Autor Wątek: Młynek do alternatyw  (Przeczytany 22263 razy)

Offline bearow

  • Wiadomości: 12
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #75 dnia: 16 Listopad 2018, 09:37:07 »
naprawdę jest aż tak ciężko z mieleniem w kazaku, że bez bazy ni hu hu? (w wersji do espresso) bo taki kazak od espresso do alternatywy byłby mniamniuśny. Szanuję ten młynek.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #76 dnia: 16 Listopad 2018, 09:58:48 »
@malkos możesz polecić mi jasne ziarna z Swiezopalona do espresso?

Do espresso. Tzn. klasycznie Colombia i Meksyk - to single trochę ciemniej palone do espresso będą się nadawać. Jeśli ma być kwaśnie, to Malawi lub Etiopia, a trochę mniej kwaśnie Nicaragua - tyle że to single typowo pod przelewy czy Aeropress.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #77 dnia: 16 Listopad 2018, 10:14:45 »
naprawdę jest aż tak ciężko z mieleniem w kazaku, że bez bazy ni hu hu? (w wersji do espresso) bo taki kazak od espresso do alternatywy byłby mniamniuśny. Szanuję ten młynek.

W wątku dedykowanemu Kazakowi ktoś pisał, że próbował mielić jasne ziarna i poległ. Wersja do alternatyw mieli od espresso do alternatyw, ale trzeba trochę więcej machać rączką. Po weekendzie powinienem dostać młynek do testów, sprawdzę jakieś jasne ziarna w AP z Prismo.

Offline bearow

  • Wiadomości: 12
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #78 dnia: 16 Listopad 2018, 10:21:58 »
super! W takim razie czekam na wyniki testów. Jestem ciekaw czy espresso będzie espresso enough

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #79 dnia: 16 Listopad 2018, 11:14:11 »
naprawdę jest aż tak ciężko z mieleniem w kazaku, że bez bazy ni hu hu? (w wersji do espresso) bo taki kazak od espresso do alternatywy byłby mniamniuśny. Szanuję ten młynek.

W wątku dedykowanemu Kazakowi ktoś pisał, że próbował mielić jasne ziarna i poległ. Wersja do alternatyw mieli od espresso do alternatyw, ale trzeba trochę więcej machać rączką. Po weekendzie powinienem dostać młynek do testów, sprawdzę jakieś jasne ziarna w AP z Prismo.


Tak, mieliłem Kenię z od RanGo. Co prawda młynek miałem ustawiony na bardzo drobny przemiał, ale bez bazy nie dałem rady domielić do końca. Mielenie do alternatyw - czyli na grubszym ustawieniu idzie już lżej, ale jednak czasami siły trochę użyć trzeba. Dlatego warto mieć drugi młynek do alternatyw, a jeden pod espresso - jest to duuża wygoda.

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #80 dnia: 16 Listopad 2018, 12:38:24 »
A jak sobie radzi Comandante z mieleniem jasnych ziaren może nie pod espresso, ale pod kawiarkę? Lepiej niż Kazak?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10619
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Listopad 2018, 12:41:57 »
A może "niegorzej"? ;) W jakim sensie -- radzi sobie? Czy interesuje Cię siła, jaką trzeba przyłożyć do korbki czy coś innego? Do kawiarki -- jakkolwiek można kawę zmielić. Oba młynki aż zanadto spełniają wymogi...

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Listopad 2018, 12:49:04 »
Tak, interesuje mnie siła, bo raczej o jakość przemiału nie ma co się martwić w obu młynkach. Pytam, bo mój Timemore Chestnut dosyć ciężko radzi sobie z jasno palonym ziarnek przy mieleniu pod kawiarkę.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Listopad 2018, 12:59:06 »
W Kinu moja żona nie ukręci kawy na espresso z jasnych ziaren.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 13:14:13 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6292
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Listopad 2018, 15:17:55 »
Nie ma lekko z tym naszym żelastwem.

Ostatnio próbowałem przez parę sekund Kazaka w wersji do alternatyw. Z dość jasno palonymi ziarnami gruboość +/- espresso mieliło się zdecydowanie lżej niż Kinu. Myślę że w tym wypadku nawet osoby o niezbyt silnych rękach dadzą sobie spokojnie radę.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1313
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Listopad 2018, 15:33:49 »
Słuchajcie raz jeden ktoś napisał, że mieliło mu się ciężko Kazakiem i teraz to pokutuje, a młynek na prawdę radzi sobie świetnie.
Jeśli ktoś chce zmielić jasnego singla do espresso czy na tygielek, to będzie musiał użyć trochę siły, ale bez przesady. Poza tym, przecież nie mielimy kawy jasno palonej do alternatyw do espresso...
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Listopad 2018, 15:35:06 »
@krystians, jaką miałeś wersję Kazaka? Bo są głosy, że nie da nim rady domielić jasnych ziaren do końca, a Tobie mieliło się nim łatwiej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6292
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #87 dnia: 16 Listopad 2018, 15:50:19 »
Ostatnio próbowałem przez parę sekund Kazaka w wersji do alternatyw

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #88 dnia: 16 Listopad 2018, 16:36:14 »
Słuchajcie raz jeden ktoś napisał, że mieliło mu się ciężko Kazakiem i teraz to pokutuje, a młynek na prawdę radzi sobie świetnie.
Jeśli ktoś chce zmielić jasnego singla do espresso czy na tygielek, to będzie musiał użyć trochę siły, ale bez przesady. Poza tym, przecież nie mielimy kawy jasno palonej do alternatyw do espresso...
Miałem do testów wersje espresso i zmielenie jasnych ziaren pod espresso bez bazy było niemożliwe. Niestety baza także nie spełniania oczekiwań, ponieważ ziarna kawy podczas mielenia nie przesuwają się w dół. Trzeba stawiać bazę do pionu, ponownie kłaść i kręcić.
Mielenie ciemnych ziaren pod espresso było dużo łatwiejsze ale i tak nie dla kobiety. Oczywiście mowa o mieleniu bez bazy.

Pod alternatywy czy to ciemnie czy jasne ziarna, problemu nie ma.

Plusem kazaka jest jakość mielenia oraz szybkość. Pod espresso ciemne ziarno ręcznie bez bazy to 20s.

Nie wiem jak kinu ale w comandante czy aergring mieli się o niebo lżej.
Kluczem dla mnie jest poprawienie bazy oraz tego drobnego elektryzowania kawy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do alternatyw
« Odpowiedź #89 dnia: 16 Listopad 2018, 17:55:32 »


. Poza tym, przecież nie mielimy kawy jasno palonej do alternatyw do espresso...

Chyba Ty [emoji12]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi