Autor Wątek: Młynek Arco  (Przeczytany 25361 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #105 dnia: 13 Maj 2022, 12:26:28 »
Pierwsza część recenzji Patricka Rolfa


Też wspomina o tej konieczności dość długich przerw dla ostudzenia silnika, ponoć jest to w instrukcji opisane.
Z innych ciekawostek: przy takim samym ustawieniu grubości mielenie elektryczne daje mniejsze cząsteczki (Automatic - D50=725μm; Manual - D50=778μm) i większy udział cząstek drobnych. Kawa "elektryczna" z dripa smakowała mu bardziej, ponoć słodsza i bardziej zbalansowana.

Tak samo opisywał to Jonathan Gagne w The physics of filter coffee. Z tym ze testował rpm na Weber HG-1
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #106 dnia: 16 Maj 2022, 10:38:18 »
W końcu dostałem dzisiaj młynek ręczny Arco (zamawiałem przez IndieGoGO) - nie spodziewałem się że jest taki duży, Xeoleo przy nim to dzieciaczek.

Offline mohseth

  • Wiadomości: 66
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #107 dnia: 17 Maj 2022, 19:24:39 »
Półtora roku czekania i jest... Jak odczytać zalecane poziomy zmielenia?
1/30-2/20 do Aeropressu... Ile to klików? Za nic nie mogę dopasować oznaczeń.

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #108 dnia: 18 Maj 2022, 08:48:02 »
Pierwsza cyfra to ilość obrotów od styku. Druga liczba to już kliki. Pojemnik na mielonke ma oznaczenia odpowiadające pierwszej cyfrze i one się powinny zakrywać jak kręcisz pierścieniem.

Ja też już swoje Arco mam i jestem bardzo zadowolony póki co. Pyszny drip i jeszcze smaczniejsze szoty od pierwszych strzałów (:

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline mohseth

  • Wiadomości: 66
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #109 dnia: 18 Maj 2022, 09:51:22 »
U was też na najbardziej skręconym pozycja nie jest na 0, a na 58?

Offline kondziook

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Sage Barista Express, Aeropress, Hario Switch, Hario syfon
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #110 dnia: 18 Maj 2022, 11:12:38 »
Czy u Was ta gumowa opaska jest równie tragiczna? Wg mnie nie trzyma się wystarczająco młynka.

U was też na najbardziej skręconym pozycja nie jest na 0, a na 58?

U mnie linie się jakoś super nie pokrywają ale górna wychodzi tylko trochę poza 0. Na oko maksymalnie skręcony młynek pokazuje coś między 59 a 0.


Offline mohseth

  • Wiadomości: 66
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #111 dnia: 18 Maj 2022, 12:01:43 »
Jeśli chodzi o gumę to jest jakiś luz. Dziś pierwszy raz mieliłem i było ok. Nie przeszkadzało mi to.

Offline mohseth

  • Wiadomości: 66
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #112 dnia: 19 Maj 2022, 07:07:08 »
Już załapałem. Najbardziej skręconym to 0 dlatego espresso jest na początku. Im dalej tym mielenie jest grubsze. Przyzwyczajenie z Wilfy, gdzie im bardziej kręciłem tym drobniejsze mielenie miałem.

Robi ktoś espresso tym młynkiem?

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #113 dnia: 19 Maj 2022, 17:33:52 »
U was też na najbardziej skręconym pozycja nie jest na 0, a na 58?
U mnie jest identycznie


Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #114 dnia: 19 Maj 2022, 18:51:35 »
U mnie tez, myślę, że to celowy zabieg, bo według instrukcji można na 0 mielic pod tygielek, a ponizej 0 to punkt styku żaren czyli możliwość uszkodzenia młynka. Osobiście i tak bym się bał mielić na 0.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #115 dnia: 27 Maj 2022, 11:42:19 »
Kupiłem cały zestaw z futerałem :). Dziś zobaczyłem na własne oczy. Hmm... Myślę, że nie jest to młynek przenośny/ręczny -- jest za duży, by wziąć go do lasu, na plażę, do pociągu itp. Wyobrażam sobie, że jako stacjonarny młynek do espresso w mobilnym domku może jest OK -- do pracy obok mikro dźwigni Ponte Vecchio albo Kazaka. Futerał jest ogromny. Młyn ten jest ze dwa razy większy od komesia...  :wow2: Nawet mój Kinu M47 wygląda skromniej i bardziej "mobilnie" choć wciąż jest wyraźnie cięższy.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 11:45:08 wysłana przez Antonio »

Offline jrc007

  • Wiadomości: 13
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #116 dnia: 31 Maj 2022, 16:02:22 »
Dla mnie rozczarowanie - mieli za grubo, sugerowane nastawy są kompletnie od czapy. Przykładowo 1/30 - ponoć najdrobniejszy przemiał do przelewu - to gruz. Nie wiem, czy do litrowego chemexa da radę  :picardpalm:
Rozkręciłem młynek z nadzieją że znajdę 2-3 podkładki zamiast jednej, ale jest jedna...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #117 dnia: 31 Maj 2022, 16:14:08 »
Ale chyba można ustawić drobniej...
Tak czy owak młynek działa sprawnie. Jako stacjonarny jest wygodny i całkiem szybki. Jedynie wyjście młynka po pracy jest "oblepione" zmieloną kawą -- bez pędzelka się nie da :). Za każdym razem trzeba go zdemontować i oczyścić wyjście.

« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2022, 16:21:25 wysłana przez Antonio »

Offline jrc007

  • Wiadomości: 13
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #118 dnia: 31 Maj 2022, 17:43:54 »
Ale chyba można ustawić drobniej...
Pewnie, że można 😀 Mam komesia i brakowało mi czasem pośrednich klików przy Rocie. Arco ma niby 240 nastaw, ale co z tego, skoro 3/4 obecnie do niczego się nie nadaje. Ponoć pracują nad rozwiązaniem tego problemu, mam nadzieję, że uwiną się z tym szybciej niż z wysyłką ;)

Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #119 dnia: 07 Czerwiec 2022, 13:57:29 »
Podobnie jak @jrc007 też mam wrażenie, że te sugerowane nastawy są od czapy. Generalnie nie robiłem jeszcze espresso z tego młynka, ale v60 wychodzi mi na końcu 1 przedziałku, a samym początku 2. Natomiast samo wykonanie tego młynka oraz sposób prezentacji grubości mielenia - bardzo mi się podobają

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi