Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19438 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:21:09 »
Nawet jest appka na BH gdzie można sobie to zasymulować:
Symuluje dokładnie to co powiedziałem. Jaki jest przepływ na końcu ekstrakcji przy restryktorze 0.6mm wg tej aplikacji? Przy 0.6 i przy 0.8 jest 4.5ml/s. Jak już powiedział @Krakus, ma to tylko niewielki wpływ na "preinfuzję"....

SCACE raczej nie symuluje ekstrakcji ponieważ ma stały przepływ
Nie, SCACE jest po to aby sprawdzić stabilność temperaturową, właśnie przy wzorcowej ekstrakcji. Czyli symuluje przepływ 1.2ml/s!

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:41:03 »
Jaki jest przepływ na końcu ekstrakcji przy restryktorze 0.6mm wg tej aplikacji? Przy 0.6 i przy 0.8 jest 4.5ml/s. Jak już powiedział @Krakus, ma to tylko niewielki wpływ na "preinfuzję"....

W aplikacji nie ma rozmiaru restryktora w milimetrach, tylko poziom oporu. 0 = brak oporu.
Jak pisał @PiotrekBM, różnica między restryktorem 0.6mm a 0.8mm to dwa razy większy przepływ w tym drugim (bez kolby). Nie wiem czy to się przekłada na dwukrotnie mniejszy opór, zależy jeszcze od ciśnienia.
Zobacz sobie symulacje i jak zmienia się przepływ na końcu dla mniejszego i większego oporu, np. dla 1.0 i 2.0. Nie są to jakieś gigantyczne różnice, ale znaczne.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:54:00 »
Jak pisał @PiotrekBM, różnica między restryktorem 0.6mm a 0.8mm to dwa razy większy przepływ w tym drugim (bez kolby
No właśnie, "bez kolby". Jaki będzie wpływ z ciastkiem, czekam na jakieś eksperymenty z Twojej strony, to podyskutujemy. Teraz nie mam siły dalej tego tłumaczyć. Wszystkie odpowiedzi są w postach powyżej.

Tylko restryktor 0.28-0.32 coś może zmienić... Tylko co?

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Sierpień 2020, 23:25:03 »
Jeśli mogę dodać słowo o flow control na e61 po kilku dniach zabawy  to na dziś jest bosko, ale sporo elementów wymaga uwagi:
- zawór musi być koniecznie otwarty gdy maszyna się grzeje (niby oczywiste zw na nagrzewanie grupy ale warto pamiętać)
- inaczej zaworem się steruje przy pompie wibracyjnej i rotacyjnej (ma większy przeplyw) widać to dobrze na filmach whole latte love u mnie się to potwierdziło, mam vibre i 1,5 obrotu daje fabryczy przepływ, w pompie rotacyjnej min 2x
- pompa poprzez sterowanie daje wzrost ciśnienia (nieco mniej gwałtownie niż rotacyjna) więc aby dobrze "dyrygować" trzeba dynamicznie reagować na wskazania ciiśnienia na grupie
- start od zera absolutnego działa bez problemu - na ciastku możemy zakraplać do woli
- 1/4- 0,5 obrotu zaworu to jest to co tygrysy lubią najbarziej, sterowanie precyzyjne jest hmm trudne w tym etapie, choć odchylenie to ok realne 2 bary, więc i tak lux

To tyle na dziś, w sobotę walę na urlop na 3 tyg ;) po powrocie będę robił pomiar wolumenowo + profile cisnienia
Na razie na wakacje pojedzie ascaso hihi



Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Sierpień 2020, 23:25:33 »
Wybacz @hi_aro ale nie moge znalezc tych odpowiedzi w postach powyzej. Krakus robil pomiar ale z tego co zrozumialem tylko na jednym restryktorze.
Z Twojego opisu tez nie wynika czy zmieniales przeplyw poprzez restryktor (zawor iglicowy?) czy przez pompe.
I czy byl to staly opor przez cala ekstrakcje.
Chodzi tutaj tylko i wylacznie o sam restryktor, reszta zmiennych jest taka sama. I jaki to ma wplyw na przeplyw koncowy.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 23:27:58 wysłana przez untoldex »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Sierpień 2020, 06:55:58 »
Z Twojego opisu tez nie wynika czy zmieniales przeplyw poprzez restryktor (zawor iglicowy?) czy przez pompe.
Robiłem testy wszyskich z powyższych. Łącznie i z osobna.
Przykro mi, jeżeli nie jesteś w stanie odnaleść odpowiedzi....

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Sierpień 2020, 09:13:30 »
Nigdy nie udało mi się ustalić ile wagi ciastka ubywa w trakcie ekstrakcji.
EY (extraction yield) przy espresso możesz przyjąć dla uproszczenia 20%.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Sierpień 2020, 09:21:46 »
Krakus robil pomiar ale z tego co zrozumialem tylko na jednym restryktorze.
Po kolei - mam własnej konstrukcji termofiltr, podobny do Scace. Używam go do pomiarów temperatury w czasie ekstrakcji. Mam też ekspres z pompą wibracyjną z własnym sterowaniem, który pozwala na przeprowadzanie różnych pomiarów. Przepływ mierzyłem tak z termofiltrem, jak i w trakcie parzenia kawy.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Sierpień 2020, 11:18:31 »
Ok, ale bez zmiany restryktora przed ciastkiem kawowym?
Mamy pompe, restryktor i ciastko kawowe (lub termofiltr ze swoim restryktorem).
To sa trzy zmienne.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Sierpień 2020, 12:44:59 »
bez zmiany restryktora przed ciastkiem kawowym?
Cóżeś się tak tego restryktora uczepił? Nie mam żadnego restryktora, a tylko elektronicznie sterowaną pompę i pomiar ciśnienia nad ciastkiem. Napełnianie grupy i namaczanie ciastka przebiega z pełną wydajnością pompy. Po osiągnięciu ciśnienia nad ciastkiem równego 9 barów wydajność pompy jest ograniczana tak, aby ciśnienie było stałe - i tak do końca ekstrakcji.

Masz wykres, który Ci coś powinien rozjaśnić - dwa pomiary. Jeden to ekstrakcja w sitku The Single IMS, drugi, to pomiar przez termofiltr (NFT).



Jak widzisz, przepływ przez NFT jest stały, przez kawę stopniowo rośnie. Pełne ciśnienie nad ciastkiem (wtedy przepływ spada z 90 ms/l do kilku - kilkunastu ml/s) masz po ok. 4s (przy pompie rotacyjnej będzie pewnie 2-3s).

PS. Sknociłem jednostki - przepływ na wykresie jest w  0,1 ml/s. W końcu pompa wibracyjne ma maksymalny przepływ na poziomie 600 ml/min
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2020, 13:56:17 wysłana przez Krakus »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Sierpień 2020, 13:51:35 »
Wyszlismy od rozmowy na temat zmiany restryktora w linea mini. Napisales ze bedzie to mialo wplyw tylko na preinfuzje. A to nie prawda, bo tez na koniec ekstrakcji.
Tyle z mojej strony w tym temacie bo chyba za duzy offtop sie zrobil.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Sierpień 2020, 13:53:48 »
Nie wiem co się "rozwala", ale napewno nie ciastko.
W tym przypadku restryktor nie działa. Prawidłowe ekstrakcja powinna być z przepływem 1.2 ml/s, oczywiście na początku, po około 7-10 s zaczyna wzrastać dwukrotnie do 2.5ml/s, czasami 3ml/s na końcu.

To powoduje właśnie, słabe "tygrysy". Jeżeli kontrolujemy ciągle przepływ, od początku do końca na poziomie 1.2-1.5ml/s, można zrobić tygrysa na kawie zbożowej. Dlatego właśnie, tak dobrze wychodzą "cętki" na Kazak rota. ponieważ "operator" ma w rękach i oczach dwukanałowy PID i na bieżąco koryguje przepływ.

nowość, James Hoffman mówił że cętki to najprawdopodobniej "fines migration" ale dokładnie niewiadomo.
A tu ktoś wyciąga je z kawy zbożowej...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Sierpień 2020, 14:02:51 »
za duzy offtop sie zrobil
Wcale nie.

Napisales ze bedzie to mialo wplyw tylko na preinfuzje.
I dalej się upieram, że tak jest. Żeby miał wpływ na infuzję, to napełnianie grupy i preinfuzja musiała by trwać tak ze 30s. Rzuć jeszcze raz okiem na ostatni z wykresów. W czasie 5 s napełniasz grupę i robisz preinfuzję przy przepływie 10ms/s (czyli 150ms/15s), a w trakcie infuzji masz kilka razy mniej. Jeśli byś chciał mieć wpływ na infuzję, to przepływ musiałby być na poziomie tych 2ml/s, a wtedy napełnianie i preinfuzja trwały by nie 5, a 25 sekund (5s x 10ml/s = 25s x 2 ml/s).

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Sierpień 2020, 10:24:56 »
- zawór musi być koniecznie otwarty gdy maszyna się grzeje (niby oczywiste zw na nagrzewanie grupy ale warto pamiętać)
No właśnie nie jest takie oczywiste, bo zawór to taka nastawna kryza, a restryktor to co innego. Moim zdaniem zawór nie musi być otwarty.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #74 dnia: 10 Sierpień 2020, 09:26:44 »
Piszecie elaboraty o konkretnych przepływach ale jak w tych hightechach on jest ustalany? Bo jeżeli mamy tylko zawór dławiący i opv, to przy danym ustawieniu zaworu przepływ będzie jednak inny na pustej kolbie i w trakcie prawdziwej ekstrakcji. Żeby kalibrować to na jakimś ciśnieniowym sitku które udaje to 9 bar ale to i tak nie jest aptekarska metoda bo w zależności od prawdziwego oporu ciastka będzie różnie.

Z ciekawości zrobiłem kilka shotów(podwójnych) na przepływie stłumionym do 140ml/sek (na "sucho") i pobawiłem się trochę z mocniej paloną kawą bez drobniejszego mielenia, tak jak bym robił normalny shot. Na  starcie ciśnienie na ciastku dobijało po 15 sek do 6 bar (do jakichś 20g naparu), a potem dawałem ile fabryka miała, skakało do 9.5 bar, czyli zupełnie nie dźwigniowo. I w sumie ciekawie to wyszło, w shocie było zdecydowanie mniej goryczy jak na takie ciemnie palenie ale nie szło też w kwaski, po prostu słodziej. W szufladzie ciągle mam bardziej precyzyjny zawór, także chyba dalej z tym pokombinuję.

ale Sage Dual Boiler/Lelit Elizabeth/[wstawić inny DB za ok 1200USD] ma dyszę cool touch, ma regulowany czas i ciśnienie preinfuzji, ma shot timer
O ile ostatnio tego nie zmienili to w Sage/Breville ta dysza to specjalnie cool nie jest. O ile w Silivi przerobiłem dyszę na cool i dawało to fajny rezultat to tutaj niestety ten sam mod nie chciał działać.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2020, 09:32:36 wysłana przez Bacek »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi