Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 241343 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Marzec 2016, 08:45:22 »
Teoretycznie takie dane powinny być dostępne w wodociągach -- wystarczy zadać pytanie. Czy będą rzetelne to inna sprawa.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Marzec 2016, 09:00:10 »
gdzie można zbadać wodę z dwóch różnych ujęć.

W odpowiednim laboratorium. Zależnie od zakresu badań kosztuje to, chyba, od 50 do 300 zł.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Wrzesień 2016, 14:16:51 »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Wrzesień 2016, 14:40:02 »
tyle tu mówi się o składzie wody, idealnych proporcjach pierwiastków, a nikt jakoś nie zastanawia się co dzieje się z tą idealną wodą po dłuuuuugim gotowaniu i przetrzymywaniu w bojlerze, w temperaturze bliskiej wrzenia... Z artykułów na ten temat wynika, że zmienia się jej sklad chemiczny, ucieka tlen, wzrasta twardość, powstają szkodliwe związki, woda reaguje z metalowym pojemnikiem w którym jest długo leżakowana, i taką "idealną" wodę używa się następnie jako baza pod napar.
http://www.czajnikowy.com.pl/jak-prawidlowo-gotowac-wode-do-herbaty-ile-razy-wolno-gotowac-wode/
http://www.popularne.pl/przegotowana-woda/
a tu wycinek dotyczący herbaty, ale opisujący proces zbliżony do tego jaki zachodzi w bojlerze, gdzie do już wygotowanej wody małymi porcjami dolewana jest świeża
"Gdy wodę podgrzeje się lub doprowadzi do wrzenia powtórnie, jakość naparu herbacianego znacznie się pogarsza lub zupełnie nie otrzyma się właściwej herbaty. Szczególnie obniża się jakość herbaty, gdy do już zagotowanej wody dolewa się świeżej, a następnie tę mieszaninę zagotowuje się."
http://oherbacie.pl/wrzaca-woda-do-herbaty/

Także w tym kontekście warto byłoby promować te metody, które do przygotowania naparu korzystają ze świeżej wody, podgrzewanej krótko i tylko jeden raz. Wszak 99,9% kawy to właśnie woda.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Wrzesień 2016, 14:48:28 »
Także w tym kontekście warto byłoby promować te metody, które do przygotowania naparu korzystają ze świeżej wody, podgrzewanej krótko i tylko jeden raz. Wszak 99,9% kawy to właśnie woda.

La Peppina, Arrarex Caravel  :ogien:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Wrzesień 2016, 15:10:35 »
HX.
Ale niestety w wielu jeszcze kawiarniach do kaw przelewowych i herbat stosuje się wodę z bojlera parowego.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Wrzesień 2016, 15:33:09 »
Woda po gotowaniu redukuje poziom twardości do optimum ~90 (zakładając neutralne Ph), reszta to kamień w bojlerze...

W caravelu jak woda postoi (nawet bez gotowania) to też dostaje negatywny posmak, nie wiem czym spowodowane.
Jako test najlepiej napić się wrzątku z maszyny, ale najlepiej stosować świeżą po filtracji węglem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Wrzesień 2016, 15:41:50 »
Także w tym kontekście warto byłoby promować te metody, które do przygotowania naparu korzystają ze świeżej wody, podgrzewanej krótko i tylko jeden raz.

Pij zalewajkę ;) i po wydumanym problemie.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Listopad 2016, 13:10:04 »
Moja naczelna woda do kawy do Żywiecki Kryształ i dotychczas na opakowaniu podana było suma oznaczonych składników mineralnych w wysokości ok 150 mg/l. Dziś kupiłem dwa baniaki i ku mojemu zaskoczeniu suma składników mineralnych to teraz 76.63 mg/l. Zastanawiam się czy przestali oznaczać niektóre ze składników, czy to może błąd drukarski. Szkoda, że nie mam poprzedniej partii tej wody, żeby porównać.

Na pewno polecam tę wodę w tej i w starej odsłonie.

zywiec_76.jpg
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Listopad 2016, 13:52:10 »
podejrzewam że woda ta sama, ale może jakiś urząd zaczął kontrolować jak się ma to co piszą na etykietach do stanu rzeczywistego. Do niedawna była tendencja do zawyżania stopnia mineralizacji, ze względu na pozycjonowanie wód typu im więcej minerałów tym lepiej.

Jest jeszcze ewentualność że producent zaczął czytać forum o kawie, herbacie czy inne gastronomiczne i postanowił zaniżać wartość, jako że woda o mineralizacji ok 80 ppm jest co raz częściej poszukiwana na rynku :)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Listopad 2016, 14:14:54 »
Myślę, że masz dużo racji ;) Summa summarum, to naprawdę dobra woda do kawy.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Listopad 2016, 14:49:06 »
Co dokładnie oznacza ppm? Jest to suma wszystkich składników rozpuszczalnych w wodzie podawana na etykiecie?

I drugie pytanie jak zbadać jakie ppm mam u siebie w kranie?

I trzecie czy to ppm zmienia się poprzez filter brita?

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Listopad 2016, 15:29:01 »
1). ppm to "part per milion" czyli ilość cząstek które nas interesują w objętości danej substancji na milion cząstek tejże
2). Miernikiem TDS-3 do nabycia w necie w cenie od około 50zł
3). Nieznacznie. Odpada to co zostało zaadsorbowane przez węgiel aktywny.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Listopad 2016, 16:12:56 »
3). Nieznacznie. Odpada to co zostało zaadsorbowane przez węgiel aktywny.

U mnie kranowka ma 300 TDS. Po jednym przefiltrowaniu w Bricie zostaje 200 TDS. Po drugim odfiltrowaniu 160 TDS. (Mierzone najtanszym TDS-3)

Niestety Brita tez obniza PH wody, co moze wplywac na smak w postaci wiekszej cierpkosci.
Przy ostatnich moich pomiarach, kranowka miala 7,4 PH, a po jednym przefiltrowaniu Brita spadlo do 6,2 PH - co mnie troche zszokowalo ze az tak duzo. (mierzone tym miernikiem: allegro.pl/show_item.php?item=6316686931)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Listopad 2016, 17:42:45 »
76.63 mg/l
Ostatnio jak sprawdziłem konduktometrem, to jakoś tak było.

Nieznacznie
Primavera spada o połowę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi