Autor Wątek: Cena a jakość kawy  (Przeczytany 44599 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Kwiecień 2016, 13:30:21 »
Pewnie, że tak. Gdy wchodzę do sklepu, na półkach widzę tuziny kostek masła. Co to jest masło, chyba każdy z nas wie. Wielu z nas nie docieka ani pochodzenia ani składu tychże kostek tłuszczu. To masło i to masło. To rzetelnie wyprodukowane i to. Ale ceny, uwaga: od 2zł do 12zł za kostkę. No i co teraz? Dla jednego to za 2zł jest mega smaczne, dla innego mega niegodziwe. Takie życie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Kwiecień 2016, 13:31:56 »
fux, masz jak najbardziej rację - tylko pominąłeś kwestię jakości surowca, z jakiego dany produkt został wykonany. podam przykład, który usłyszałem od wujka, który jest masarzem. kupione żeberka, mięso było twarde - pytam dlaczego. i wygląda to tak, że dobre żeberka są ze świni młodej, a mięso jest miękkie i smaczne. a w sytuacji, gdy mięso jest twarde i ciężkie w obróbce, oznacza to tyle, że jest to mięso ze starej maciory, które jest niskiej jakości. czy można to bezpośrednio porównać do kawy - tego nie wiem, natomiast zdanie "Smakuje-chwalić." chyba rozwiązuje temat porównywania wyrobów...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Kwiecień 2016, 14:02:59 »
jestem prawie pewny, że nie brakuje firm, które wyczaiły dobry biznes i sprzedają średniej jakości ziarna w cenie najlepszych

Faktycznie wolny rynek, to i spora pokusa dla kogoś kto chce zwiększyć swoje zyski oferując słabszy towar w cenie dobrego. Tyle, że klient jak się zrazi to już tam nie wróci.... :) I finalnie nie wiem czy to się takiej firmie opłaci.
Rozwiązaniem byłaby więc nie tyle cena sama w sobie, ale raczej zaopatrywanie się w sprawdzonym miejscu, gdzie producent selekcjonuje surowiec i o sam chce mu się dbać o finalną jakość produktu.
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 14:05:07 wysłana przez grex »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Kwiecień 2016, 14:25:14 »
klient jak się zrazi to już tam nie wróci.... :) I finalnie nie wiem czy to się takiej firmie opłaci.
Tylko zanim się zorientuje (o ile w ogóle) to trochę kasy wyda, więc firmie się opłaci. Bo chociaż tak jak pisał donkiszot- smak można opisać i ocenić dość obiektywnie, to jednak nie każdy czuje się na siłach robić jakieś profesjonalne cuppingi. A jak z dripa/ekspresu mu wyjdzie zła to zacznie myśleć, że to on coś robi nie tak: źle ubije, za drobno bądź grubo zmieli, za dużo pyłu, nie taka temperatura, niewłaściwa doza etc. Bo przecież kawa musi być dobra, skoro tyle kosztowała.
Może się mylę, ale myślę że przez tą mnogość zmiennych łatwo ukryć kiepski surowiec i opchnąć go mniej doświadczonym kawomaniakom.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Kwiecień 2016, 14:27:50 »
Tyle, że klient jak się zrazi to już tam nie wróci.... 

Ja się daję tylko raz zrobić w konia ;-)Czasami wracam do takiego jegomościa ale rzadko.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Kwiecień 2016, 14:33:14 »
Na dobre ziarenka muszą być jakieś papiery. Po to jest ocena ziaren na plantacjach, konkursy CoE, znane nazwisko w świecie kawy, jako plantatora, również jest dobrą rekomendacją.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Kwiecień 2016, 14:39:45 »
kupione żeberka, mięso było twarde - pytam dlaczego. i wygląda to tak, że dobre żeberka są ze świni młodej, a mięso jest miękkie i smaczne. a w sytuacji, gdy mięso jest twarde i ciężkie w obróbce, oznacza to tyle, że jest to mięso ze starej maciory, które jest niskiej jakości.

Maciory w całości sensowny masarz wrzuca w kiełbasę, bo „zniknie" w powodzi wielu kg mięsa z młodych sztuk.
Młoda świnia wygląda jak młoda laska, a maciora-sobie dopowiedz.
Tylko laik nie rozpozna.

Tucznik 6 zeta/kg, maciora 3-4 w zalezności od masy.

Wujek tak nie do końca szczery lub Ty słabo słuchałeś...
Ale to wątek nie o wieprzowinie... ;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Kwiecień 2016, 15:17:22 »
Albo źle go zrozumiałem, co bardziej prawdopodobne - technologia przetwórstwa mięsa to trochę nie moja dziedzina ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Kwiecień 2016, 15:32:04 »
nie każdy czuje się na siłach robić jakieś profesjonalne cuppingi. A jak mu wyjdzie zła to zacznie myśleć, że to on coś robi nie tak: źle ubije, za drobno bądź grubo zmieli, za dużo pyłu, nie taka temperatura, niewłaściwa doza
bez przesady, dobry surowiec nawet nie do końca idealnie przyrządzony i tak z reguły daje dobry efekt, jest znacznie więcej miejsca na błędy. Bardziej bym powiedział w drugą stronę, słaby surowiec wymaga więcej starań żeby efekt był akceptowalny.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Kwiecień 2016, 16:06:54 »
jaki Waszym zdaniem poziom cenowy można obecnie uznać za rozsądne minimum i maksimum
Fachowiec ze mnie żaden, ale doświadczeniem mogę się podzielić.

Nigdy nie kupiłem więcej niż przeciętnej kawy za mniej niż 100zł/kg. Uważam, że dobrego ziarna na rynku w przedziale 120-220zł/kg jest na tyle dużo, że zupełnie nie warto rozglądać się za kawami powyżej 280*zł/kg. Oczywiście mówię o gotowym produkcie, nie o zieleninie.

*Oczywiście chętnie spróbuję, ale do domu bym nie kupił, nie w ciemno, i nie wiem jak bardzo musiałaby mnie taka kawa zauroczyć abym po spróbowaniu jednak kupił.

Niestety, cena nie jest gwarancją jakości. Czasem nawet uznana marka nie jest gwarancją. A może i to jest piękne, bo te wybitne perełki ceni się jeszcze bardziej od pierwszego po ostatnie ziarno z paczki.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Kwiecień 2016, 18:21:17 »
dobry surowiec nawet nie do końca idealnie przyrządzony i tak z reguły daje dobry efekt
Ale jak nie trafisz z parametrami, to niepoprawnie zapatrzony mikrolot będzie smakował jak przeciętna kawa a jedyna różnica jaką odczujesz to ta w portfelu.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #56 dnia: 11 Kwiecień 2016, 18:48:20 »
jak nie trafisz z parametrami, to (...) jedyna różnica jaką odczujesz to ta w portfelu.
masz jakąś obsesję z tymi parametrami. Nie wiem w oparciu o jakie kawy masz takie złe doświadczenia. Moje doświadczenia są przeciwne - jak kawa jest dobra to sama się obroni i lekkie przeparzenie czy niedostatki temperatury nie są w stanie całkowicie jej zmarnować, co najwyżej nieco inaczej będzie smakować - ale nadal nieźle. A jak ziarna są kiepskie to i cudowanie z parzeniem niewiele im pomoże.
Zresztą w całej gastronomii jest podobnie - podstawą jest dobry surowiec.
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 19:02:54 wysłana przez grex »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #57 dnia: 11 Kwiecień 2016, 19:09:48 »
@grex, pamiętaj, że dla większości osób tworzących to miejsce "nieźle" to znacznie poniżej oczekiwań, żeby nie powiedzieć poniżej zainteresowań ;)
Idąc gastronomicznym przykładem, kiepskiego kucharza nawet najlepsza wołowina nie uratuje.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #58 dnia: 11 Kwiecień 2016, 19:45:59 »
może jestem wyjątkiem, ale wolę najlepszą ekologiczną wołowinę przygotowaną w prosty domowy sposób, niż bezsmakowe, pompowane chemią mięso z marketu którego liczne braki maskował utalentowany kucharz  :ohyda: Natura jest najlepszym kucharzem.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Kwiecień 2016, 10:42:21 »
może jestem wyjątkiem, ale wolę najlepszą ekologiczną wołowinę przygotowaną w prosty domowy sposób, niż bezsmakowe, pompowane chemią mięso z marketu którego liczne braki maskował utalentowany kucharz

Nie ma czegoś takiego jak ekologiczna wołowina. Po pierwsze produkcja (woda, metan) po drugie koszty produkcji. Wołu skarmiane na pastwiskach (ekologicznych) bez udziału gotowych mieszanek, witamin, hormonów i antybiotyków przyrasta baaardzo powoli. Cena takiego mięsiwa za ladą musiała by być poza zasięgiem przeciętnego pijacza kawy. Jeśli dobrze pamiętam to chyba częściowo jeszcze w Argentynie wypasa się bydło w taki sposób.

 kawka
Co do kawy: mimo, że wypowiedź Andrzeja nie do końca była fortunna to z niektórymi przesadnymi na nią reakcjami trudno mi się zgodzić.
Nie sądzę też, że "tańsze" sklepy chcą klienta przysłowiowo  222 - po prostu proponują dany produkt w takiej cenie i maja do tego prawo. Ja kilka takich zakupów poczyniłem i ... na pewno nie wrócę (mimo, żeczęść palarni polecane na forum). Jak potem zakupioną kawę musiałem użyć do "testów" bo ciężko mi ją było wypić to tak tanio juz nie było.
Nie chcę wymieniać palarni żeby znów nie zrobiła się chryja ale do 80 zł w ... kupię kawę, która ZAWSZE będzie dla mnie wyśmienita, w ... podobnie choć trochę drożej (ale dobry rabat załatwia sprawę) a w ... niestety drogo i o rabat ciężko więc kupuję okazyjnie. Jednym słowem mam co pić. Klient ma różne gusta i różne portfele i z bogatej oferty polskiej czy nie zawsze wybierze dla siebie coś z czego będzie zadowolony. I żaden marketing czarny czy biały nie ma takiej mocy jak efekt końcowy w filiżance.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2016, 11:12:45 wysłana przez DrUsagi »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi