Autor Wątek: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu  (Przeczytany 6868 razy)

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« dnia: 06 Listopad 2020, 23:00:31 »
Witam Państwa,

Jako, że nieco wypadłem z tematu chciałbym się poradzić.

Lata temu bawiłem się w ekspresy kolbowe - zaczynałem od jakiegoś maleństwa Saeco, później była podstawowa Gaggia, następnie wskoczyłem na Ascaso Steel Proof, a skończyłem na Nuova Simonelli Oscar II.
Najbardziej z nich pasował mi Ascaso, lecz był ekstremalnie głośny - obudowa trzęsła się niemiłosiernie. Zmieniłem go na Oscara, z którym jakoś długo nie mogłem się dogadać. Tu musze nadmienić - ostatnie 3 ekspresy obsługiwałem znośnym (wtedy i moim zdaniem) młynkiem Graef, który chyba jednak aż tak znośny nie był - być może stąd problemy z Oscarem. Generalnie temat kolby odpuściłem.

Do rzeczy jednak.

Od dobrych 3-4 lat jadę głównie na dripach oraz okazjonalnie aeropress - nie zagłębiam się w temat specjalistycznie, nie szukam aromatów - próbowałem, lecz coś nie widzę dużych różnic... Prosto, szybko, bez problemów - tyle o tych wyborach.

Nadszedł jednak czas, że zacząłem myśleć o powrocie do kolby - więcej czasu, większy budżet szukanie nowych / wracanie do starych pasji - i wylądowałem tutaj.
Generalnie szukam alternatywy dla dripa i aero. Pierwsza myślą była u mnie - kupuję automat i po sprawie. Nie pijam mleka, więc znalazłem Jurę A1 jako maszynkę do robienia "espresso" na klik. Szybko, łatwo i przyjemnie. Wszystko spoko, ale zwyczajnie ta opcja słabo mi się łączy z ideą kawy - wiem że z tego nijak nie wycisnę espresso takiego jakiego oczekuję. Ba, często gdy nawet czasem w dobrej kawiarni dziabnę szota to stwierdzam że słaby - choć to zwykle kwestia wyszkolenia obsługi i tyle. Później będę naciskał ten guzik i za każdym razem myślał - co ja piję tak w ogóle.

A więc stwierdziłem, że spełnię swoje dawne marzenie i kupię sobie zestaw Rocket Espresso: Appartamento + młynek Faustino + dysk poziomujący i inne gadżety.
Stworzę sobie taki mini dream set w domu. Nie ukrywam - górę biorą tu też jakieś aspekty sentymentalne / wizualne - pasuje mi ten ekspres, młynek do niego tym bardziej. Do tego całość jest dość kompaktowa - to też ważne.

Pytanie - czy to wystarczy? Czy ogarnę tym takie szoty jakie być powinny?
Poszperałem i oczywiście pytań sporo - może młynek większy/lepszy, z większymi dyskami. Może ekspres innej firmy, z PID czy innymi patentami itp. Tyle że o czym nie czytam to i tak jakieś wady, a znów nie chcę wydawać na ten temat fortuny totalnej.

Boję się trochę sytuacji, że wydam na cały set 9-10tyś i okaże się że to lipa i tyle, bo trzeba wydać powiedzmy 14. Szczerze - nie sądzę, lecz chciałbym poradzić się Was, jako że w temacie na pewno siedzicie bardziej niż ja obecnie.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2020, 07:56:46 wysłana przez Fux »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad 2020, 09:15:29 »
Cześć. Jeśli Twoje marzenie to Rocket to kup go. Jednak pisałeś, że nie pijesz mleka, wobec tego duża ilość pary z HX nie będzie Ci do niczego potrzebna. Dual bojler też nie, bo j.w. Pomyśl może o czymś jednobojlerowym, Bezzera BZ09, BZ10, ECM  CASA V, coś od Lelit'a. Co do młynka. Nie wiem skąd wybór młynka od Rocketa. Cały świat z jakiegoś powodu używa Niche... No chyba, że nie chcesz czekać, wtedy pojawia się problem. Chociaż  wydając na ekspres ok 4 tys, masz pełne pole wyboru młynków. Napisz do kilku sklepów z prośbą o oferty, na zestawy zawsze dają najlepsze.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2020, 09:20:51 wysłana przez Kasper »

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopad 2020, 09:57:54 »
Kiedyś sobie tego Rocketa wymarzyłem i tak w głowie siedzi. Może z mlekiem się kiedyś bawił będę, kto wie - szkoda by było wtedy zmieniać ekspres ;)
Młynek - wybór taki jako komplet do ekspresu, a w tej półce cenowej jak widziałem wszystkie są podobne technicznie. Stąd Rocket.
Niche - widziałem wcześniej, lecz jakbym nie szukał to jest w opcji startup bez możliwości zamówienia :(

skansen

  • Gość
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopad 2020, 10:17:33 »
Skoro podoba Co się zestaw od Rocketa, to weź Rocketa, tylko z młynkiem Fausto (ma większą żarna niż Faustino).
Apartamento to świetny ekspres ale musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu by go opanować. Ale dla chcącego nic trudnego.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Listopad 2020, 10:23:11 »
szkoda by było wtedy zmieniać ekspres
To nie jest dobry wniosek. Nic nie będziesz musiał zmieniać... Nie dostaniesz od razy tony pary jak z HX'a, ale ludzie świetnie sobie radzą z mlekiem na jednobojlerowcach. Ja gdybym miał 'wolny wybór' to nie wpakowałbym się świadomie w klasycznego HX, bo to nie jest ułatwianie sobie życia. No ale dla mnie dobrym wynikiem jest spadek temperatury ekstrakcji o nie więcej niż 1 stopień, więc może się tym nie sugeruj...

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Listopad 2020, 10:49:52 »
Trochę nie rozumiem, dlaczego wybór padł na HX? Skoro nie pijesz mleka i oczekuejsz świetnego espresso.
Na Twoim miejscu poszedłbym w stronę ECM Classika II PID / Profitec PRO 300
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Online picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Listopad 2020, 11:15:57 »
A mnie bardzo dziwi podejście przedmowców do ekspresów typu HX. Mam Profiteca pro 500 PID, który jest HX-em i zaparza on wybitne espresso. Nie ma potrzeby zabawy w flushe itp. problemtyczne kwestie obsługi, a dodatkowo z wielką łatwością i przyjemnością spienia się na nim mleko. Miałem wcześniej jednobojlerowca Ascaso Dream i uważam, że ekspres typu HX jest znacznie lepszym/wygodniejszym/bardziej  uniwersalnym rozwiązaniem niż jednobojlerowiec. Jedyny minus jaki dostrzegam to długi czas nagrzewania (ok. 30 min). Poza tym widzę same plusy.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2020, 11:19:30 wysłana przez picasso83 »

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Listopad 2020, 11:18:00 »
HX - przyznam szczerze, że wybór Appartamento nie jest podyktowany czysto technicznymi aspektami. Podobał mi się zawsze, na tyle ile się znam sprawdziłem że technicznie powinien być ok, więc wybór taki, a nie inny.
Idąc dalej - czy wyposażenie (lub jakiś jego brak) w Appartamento będzie przeszkadzał mi w czymkolwiek? Rozumiem, że ten sprzęt to może być trochę przerost formy nad treścią, z uwagi na nieczęste używanie mleka. Lecz będzie przeszkadzał czy jednak nie bardzo?
Podejrzewam, że najbardziej odczuwalny może być czas nagrzewania - podwójny, duży bojler będzie się grzał pewnie dużo wolniej niż mniejszy sprzęt.
Coś jeszcze?

Apartamento to świetny ekspres ale musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu by go opanować - co to dokładnie znaczy?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Listopad 2020, 11:21:31 »
Nie ma potrzeby zabawy w flushe itp.
Jak on jest skonstruowany, że nie ma potrzeby flusha? Masz termometr w grupie?

Online picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Listopad 2020, 11:28:02 »
Mam PID-a oraz z tego co mi wiadomo firma Profitec zastosowała w ekspresie jakieś swoje rozwiązania, które sprawiają, że praktycznie nie jest konieczne robienie flushy (najwyżej można spuścić ok. 20 ml jak długo ekspres stoi nieużywany).

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Listopad 2020, 11:32:11 »
Nie znam się, więc się nie wypowiem, poczytam. PID to jednak nie termometr w grupie, bez tego ciężko mówić stanowczo o tym co się tam dzieje.

Online picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Listopad 2020, 11:34:45 »
Dla mnie wystarczającym na chwilę obecną jest pomiar poprzez smak espresso. Nawet kiedy robię espresso po 1-2 godzinnej bezczynności ekspresu, bez wcześniejszego flusha, to espresso i tak wychodzi pyszne

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Listopad 2020, 11:56:52 »
Idąc dalej - czy wyposażenie (lub jakiś jego brak) w Appartamento będzie przeszkadzał mi w czymkolwiek? Rozumiem, że ten sprzęt to może być trochę przerost formy nad treścią, z uwagi na nieczęste używanie mleka. Lecz będzie przeszkadzał czy jednak nie bardzo?
W niczym nie będzie przeszkadzać. Sporo osób używa HXa tylko do espresso i się świetnie przy tym HX sprawdza.

Podejrzewam, że najbardziej odczuwalny może być czas nagrzewania - podwójny, duży bojler będzie się grzał pewnie dużo wolniej niż mniejszy sprzęt.
Inteligentna wtyczka/programator czasowy załatwi sprawę. Taki ekspres może też pracować cały dzień włączony i nie zużyje dużo prądu (można przyjąć ok 1kWh / dzień).

Apartamento to świetny ekspres ale musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu by go opanować - co to dokładnie znaczy?
Skoro nie mogłeś "dogadać" się z Oscarem to tutaj też musisz liczyć się z koniecznością "nauczenia się" sprzętu. Ale nie jest to jest jakiś notabene, rocket science :)

Swego czasu rodzicom którzy korzystali wcześniej z automatu chciałem wstawić HXa i gdyby nie ograniczony budżet to stałby u nich Oscar albo coś innego z E61... Finalnie stanął u nich mały SB ale i tak są ze zmiany bardzo zadowoleni...
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2020, 12:25:07 wysłana przez skansen »

Offline ACextreme

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Faustino
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Listopad 2020, 12:27:40 »
Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
Jeśli chodzi o ekspres najpewniej zostaję przy swoim wyborze i będę się bawił.

Druga sprawa młynek - sprzętów jest mnóstwo. Wybrałem, jak już pisałem wcześniej Rocket'a, aby dobrze mi do ekspresu pasował. Patrzę głównie na wielkość żaren oraz możliwość programowania dozy dużej/małej. On to ma. Fajnie też żeby nie był większy od ekspresu - znaczy nie smok. Pytanie zasadnicze - czy odczuję faktycznie dużą różnicę/przewagę jeśli zdecyduję się na jakiś inny model z większymi żarnami?
Rocket Faustino ma 50mm, podobnie jak np. Eureka Mingon. Wyższy model Fausto ma 65mm, podobnie Profitec.

Online picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Powrót do kolby po latach - potwierdzenie wyboru zestawu
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Listopad 2020, 14:00:42 »
Myślę, że odczujesz różnicę w smaku naparu między żarnami 50 a 64 mm. Miałem Eurekę Mignon (żarna 50mm), obecnie mam Ceado E6P (64mm). Ten obecny młynek daje istotnie lepszy smak espresso. Nie oszczędzaj na młynku, weź taki z 64mm. Nie będziesz żałował

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi