Autor Wątek: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje  (Przeczytany 14252 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Kwiecień 2022, 20:04:35 »
Ja tak testowałem i było podobnie: ~5 stopni Celsjusza. W tych grupach offset jest dużo bardziej powtarzalny niż w e61, bo są bezpośrednio połączone z bojlerem (co z resztą widać na filmie). W e61 wystarczą drobne różnice w średnicy / długości rurek i już termosyfon będzie grzał inaczej.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Kwiecień 2022, 20:58:49 »
Ja tak testowałem i było podobnie: ~5 stopni Celsjusza. W tych grupach offset jest dużo bardziej powtarzalny niż w e61

OK  :ok:
Aż dziwne zatem, że nie ustawiają +5 prosto z fabryki.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Kwiecień 2022, 21:03:30 »
Też tego nie rozumiem. Mogliby również coś napisać w instrukcji. Ale u mnie MaraX v2 a instrukcja od v1, więc nic mnie nie zdziwi.  [emoji38]

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Kwiecień 2022, 21:58:15 »
Ale u mnie MaraX v2 a instrukcja od v1, więc nic mnie nie zdziwi.

Off-Topic:
Do Bianki V3 dali instrukcję od V2 i dodrukowany suplement. W sumie OK.
A sprawdzałeś na care.lelit.com? Tam może jest update.
Np jest tam skrócona instrukcja do Bianki V3 i jest w niej napisane że opisują podstawowe funkcje LCC, pełen opis - download the extended guide to fully understand how to match the settings to your needs - tylko że extended guide nie ma i nikt nie wie gdzie jest :D

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Kwiecień 2022, 22:11:34 »
Ja sobie znalazłem i miałem już wszystko ogarnięte przed zakupem, ale stawiam się w sytuacji osoby, która kupiła swój pierwszy ekspres i nie jest do końca wszystkiego świadoma. :) Mogliby to poprawić, bo trochę na tym tracą. Z tym jest PID podobnie - ktoś może sobie ustawić 90 stopni i zastanawiać się dlaczego kawa jest kwaśna.

Offline Dzidu79

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Bialetti Moka Timer 6tz
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Kwiecień 2022, 00:21:39 »

OK  :ok:
Aż dziwne zatem, że nie ustawiają +5 prosto z fabryki.

Też tak pomyślałem, ale wydaje mi się, że jest tak dlatego ponieważ standardowo pid pokazuje temperature z bojlera gdyż tam ma czujnik umieszczony, a w grupie/prysznicu nie ma takiego czujnika. Dlatego Lelit "nie może" podawać ani ustawić tej temperatury oficjalnie ale daje możliwość ustawienia we własnym zakresie po pomiarach albo bez nich ;).
No i pewnie wychodzą z założenia ze jeżeli podają ze temperatura z wyświetlacza standardowo to temperatura wody w bolierze to logiczne jest ze woda podczas podróży do kolby musi stracić kilka stopni, nie wiedzielismy tylko ile do czasu publikacji tego filmu.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Kwiecień 2022, 11:57:46 »
Dlatego Lelit "nie może" podawać ani ustawić tej temperatury oficjalnie

Nie przekonuje mnie to, jeśli w instrukcji napisać, że ustawiona na PID temp jest temp parzenia, to użytkownika mało obchodzi jaka jest temp w bojlerze, albo skąd wiadomo że to jest temp parzenia skoro nie ma termonsondy w grupie. Użytkownik ustawia temp parzenia i to już sprawka inżynierów żeby dowieźć to co opisane. Innymi słowy - IMHO niedopatrzenie/zaniedbanie Lelita wynikające z "oszczędności".
Trochę jak z Bianką V2 - z fabryki wychodziły egzemplarze z ciśnieniem na pompie ustawionym w zakresie 9-11 barów i wajchą, która u jednych na maxa w lewo u jednych blokowała przepływ całkowicie, a u innych nie. Większość osób po wyjęciu z pudełka zaczynała od regulacji tego. Głupia oszczędność czasu pracy w fabryce. Teraz w V3 podobno wszystkie jednostki są tak samo skalibrowane.

A całkowitym chyba potwierdzeniem, że tak można, jest fakt, iż Bianka przyjeżdża z fabryki z temp offset +10, więc czemu Anna by nie mogła z +5 :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Kwiecień 2022, 12:15:29 »
W e61 wystarczą drobne różnice w średnicy / długości rurek i już termosyfon będzie grzał inaczej.
Po to fabryka dołącza pid do ekspresu. Jeśli temperatura wygrzania ekspresu się rozjeżdża, to chyba wina nie leży po stronie użytkownika.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 12:18:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Kwiecień 2022, 12:21:42 »
Ale PID jest w bojlerze, a nie w grupie. Więc w zależności od warunków atmosferycznych, w których stoi ekspres i drobnych różnic pomiędzy egzemplarzami ustawiona temperatura na PID da inną wartość na ciastku. Woda ma dosyć długą drogę do pokonania..

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Kwiecień 2022, 12:27:37 »
drobnych różnic pomiędzy egzemplarzami
To w fabryce ich nie sprawdzają?
Więc w zależności od warunków atmosferycznych, w których stoi ekspres
Po to jest wygrzanie ekspresu aż do osiągnięcia stabilizacji temperaturowej.
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Kwiecień 2022, 12:39:21 »
To w fabryce ich nie sprawdzają?

Własnie dyskusja jest o tym, że niekoniecznie..

Po to jest wygrzanie ekspresu aż do osiągnięcia stabilizacji temperaturowej.
Tylko jak masz np. w domu:
a) 18 stopni
b) 25 stopni i przeciąg

to temperatura ustabilizuje się na innym poziomie, bo grupa jest odsłonięta.. PID dalej kontroluje tylko temperaturę wody w środku bojlera.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #41 dnia: 23 Kwiecień 2022, 13:03:08 »
przeciąg
Nikt rozsądny nie będzie robił kawy w przeciągu.
Tylko jak masz np. w domu:
a) 18 stopni
b) 25 stopni
Należałoby znaleźć optymalny czasu na stabilizację, bo raczej temperatura grupy nie będzie niepożądanie rosła po dłuższym wygrzewaniu.
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #42 dnia: 23 Kwiecień 2022, 13:22:49 »
Ale PID jest w bojlerze, a nie w grupie. Więc w zależności od warunków atmosferycznych, w których stoi ekspres i drobnych różnic pomiędzy egzemplarzami ustawiona temperatura na PID da inną wartość na ciastku. Woda ma dosyć długą drogę do pokonania..

Zgadzam się, ale moim zdaniem w przypadku Anny dali ciała, bo offset na 0 z fabryki nie jest dobry.
Dla większości projektowanych i produkowanych układów określa się "warunki normalne". Załóżmy t=21*C i wilgotność 50% i jeśli dla takich warunków mamy uśredniony offset 5*C to nawet przy 20% odchyłach w poszczególnych egzemplarzach temp rozjedzie się o 1*C.
Wystarczy dać info w instrukcji, że PID jest ustawiony dla warunków normalnych i w przypadku korzystania z ekspresu w warunkach znacząco odbiegających może wymagać dostosowania. 95% ludzi pewnie tego nie tknie w ogóle.
Natomiast przy ustawieniu na 0 i jednocześnie braku jakiejkolwiek informacji na ten temat przytłaczająca większość użytkowników będzie miała rozjechaną temp parzenia, jedni o ten właśnie offset 5*C, a inni o 3,4 czy 6,7. Głupia taktyka ze strony Lelita, naprawdę mocno jestem zdziwiony, że puszczają to z zerem.

PS - jaki miałeś fabryczny offset na Marze?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Kwiecień 2022, 13:41:33 »
Jasne, masz rację. Powinni to ujednolicić, bo jest bałagan np. jak kupowałem Grace, to Victoria nie miała offsetu, a Elizabeth miała. Grupa zaparzająca ta sama, tylko inne wersje LCC..  :)

W MaraX jest inaczej, bo jeden czujnik mierzy temperaturę wody w termsyfonie, która wraca z grupy i bazując na tym zwiększana / zmniejszana jest temperatura w bojlerze parowym kontrolowana przez drugi czujnik. Temperatura wody wracającej z grupy jest przybliżeniem temperatury zaparzania. Na pewno jest tutaj jakiś offset ale go nie znam i szczerze aż tak mnie nie interesuje, bo nie da się go zmienić. ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Kwiecień 2022, 13:55:25 »
Faktycznie, nie doczytałem że w Marze termosonda jest w termosyfonie na powrocie, bardzo sprytne rozwiązanie, w sumie offset w ogóle niepotrzebny w takim wypadku, tylko trzeba uwzględniać czas zmiany wynikający z bezwładności termicznej i można jechać :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi