Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19438 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #90 dnia: 15 Listopad 2020, 10:13:29 »
Przepływ normalny. Tak jak pisze PiotrekBM powyżej, sprawdziłbym temperaturę wody wypływającej z grupy. Alternatywnie - sprawdziłbym punkt wrzenia. Być może masz uszkodzony PID, albo błędnie ustawiony offset i na grupę idzie woda np. ponad 100C.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #91 dnia: 15 Listopad 2020, 10:45:50 »
@PiotrekBM @RufusTF

Ustawiłem PID na 90 stopni, zagotowałem wodę w czajniku i wlałem do 300ml kubka z nierdzewki, aby go maksymalnie rozgrzać. Puściłem trochę wody z prysznica i raczej nie wylatuje z grupy wrzątek: 15s ekstrakcji, ilość 133,2g i termometr bolcowy wskazuje, wiem, że to mało dokładne, 82 stopnie.
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #92 dnia: 18 Listopad 2020, 14:58:48 »
@GostRado a mógłbyś wrzucić filmik z nagraniem?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #93 dnia: 18 Listopad 2020, 17:32:53 »
@untoldex Ostatnia klatka filmu, dobrze pokazuje miejscami strzela strumieniem. Aaaa ekspres mocno rozgrzany, bo wyskoczyłem na dwie godziny z domu, PID ustawiony na 93 stopnie.

    youtube.com/watch?v=_NOvBkYqrp4&feature=youtu.be

"Raczej problem upatrywałbym w tym, że wyrzucana jest z gorącego bojlera pod większym ciśnieniem."

Chyba masz rację, bo jak ekspres się rozgrzewa, to do 70 stopni ciśnienie jest zerowe, a potem stopniowo rośnie do 4 bara. Puszczam wodę przez grupę i spada do 1. Ponownie rośnie do 4 jak PID podbija do zadanej temperatury, teraz mam ustawioną na 93.
Ale jak już zapnę kolbę z sitkiem i spuszczę wodę, to szybko wzrasta ciśnienie do 8 bara. Może powoduje to, że jest trochę wody i pary w sitku. Odpinam kolbę, spuszczam wodę i znów spada do 1 i rośnie do 4 wraz ze wzrostem temperatury. Popytam się innych użytkowników classiki.

"A vacuum breaker valve sprawdzałeś? Może z przerywaczem próżni masz jakiś problem"

Powyżej jeszcze rozmowa z Piotrem.






« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2020, 17:40:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Listopad 2020, 17:39:27 »
@GostRado niestety film jest "prywatny". Nie moge odtworzyc.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #95 dnia: 18 Listopad 2020, 17:45:08 »
@GostRado niestety film jest "prywatny". Nie moge odtworzyc.

@untoldex 
Chyba teraz będziesz mógł obejrzeć:

youtu.be/_NOvBkYqrp4
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2020, 18:18:54 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #96 dnia: 18 Listopad 2020, 22:28:09 »
Jak dla mnie to normalnie woda leci.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #97 dnia: 18 Listopad 2020, 22:47:24 »
Dzięki za odpowiedź.

Widziałem wielokrotnie jak na innych maszynach z prysznica lecą, kapią, tak flegmatycznie, krople i to mnie wkurzało w moim, te bryzganie, ale może za dużo wymagam od tej klasy ekspresu.

Nie jest to jakaś duża kasa, @Cob jest zadowolony z tego Flow Control, więc ja też się nim pobawię  :)
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2020, 22:54:42 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #98 dnia: 19 Listopad 2020, 07:22:58 »
No a jak smak espresso? Czy dobrze rozumiem, że espresso nie wychodzi dobre i w tym prysznicu upatrujesz problemu?

Hmm, na filmiku nie widziałem żadnego bryzgania. Ale jakbyś chciał się upewnić, że z ekspresem wszystko jest okej, to ja bym polecał przegląd serwisowy (opcja "domowego serwisu" albo gdzieś zawieść).
Jeśli serwisant stwierdzi że wszystko okej, a kawa nadal nie smakuje, to wtedy bym polecał zaprosić jakiegoś bariste żeby zobaczył czy wszystko okej w całym procesie przygotowania espresso.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #99 dnia: 19 Listopad 2020, 08:24:45 »
Dzień dobry @untoldex

Ostatnia klatka mojego filmu, widać strzał  :( Jak tylko kupiłem, to od razu zadzwoniłem do sprzedawcy i powiedzieli, że jest w porządku. Jak w końcu zmieniłem prysznic na E&B Lab 200RNT, tzw wzmocniony, trochę mniej bryzga, po drodze były jeszcze dwa zwykłe IMSy, ale było gorzej od tego, co siedział fabrycznie.

Espresso jest ok. ale wiesz, zastanawiasz się, co by tu udoskonalić albo wyeliminować, żeby było jeszcze lepiej, taki mój kaizen.

Dobry pomysł z tym serwisem i tak zrobię, tylko najpierw kupię młynek ręczny (podoba mi się 1Zpresso Kplus), to wymienią w Ceado włącznik, bo jakieś trzaski z niego dobiegają.

Udanego dnia!
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #100 dnia: 19 Listopad 2020, 08:54:30 »
Espresso jest ok. ale wiesz, zastanawiasz się, co by tu udoskonalić albo wyeliminować, żeby było jeszcze lepiej, taki mój kaizen.

Dla mnie to oznacza, że jednak espresso nie jest ok dla Ciebie;)
Gdyby tak było to bawiłbyś się tylko przepisami, różnymi ziarnami. Wydaje mi się, że takich "małych upgrejdów sprzętowych" można robić w nieskończoność i być ciągle nie do końca zadowolonym.
Mi bardzo pomogła konsultacja/szkolenie z lokalnym baristą u mnie w domu na moim zestawie. Tak na forum dosyć ciężko cokolwiek pomóc. Jest taki ogrom zmiennych, że trzeba wszystko zobaczyć jako całość, co jest w zasadzie tylko możliwe tak na żywo, na Twoim sprzęcie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #101 dnia: 19 Listopad 2020, 09:34:37 »
Jest taki ogrom zmiennych, że trzeba wszystko zobaczyć jako całość, co jest w zasadzie tylko możliwe tak na żywo, na Twoim sprzęcie.

Dobrze prawisz👍
》tertium non datur《

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #102 dnia: 19 Listopad 2020, 10:27:46 »
Dla mnie to też wygląda na zupełnie normalny przepływ. Wręcz powiedziałbym, że ładnie rozłożony. U mnie na pełnym otwarciu przepływu jest mniej symetrycznie. To na prysznicu 200RNT? Nie widać dokładnie, bo ostrość ustawiłeś na dzbanek :)

A jeżeli nadal nie smakuje ci espresso, to pokombinowałbym z temperaturą. Podnieś/obniż o 2-3C i zobacz czy coś się zmienia,

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #103 dnia: 19 Listopad 2020, 11:16:22 »
To na prysznicu 200RNT

Chyba najlepszy dostępny w tej chwili prysznic do e61. Kiedyś czytałem na stronie tej ekstrawaganckiej firmy, wypadła mi nazwa, z Holandii, van der... i jakoś dalej, że grubsza ścianka prysznica niweluje deformacje podczas ekstrakcji w związku z wysoką temperaturą, więc znalazłem E&B Lab i kupiłem... w Portugalii.


Od 88 do 96 stopni nie ma różnicy, tak samo wylatuje, bryzga woda.
》tertium non datur《

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #104 dnia: 19 Listopad 2020, 11:42:42 »
E&B Lab i kupiłem... w Portugalii
https://coffee-lovers.eu/produkt/prysznic-ims-eb-lab-e61-200-rnt/

To na prysznicu 200RNT

Chyba najlepszy dostępny w tej chwili prysznic do e61
Nie zgadzam się. Miałem, sprzedałem. Już o tym rozmawialiśmy w innym watku. U mnie powodował nierównomiernie rozłożone dołki w ciastku, prawdopodobnie przez otworowanie na całej powierzchni. Większość prysznicy do E61 ma na środku powierzchnię bez otworów, po wymianie na taki dołki zniknęły.

żeby było jeszcze lepiej, taki mój kaizen.
Jak dla mnie żaden kazien, tylko szukanie problemu tam gdzie go nie ma.

Co pokazuje manometr podczas ekstrakcji? Nagraj najlepiej ekstrakcje z NPF, tak żeby było widać sitko i manometr.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2020, 11:54:20 wysłana przez Kasper »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi