda.
Sprawdź też aktualnym tamperem, jaki masz luz w poszczególnych sitkach, bo ja po włożeniu swojego tampera ewidentnie rozróżniam większy luz w tych większych sitkch, gdy poruszam nim w poprzek ścianek.
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1141 dnia: 13 Marzec 2022, 20:06:09 »
Wychodzi mi na to, że średnica wszystkich sitek to 58,50-55mm, ale im bardziej mierzę tym bardziej wątpię w swoją dokładność pomiaru  :smiech:

Mój tamper ma 58,45mm więc jakiś tam luz jest wyczuwalny.

W sumie to ile powinno mieć modelowe sitko VST?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1142 dnia: 13 Marzec 2022, 21:29:06 »
ale im bardziej mierzę tym bardziej wątpię w swoją dokładność pomiaru 
Jak masz elektroniczną, to wystarczy, że trochę mocniej naciśniesz i już pokazuje inny pomiar, a w tym przypadku rozbijamy się o dziesiąte milimetra. Może masz szczęście, że Tobie trafiły się wszystkie takie same.
W sumie to ile powinno mieć modelowe sitko VST?
Każde sitko do grupy 58, nieważne, jakiej firmy powinno mieć zewnętrzną średnicę 60mm, zaś wewnętrzna zależy od grubości blachy. W VST jest ona grubsza. Wszyscy przyjęli, że dla nich odpowiedni tamper będzie o średnicy 58,55, choć jeden producent, chyba z Australii robi 58,60 i wg mnie jest to najlepsza średnica dla VST, oprócz dla tych 🤬, moich 18 i 20.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2022, 22:47:41 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1143 dnia: 13 Marzec 2022, 22:08:48 »
Tak sobie czytam co piszecie i nasunęło mi się pytanie..

A to minimalny luz między tamperem i sitkiem zrobi jakąś duża różnice?
Wiadomo, najlepiej jak tamper jest dopasowany dość dobrze. Sam kupiłem 57.35 z lelita a mogłem za niecałe pół tej ceny kupić Motte które miała 57mm.

Ale jak mamy np 0.10mm luzu, a z innym sitkiem mielibyśmy np 0.25mm albo 0.30mm, to będzie źle?

Myślałem że takie różnice to ujdą, że dopiero czymś w rodzaju pół milimetra trzeba by się martwić.

Co do pomiaru suwmiarka elektroniczna, to jako osoba która robi codziennie pomiary różnymi narzędziami, od suwmiarek po mikrometry, średnicówki i inne, mogę powiedzieć że ciężko o dokładny pomiar otworu. Zakładając że suwmiarka ma niezużyte szczęki to da się zmierzyć z dokładnością do kilku setek ale musi być spełnione kilka warunków - dobrej jakości suwmiarka ( czyli nie taka za kilkadziesiąt zł) i odpowiednie przyłożenie, w praktyce takie przyłożenie można mieć jak się codziennie ta suwmiarka posługuje np w pracy. W innych przypadkach błąd pomiarowy może być nawet i o 0.20mm. A to juz dużo.

Takie otwory najlepiej mierzyć średnicówka dwupunktową, ale to droga zabawka.
Prosciej jest włożyć tamper i spróbować z boku włożyć kawałek papieru  i sprawdzić czy luz się kasuje, jeśli nie to dwa kawałki kartki papieru. Kartka normalna z zeszytu ma 0.10mm.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2022, 22:24:28 wysłana przez Dawid1144 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1144 dnia: 13 Marzec 2022, 22:43:14 »
Co do pomiaru suwmiarka elektroniczna, to jako osoba która robi codziennie pomiary różnymi narzędziami, od suwmiarek po mikrometry, średnicówki i inne, mogę powiedzieć że ciężko o dokładny pomiar otworu. Zakładając że suwmiarka ma niezużyte szczęki to da się zmierzyć z dokładnością do kilku setek ale musi być spełnione kilka warunków - dobrej jakości suwmiarka ( czyli nie taka za kilkadziesiąt zł) i odpowiednie przyłożenie, w praktyce takie przyłożenie można mieć jak się codziennie ta suwmiarka posługuje np w pracy. W innych przypadkach błąd pomiarowy może być nawet i o 0.20mm. A to juz dużo.
Profesjonalne wyłuszczyłeś 👍

Co do tych dziesiątych milimetra w ściśle dopasowanej bazie tampera do sitka, może to nie ma znaczenia, ale nie chcę się zastanowić, czy aby ma to znaczenie. Lepiej jak mielonka jest ubita po całości, ale na pewno wewnętrzne ścianki sitka są czyste, nie oblepiine mielonką, a co za tym idzie prysznic po bokach też taki jest!
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2022, 22:45:21 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1145 dnia: 14 Marzec 2022, 03:11:36 »
Warto mieć dopasowany tamper do sitka,  20g IMS bez rantu z powłoką kwarcową.

Tamper Rojes 58,8 mm. Nie widzę sensu przepłacania za Torr,a.
Idealnie zgarnia kawę.

Polski producent. Normalna cena.



coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1146 dnia: 14 Marzec 2022, 07:32:51 »
Idealnie zgarnia kawę.
Jak na zdjęciu?

Jak nie widać różnicy, to też uważam, że nie warto kupować TorrToys'a czy Pullman'a.
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1147 dnia: 14 Marzec 2022, 10:28:16 »
Myślałem że takie różnice to ujdą, że dopiero czymś w rodzaju pół milimetra trzeba by się martwić.

Dopiero powyżej 3mm luzu w sitku 58mm zaczynają się problemy.
Mniejszy luz to tylko kwestia estetyki i łatwiejszego prowadzenia tampera w sitku jak ktoś ma problem z równym prowadzeniem.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1148 dnia: 14 Marzec 2022, 12:14:26 »
Idealnie zgarnia kawę.
Jak na zdjęciu?

Jak nie widać różnicy, to też uważam, że nie warto kupować TorrToys'a czy Pullman'a.


Dokładnie jak na zdjęciu. Używam 2 sitek 16 i 20, dwa tampery Rojes 58,6 i 58,8 mm.

https://www.eb-lab.coffee/new-products-1/b702th28sf
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2022, 12:25:40 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1149 dnia: 14 Marzec 2022, 12:38:03 »
Tamper od Thorra to nie tamper to stan umysłu hihi

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1150 dnia: 14 Marzec 2022, 14:38:59 »
Tamper od Thorra to nie tamper to stan umysłu hihi
👍😅 Nikt nikogo nie zmusza, aby dostąpić takiego stanu.
》tertium non datur《

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1151 dnia: 15 Marzec 2022, 13:19:29 »
Różnica w powierzchni między 58 (2642mm kwadratowe) a 58.55mm (2692) to około 50mm kwadratowych. Czyli tak jakbyście mieli nieubity kwadrat 7x7mm. To chyba jednak warto dobrze dopasować tamper?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1152 dnia: 15 Marzec 2022, 18:11:28 »
Różnica w powierzchni między 58 (2642mm kwadratowe) a 58.55mm (2692) to około 50mm kwadratowych. Czyli tak jakbyście mieli nieubity kwadrat 7x7mm. To chyba jednak warto dobrze dopasować tamper?
A @Henry twierdzi, że dopiero tamper z bazą 55mm i mniej, w sitku 58 zrobi różnicę i co mu zrobisz  :-\
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2022, 18:19:52 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1153 dnia: 15 Marzec 2022, 20:40:22 »
Myślę, że @Henry ma rację.

Edit.

Właśnie z ciekawości zrobiłem espresso. Sito średnica 51mm, tamper średnica 43mm. jak myślicie, wyszło u mnie?    [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2022, 21:08:04 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1154 dnia: 15 Marzec 2022, 21:07:29 »
Ja tylko stwierdzam fakt - na podstawie testu który zrobiłem:



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi