Autor Wątek: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje  (Przeczytany 14428 razy)

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Październik 2021, 15:17:46 »
Kiedy proponujesz wymienić ?
Jeszcze ekspres jest na gwarancji wiec zastanawiam czy znaleźć w okolicy serwis który wymieni czy muszę odsyłać do serwisu autoryzowanego bo pewnie tego typu usterek gwarancja nie obejmuje.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Październik 2021, 15:27:17 »
Nie nazwałbym tego usterką. Uszczelki podlegają naturalnemu zużyciu eksploatacyjnemu. Należy je wymieniać w miarę ich zużycia. Wbrew pozorom uszczelki gumowe tym dłużej wytrzymują im częściej ekspres jest używany. Szczególnie szkodzą im dłuższe okresy nie używania ekspresu. Wówczas uszczelka gumowa twardnieje, przestaje być elastyczna i z czasem przestaje spełniać swoją funkcję. Możesz spróbować wymienić na uszczelkę silikonową. Pewnie wytrzyma ona znacznie dłużej. Kiedy wymienić ? Musisz wyczuć ten moment.
Możesz też spróbować skontaktować się ze sprzedawcą.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Październik 2021, 18:51:11 »
MatroX, a jak masz na 90st kolbę, to jest jest już "chwycona"?

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Październik 2021, 23:56:50 »
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje. Proszę nie  :Bicz:...  ale dobra do brzegu.
Faktycznie ekspres nie jest używany codziennie. Używam go wyłącznie w weekendy. Na co dzień używam automatycznego ekspresu z braku czasu.

MatroX, a jak masz na 90st kolbę, to jest jest już "chwycona"?
Tak.
Zauważyłem, że jak ekspres jest "zimny" to kolba łapie gorzej. Jak grupa jest wygrzana to kolba łapie lepiej, normalnie podczas wkręcania czuć opór.
Nie wiem czy tak było od nowości bo człowiek dopiero przykłada do czegoś uwagę jak to zauważy a wcześniej do tego nie przykładał uwagi.


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Październik 2021, 10:40:48 »
Uszczelka Ci stwardniała. Wymień na nową. Nie musisz od razu ale pewnie niebawem...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Kwiecień 2022, 10:09:42 »
Potrzebuje pomocy w wycenie poniższego zestawu:
PL41TEM zakupionego dnia  2021-02-03 w Konnesso więc na gwarancji.

W zestawie
Instrukcja,
Oryginalne opakowanie
Wszystkie pozostałe oryginalne akcesoria

Stan oceniam na bardzo dobry. Nosi normalne ślady użytkowania.

Dodatkowo
tampter Motta
OCD Motta
Mata tampingowa

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Kwiecień 2022, 11:09:01 »
Potrzebuje pomocy w wycenie poniższego zestawu:
PL41TEM zakupionego dnia  2021-02-03 w Konnesso więc na gwarancji.
W zestawie
Jeśli sprzęt jest sprawny, zadbany i wykonywane były zalecane czynności serwisowe przez instrukcję obsługi, to przyjmuje się taki schemat:
1 rok: - 20% od ceny regularnej, niektórzy dokładają jeszcze - 10% za pierwszy rok)
2 rok: - 10% i tak dalej.
To samo możesz zrobić z dodatkowymi akcesoriami, jednakże przyjmuje się, że są one wliczone w cenę dla zachęty kupującego. Jest wiele czynników wpływających na wartości produktu: marka, podaż-popyt, inflacja, etc.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2022, 11:17:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Kwiecień 2022, 11:21:28 »
Potrzebuje pomocy w wycenie poniższego zestawu:
PL41TEM zakupionego dnia  2021-02-03 w Konnesso więc na gwarancji.
W zestawie
Jeśli sprzęt jest sprawny, zadbany i wykonywane były zalecane czynności serwisowe przez instrukcję obsługi, to przyjmuje się taki schemat:
1 rok: - 20% od ceny regularnej, niektórzy dokładają jeszcze - 10% za pierwszy rok)
2 rok: - 10% i tak dalej.
To samo możesz zrobić z dodatkowymi akcesoriami, jednakże przyjmuje się, że są one wliczone w cenę dla zachęty kupującego. Jest wiele czynników wpływających na wartości produktu: marka, podaż-popyt, inflacja, etc.

To jest problematyczna kwestia z powodu różnych promocji też. Chociażby na ekspresy Lelita często są jakieś akcje przez które można je kupić taniej. Skutek jest taki, że jak ktoś kupił po cenie regularnej, to przy sprzedaży raczej będzie musiał odejmować te 20% czy tam potem 10 % ale od ceny promocyjnej, bo jeśli odejmie od regularnej, może okazać się ze taki zestaw można kupić po tej cenie nowy w momencie promocji w sklepie.

Ja wyceniając coś biorę aktualna cenę że sklepu, szukam używek o ile są choćby na allegro, oceniam stan swojego sprzętu i próbuje się jakość odnieść do tych cen.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Kwiecień 2022, 12:03:56 »
Chociażby na ekspresy Lelita często są jakieś akcje przez które można je kupić taniej. Skutek jest taki, że jak ktoś kupił po cenie regularnej, to przy sprzedaży raczej będzie musiał odejmować te 20% czy tam potem 10 % ale od ceny promocyjnej, bo jeśli odejmie od regularnej, może okazać się ze taki zestaw można kupić po tej cenie nowy w momencie promocji w sklepie.
Fakt. Z cenami Lelita, a szczególnie tańszymi modelami, to dystrybutorzy jaja, nieświąteczne, sobie robią. Cenę z miejsca obniżają o 10 - 15%, aby zachęcić do kupna, gdzie u wszystkich sprzedających jest podobnie.
》tertium non datur《

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Kwiecień 2022, 14:25:39 »
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline m.jaksan Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMD
  • Młynek: Lelit Fred (wbudowany), Timemore C3
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Kwiecień 2022, 09:23:44 »
Mam pytanie odnośnie systemu PID w tym ekspresie. Jak należy go prawidłowo używać? Wartość na wyświetlaczu to temperatura w bojlerze. Jaką orientacyjnie należy ustawić temperaturę, by na kolbie osiągnąć oczekiwane ~90st.C?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Kwiecień 2022, 11:43:47 »
Zacznij od 95stopni. Szerzej działanie i ustawianie PID w tym ekspresie omawia poniższy film

Offline Dzidu79

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Bialetti Moka Timer 6tz
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Kwiecień 2022, 17:57:27 »
Ja ustawiłem offset  +5 i wedle tego co twierdzi serwisant to co widać na wyświetlaczu będzie faktyczną temperatura zaparzania na kolbie.
Oczywiście przy założeniu ze wszystko było tak samo ustawione jak na filmie tak i w "naszym" egzemplarzu :)
Aby być pewnym co do ustawień na 100% wypadałoby użyć aparatury jak na filmie do wykonania pomiarów  temperatury.
Ja zastosowałem się do wniosków z filmu i jestem zadowolony z rezultatu jednak pomiarów nie robiłem ;)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Kwiecień 2022, 19:30:53 »
Zacznij od 95stopni. Szerzej działanie i ustawianie PID w tym ekspresie omawia poniższy film



Bardzo przydatne video. Nawet nie wiedziałem że mój PID można tak programować.
Ustawiłem sobie korektę f04 o 4 stopnie.
Normalnie piwko należy się jak nic 🍺
Swoją drogą byłem ciekawy jaka jest temperatura podczas ekstrakcji gdy mamy zadaną np 95 stopni. Teraz już wiem. Podejrzewałem że temperatura przy ekstrakcji może być trochę niższa dlatego miałem PID na 95 stopni. Teraz mam 92 stopnie, ale wpisałem tą korektę. Przed zmiana ustawień zresetowałem PID. Powinno być dobrze.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2022, 19:50:46 wysłana przez Dawid1144 »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit PL41TEM - pierwsze użycie, najważniejsze informacje
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Kwiecień 2022, 19:43:59 »
Chłopaki, ale takie ustawianie "na oko" więcej szkody przyniesie niż pożytku :)

Żeby wiedzieć w którą stronę iść i o ile przestawić to trzeba jednak mieć Scace czy inne urządzenie jak na filmie.
Jednak jeśli się nie ma, to można sobie zbudować DIY: https://www.home-barista.com/espresso-machines/building-diy-thermofilter-t38248.html

A jeśli się absolutnie nie chce kupować ani bawić, to można to zrobić metodą inwestycji jedynie własnego czasu ;)
Nastawia się PID na 97*C i leje wodę z grupy. Potem na 98*C, czeka 10-15 min i leje. Potem na 99*C, czeka i leje... i tak aż w końcu z grupy zacznie lecieć wrzątek (czyli para i bąbelki). Jeśli stanie się tak przy ustawieniu PID na 100*C to elegancko, nic nie trzeba przestawiać. Jeśli natomiast przy 101, 102, 103 (albo przy 99 czy 98, w obie strony może być) czy cokolwiek to wtedy wiadomo jaki ustawić offset.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi