Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 312748 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1155 dnia: 15 Marzec 2022, 21:18:15 »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1156 dnia: 15 Marzec 2022, 21:25:37 »
Kiedyś robiłem porównanie tamperów 58 i 58,5 mm, różnicy w filiżance nie było.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1157 dnia: 15 Marzec 2022, 21:28:50 »
Ja tylko stwierdzam fakt
Zgadzam się, stwierdzasz fakt... WIZUALNY.
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1123
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1158 dnia: 16 Marzec 2022, 02:03:26 »
Myślę, że @Henry ma rację.

Edit.

Właśnie z ciekawości zrobiłem espresso. Sito średnica 51mm, tamper średnica 43mm. jak myślicie, wyszło u mnie?    [emoji38]

Jedną z wielu zalet posiadania dopasowanego tampera, jest brak konieczności częstego czyszczenia grupy z resztek kawy. Grupa po prostu jest czysta.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1159 dnia: 16 Marzec 2022, 08:34:47 »
Zgadzam się, stwierdzasz fakt... WIZUALNY.

Nie ma różnicy w widocznej ekstrakcji i smaku - ale jestem zwolennikiem mocniej palonych kaw, więc zaraz by mi ktoś wypomniał że na tym drugim się nie znam ;-)

Grupa po prostu jest czysta.

Czystość oczywiście jest argumentem. Choć ja bym uznał za ważniejsze to że lepiej dopasowanym tamperem łatwiej się równo ubija jak ktoś używa klasycznego tampera.

To chyba jednak warto dobrze dopasować tamper?

Wiadomo ze lepsze jest wrogiem dobrego. Sam używam na co dzień 58.5mm. Kwestia tylko jaka jest różnica - czy bardziej "warto mieć" czy bardziej "trzeba mieć" ;-)


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1160 dnia: 16 Marzec 2022, 08:53:38 »
Kiedyś robiłem porównanie tamperów 58 i 58,5 mm, różnicy w filiżance nie było.
No wiesz, tylko 58-58,5 a 58-55 to "ciut" większa różnica ;) Której rzekomo nie ma.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1161 dnia: 16 Marzec 2022, 09:23:51 »
Nie ma różnicy w widocznej ekstrakcji i smaku - ale jestem zwolennikiem mocniej palonych kaw, więc zaraz by mi ktoś wypomniał że na tym drugim się nie znam

@kacperb : "Różnica w powierzchni między 58 (2642mm kwadratowe) a 58.55mm (2692) to około 50mm kwadratowych. Czyli tak jakbyście mieli nieubity kwadrat 7x7mm. To chyba jednak warto dobrze dopasować tamper"

W tym przypadku, tamper fi 55mm będzie miał nie ubitą powierzchnię +/- 350mm², jeśli dobrze wyliczyłem, więc cząsteczki mielonki w tej objętości będą inaczej wypłukane niż w ubite. Ma to wpływ na jakość espresso jako całości?
》tertium non datur《

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1162 dnia: 16 Marzec 2022, 11:40:58 »
Myślę, że błędnie rozumujesz. Pod naciskiem tampera na przemiał, cząsteczki przesuwają się także w bok i pod kątem. Trudno mówić o nieubitej powierzchni, raczej o inaczej ubitej.Tak czy owak, wpływu na ekstrakcję, zależnie od wielkości tampera, nie zauważyłem. Dodatkowo, ten szerszy tamper jest wypukły.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1163 dnia: 16 Marzec 2022, 12:23:23 »
W tym przypadku, tamper fi 55mm będzie miał nie ubitą powierzchnię +/- 350mm², jeśli dobrze wyliczyłem, więc cząsteczki mielonki w tej objętości będą inaczej wypłukane niż w ubite. Ma to wpływ na jakość espresso jako całości?

To a propos faktów wizualnych? ;-) Kawa jest ciałem sypkim, więc nacisk tampera rozkłada się też na boki - nieubity jest tylko pierścień dookoła i kilka mm wgłąb. W sitku podwójnym jest dość kawy poniżej która się ubije też przy krawędzi. Widać to po tym jak się zaczyna ekstrakcja - najpierw przy brzegach, ale to tylko sekunda, a potem się już wyrównuje. Też byłem zaskoczony że różnica jest taka mała, bo zrobiłem test z 55mm właśnie po to żeby ją wyraźnie zauważyć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1164 dnia: 16 Marzec 2022, 14:32:26 »
Niech Wam będzie, więc jeśli espresso jakościowo będzie takie same w przypadku użycia tampera 55,00 czy 58,55 dla sitka 58,  będzie to z korzyścią dla planety, mniejsze zużycie stali i dla kieszeni nabywcy  ;)
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1165 dnia: 17 Marzec 2022, 08:12:22 »
Widać to po tym jak się zaczyna ekstrakcja - najpierw przy brzegach, ale to tylko sekunda, a potem się już wyrównuje. Też byłem zaskoczony że różnica jest taka mała, bo zrobiłem test z 55mm właśnie po to żeby ją wyraźnie zauważyć
Doprecyzowując, w tym filmiku ekstrakcja była przy użyciu preinfuzji? Jeśli tak, jak długa?
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1166 dnia: 17 Marzec 2022, 10:03:42 »
Bez preinfuzji. W BES920 ta preinfuzja jest z elektronicznie ograniczoną mocą pompy więc jej nie ufam.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1167 dnia: 12 Maj 2022, 17:30:42 »
@Cob
Ostatnia szansa zobaczenia TorrToys'a z uchwytem własnej "produkcji" z dębu bicolor w oryginalnej barwie przed metamorfozą zaaplikowaną produktami Osmo  :taniec:
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1168 dnia: 12 Maj 2022, 21:26:19 »
Bravo tamper zawsze równy poziom :):)
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2022, 21:34:27 wysłana przez rollo45 »

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #1169 dnia: 12 Maj 2022, 22:59:52 »
Piękny temper rollo :-*
lol

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi