Autor Wątek: Młynek do alternatyw  (Przeczytany 22154 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #90 dnia: 16 Listopad 2018, 19:44:52 »
A to ciekawe, bo moja żona ma naprawdę mało siły i sobie mieli Komesiem pod espresso bez problemów nawet jasne Etiopie. Z tym, że to trochę trwa, ale nigdy nie miała tak, żeby nie dala rady.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #91 dnia: 16 Listopad 2018, 20:09:00 »
A to ciekawe, bo moja żona ma naprawdę mało siły i sobie mieli Komesiem pod espresso bez problemów nawet jasne Etiopie. Z tym, że to trochę trwa, ale nigdy nie miała tak, żeby nie dala rady.
Tak jak napisałeś komesiem zmieli każdy. Kazak do espresso jak dla mnie potrzebuje bazy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #92 dnia: 16 Listopad 2018, 20:34:51 »
Kazaka jak i inne tego typu konstrukcje pod przemiał do espresso, nie boli operatora brak siły w ręce, ;) ani brak bazy do zamocowania, ;) tylko albo aż brak:
1/ Pełnego zasypu.
2/ Elektryfikacji napędu.

A te dwa wymienione punkty wpływają w 100% pozytywnie na czystszy smak espresso.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #93 dnia: 16 Listopad 2018, 20:54:18 »
Czekaj, czekaj. Czyli jeśli chce mieć „czysty smak espresso” to muszę zasypać cały młynek?
Pytam, bo tak szczerze to nie rozumiem ani pół zdania z Twjego postu
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #94 dnia: 16 Listopad 2018, 20:55:57 »
A jak sobie radzi Comandante z mieleniem jasnych ziaren może nie pod espresso, ale pod kawiarkę? Lepiej niż Kazak?
Porównania nie ma, ale Comandante nie stawia oporów. Jasne, ciemne, grubo, drobno -- jest lekko i przyjemnie. Jedynie co może się zdarzyć, to poślizg na drewnie.


A to ciekawe, bo moja żona ma naprawdę mało siły i sobie mieli Komesiem pod espresso bez problemów nawet jasne Etiopie. Z tym, że to trochę trwa, ale nigdy nie miała tak, żeby nie dala rady.
:ok: :taktak:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #95 dnia: 16 Listopad 2018, 20:56:44 »


Kazaka jak i inne tego typu konstrukcje pod przemiał do espresso, nie boli operatora brak siły w ręce, ;) ani brak bazy do zamocowania, ;) tylko albo aż brak:
1/ Pełnego zasypu.
2/ Elektryfikacji napędu.

A te dwa wymienione punkty wpływają w 100% pozytywnie na czystszy smak espresso.

Przeczytaj co napisałeś bo się to logicznie i stylistycznie kupy nie trzyma.  Wedytuj i popraw proszę.
LMWDP #469

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #96 dnia: 16 Listopad 2018, 21:14:08 »
@DrUsagi. Powiedziałem w przenośni, że ważniejszy jest końcowy smak wynikający z naszego sposobu dokonywania przemiału (2 punkty wyżej wymienione) niż trud z wykonaniem w własnych rękach przemiału za pośrednictwem młynka ręcznego.
Smak, a konkretnie jaki wpływ ma elektryfikacja napędu, mówił o tym Valerri w temacie Kazak. Pylenie podczas przemiału na wskutek braku pełnego zasypu, mówiłem o tym nie raz i chyba nie tylko ja.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #97 dnia: 16 Listopad 2018, 21:21:01 »
Pylenie podczas przemiału na wskutek braku pełnego zasypu, mówiłem o tym nie raz i chyba nie tylko ja.

Hm, ciekawe. Czyli, jeżeli mielimy z prawie pustym hopperem, to w skutek popcorningu powstaje więcej pyłu? Bo tak to rozumiem. Robiliście jakieś większe lub mniejsze testy? Bo gdzieś mi chyba to umknęło, albo za krótko na forum jestem.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #98 dnia: 16 Listopad 2018, 21:45:05 »
@Damian. Jest tak jak mówisz. Testy robić nie trzeba, bo nie o samą pracę chodzi w tym wszystkim. Tylko o najważniejsze: Jest nim materiał cięty, który jest wypalonym ziarnem o krzywym kształcie, twardym, kruchym. Przez to nieodprowadzone (nie wypchnięte przez w następnej kolejności cięte ziarno ) na zewnątrz zmielone drobiny powoduje pylenie. Proste co?  ;)

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #99 dnia: 16 Listopad 2018, 21:49:02 »
Prosimy, przeczytaj swój post zanim klikniesz wyślij. Valerii używa bardziej zrozumiałej polszczyzny (pozdrawiam!).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #100 dnia: 16 Listopad 2018, 21:49:26 »
Robiliście jakieś większe lub mniejsze testy? Bo gdzieś mi chyba to umknęło, albo za krótko na forum jestem.


Za krótko by pojąć tok myślenia @Tediego. Tak po prawdzie to lepiej się przyzwyczaić i nie zwracać uwagi niż próbować zrozumieć [emoji14]
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 21:51:31 wysłana przez GrizzzLee »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #101 dnia: 16 Listopad 2018, 21:53:36 »
Robiliście jakieś większe lub mniejsze testy? Bo gdzieś mi chyba to umknęło, albo za krótko na forum jestem.
Weź Kruve do ręki i sprawdź ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #102 dnia: 16 Listopad 2018, 22:02:51 »
Czyli, jeżeli mielimy z prawie pustym hopperem, to w skutek popcorningu powstaje więcej pyłu?
Jest zupełnie odwrotnie. Przy pustym gardle młynka i przy pustym wylocie, czyli przy braku popychania przez kolejne ziarna i braku blokowania przez zmieloną już kawę, jest więcej dużych cząstek. Jeśli tym samym młynkiem sprawdzisz obie opcje okaże się, że przy zasypie do pełna trzeba ustawić grubsze mielenie aby czas parzenia był taki sam. Smak oczywiście nie będzie identyczny, bo średnia drobin będzie inna.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #103 dnia: 16 Listopad 2018, 22:09:28 »
Jeśli tym samym młynkiem sprawdzisz obie opcje okaże się, że przy zasypie do pełna trzeba ustawić grubsze mielenie aby czas parzenia był taki sam.
Tak właśnie jest.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #104 dnia: 16 Listopad 2018, 23:15:24 »
Jeżeli ktoś cierpi na popcorning kręcąc komesiem, to mu już kawy nie trzeba, albo niech się chociaż na bezkofeinową przerzuci [emoji14]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi