Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 488697 razy)

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #960 dnia: 17 Grudzień 2016, 12:10:10 »
Witam Panów serdecznie! Mam pewien dylemat i chce poradzić się ekspertów  :) Jestem na początku drogi do świata kaw, nie mniej jednak od czegoś trzeba zacząc. do tej pory parzyłam kawę w kawiarce Tchibo i mieliłam kawę w zwykłym młynku elektrycznym (ostrzowym). Ponieważ nie wyobrażam sobie początku dnia bez kawy, chciałabym delektować się coraz lepszym smakiem. Przymierzam się do dobrego ekspresu, ale zanim go kupię, chciałabym zacząć od czegoś prostrzego, tańszego, od czegoś, co małymi kroczkami wprowadzi mnie w ten aromatyczny świat. Na początek planuję zakup młynka ręcznego, do alternatywnego parzenia kawy (kawiarki lub może aeropressu). Po zapoznaniu się z młynkami ręcznymi zastanawiam się nad  HARIO SKERTON lub CANISTER HARIO i nie wiem który wybrać i czym się kierować? Proszę o poradę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #961 dnia: 17 Grudzień 2016, 12:51:12 »
Najpierw powiedz ile chcesz wydać, potem będziemy się zastanawiać - niestety ale dużo zależy, mimo wszystko, od budżetu...

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #962 dnia: 17 Grudzień 2016, 13:23:29 »
Tak jak napisałam wcześniej, chce zacząć od czegos tanszego, prostszego, dlatego postanowiłam zacząć od młynka ręcznego. Z Oskarem czy Graefem jeszcze się wstrzymam, ponieważ myślę o zakupie ekspresu Rancilio Silvia i widziałam, komplety wraz z młynkiem.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2016, 13:41:19 wysłana przez Anula »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #963 dnia: 17 Grudzień 2016, 13:37:57 »
Coś prostSZego może kosztować 120 zł(hario slim) albo 180 zł(rhinowares), coś ciut lepszego można upolować za 200 zł w tk maxx(zassenhaus)... Za to podstawowy elektryk kosztuje około 300 zł i z perspektywy czasu stwierdzam, że to lepsza opcja niż młynek ręczny - tanie ręczne są strasznie tandetne, o równym przemiale można co najwyżej pomarzyć... Tani elektryczny nie będzie wybitny, ale będzie lepszy niż tani ręczny - a jeśli docelowo chcesz parzyć alternatywy i espresso, to i tak będą potrzebne dwa młynki. A patrzenie na zestawy ekspres + młynek to nie zawsze jest dobra opcja...

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #964 dnia: 17 Grudzień 2016, 13:50:45 »
Dziękuję za dyskretne zwrócenie mi uwagi na mały szczegół.... coż,zdarzyło się....;) Czyli mam rozumieć, że mój wybór nie jest dobry? No widzisz, a ja "ściągnęłam" go z bloga eksperta od kaw. No dobrze, to co mi radzisz na początek? Nie upieram się przy 200 zl, ale nie chce kupic od razu za 800 zł. I dlaczego muszę mieć dwa młynki? Nie wystarczy jeden z pomiarem grubości mielonej kawy? (te które wybrałam podobno mają taką możliwość)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #965 dnia: 17 Grudzień 2016, 14:15:44 »
Nie ma czegoś takiego jak pomiar grubości mielonej kawy. Jedyne co jest to regulacja odstępu między żarnami co wpływa na grubość mielonej kawy, ale przeskakiwanie między espresso a alternatywą to udręka. Sprawdziłem sam...

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #966 dnia: 17 Grudzień 2016, 14:49:18 »
No może źle się wyraziłam. Miałam na mysli grubość parzonej kawy. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, sorry. Tak czy inaczej, za wiele mi nie pomogłeś. Miałam inne oczekiwania logując się na tym portalu. Nadal nie wiem, co kupić, by poprawić smak swojej kawy.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2016, 15:11:43 wysłana przez Anula »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #967 dnia: 17 Grudzień 2016, 15:18:44 »
Czego nie wiesz? Młynek do alternatyw i tak będzie trzeba kupić inny, a elektryczny będzie za niewiele więcej niż ręczne, które i tak pomijając droższe konstrukcje mielą tak samo słabo. Używałem chińskiego młynka ręcznego za 10 dolarów, który ma takie same problemy jak porlexy, rhinowares, hario czy cała reszta konstrukcji bez stabilizacji żarna. Ma mieć sens - lepiej kupić tani elektryczny typu severin czy nivona, a to co chcesz wiedzieć to wszystko zostało napisane.

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #968 dnia: 17 Grudzień 2016, 15:48:20 »
Essewissa dziękuje za odpowiedź. Mam rozumiec, że moja kawiarka sie nie nadaje?:) Do tej pory używałam Tchibo. Myślałam, że powinnam zainwestować w młynek a nie w nową kawiarkę. Czyż młynek nie jest ważniejszy? Oczywiście chce kupować swieżą kawę w palarni, ale chce ją mielić sama, by uzyskać aromat. I dlatego podpytuje o młynek, jaki powinnam zakupić? 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #969 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:00:04 »
Twoja kawiarka może służyć jako wstęp do tematu - używasz jakiś czas, będzie punkt odniesienia, a zawsze możesz zmienić ją na inną. Albo na inną metodę, tych jest sporo - ale pamiętaj zawsze o tym, że espresso i alternatywy to dwa różne światy. Moja propozycja to np skorzystać z promocji w Coffeedesk, kupić wilfę(tak, wiem, że drogo, ale może zostać jako młynek docelowy do alternatyw), i zacząć zabawę - do tego możesz wziąć dripa czy aeropress, trochę dobrej różnej kawy z jakiegoś dobrego źródła i będziesz miała z tego wielką satysfakcję... I trzeba jeszcze dużo cierpliwości. No i bym zapomniał, konewka też się przyda - nie musi być od razu jakaś droga, u mnie daje radę czajniczek Ambition Jojo za 30 zł.

Offline Anula

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Urządzenia alternatywne
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #970 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:16:52 »
No w końcu konkrety;) Siewcu własnie takiej odpowiedzi oczekiwałam. Dziękuję Ci bardzo:)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #971 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:18:58 »
No to może ja wkroczę do akcji.

1 Młynek ręczny.
Młynek ręczny jaki to by nie był, pomijając oczywiście comandanteza 1000zł, będzie mielił nierówno, generował dużo pyłu. Jaki jest więc sens wydawać 200zł na coś czym nie wyciągniemy nawet połowy z kawy.
i tu przechodzimy do
2 Młynek elektryczny
Primo, do espresoo musisz wstrzelić się w przemiał, każde przestawienie młynka do espresso na grubszy przemiał spowoduje że gdy bedziesz chciał wrócić do espresso zmarnujesz 3-4 shoty(espresso) aby ponownie go ustawić, ma to sens? Marnować 60g kawy przy każdej zmianie przemiału? Raczej nie. A uwierz mi że ekspresy są bardzo wybredne i nawet paro mm odstępstwo na skali może diametralnie zmieić ekstrakcję, np z 28s na 40ml do 15s.
Secondo, młynek na start, severin 3873, 270zł, mieli dużo równiej od ręcznych, ma mniej pyłu, skala może,lekko krótka, ale można mielić poza skalą i też wystarcza. Przy odpowiedniej technice nie raz udawało mi się zaparzyć przy jego  użyciu lepszą kawę niż w kawiarniach i nie mówię o kawiarni Janina ani Starbucks tylko o tych "nowofalowych".

Na początek proponuję zakup severina 3873, do tego drip hario może być nawet plastikowy, filtry i kawa, powinieneś zmieścić się w 360zł za zastaw. Acha no i jeszcze termometr i jak mówił mój poprzednik dzbanek jojo za 20z. w 400zł możesz przejść na poziom niemal światowy w parzeniu kawy. Później to już tylko gonienie króliczka. Z tym zestawem powiedzmy jesteś w stanie uzyskać kawę 8,5/10 czyli bardzo bardzo dobrze. Tchibo sypana to jakieś 2/10 w porywach. A no i kawiarka jest dobra, nie wymieniaj, w tym severinie zmielisz na 4 i do kawiarki idealnia.

Ups, pisałem do kobiety cóż za faux pas  :redface: przepraszam  :kwiat:
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2016, 16:21:31 wysłana przez Expel »

essewissa

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #972 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:22:28 »
Teraz zauważyłem, że masz kawiarkę Tchibo, w sumie król jest tylk jeden, Bialetti aluminiowa, ale nie sądzę,
żeby smak się aż tak bardzo różnił od Tchibo. Kup młynek Wilfa, tak jak pisał Siewcu. W kawiarce swieżozmielona świeża kawa zrobi różnicę, jak będziesz miała Wilfę do krok tylko do przelewu. Podstawowy sprzęt do przelewu nie jest drogi.

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #973 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:28:35 »
Pany, dajcie namiar na JOJO, bo każdy pisze 'kup jojo, kup jojo' a kupić nie ma gdzie  :chory2:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #974 dnia: 17 Grudzień 2016, 16:30:23 »
Expel, km3873 strasznie wystrzelił cenowo do góry, bardzo ciężko znaleźć go taniej niż nivonę, która jest raczej lepsza - inwestując w wilfę zostanie młynek dożywotnio... Oczywiście lepszy się znajdzie bez dwóch zdań, tylko pytanie czy faktycznie jest sens w domowych warunkach pod alternatywy...

A dzbanki - ambition jojo lub bond, różnią się tylko pojemnością, i albo w praktikerze, albo na olx/allegro poszukaj ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi