Autor Wątek: Grill gazowy-jaki?  (Przeczytany 16436 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Grill gazowy-jaki?
« dnia: 24 Luty 2021, 17:34:53 »
Dojrzewam do zakupu grilla.
Taki na potrzeby 4-10 osób w porywach do wykarmienia.
Gazowego.
Ktoś, coś ma, użytkuje, miał, jest zadowolony albo i nie.
Rozstrzał cenowy jest ogromny.
Od badziewia za pińcet do 5 kpln za Webera, na którym można cuda robić.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Luty 2021, 18:12:33 »

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 148
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Luty 2021, 18:14:30 »
Przez poprzednie 10 lat używałem intensywnie grill marki Campigaz. To był najprostszy model, jaki udało mi się odkupić od człowieka, który sprowadził kilka sztuk z Włoch - bo wtedy jeszcze nie było w polskich sklepach grilli gazowych (trudno uwierzyć!). Skoro wytrzymał 10 lat, gdzie czasami był uruchamiany 30-40 razy w roku, dla 5-10 osób, to pokazuje, że jest to nie tylko wygodny sprzęt (podpalasz gaz i za 3-4 minuty rozpoczynasz grillowanie), ale i ekonomicznie opłacalny.
W zeszłym roku zrobiłem rekonesans i rzeczywiście można wydać od 200 zł do kilku tysięcy. Zwykle za wyższą ceną idzie lepsza jakość wykonania, przede wszystkim grubsza blacha i większa stabilność (ale i waga). Ja głównie szukałem sprzętu wyposażonego w żeliwny ruszt - bo taki ruszt równomiernie rozprowadza ciepło, no i nie ulega szybko rdzy, jeśli tylko jest pokryty cienką warstwą tłuszczu (a to się staje faktem już po pierwszym użyciu, po gillowaniu karkówki :) ). Wybrałem "Grill gazowy Activa 12604 TOLEDO ŻELIWNY RUSZT 3+1" za 700 zł. Jestem zadowolony, bardzo dobry stosunek tego, co oferuje grill do ceny i jakości wykonania. (choć to oczywiście nie jest np. Weber za 5 tysięcy). Porównywałem go wcześniej z grillami marketowymi - te jednak były znacznie, znacznie gorzej wykonane, z już naprawdę cienkiej blaszki.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Luty 2021, 19:29:48 »
 Fux ja z 2 lata temu zmieniłem gazowy na elektryczny gastronomiczny i uważam to za dobrą zmianę.

Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Luty 2021, 19:42:10 »
Używałem dwóch grillów landmann triton, który od kilku lat używają moi rodzice i weber spirit II, który zakupiłem dla siebie w tamtym roku. Landmann to bardzo fajny grill od kwietnia/maja do wrzesnia stoi na ogrodzie już od kilku lat i nie ma problemu z żadną rdzą, wykonanie jest ok. A co do webera to jest trochę lepiej wykonany niż landmann i ma kilka lepiej przemyślanych rozwiązań jak choćby system ociekowy i zestaw  dodatkowych akcesoriów. Po jednym sezonie nie mogę zarzuć weberowi nic, kupiłem go przed sezonem w całkiem dobrej cenie tak więc jestem zadowolony. Jeżeli zależy Ci na jakości wykonania to myślę, że Weber albo Broil King, natomiast co do smaku potraw z grila to nie widze większej różnicy. Stabilność oraz łatwość grilowanie jest dla mnie głównym argumentem jeżeli idzie o porównanie do grilla tradycyjnego, a elektrycznych nie używałem.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Luty 2021, 22:16:18 »
Fux ja z 2 lata temu zmieniłem gazowy na elektryczny gastronomiczny i uważam to za dobrą zmianę.
Dobrego tomahawka na elektryce nie zrobisz. Musi być otwarty ogień

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Luty 2021, 08:59:11 »
weber spirit II
Taki?

Czym się różni od Genesis II?

Dokładnie taki. Nie mam pojęcia czym się różni Spirit od Genesis.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Luty 2021, 10:52:40 »
Wszystkie grille gazowe są produkowane w Chinach. Wszystkie mają podobna budowę. Za Weberem na plus na pewno bardzo dobry marketing i kilka fajnych akcesoriów. Jeśli chcesz coś z bardzo fajnym systemem to Charbroil, ale w Polsce już raczej niedostępny (może gdzieś na niektórych sklepach Leroya coś znajdziesz albo w internecie) z systemem Tru-Infrared. Zaletą jest, że płomień nie jest jedynie tam gdzie palnik i by ciepło rozchodziło się równomiernie pod całym rusztem. Zdecydowanie kieruj się w stronę nierdzewki i jak gdzieś obudowa jest zwykłastala to szkoda kasy. Obejdzie tłuszczem i oparami po grillowaniu. Nie do zmycia. To należy wypalić i stosuję mocną chemię do czyszczenia. Dobre opinie zbierają grille Campingaz i Napoleon (Wolf Steel). Weber i Broil King za nimi ale ceny mają wyższe bo najwięcej się reklamują więc muszą to jakoś pokryć w cenach.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Luty 2021, 13:08:04 »
Dodam jeszcze że wszystkie mają tą przypadłość, że potrafią się zapalić (tzn. tłuszcz który skapuje). Jeśli byłby utrzymywany w idealnej czystości (nie jest to czynność przyjemna i prosta) i idealnie wypoziomowany, to może byłoby ok. Elektryk gastronomiczny dwustronny jest wygodny, temperatura 300 stopni wystarcza.
Jak ktoś lubi żywy ogień to polecam wyroby z gliny, tutaj coś takiego jeszcze skleciłem: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/17288-tandoor-budowa/

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Luty 2021, 13:53:41 »
Dodam jeszcze że wszystkie mają tą przypadłość, że potrafią się zapalić (tzn. tłuszcz który skapuje).

Czy ktoś korzysta z grilla lawowego i jakie ma doświadczenia z takim typem urządzenia?

Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Luty 2021, 18:27:05 »
Wszystkie grille gazowe są produkowane w Chinach. Wszystkie mają podobna budowę. Za Weberem na plus na pewno bardzo dobry marketing i kilka fajnych akcesoriów. Jeśli chcesz coś z bardzo fajnym systemem to Charbroil, ale w Polsce już raczej niedostępny (może gdzieś na niektórych sklepach Leroya coś znajdziesz albo w internecie) z systemem Tru-Infrared. Zaletą jest, że płomień nie jest jedynie tam gdzie palnik i by ciepło rozchodziło się równomiernie pod całym rusztem. Zdecydowanie kieruj się w stronę nierdzewki i jak gdzieś obudowa jest zwykłastala to szkoda kasy. Obejdzie tłuszczem i oparami po grillowaniu. Nie do zmycia. To należy wypalić i stosuję mocną chemię do czyszczenia. Dobre opinie zbierają grille Campingaz i Napoleon (Wolf Steel). Weber i Broil King za nimi ale ceny mają wyższe bo najwięcej się reklamują więc muszą to jakoś pokryć w cenach.

Weber jest z Chin to prawda. Teraz otwierają fabryke w Zabrzu, ale Broil King chwali się, że jest w pełni produkowany w Ameryce Północnej.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 148
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Luty 2021, 18:47:44 »
@ranGo "Czy ktoś korzysta z grilla lawowego i jakie ma doświadczenia z takim typem urządzenia?"
Miałem w poprzednim grillu. To działa, a na plus to, że nie wymaga czyszczenia z tłuszczu, tylko można to wypalić (po zakończeniu grillowania odkręca się gaz na maxa i przez kwadrans utrzymuje wysoką temperaturę. Jednak ja co roku musiałem wymieniać wkład lawowy, bo się najzwyczajniej zużywał - z każdym dłuższym grillowaniem tych kamieni ubywało pod względem objętości. Na szczęście zapas można kupić w sieciowych sklepach budowlanych, więc to nie jest problem.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2021, 11:43:16 »
Dodam jeszcze że wszystkie mają tą przypadłość, że potrafią się zapalić (tzn. tłuszcz który skapuje).
Na tego typu przypadłości są właśnie nowe systemy (płyty) jak TruInfrared od Charbroila lub FlavWave od Broil Kinga.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Grill gazowy-jaki?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marzec 2021, 15:01:25 »
Miałem właśnie te FlavWave od Broil Kinga, ale nawet podczas jednego dłuższego grilla potrafiło się zapalić. Jeśli tłuszczyk gdzieś się zbierze to robi się problem. Można przed każdym grillem tak jak pisałem dokładnie szlifować/czyścić (użyałem wkrętarki + szczota metalowa), ale miło wspominam chwilę jak się tego pozbywałem :) Bardziej się zapalało to co wokół rusztu/FlayWave, czyli w obudowie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi