Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19436 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Sierpień 2020, 22:58:18 »
Jak by ktoś był zainteresowany, to mam na sprzedaż super precyzyjny zawór iglicowy, który właśnie służył mi do zabawy z profilowaniem.
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5738.0

Można na nim ustawić dowolny przepływ...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Sierpień 2020, 14:04:32 »
W swojej LM LM obniżyłem ciśnienie na pompie podczas ekstrakcji z 9 do 7,5 bara. Póki co bez żadnej zamiany/ wymiany  restryktora.
Przepływ przez grupę( bez oporu ) spadł nieznacznie , ale spadł ( z ok 500 na 455ml / 30 sek).

Nie tylko  wiem czemu  LaMarzocco  w Linei Mini stosuje sporo większy przepływ (o ok 100-150 ml /30 sek)  niż w swoich większych maszynach tj. Linea Classic czy PB
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 14:10:38 wysłana przez PiotrekBM »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Sierpień 2020, 14:40:33 »
W swojej LM LM obniżyłem ciśnienie na pompie podczas ekstrakcji z 9 do 7,5 bara.
Jaki efekt końcowy w filiżance? O różnicę dopytuję.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Sierpień 2020, 14:44:57 »
Spotkałem się z opinią, że w Mini stosują większy restryktor (0.8mm) ze względu na mniejsze ryzyko zakamienienia. W GS3, Linea, i chyba też w innych jest 0.6mm, który łatwiej może się przytkać.
Oprócz tego w Mini są inne miejsca które mogą łatwo się zakamienić, np. spiralna ścieżka wody z bojlera do groupy.
Dlatego też kładą dosyć mocny nacisk na jakość wody (testy do wody w zestawie) i w zasadzie od tego też jest gwarancja uzależniona.


Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #49 dnia: 05 Sierpień 2020, 16:32:32 »
W swojej LM LM obniżyłem ciśnienie na pompie podczas ekstrakcji z 9 do 7,5 bara.
Jaki efekt końcowy w filiżance? O różnicę dopytuję.

Poprawa niewielka ale jest.
Binita Springs od Manhattan Coffee Roasters jest gęstawa, kwaskowo- słodka. Chyba taka powinna być.
Smakuje :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Sierpień 2020, 16:36:55 »
Spotkałem się z opinią, że w Mini stosują większy restryktor (0.8mm) ze względu na mniejsze ryzyko zakamienienia. W GS3, Linea, i chyba też w innych jest 0.6mm, który łatwiej może się przytkać.
Oprócz tego w Mini są inne miejsca które mogą łatwo się zakamienić, np. spiralna ścieżka wody z bojlera do groupy.
Dlatego też kładą dosyć mocny nacisk na jakość wody (testy do wody w zestawie) i w zasadzie od tego też jest gwarancja uzależniona.

Efekt w filiżance  przy tym nieco obniżonym przepływie przez grupę jest lepszy, niewiele ale lepszy.
Kawę i tak trzeba zmielić dość drobno i równo rozdystrybuować w sitku ( tu bez zmian )
Sadzę ze gdyby ten rystryktor 0,8 zmienić na 0,6 ( przepływ ten co mam teraz ok 238 ml / 15 sek byłby +/- połowę mniejszy.
I kawa moglaby być jeszcze smaczniejsza.
Wodę i tak stosuje niskozmineralizowaną



Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Sierpień 2020, 17:28:56 »
przy tym nieco obniżonym przepływie przez grupę
Zdajesz sobie sprawę, że restryktor działa wyłącznie podczas napełniania grupy wodą i namaczania ciastka (czyli preinfuzji)? Potem i tak już nie ma najmniejszego znaczenia, bo przepływ przez ciastko i tak jest kilkukrotnie mniejszy niż przez restryktor?

Czy po obniżeniu ciśnienia zmieniłeś grubość przemiału?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Sierpień 2020, 17:55:23 »
przy tym nieco obniżonym przepływie przez grupę
Zdajesz sobie sprawę, że restryktor działa wyłącznie podczas napełniania grupy wodą i namaczania ciastka (czyli preinfuzji)? Potem i tak już nie ma najmniejszego znaczenia, bo przepływ przez ciastko i tak jest kilkukrotnie mniejszy niż przez restryktor?

Czy po obniżeniu ciśnienia zmieniłeś grubość przemiału?

I właśnie o to wolniejsze namoczenie ciastka mi chodzi.

Nie zmieniałem ustawień ani  młynka, ani dozy.
Ekstrakcja trwa może 1,5 sekundy dłużej do osiągnięcia odpowiedniego uzysku (18, 2 g in ,  36 g out)


Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Sierpień 2020, 19:28:10 »
Zdajesz sobie sprawę, że restryktor działa wyłącznie podczas napełniania grupy wodą i namaczania ciastka (czyli preinfuzji)? Potem i tak już nie ma najmniejszego znaczenia, bo przepływ przez ciastko i tak jest kilkukrotnie mniejszy niż przez restryktor?

Pod koniec ekstrakcji restryktor też działa.
W pewnym momencie ciastko kawowe zaczyna stawiać mniejszy opór i się "rozwalać" (rozpuszczalne substancje poszły już do filiżanki). Widać to po lekko zwiększonym przepływie pod koniec ekstrakcji. Gdyby nie było restryktora, ten przepływ byłby dużo szybszy, a co za tym idzie, większe kanałowanie.
Dlatego opadający profil ciśnienia w dźwigniach sprężynowych robi robotę :)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 19:32:10 wysłana przez untoldex »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Sierpień 2020, 20:00:21 »
byłby dużo szybszy
Nie. Na początku ekstrakcji (bez preinfuzji) masz przepływ 6ml/s (90ml/15s), na końcu 8,6ml/s (130ml/15s). A restryktor ogranicza na 240ml/15s.
Dane zmierzone, a nie obliczone - dla doppio, 17g/34g/24s bez preinfuzji.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Sierpień 2020, 21:04:42 »
Pod koniec ekstrakcji restryktor też działa.
W pewnym momencie ciastko kawowe zaczyna stawiać mniejszy opór i się "rozwalać"
Nie wiem co się "rozwala", ale napewno nie ciastko.
W tym przypadku restryktor nie działa. Prawidłowe ekstrakcja powinna być z przepływem 1.2 ml/s, oczywiście na początku, po około 7-10 s zaczyna wzrastać dwukrotnie do 2.5ml/s, czasami 3ml/s na końcu.

To powoduje właśnie, słabe "tygrysy". Jeżeli kontrolujemy ciągle przepływ, od początku do końca na poziomie 1.2-1.5ml/s, można zrobić tygrysa na kawie zbożowej. Dlatego właśnie, tak dobrze wychodzą "cętki" na Kazak rota. ponieważ "operator" ma w rękach i oczach dwukanałowy PID i na bieżąco koryguje przepływ.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Sierpień 2020, 21:34:58 »
@Krakus a jak mierzyłeś przepływ? Przed ciastkiem kawowym czy już w filiżance? Bo jeśli w filiżance to pomiar nie uwzględnia oporu samego ciastka.
Jeśli Twój restryktor ogranicza do 480ml/30 sek, to jest duży przepływ. U mnie w Profitecu jest 240ml/30 sek.

@hi_aro a czy nie jest tak że przy końcu ekstrakcji ciastko kawowe straciło prawie 20% swojej zawartości? Więc jego struktura też się nieco zmieniła. Co powoduje że stawia mniejszy opór. A to skolei zwiększa przepływ. Jeśli w pewnym momencie opór restryktora jest większy od oporu ciastka kawowego, to czy restryktor wtedy nie zmniejsza przepływu?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Sierpień 2020, 21:47:34 »
A to skolei zwiększa przepływ. Jeśli w pewnym momencie opór restryktora jest większy od oporu ciastka kawowego, to czy restryktor wtedy nie zmniejsza przepływu?
Wszystkie odpowiedzi masz podane w poście powyżej. Odpowiedz ponownie brzmi    nie...

P.S.
Ile jest 3ml/s x 30 s? Z tego co pamiętam, w SCACE jest 0.3mm dysza, aby zasymulować ekstrakcję. Więc wstępnie taki powinien być restryktor, aby mież przepływ na poziomie 1.2ml/s. Ale to spowoduje drastyczne wydłużenie napełniania układu....

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:09:36 »
Ok, może źle to napisałem z tymi oporami ciastka i restryktora. Chodziło mi, że zarówno wielkość restryktora jak i malejący opór ciastka przy końcu ekstrakcji mają wpływ na przepływ.
Nawet jest appka na BH gdzie można sobie to zasymulować: https://www.baristahustle.com/blog/app-pressure-flow/
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 22:13:41 wysłana przez untoldex »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Sierpień 2020, 22:13:30 »
@Krakus a jak mierzyłeś przepływ?
Na pompie wibracyjnej. Liczę cykle (okresy napięcia zasilania) skorygowane o ciśnienie - im wyższe, tym pompa w jednym cyklu daje mniej wody. Pompa jest sterowana tak, żeby ciśnienie nad ciastkiem było stałe. @hi_aro liczy przepływ za ciastkiem, ja Ci podaję przed. Faktycznie, po ekstrakcji ciastko, które przed ważyło 17g, po ekstrakcji waży 34g. Nigdy nie udało mi się ustalić ile wagi ciastka ubywa w trakcie ekstrakcji.

SCACE raczej nie symuluje ekstrakcji
SCACE wbrew pozorom jest całkiem niezłym przybliżeniem ekstrakcji. Fakt, ma stały w czasie przepływ, ale różnice nią są wcale tak wielkie.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2020, 22:23:34 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi