Autor Wątek: Cena a jakość kawy  (Przeczytany 44541 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Kwiecień 2016, 14:39:58 »
Myślę że Shaqks przesadził, a pisanie o typowych polaczkach to już gruba przesada!!! Tyle w temacie. Myślę że nie ma co robić off topa!

Może wyjechał do Anglii na zmywak i gardzi już Polską i Polakami.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Kwiecień 2016, 14:42:42 »
Antonio to chyba ostatni któremu zależy na marketingu.

Świadomie lub nie, to chyba każdemu Producentowi/Sprzedawcy zależy.

Ta dyskusja trochę „przyciężkawa" się robi...


Jeżeli ktoś do kogoś ma jakieś „ale", to niech wyartykułuje wprost, a nie przez kwiatki.

Jest regał z kawami, które mają różne smaki, ceny, producentów.
Wolny wybór i tego się trzymajmy.

fux.


P.S. To mój pierwszy od dawna wpis, którego zamiarem jest lekkie przywołanie piszących do trzymania poziomu



Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Kwiecień 2016, 14:50:40 »
Manfred nadal jestem w Polsce i jestem dumny z bycia Polakiem ale polactwem w czystej postaci jako postawą społeczną gardzę.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Kwiecień 2016, 14:56:27 »
Nie trzeba zachowań nazywać polactwem polaczkiem to takie polskie bo dla mnie to nowobogacka wiocha i drażni mnie to niemiłosiernie.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Kwiecień 2016, 15:04:55 »
Adwersarzy zaś proszę, żeby odnosili się do moich treści. Nie ma sensu rozwodzić się nad rynkiem kawy w Polsce, świadomością kawową naszych rodaków, oszczędnym "robactwem", czy też kawami speciality. Przecież z moim postem nie ma to nic wspólnego. Nie nastawałem też na dobre imię palarni Mastro Antonio. Sugerowanie, że ją atakuję, to jakieś totalne bzdury. Zwróciłem Antoniowi uwagę, że ze strony komercyjnego forumowicza nieeleganckie jest deprecjonowanie wyrobów konkurencji, poprzez sugerowanie ich niskiej jakości. Myślę, że chodzi o palarnię Gregorio, która przecież jakiegoś totalnego syfu na rynek nie wypuszcza. A czy to ze strony Antonia jest marketing? Moim zdaniem tak, Waszym nie, i tak pewnie zostanie.
No więc odniosę się do Twoich treści cytując tylko to podsumowanie. Zgadzam się z Tobą w 100%. Nie zgadzam się tylko z tym, że postami krytycznymi wobec wyrobów konkurencji powinna się zająć administracja forum. Czytając takie posty posty każdy sobie sam może wyrobić zdanie o ich autorze i jego intencjach. Znikające posty/wątki to specjalność Caffeprego. Jakość kawy na pewno jest związana z ceną to oczywiste ale równie oczywiste w naszych rodzimych realiach jest to, że mnóstwo drogiej kawy powstało z podłego lub taniutkiego surowca. Wypiłem w życiu sporo marnej kawy w cenie około 200zł/kg i tyle samo niezłej w cenie mniejszej niż 100zl/kg więc nie ma co generalizować.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Kwiecień 2016, 15:31:56 »
Toteż nikt nie generalizuje. Moje zdanie nie było generalizacją lecz spontaniczną refleksją. Zaczęła się od odpowiedzi Google na wspomnianą Rwandę. Po prostu porównywałem jej ceny z resztą kaw i różnica mnie zaskoczyła. Reszta jest Twoim WS zaangażowaniem...

Offline Cielak Mężczyzna

  • Wiadomości: 176
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione V2
  • Młynek: Macap M4D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Kwiecień 2016, 15:46:00 »
Adwersarzy zaś proszę, żeby odnosili się do moich treści. Nie ma sensu rozwodzić się nad rynkiem kawy w Polsce, świadomością kawową naszych rodaków, oszczędnym "robactwem", czy też kawami speciality. Przecież z moim postem nie ma to nic wspólnego. Nie nastawałem też na dobre imię palarni Mastro Antonio. Sugerowanie, że ją atakuję, to jakieś totalne bzdury. Zwróciłem Antoniowi uwagę, że ze strony komercyjnego forumowicza nieeleganckie jest deprecjonowanie wyrobów konkurencji, poprzez sugerowanie ich niskiej jakości. Myślę, że chodzi o palarnię Gregorio, która przecież jakiegoś totalnego syfu na rynek nie wypuszcza. A czy to ze strony Antonia jest marketing? Moim zdaniem tak, Waszym nie, i tak pewnie zostanie.
No więc odniosę się do Twoich treści cytując tylko to podsumowanie. Zgadzam się z Tobą w 100%. Nie zgadzam się tylko z tym, że postami krytycznymi wobec wyrobów konkurencji powinna się zająć administracja forum. Czytając takie posty posty każdy sobie sam może wyrobić zdanie o ich autorze i jego intencjach. Znikające posty/wątki to specjalność Caffeprego. Jakość kawy na pewno jest związana z ceną to oczywiste ale równie oczywiste w naszych rodzimych realiach jest to, że mnóstwo drogiej kawy powstało z podłego lub taniutkiego surowca. Wypiłem w życiu sporo marnej kawy w cenie około 200zł/kg i tyle samo niezłej w cenie mniejszej niż 100zl/kg więc nie ma co generalizować.


 Myślę że Maro ujął temat w tak dobre podsumowanie że powinien się wątek na tym zakończyć.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Kwiecień 2016, 19:06:03 »
Cytat: lubusz w 09 Kwiecień  2016, 15:21:20
Przez grzeczność nie napiszę które

To jest właśnie brudny marketing "tanie kawy i palarnie są do bani" to napisz, które aby forumowicze nie nacięli się na takie "podróby" i mogli zweryfikować czy słusznie prawisz.

Przepraszam, czy ten cytat w cudzysłowie, który skomentowałeś jest mój ? Jeśli nie, to bardzo proszę o poprawienie na właściwy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Kwiecień 2016, 06:58:14 »
Świadomie lub nie, to chyba każdemu Producentowi/Sprzedawcy zależy.
Mnie zależy na postawieniu spraw jasno. Po prostu nie wszystko co się nazywa np. Etiopia YirgaCheffe jest z tego samego worka i nie można całego bogactwa kaw z tego regionu wsadzić do jednego worka. Z tym się chyba zgadzamy? Nigdzie nie napisałem, że ta czy "inna palarnia totalny syf wypuszcza" (ukłony dla Wojtka). Napisałem o dużych dysproporcjach wartości, o różnicach w zakupie różnych surowych ziaren, o kawach różnych kategorii, o kawach różnej jakości. Mimochodem znaleziony ślad pewnej znanej mi kawy te dysproporcje potwierdza. Na szczęście, bo już myślałem, że wszystkie nasze drogie (niekoniecznie w sensie cenowym) kawy powinienem sprzedać za 80zł, zarabiając na nich jak najmniej, by móc konkurować ze sporą plejadą innych palarni (Manfred wymienił tylko kilka). Proszę nie żywić urazy za tego typu emocje z mojej strony, bardzo cenię i lubię WS za jego wielki wkład w nasze forum, nie mam pretensji o te słowa o marketingu itd. Verba volant, scripta manent, jak to Maro zauważył.
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 07:41:00 wysłana przez Antonio »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Kwiecień 2016, 10:58:46 »
@manfred - proszę, trzymajmy poziom kawka
LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Kwiecień 2016, 12:18:49 »
to ja mam pytanie do fachowców zajmujących się kawą - jaki Waszym zdaniem poziom cenowy można obecnie uznać za rozsądne minimum i maksimum przy zakupie detalicznym w przypadku ziaren jednorodnych najwyższej klasy? 120-140zł/kg? Czy to się jakoś dzieli wg. regionów świata, że np. brazylie mogą być trochę tańsze bo masowa uprawa, a inne droższe ? Czy jest taka granica powyżej której nie ma specjalnego sensu przepłacać, bo niewiele się już zyskuje ?
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 12:21:31 wysłana przez grex »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Kwiecień 2016, 12:33:32 »
grex, powinieneś dokładniej zdefiniować "ziarna najwyższej klasy", Elka podawała wyżej przykłady odmian, gdzie zielone ziarno kosztuje`150$/kg

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Kwiecień 2016, 12:41:15 »
chodzi mi nie o najwyższe możliwe gatunki ale wskazane fachowym okiem optimum cena/jakość, jak najlepsza jakość przy zachowaniu racjonalnej ceny która nie odstraszy klienta. Nie wiem jak to prawidłowo opisać.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Kwiecień 2016, 13:03:18 »
z tym będziesz miał problem, bo jestem prawie pewny, że nie brakuje firm, które wyczaiły dobry biznes i sprzedają średniej jakości ziarna w cenie najlepszych - ale tak jest w wielu branżach...
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 13:06:15 wysłana przez siewcu »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Kwiecień 2016, 13:16:59 »
Jako forumowemu „policjantowi" troszkę niezręcznie 3mać czyjąś stronę.

Może inaczej napiszę, biorąc za porównanie alkohol czy np. jakiś wyrób pt. szynka.

Do wszystkiego musimy podejść subiektywnie!
Jeden produkt jest destylatem, drugi-produktem mięsnym.

+/- do destylatu i szynki, Producenci biora podobne składniki. Wiadomo, że ze świni nie robimy whisky a ze zboża szynki  :P

Popularne w PL, średnia półka, destylaty typu Johnny Walker, Balantines, Jim Beam, Jack Daniels to 60-100 pln/litr
Różnica duża i mała, kwestia punktu zaopatrzenia.
Każdy z nas będzie miał inne preferencje.
Jeden będzie wolał gorzkie, inny słodsze, bardziej dymne, pozbawione, dymu.
Trudno będzie będzie je określić jako złe.
Maja inne smaki ale nie są/nie będa wódkami czystymi, likierami. Są whisky umownie pisząc bez wdawanie się w amerykańskie nazewnictwo.

To samo dotyczy dwóch szynek: prosciutto i prsutu.
Jedna i druga z tego samego surowca, świńskiej szynki.
Włoskie jak i chorwackie doskonałe, każda inna, inaczej dojrzewająca, z innych świń, ale czy będzie zasadnym napisanie, że jedna czy druga jest niskiej jakości?

Raczej byłoby to nadużycie.


Podsumowując.

Skoro ktoś z dobrego surowca zrobi dobry produkt finalny, chwała Mu za to.
Dobrze go sprzeda-zarobi więcej.

I myślę, że takiego kryterium się trzymajmy.

Smakuje-chwalić.

 :kwiat:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi