Autor Wątek: Ekspres na czasy pracy zdalnej  (Przeczytany 1580 razy)

Offline adampacz

  • Wiadomości: 2
Ekspres na czasy pracy zdalnej
« dnia: 11 Listopad 2020, 18:43:25 »
Cześć,

Siedzę na pracy zdalnej już kilka miesięcy i nie mam dostępu do szybkiej, dobrej kawusi w pracy. W domu w weekendy robie w kawiarce. Mam młynek Severin. Jakimś kawoszem nie jestem, potrzebuje "mocy" do siedzenia przy komputerze. Pije dwie kawy z mlekiem dziennie.

Zastanawiam się nad kupnem ekspresu kolbowego, nowy lub używany do 700zł.
Dajcie znać czy można kupić coś sensownego w tej kwocie.

Dzięki.





Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Listopad 2020, 19:45:41 »
Cześć. Witaj.
Proponuję za te 700 zł kupić dobrą, swieżo wypaloną  kawę  w małych opakowaniach  i nie od razu za całą sumę ( data palenia ma wpływ na smak kawy ) i pozostać przy kawiarce. Napar z  kawiarki ( ze świeżej kawy)  w mojej ocenie  przebija w smaku  kawę z  nowego ekspresu korbowego  nie tylko za 700 zł ale i np za tysiąc zł. 
Nie kupiłbym  nowego ekspresu  kołowego za 700 zł / chyba że jakaś świetna okazja  się znajdzie  na używany ekspres np Rancilio  Silvia
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2020, 19:49:29 wysłana przez PiotrekBM »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Listopad 2020, 20:04:12 »
Za 700 zł ekspresu kolbowego nie ma sensu kupować bo niepotrzebnie się będziesz męczyć próbując uzyskać coś sensownego.
Jesli chodzi o prędkość robienia to polecam aeropress. Robi się w tym kawę kilkanascie sekund (nie licząc gotowania wody), i myje się dużo szybciej niż kawiarkę, koszt to koło 100 zł.
A jeśli po prostu bardzo chcesz ekspres i czas jest głównym wyznacznikiem, to może kapsułkowy. Raz miałem takie coś w wynajmowanym domku na wakacje, smak był, hm, "dyskusyjny", ale robiło się to błyskawicznie (i kosztują mało).

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Listopad 2020, 20:11:25 »
Ja bym poszedł w drip :). Za tą cenę starczy na zestaw z konewką + sporo kawy.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 150
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Listopad 2020, 21:09:02 »
"... to może kapsułkowy. Raz miałem takie coś w wynajmowanym domku na wakacje, smak był, hm, "dyskusyjny", ale robiło się to błyskawicznie (i kosztują mało)."

A ja w pracy mam do dyspozycji kilka kapsułkowych modeli i wielokrotnie próbowałem z nich napary. Niestety, ani nespresso, ani chibo, ani dolce gusto nie są tym, co chciałbym mieć w domu. Nie masz też wiedzy, co naprawdę do tych kapsułek wrzucają oprócz kawy.
Natomiast i drip, i aeropress dają dobrą kawę (choć nie espresso).
Rozważyć możesz także jakiś porządny przelewowy - za ok. 500zł możesz wybierać w porządnych modelach.
Na koniec - jak zachcesz espresso, to znajdziesz na pchlim targu tu na forum kolbę, która Cię nie zawiedzie w kwestii smaku.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Listopad 2020, 08:32:39 »
To ja dorzucę swoje 3 grosze ;)
Kapsułki - dałbym sobie spokój, choć szybkość przygotowania jest niezła, to jakość naparu pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli ma być w miarę bezobsługowo to phin - zalewasz, zostawiasz, po kwadransie przychodzisz, dolewasz mleka i pijesz. Koszt phina ~20 zł, kilka metalowych blaszek i wystarcza na długo.
Aero - owszem, można stosować klasycznie (przeciskasz wodę przez kawę), można też stosować jak jakiś drip - zalewasz i sobie kapie.
Masz już Severina - do aero na pewno przemiał dobierzesz, nie wiem czy do phina nie będzie "za grubo".
Wspomniałeś o kawiarce - chyba najbardziej zbliżone do klasycznego espresso, w dodatku Twój młynek "da radę", pytanie tylko, czy chcesz się bawić... czasowo zrobienie kawy w kawiarce to ok.  5 minut, z tym że wymaga więcej uwagi niż np. phin.

Offline adampacz

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopad 2020, 12:26:16 »
Dziękuje wszystkim za wypowiedzi.
Zostanę przy kawiarce. Dokupię płytsze sitko na jedną kawę. Teraz mam 6tz i na jedną osobę to trochę za dużo na jeden raz.

Piję teraz Dallmayr prodomo, kupowane w ziarnach. Chciałbym spróbować czegoś innego. Zamówić coś przez internet.
Co byście mi polecili? Tylko nie smakowa kawa. Przyłożę się do procesu przygotowania w kawiarce, aby nie zepsuć tej kawy :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopad 2020, 14:37:30 »
Lepszym wyjściem będzie kupić kawiarke o pojemności 1 lub 2 tz, bo z tymi redukcjami na mniejsze sitko to różnie bywa.
Co do kawy, to jest kilka palarni i sklepów z kawą w naszym dziale supermarket. Warto zajrzeć tam. A może masz gdzieś niedaleko jakąś lokalną palarnię kawy.
No i musisz teraz przeczytać wątek o kawiarce... Długa lektura przed toba [emoji38]

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Listopad 2020, 16:09:44 »
Mój ulubiony "trik" na smaczną kawę z kawiarki: do kawiarki lać gorącą wodę prosto z czajnika, obserwować ekstrakcję i w momencie pojawienia się pierwszych śladów "pianki" zdjąć z ognia i schłodzić dolny zbiornik pod zimną wodą.
Trzeba ostrożnie żeby się nie oparzyć, jednak samej kawiarce nic nie grozi.

Co do ziarenek, weź cokolwiek z kategorii espresso z którejś z polecanych palarni, same palarnie na pewno chętnie podpowiedzą.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Ekspres na czasy pracy zdalnej
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Listopad 2020, 20:24:44 »
Mam redukcję z 6tz na 3tz do Bialetti, mam też 2tz GAT. Robiłem na obydwu, zdecydowanie smaczniej jest z mniejszej (obie aluminiowe). Tę GAT udało mi się znaleźć na jakiejś promce w Media Expert za ~29 zł. Polecam szukać bo warto, będzie smaczniej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi