Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19438 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Sierpień 2020, 21:54:14 »
Wiele osób ustawia też mniejsze ciśnienie na Linea Mini, w okolicach 6-7 bar, co nieco niweluje kanałowanie przy nierównej dystrybucji kawy w sitku lub gorszej jakości przemiału.

Perger polecał takie ciśnienie przy słabszym młynku. Sprawdzałem na LaMa Strada i VA White Eagle i przemiałem z Baratzy Sette 30AP. Kawa rzeczywiście pełniejsza, zbalansowana i słodsza niż przy 9 barach.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Sierpień 2020, 15:16:41 »
W Mini inżynierowie LaMa nie nazywają tej funkcji pre-infuzją a pre-brewing.
Prawdopodobnie można tak wysterować parametry On i Off pompy aby zakończyć preinfuzję, przeprowadzając wodę przez całe ciastko kawowe. Pytanie tylko jakie ciśnienie jest budowane na ciastku przez te kilka pierwszych sekund pracy pompy.

No LM to niestety nie jest   LaMarzocco Leva  gdzie można ciśnienie preinfuzji dowolnie regulować  i czas  też ( trzymać dźwignię na dole).
To co najbardziej  chciałbym teraz wypróbować to wymienić restrictor (gicleur ) z 0,8 na 0,6 (jeden i drugi La Marzocco ma w ofercie ).
Obecny przepływ przez grupę ( bez ciastka z kawą ) w granicach 240 ml / 15 sek jest naprawdę spory. Gdybym zmniejszył przepływ na ok 250-280/ 30 sek powinno być smaczniej w filiżance.

« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 15:25:46 wysłana przez PiotrekBM »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Sierpień 2020, 15:24:51 »

Ja też mam takie wrażenie. LM się trochę obudziło z ręką w nocniku w kwestii funkcji LM. W pewnym momencie okazało się, że LM LM nie ma funkcji które mają DB za 25% jej ceny. Kupujący w większości przypadków na to może i nie patrzą. Ale w końcu czyjaś żona zapytała męża, po co kupować LM LM? Duże bojlery dużymi bojlerami, ale Sage Dual Boiler/Lelit Elizabeth/[wstawić inny DB za ok 1200USD] ma dyszę cool touch, ma regulowany czas i ciśnienie preinfuzji, ma shot timer, itd. itp a LM LM nie ma. O zgrozo, na forum home-barista.com Breville Dual Boilera zaczęto nawet nazywać małym GS3, jakby przewyższał LM LM. I LM musiało szybko coś wymyśleć. I wymyślili coś na miarę pewnego młynka, również projektowanego na kolanie O0

Post proszę traktować z lekkim przymrożeniem oka  O0

Odnośnie Sage/ Breville . Nie ma to jak potrafić  "właściwie "pozycjonować  na rynku swoją markę  ( chodzi Sage jako konkurenta dla  GS3  :lol2: pewnie bardzo by chcieli ale jest jak jest )
Zdecydowanie wolę LM bez dodatkowych funkcji, niż to Sage ze wszystkimi jego dodatkowymi świecidełkami  ;)

ps. Swoją drogą bez cool touch w LM mogę się obejść, bez tych preifuzji z włączaniem i wyłączaniem pompy raczej też. Ta temperatura bojlerów ustawiana z telefonu by się przydała i zdaje włączenie / wyłączenie również.
Ale...wystarczy u mnie zmniejszyć " flow range" przez wymianę restryktora i powinno być  jeszcze smaczniej niż jest  [emoji38]

« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 15:40:50 wysłana przez PiotrekBM »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Sierpień 2020, 15:39:56 »
Swoją drogą bez cool touch w LM mogę się obejść, bez tych preifuzji z włączaniem i wyłączaniem pompy raczej też. Ta temperatura bojlerów ustawiana z telefonu by się przydała i zdaje włączenie / wyłączenie również.
Z tego co czytałem to dość tanio (jak na LaMa) można dokupić retrofit kit i mieć możliwość sterowania ekspresem przez apkę. (maszyny starsze niż LM015905, nowsze od razu można podłączać. )

https://international.lamarzocco.com/en/the-la-marzocco-home-app-and-connect-machine-your-faq-answered/

"How can I get a Retro-Fit Kit?

The same way you purchased your machine. Please reach out to your local branch, distributor, or reseller. If you aren’t sure how to contact them, email us at info@lamarzocco[.]com with your location, serial number, and request. "

« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 15:43:59 wysłana przez pj.w »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:02:19 »
...
Ale...wystarczy u mnie zmniejszyć " flow range" przez wymianę restryktora i powinno być  jeszcze smaczniej niż jest  [emoji38]

@PiotrekBM a czego Ci brakuje w smaku LM na standardowym restryktorze? Dałbyś radę coś więcej o tym napisać?

skansen

  • Gość
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:03:10 »
chodzi Sage jako konkurenta dla  GS3

Nie nazywają BDB konkurentem GS ale małym GS3. Tak jak kiedyś Hondę Accord nazywano małym Legendem (od większej Hondy Legend). Ci co tak porównują zapewne chcieliby mieć GS3 :)

Sytuacja z LM LM przypomina trochę sytuację z Mecedesami z początku lat 1990tych. Wtedy często trafiały się np. Mercedesy klasy E (W124) z szybami na korbę i bez klimatyzacji. W tym czasie opcje te były dostępne w sporo tańszych samochodach. Mimo to właśnie Mercedes uchodził za wygodny i prestiżowy. I po dziś dzień linia W124 zachwyca ponadczasowością i klasyczną elegancją.   

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:07:01 »
chodzi Sage jako konkurenta dla  GS3

Nie nazywają BDB konkurentem GS ale małym GS3. Tak jak kiedyś Hondę Accord nazywano małym Legendem (od większej Hondy Legend). Ci co tak porównują zapewne chcieliby mieć GS3 :)

Sytuacja z LM LM przypomina trochę sytuację z Mecedesami z początku lat 1990tych. Wtedy często trafiały się np. Mercedesy klasy E (W124) z szybami na korbę i bez klimatyzacji. W tym czasie opcje te były dostępne w sporo tańszych samochodach. Mimo to właśnie Mercedes uchodził za wygodny i prestiżowy. I po dziś dzień linia W124 zachwyca ponadczasowością i klasyczną elegancją.   

Wiesz ile bym dał , żeby dziś mieć taką  "nieprzytyraną " , zadbaną W 124 . Nawet z tymi szybami na korbę i bez klimy ... :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:09:00 »
po dziś dzień ich linia zachwyca ponadczasowością.
No, w przypadku LM LM to bym się spierał ;)

z szybami na korbę i bez klimatyzacji.
Ból zdaje się polega na tym, że LM LM jest używany przez ludzi, którzy oczekują od ekspresu bajerów. A pomysł włączania i wyłączania pompy nie jest imho najlepszy - nie daje praktycznie żadnej kontroli nad ciśnieniem w trakcie preinfuzji.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:12:15 »
...
Ale...wystarczy u mnie zmniejszyć " flow range" przez wymianę restryktora i powinno być  jeszcze smaczniej niż jest  [emoji38]

@PiotrekBM a czego Ci brakuje w smaku LM na standardowym restryktorze? Dałbyś radę coś więcej o tym napisać?


Czego brakuje ?
Musi być dobry młyn i prawidłowo zmielona i rozdystrybuowana w sitku kawa.)Wtedy ekstrakcja przebiega prawidłowo.
Każdy słaby młynek/młyn sparowany z LM która ma  przepły ok 240g/ 15 sek  odpada.( Kinu daje spokojnie radę . To bardzo dobrze świadczy o tym młynku
Przy mniejszym przepływie niepotrzebne by były aż takie restrykcje co do młynka i reszty.
I kawa powinna być jeszcze gęstsza/ lepka i  smaczniejsza.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 17:07:46 wysłana przez PiotrekBM »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:17:14 »
No, w przypadku LM LM to bym się spierał ;)

Właśnie nie ...
Linea Mini  dla mnie nawiązuje do Linei "matki " i jest bardzo ponadczasowa.(ale to kwestia indywidualna)
Samo LaMarzocco produkuje ją tyle lat i cały czas jest w ofercie mimo Linei PB, teraz też  KB.

Ja osobiście kupiłem ten ekspres bo chiałem( wtedy 3 lata temu) ekspres bez bajerów , bez dodatkowych funkcji. Który w zamian będzie niezwykle solidy, stabilny jeśli chodzi o temperaturę i bezawaryjny. Taki trochę "workhorse".
I taka właśnie LM jest.
(jedyne co to regulujesz temperaturę wody w bojlerze kawowym i tyle )... no dobrze jak się uprzesz  po zdjęciu obudowy z góry ekspresu możesz zmienić ciśnienie na pompie i ciśnienie w bojlerze pary )
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 16:22:12 wysłana przez PiotrekBM »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:56:35 »
Ciekaw jestem jakby zatem Niche poradził sobie z LM :)

A co do szybkiego przepływu i kanałowania, to można też spróbować z filtrem od aeropressu (chociaż to troche więcej zachodu):
https://www.baristahustle.com/blog/espresso-with-aeropress-filter-papers-above-and-below-the-coffee-bed/

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Sierpień 2020, 17:12:47 »
Z dobrym młynkiem nie ma  najmniejszego kanałowania, nawet bez filtrów z AP .
Niche  myśle poradziłby sobie bardzo dobrze.
Z młynków które odpadaja mam na myśli marketowe młynki elektryczne  za 400-600.
Ale z reguły takie nie są parowane z LMLM  :)

Tu na filmie jest fajnie pokazany zmniejszony przepływ na LM.
Po wymianie restryktora.
Będę w Koree to się dowiem wszystkiego.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Sierpień 2020, 19:07:34 »
Ciekaw jestem jakby zatem Niche poradził sobie z LM
Pompa wibracyjna ma dostatecznie duży przepływ żeby przy złym przemiale/dystrybucji przebić kanały jak złoto. Pompa rotacyjna nie jest chyba bardziej wymagająca.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Sierpień 2020, 19:22:46 »
Ciekaw jestem jakby zatem Niche poradził sobie z LM
Pompa wibracyjna ma dostatecznie duży przepływ żeby przy złym przemiale/dystrybucji przebić kanały jak złoto. Pompa rotacyjna nie jest chyba bardziej wymagająca.

Pompa rotacyjna (bez zamontowanego za  pompą  restryktora / albo z restryktorem który niewiele ogranicza ) daje dużo większy przepływ przez grupę  niż malutka pompa wibracyjna.
Jak będzie skuteczny restryktor to sama pompa nie będzie bardziej wymagająca co do odpowiedniego zmielenia i rozłożenia kawy w sitku.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2020, 19:24:59 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi