Autor Wątek: La Brasiliana-Marfisa  (Przeczytany 4033 razy)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
La Brasiliana-Marfisa
« dnia: 30 Wrzesień 2017, 22:49:49 »
La Brasiliana Marfisa od chłopaków z TG.Data palenia 18.09.2017.Fota pochodzi z nowo zakupionego ekspresu ECM Casa IV.Na fotce doppio 18 gr/30 sekund/60 ml

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Wrzesień 2017, 22:54:15 »
Uśmiechnięta taka jakaś  :taktak:

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2017, 23:22:56 »
światło dało taki efekt :wow2: Pojedyncze espresso nie daje takiej radości bo 2 łyki to dla mnie za mało.Ahh gdzie te czasy,gdy piło się filiżankę plujki 220 ml  :)
PS te 2 jaśniejsze punkty to oczywiście z wylewki ale tak sobie myślę,czy może trzeba było by coś zmodyfikować,choć czasy i doza książkowa
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2017, 23:25:52 wysłana przez audiofil »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrzesień 2017, 23:30:56 »
Te dwa punkty wyglądają trochę jak blonding. 60 ml nie oznacza, że to dobre ratio. Byłbyś pewny dobrego ratio, jeśli użyłbyś wagi pod filiżanką. Może się okazać, że te 60 ml już bliżej 1:3 niż 1:2, wtedy okazałoby się, że faktycznie 1:2 leci w 20 sekund a później przez 10 s gorzka woda. Te jasne punkty trochę tak właśnie wyglądają.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Październik 2017, 00:06:17 »
Ahh gdzie te czasy,gdy piło się filiżankę plujki 220 ml  :)
Dalej się pije, ale zrobiona z normalnej kawy to sama przyjemność :)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Październik 2017, 12:18:46 »
póki co wagi nie mam a pod alternatywy wagi dość drogie,może coś wypatrzę na A. Obserwowałem wylewkę i tam nie widziałem lejącej się lury po 20 sek. ale to dość szybko zasuwa.Przyznam szczerze że do tej pory używałem kawiarki i ekspresu z sitkiem ala crema a właściwie z takim podwójnym dnem i tam to wszystko było mocno poprane.Teraz ECM stawia pewne wyzwanie i uczę się.Także koledzy podpowiedzcie coś ,bardziej praktycznie niż teoretycznie.Od teorii i oglądania filmików na YT bolą już oczy.W shot glass obserwowałem ekstrakcję i cremę która miała tak na oko 2-3 mm ale nie była dość obfita i po dodaniu pół łyżeczki brązowego cukru,ten opadał po sekundzie na dno.Co do poprawy-dystrybucja czy przemiał.Dodam,że ekstrakcja zaczyna się po 5 sekod włączenia parzenia.Drobniejszy przemiał zmniejszał doppio do do ok.35-40 ml i był dość intensywny z przewagą kwasowatości.Jeśli uważacie cechy blondingu to jak rozumiem albo drobniej zmielić albo mocniej ubić,choć dość mocno moim zdaniem ubijam.Na YT jeden facet ledwo dotykał kawy w kolbie a na filmiku było ok.Co radzicie?
PS.Używam oczywiście podwójnego sitka
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2017, 12:24:18 wysłana przez audiofil »

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Październik 2017, 13:22:24 »
póki co wagi nie mam a pod alternatywy wagi dość drogie,może coś wypatrzę na A.

Wagi jubilerskie na allegro (te większe co wyglądają jak brewista, tyle że srebrna i z okrągłymi przyciskami) polecam 😊

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Październik 2017, 13:25:41 »
Jeśli chodzi o wage to wystarczy Ci zwykła waga za 12 zł dla dilera dragów(czyli jubilerska :D) z dokładnością do 0,1 g, a do ważenia wlanej wody zwykła kuchenna, tam dokładność do 1 g jest wystarczająca w 100%.

A co do espresso - cukier sobie odpuść, to taka pierwsza rzecz w tego wszystkiego. Jak chcesz poprawiać - to po kolei. Pierwsza rzecz - kawy się nie mierzy objętością tylko waży. Wspomniana wyżej waga(ta za 12 zł) wystarczy Ci do tego. Dystrybucja - tu jest prosto, postukaj trochę tak, żeby było równo. Ubij mocno. Waż kawę w kolbie, waż też napar. To podstawa. Robiąc na oko nie wyjdzie tyle ile powinno, bo nie masz żadnego punktu odniesienia - a wbrew pozorom, 25 ml kawy nie waży 25 g. A filmy, w których nie ma czegoś takiego jak tamping sobie odpuść...

I najważniejsze. Czytaj temat o espresso, tam jest wszystko co Ci potrzebne. I tak, wiem, że jest cholernie długi, ale nie ma prostego rozwiązania na Twoje wszystkie problemy. Sam musisz do wszystkiego dojść. Najprostsza droga - próbuj, po prostu próbuj. Znajdź przemiał na ratio 1:2 z w miarę równą dystrybucją i będziesz zadowolony. Reszta kombinacji jak już będziesz robił powtarzalne espresso.

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2017, 10:57:29 »
nie robię nic innego jak ciągle czytam o espresso na forum.Waga zamówiona.Jak rozumiem przy ratio 1:2 i wsadzie ok.20 g espresso po zaparzeniu powinno ważyć ok 60 g (20+40) ? Dzisiaj osiągnąłem 60 ml w ok 40 s i pojawiła się mniejsza kwasowatość, ale kawa przykleiła się do prysznica,co by oznaczało za duży wsad?Uff.....

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2017, 11:07:03 »
Złe wyliczenia. Z 20 g ziaren 40 g espresso w czasie 25 sek +/-5 sek.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2017, 11:07:35 »
nie robię nic innego jak ciągle czytam o espresso na forum.Waga zamówiona.Jak rozumiem przy ratio 1:2 i wsadzie ok.20 g espresso po zaparzeniu powinno ważyć ok 60 g (20+40) ? Dzisiaj osiągnąłem 60 ml w ok 40 s i pojawiła się mniejsza kwasowatość, ale kawa przykleiła się do prysznica,co by oznaczało za duży wsad?Uff.....
Przy 20g kawy  -> 40 g espresso. (nie 60. 60 to 1:3).
I nie wiem jakie masz sitko, ale 20g to pewnie za duzo, szczegilnie przy dosc zdecydowanie palonej kawie.
Pewnie lepiej będzie 18g -> 36g.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Październik 2017, 15:43:07 »
1:X czyli proporcja czyli z 1 jednostki czegoś wychodzi X drugiego czegoś. I tak jak pj.walczak pisał, za dużo kawy sypiesz... Spróbuj z mniejszą ilością, np 17 g - taki punkt wyjścia. A zobacz kiedy kawa dochodzi do prysznica, odejmij 0,5 g i to powinna być optymalna ilość - przynajmniej na początek...

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Październik 2017, 20:11:26 »
bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi-są cenne a zakupiona waga wszystko wyjaśni.Sitko mam standardowe takie jak producent ECM zaimplementował fabrycznie.Bardzo możliwe ,że tej kawy sypie za dużo-robię to do krawędzi sitka a potem tamping.Mam po tampingu poziom tak na oko 4-5 mm poniżej krawędzi sita.Ciekawostka jest taka,że jak wsypałem ilość kawy z której parzyłem kawę  wcześniej-(marketowy sprzęt) m-ki Ariete(podwójne sitko) to po przesypaniu do sita ECM  kawa zajęła tylko połowę sitka.Na tych wszystkich filmikach z YT widać że bariści sypią pod krawędź - co będzie jak te 18 g kawy zajmie w sitku ECM nieco ponad połowę sita? Jak wtedy będzie wyglądała ekstrakcja-chyba marnie?Skręciłem drobniek Macapa i już 2 raz ciastko przykleiło się do prysznica.Jest suchę i po lekkim ostukaniu wypada.To jednak jak mniemam dowód na za dużą dozę. :sciana:
PS jak Wasi goście chcą wypić słabszą kawę niż typowe espresso co podajecie-Espresso z wodą czyli małą Americanę?
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2017, 20:14:04 wysłana przez audiofil »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Październik 2017, 20:29:21 »
bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi-są cenne a zakupiona waga wszystko wyjaśni.Sitko mam standardowe takie jak producent ECM zaimplementował fabrycznie.Bardzo możliwe ,że tej kawy sypie za dużo-robię to do krawędzi sitka a potem tamping.Mam po tampingu poziom tak na oko 4-5 mm poniżej krawędzi sita.Ciekawostka jest taka,że jak wsypałem ilość kawy z której parzyłem kawę  wcześniej-(marketowy sprzęt) m-ki Ariete(podwójne sitko) to po przesypaniu do sita ECM  kawa zajęła tylko połowę sitka.Na tych wszystkich filmikach z YT widać że bariści sypią pod krawędź - co będzie jak te 18 g kawy zajmie w sitku ECM nieco ponad połowę sita? Jak wtedy będzie wyglądała ekstrakcja-chyba marnie?Skręciłem drobniek Macapa i już 2 raz ciastko przykleiło się do prysznica.Jest suchę i po lekkim ostukaniu wypada.To jednak jak mniemam dowód na za dużą dozę. :sciana:
PS jak Wasi goście chcą wypić słabszą kawę niż typowe espresso co podajecie-Espresso z wodą czyli małą Americanę?
Podajemy dripa z V60 :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: La Brasiliana-Marfisa
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Październik 2017, 20:47:32 »
a jeśli nie drip to co? Ja wiem ,że Amerykanie piją takie "cóś" ze szklanego baniaka (nie wiem co to-przelewówka) ja jednak mówię serio-moja małżonka nie może przełknąć espresso a lubi nieco większą ilość kawy i co wtedy?
PS za mlecznymi 2 połówka nie przepada :ohyda:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi