Autor Wątek: Cena a jakość kawy  (Przeczytany 44549 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Cena a jakość kawy
« dnia: 09 Kwiecień 2016, 09:02:58 »
Próbowałem Yirgacheffe z innych palarni (tu plus dla nich za niskie ceny)

Hmm... Pod hasłem YirgaCheffe kryje się wiele diametralnie różnych wartości. Można, kupując surowiec dla palarni, za 1kg tego nieco "wytartego" hasła zapłacić 3 Euro, a można też zapłacić 12 Euro czyli 4 razy więcej. Ba, można jeszcze więcej, bo cena wzrasta stosownie do jakości. W jednej z takich "nisko-cenowych" palarni (pełnej taniej kawy o cenach mniejszych niż 100zł/kg) znalazłem znane mi ziarna z Rwandy, uwaga: w cenie wielu naszych pięknych kaw z Kenii, Etiopii, Kostaryki. Tylko na tej podstawie można sobie wyrobić zdanie o jakości pozostałych tanich kaw, bo ta Rwanda jest pewnym wyjątkiem od reszty, bo w zakupie kosztowała ok. 10 Euro a nie 3 Euro. Często te tanie (dla ostatecznego odbiorcy) kawy przynoszą palarniom więcej zysku niż te najlepsze kawy, bo dysproporcja kosztów zakupu jest ogromna. Wkrótce ta dość ciekawa Rwanda z ciekawą polską historią pojawi się w naszym sklepie ;).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2016, 09:06:05 wysłana przez Antonio »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwiecień 2016, 11:52:31 »
W jednej z takich "nisko-cenowych" palarni (pełnej taniej kawy o cenach mniejszych niż 100zł/kg) znalazłem znane mi ziarna z Rwandy, uwaga: w cenie wielu naszych pięknych kaw z Kenii, Etiopii, Kostaryki. Tylko na tej podstawie można sobie wyrobić zdanie o jakości pozostałych tanich kaw, bo ta Rwanda jest pewnym wyjątkiem od reszty, bo w zakupie kosztowała ok. 10 Euro a nie 3 Euro.

A można tak nieładnie pisać o konkurencji, co z tego, że w własnym wątku. Niby nie wymieniasz konkretnej palarni, ale zainteresowani kawą zorientują się o którą chodzi. Więc nie sugeruj, jaka jest jakość pozostałych tanich kaw konkurencji, w porównaniu do tej Rwandy. To brudny marketing.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwiecień 2016, 11:53:17 »
Ok, może dla Ciebie jest to brudny marketing, ale się z tym nie zgadzam, bo dla mnie jest to zwykła ciekawość. W sprawie tej wspomnianej kawy prowadzę małe niezobowiązujące śledztwo. Kupiłem ją od pewnego Rwandyjczyka z Krakowa. Niedawno widziałem świadectwo fitosanitarne dotyczące tej kawy dokładnie na jeden worek opiewające. Sprzedawca zapewnił, że tylko mnie tę akurat kawę sprzedał ;). Ciekaw jestem kulis jego działalności.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2016, 12:13:27 wysłana przez Antonio »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwiecień 2016, 12:43:36 »
Nie chodzi mi o żadną Rwandę, tylko o to zdanie, sugerujące niską jakość produktów tej palarni.

Tylko na tej podstawie można sobie wyrobić zdanie o jakości pozostałych tanich kaw, bo ta Rwanda jest pewnym wyjątkiem od reszty, bo w zakupie kosztowała ok. 10 Euro a nie 3 Euro.

Po prostu jako świadomy i komercyjny użytkownik,nie powinieneś schodzić do takiego poziomu. Nie wiem czy regulamin forum w ogóle dopuszcza takie praktyki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwiecień 2016, 12:52:32 »
Taka jest prawda, wcale to nie dotyczy domyślnej dla Ciebie palarni tylko rynku kawy w ogóle.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwiecień 2016, 13:11:36 »
no dobra, ale co komu szkodzi sprzedać kawę kosztującą w zakupie te 10€(jakieś 45 zł) za nawet 60 zł za 1 kg? nie możesz w ten sposób do tego podchodzić, bo koszty palenia, obsługi i marża to kwestia indywidualna - a podchodząc do tego w ten sposób, może te kawy za >100 zł/kg są tymi kawami najtańszymi, kosztującymi w zakupie te 3€/kg? to co napisałeś jest IMO bardzo nie w porządku względem konkurencji, ja bym to nazwał chamskim czarnym PR, jeśli stwierdzasz, że konkurencja sprzedaje tylko najtańsze kawy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwiecień 2016, 13:59:59 »
świadectwo fitosanitarne dotyczące tej kawy dokładnie na jeden worek opiewające
Widocznie jeden worek przeszedł takie badanie. :) No cóż prawda handlarza nie zawsze zbiega się z rzeczywistością.  Poza tym patrząc na to obiektywnie to jest duża szansa że ta kawa z drugiego worka to już trochę inna była, więc nikt nie dostał takiego samego worka jak inny ;)

WS chyba nikt kupując paczuszkę kawy w palarni za 15 zł nie spodziewa się, że będzie lepsza gatunkowo niż ta z palarni za 40 (pomijam oszustwa)?  Jednak zgadzam się, że jest pewien niesmak czytając taką wypowiedź. Ja rozumiem, że taka jest prawda, ale moim zdaniem za tą wypowiedzią przede wszystkim stoi niezadowolenie. Przypuszczam że z Polskich realiów. Moim zdaniem słuszne niezadowolenie, bo patrząc na zupełnie inną branżę, z którą na co dzień mam do czynienia, to nasi rodacy wolą zapłacić łapówki i robić dziesięć przeróbek badziewia niż zainwestować w porządny produkt. Czy też kupić cokolwiek byle najtańsze i ilość sztuk się zgadzała. Potem są i tak niezadowoleni, wydają kupę kasy, a dobre polskie firmy padają.

Rozumiem też, że nie każdy musi chcieć zarabiać na tym samym na czym zarabiają inni, bo może to nie sprawiać mu frajdy, a każdy ma jakieś indywidualne potrzeby. Jednak osobiście wolę gdy się skupiamy na celach, jak przeskoczyć wysoko postawioną sobie poprzeczkę niż komentować tych co przeskakują przez poprzeczkę na takiej wysokości, która w ogóle nas nie interesuje. Tak więc życzę wszystkim, aby doceniane były rzeczy, które robią z pasją i na wysokim poziomie ;) Tak żebyśmy nie musieli upuszczać goryczy.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2016, 14:07:13 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwiecień 2016, 15:06:07 »
WS chyba nikt kupując paczuszkę kawy w palarni za 15 zł nie spodziewa się, że będzie lepsza gatunkowo niż ta z palarni za 40
A czemu się na mnie powołujesz? Przecież o niczym takim nie pisałem.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwiecień 2016, 15:21:20 »
To brudny marketing.

Jestem zwykłym "pijaczem" kaw. Nie jestem związany z żadną palarnią, czy też kawiarnią. Nie pracuję w tym biznesie. Za wszystkie kupione kawy płacę i nie zawsze korzystam z rabatów. Mam pytanie do Ciebie. Jeśli się zgodzę z tym co napisał Antonio, będzie to brudny marketing ?
Potwierdzam, wiele kaw w tym też z krajowych palarni, które przez ostanie 2 lata kupiłem, jest podła w smaku. Przez grzeczność nie napiszę które.
Brudny marketing moim zdaniem jest wtedy, gdy ktoś za pieniądze, czy prezenty opisuje kawę jako doskonałą w smaku, a tak nie jest.
Zdarzało mi się pod wpływem tych recenzji kupić tą doskonałą kawę, którą potem wyrzucałem do śmietnika.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2016, 16:06:41 wysłana przez lubusz »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Kwiecień 2016, 15:40:21 »
zainteresowani kawą zorientują się o którą chodzi. Więc nie sugeruj, jaka jest jakość pozostałych tanich kaw konkurencji, w porównaniu do tej Rwandy.
Po części dlatego, a po części dlatego że zgadzam się poniekąd z Twoją opinią, tyle że dla mnie wypowiedź Antonia nie ma w ogóle charakteru marketingowego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Kwiecień 2016, 16:42:57 »
To brudny marketing.

Jestem zwykłym "pijaczem" kaw. Nie jestem związany z żadną palarnią, czy też kawiarnią. Nie pracuję w tym biznesie. Za wszystkie kupione kawy płacę i nie zawsze korzystam z rabatów. Mam pytanie do Ciebie. Jeśli się zgodzę z tym co napisał Antonio, będzie to brudny marketing ?
Potwierdzam, wiele kaw w tym też z krajowych palarni, które przez ostanie 2 lata kupiłem, jest podła w smaku. Przez grzeczność nie napiszę które.
Brudny marketing moim zdaniem jest wtedy, gdy ktoś za pieniądze, czy prezenty opisuje kawę jako doskonałą w smaku, a tak nie jest.
Zdarzało mi się pod wpływem tych recenzji kupić tą doskonałą kawę, którą potem wyrzucałem do śmietnika.
Czarny PR nie musi być za pieniądze, a moim zdaniem w takim przypadku, gdy pisze się niczym nie poparte rzeczy oczerniające konkurencję(bo wątpię, że MA ma dostęp do faktur i dokładnych danych co która palarnia kupuje) właśnie z czarnym PR mamy do czynienia. I nie mieszaj pisania opinii przez klienta, który nie zna szczegółów rynku kawowego, z pisaniem tych opinii na temat konkurencji, która doświadczenie w tym temacie macie ma, tak jak wiedzę nt rynku. A czarny i chamski PR nie jest negatywną opinią niezadowolonego klienta.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Kwiecień 2016, 16:53:15 »
Mam pytanie do Ciebie. Jeśli się zgodzę z tym co napisał Antonio, będzie to brudny marketing ?
Potwierdzam, wiele kaw w tym też z krajowych palarni, które przez ostanie 2 lata kupiłem, jest podła w smaku. Przez grzeczność nie napiszę które.

Mam dla Ciebie odpowiedź. Nie wiem w czym chcesz się zgadzać z Antoniem, bo nie napisałeś. Ale guzik widać zrozumiałeś z tego, o co mi chodziło. Podłe kawy z krajowych palarni, które kupiłeś, także nie mają z tym nic wspólnego. Jakość wyrobów z poszczególnych palarni także. Za nieeleganckie zachowanie uważam „dogryzanie” konkurencji poprzez sugerowanie niskiej jakości ich produktów. Notabene chodzi o palarnię, którą rok temu się zachwycałeś. Można ze sobą konkurować jakością wyrobów, cenami lub też powszechnie lubianym - stosunkiem jakości do ceny, to ostatnie określenie akurat mi się nie podoba. Ale poniżej pewnego poziomu jest pisanie, że jeśli Rwanda w tamtej palarni, kosztuje więcej niż moje piękne Kenie i Kostaryki, to na tej podstawie można wyrobić sobie zdanie o jakości tańszych kaw. Dla mnie jest to poniżej klasy dobrego palacza, za którego uchodzi Antonio.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Kwiecień 2016, 17:15:47 »
ale zainteresowani kawą zorientują się o którą chodzi
1. Ethiopia Yirgacheffe Grade 2- 87,31 zł Bogactwokaw
2. Arabica Etiopia Yirgacheffe Haile Sellasie - 88 zł kg xCafe
3. Etiopia Yirgacheffe - 88,24zł Palarnia W&A
4.  Etiopia Yirgacheffe - 90 zł Gregorio
5. Etiopia Yirgacheffe - 95,01zł cafe tommy.
6. Etiopia Yirgacheffe - 105 zł Palarnia kawy Single Origin
Więcej mi się nie chce szukać priv informację co to za palarnia?

@Spinacz - usunąłem część wpisu na skutek skargi Forumowicza. Proszę nie przypisywać słów które nie padły innym Forumowiczom
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 10:22:31 wysłana przez Spinacz »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Kwiecień 2016, 20:46:38 »
To ja się pytam co to za kawy z ceną poniżej 100zł? Czy one są trujące, szkodliwe, źle, niedobre?
Smak jest kwestią subiektywną!
Domyślam się o jakieś palarni piszesz i mam aktualnie tą kawę w domu i stwierdzam, że jest dla mnie średnia. Wolę z tej samej palarni tańsze kawy o bogatszym dla mnie smaku. Od Ciebie miałem ostatnio jak to nazwałeś "piękną" Kostarykę Sonora i też dla mnie bez rewelacji. Także każdy ma swoje preferencje.
Poza tym ktoś może mieć marżę dużo mniejszą od Ciebie i te same kawy sprzedawać co Ty.
W przyszłym tygodniu będę zamawiał u Ciebie te piękne Kenie i porównam je z konkurencją.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cena a jakość kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Kwiecień 2016, 21:37:10 »
Smak jest kwestią subiektywną!
Oj, nie zgodzę się. Preferencje mogą być subiektywne. Smak można opisać i ocenić dość obiektywnie. Gdyby tak nie było, nie byłoby żadnego SCAA, konkursów, kół smaków i całego tego zamieszania na tym forum.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi