Autor Wątek: Biznesowo kawowy savoir-vivre  (Przeczytany 12429 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Biznesowo kawowy savoir-vivre
« dnia: 14 Grudzień 2014, 20:49:26 »
Dawniej spotykałem się z klientami w swoim domu. Niestety warunki mi już na to nie pozwalają a i było to dla obu stron krępujące. Ostatnio dostałem telefon z prośba o spotkanie. Klienci od razu poprosili abym to ja wyznaczył miejsce na spotkanie gdyż oni nie mają pojęcia gdzie się spotkać. Padło na kawiarnię DRIP. Godz. 17 razem wchodzimy do kawiarni, wybieramy stolik i siadamy. Podchodzi kelnerka z pytaniem co podać. Klienci po kolesi składają zamówienie na końcu ja zamawiam kawę. Zasada jest taka podpisujemy umowę płacę ja nie podpisujemy każdy z osobna tylko że... Podchodzimy do kasy bo tak jest to rozwiązane a ta pinda pyta się czy może na wspólnym rachunku wszystko umieścić stawiając mnie w kłopotliwej sytuacji zresztą moich klientów też. Zawsze wtedy odpowiadam a czemuż to na wspólnym przecież ja tych ludzi nie znam a tylko się przysiadłem do nich ;-) Historyjkę sobie wymyśliłem ale mam pytanie jak kelnerka powinna rozegrać rachunek gdy każdy z nas zamawia osobno? Mam nadzieje że choć trochę logicznie to opisałem ;-)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2014, 20:59:57 »
Dobrze opisałeś. U nas się "pinda" bezpośrednio pyta czy liczyć razem czy oddzielnie, nie jest to krepujace pytanie.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2014, 21:02:04 »
Jeśli powiem razem to ja muszę płacić. Jeśli powiem osobno wyjdę na skąpca. Tak czy siak mam przej.. :-) Ale po co się pyta jak każdy z osobna zamawia.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2014, 21:06:35 »
Jeżeli ma program gastro do obsługi, to zamówienia zapisuje według stolików i tak jej łatwiej zakończyć rachunek. Następnym razem powiedz ze płacisz tylko za swoje i zostaw jakiś napiwek, to na pewno zapamięta i juz nie będzie takiej szopki.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień 2014, 21:10:27 »
A jak powinno być regulaminowo a nie " bo tak jej łatwiej"  Jak jej ciężko to niech się położy

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2014, 21:17:52 »
Jeśli zamówienie jest opłacane przy stoliku, to chyba normalne, że przynosi rachunek za stolik, a nie kilka rachunków.
Tak jak pisał ranGo, pogadaj, daj napiwek, uśmiechnij się. Kelnerzy to też ludzie (i w dodatku lepiej dobrze z nimi żyć  :evil:)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2014, 21:21:12 »
pogadaj, daj napiwek, uśmiechnij się


I tak w całej Polsce no super mi pomogłeś ;-)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2014, 22:35:41 »
Myślałem, że to jedna kawiarnia, manfi. Przy płaceniu przy kasie chyba nie powinno być problemu z zapłaceniem tylko za siebie.
A kiedy ona pyta, czy wspólny rachunek, to nie możesz powiedzieć po prostu "nie'? Ja bym się tu nie doszukiwał jakiś niezręczności. Zwykła odpowiedź na zwykłe pytanie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudzień 2014, 00:29:39 »
Historyjkę sobie wymyśliłem ale mam pytanie jak kelnerka powinna rozegrać rachunek gdy każdy z nas zamawia osobno?
Troszeczkę przesadzasz, sytuacja jest niecodzienna, a Twoje wymagania jeszcze bardziej. Najczęściej ludzie się spotykają i najczęściej płacą razem lub osobno. Niestety trzeba zadać to pytanie. Tobie niezręcznie, bo wykoncypowałeś sobie: może zapłacę, może nie.
Jeśli chcesz tak to rozegrać, to chyba najrozsądniej przyjść wcześniej i pogadać, że będzie taka sytuacja i że jeszcze nie wiesz czy zapłacisz za siebie czy za cały stolik.

Inna sprawa, że lepiej zamówić pełny chemex i filiżanki dla każdego. Ty się napijesz innym zaproponujesz, jeśli będą chcieli, to sobie zamówią co chcą i wtedy za to zapłacą, nie będą też skrępowani czy mogą zamówić, bo nie wiadomo kto płacy, a mogę nie chcieć Cię naciągać. Ty wyjdziesz na gościnnego. Nawet jeśli nie podpiszecie umowy, to pozytywne wrażenie zostanie. Może wrócą, może powiedzą innym dobre słowo o Tobie.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2014, 01:26:36 »
Historyjkę sobie wymyśliłem ale mam pytanie jak kelnerka powinna rozegrać rachunek gdy każdy z nas zamawia osobno?
Troszeczkę przesadzasz, sytuacja jest niecodzienna, a Twoje wymagania jeszcze bardziej. Najczęściej ludzie się spotykają i najczęściej płacą razem lub osobno. Niestety trzeba zadać to pytanie. Tobie niezręcznie, bo wykoncypowałeś sobie: może zapłacę, może nie.
Jeśli chcesz tak to rozegrać, to chyba najrozsądniej przyjść wcześniej i pogadać, że będzie taka sytuacja i że jeszcze nie wiesz czy zapłacisz za siebie czy za cały stolik.


mega + za takie rozegranie sytuacji
Inna sprawa, że lepiej zamówić pełny chemex i filiżanki dla każdego. Ty się napijesz innym zaproponujesz, jeśli będą chcieli, to sobie zamówią co chcą i wtedy za to zapłacą, nie będą też skrępowani czy mogą zamówić, bo nie wiadomo kto płacy, a mogę nie chcieć Cię naciągać. Ty wyjdziesz na gościnnego. Nawet jeśli nie podpiszecie umowy, to pozytywne wrażenie zostanie. Może wrócą, może powiedzą innym dobre słowo o Tobie.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudzień 2014, 08:21:53 »
Troszeczkę przesadzasz, sytuacja jest niecodzienna, a Twoje wymagania jeszcze bardziej. Najczęściej ludzie się spotykają i najczęściej płacą razem lub osobno. Niestety trzeba zadać to pytanie. Tobie niezręcznie, bo wykoncypowałeś sobie: może zapłacę, może nie.
Jeśli chcesz tak to rozegrać, to chyba najrozsądniej przyjść wcześniej i pogadać, że będzie taka sytuacja i że jeszcze nie wiesz czy zapłacisz za siebie czy za cały stolik.

Inna sprawa, że lepiej zamówić pełny chemex i filiżanki dla każdego. Ty się napijesz innym zaproponujesz, jeśli będą chcieli, to sobie zamówią co chcą i wtedy za to zapłacą, nie będą też skrępowani czy mogą zamówić, bo nie wiadomo kto płacy, a mogę nie chcieć Cię naciągać. Ty wyjdziesz na gościnnego. Nawet jeśli nie podpiszecie umowy, to pozytywne wrażenie zostanie. Może wrócą, może powiedzą innym dobre słowo o Tobie.
Trochę się zagalopowałeś. Ja nie proszę o radę jak ma się zachować manfred gdy kelnerka chce go zmusić do zapłacenia za cały rachunek. Ja pytam jak powinna się profesjonalnie zachować odbierając zamówienie i podczas gdy stoimy przy kasie i chcemy ten rachunek uregulować. Goran napisał że tak jest jej wygodnie i przyjmuję to do wiadomości. Niestety nie stać mnie taki gest gościnności o którym piszesz bo to nie są jednorazowe spotkania tylko nieraz i kilka dziennie. Tak się zastanawiam czy nie powrócić do domowych pieleszy. Wyjdzie taniej a przede wszystkim smaczniej i mam tu wszystko na myśli począwszy od ciastek skończywszy na kawie.
PS Z tym chemexem to juz po całości pojechałeś ;-) Nie wiem czy jest  kawiarenka na Podhalu, która serwuje jakąkolwiek alternatywe ale to już temat na inny post. Nie mniej dziękuję za odpowiedzi.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4828
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Grudzień 2014, 08:25:03 »
Hmmm... a skąd kelnerka ma wiedzieć o Waszych ustaleniach dot. płatności? Trzeba by ją wcześniej uprzedzić, bo normą jest rozliczenie stolika  a nie osoby. Nie wyobrażam sobie sytuacji w drugą stronę, że idę z Żoną do kawiarni i płacę 2 rachunki :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Grudzień 2014, 08:34:16 »
Nie wyobrażam sobie sytuacji w drugą stronę, że idę z Żoną do kawiarni i płacę 2 rachunki
Jeszcze nie ale już nie długo ;-)

Nie chciałbym aby dyskusja weszła na nie właściwe tory. Jeśli rozlicza stolik to ok jest usprawiedliwiona i nie mam do niej urazu.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Grudzień 2014, 08:43:31 »
Byliśmy kiedyś na jakimś spotkaniu forumowym.
W ciągu dnia zawitaliśmy w Chęcinach do restauracji.
Siedziało nas ze 30 osób. Kelnerka wykazała się refleksem i przy pierwszej osobie zapytała, czy płacimy razem czy osobno.
Było kilka małżeństw i reszta singli. Kobieta ogarnęła temat bez szemrania.
Myślę, że warto być pierwszym, kelnerkę „naprowadzić" na sposób płacenia i już.
Sam powiedziałeś, że czasami jest tam kilka spotkań dziennie i nie wierzę, że jest w knajpce kilkanaście kelnerek.
One najczęściej mają swoje rewiry.
Powiedz jej, żeby zapytała, czy płacą oddzielnie i po sprawie.
Tak myślę.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Biznesowo kawowy savoir-vivre
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Grudzień 2014, 08:51:49 »
W ciągu dnia zawitaliśmy w Chęcinach do restauracji.
Siedziało nas ze 30 osób. Kelnerka wykazała się refleksem i przy pierwszej osobie zapytała, czy płacimy razem czy osobno.

Dla niej lepiej bo ma jeden rachunek i jedną kwotę w przypadku gdy jest płacone w całości. Z pkt. widzenia klienta jest gorzej trzeba wyciągać na stół kasę i wyliczyć kwotę super gdy ma się w miarę drobne pieniądze. Gorzej jak w portfelu same dwusetki. Oczywiście zalecany napiwek. A już niezła siara jak przychodzi do płacenia a zazwyczaj płaci jedna osoba i brakuje do rachunku :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi