Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19438 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
flow profiling , pressure profiling
« dnia: 30 Lipiec 2020, 16:05:05 »
Profilowanie przepływu (ilość wody na sekundę )podczas preinfuzji/ infuzji  vs profilowanie ciśnienia podczas ekstrakcji.
Wasze doświadczenia ? Opinie. Wrażenia smakowe.
Ekspresy, na które przyrządzaliście kawę i które mają  możliwość zmiany przepływu/ ciśnienia.

Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipiec 2020, 22:04:51 »
W profilach jakie testowalem w Minie zmienną była ilość wody na sekundę w trakcie ekstracji.
Takich zmian może być 5 na jeden cykl.
Profil mocno wpływa na efekt finalny.
Brazylia z Goodcofe która na moim ascaso daje sensorycznie nic szczególnego, w minie z profilem ,,dźwigni" dał wspaniały balans pomiędzy słodyczą a owocowym kwasem oraz pozostawił bardzo przyjemny posmak.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipiec 2020, 08:39:43 »
Pytanie czy to tylko sam profil na to wpłynął.
Młynek, sitko, przepis, woda i temperatura identyczna?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipiec 2020, 09:14:52 »
W profilach jakie testowalem w Minie zmienną była ilość wody na sekundę w trakcie ekstracji.
Takich zmian może być 5 na jeden cykl.
Profil mocno wpływa na efekt finalny.
Brazylia z Goodcofe która na moim ascaso daje sensorycznie nic szczególnego, w minie z profilem ,,dźwigni" dał wspaniały balans pomiędzy słodyczą a owocowym kwasem oraz pozostawił bardzo przyjemny posmak.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


W obecnych topowych ekspresach kontakt wody z kawą jest zdecydowanie dłuższy niż te typowe 25 sekund.
Zmniejszony przepływ ( np Mina, Strada , Slayer) albo balans z ciśnieniami ( w  LaMarzocco Leva  tylko przez chwile (ok 3 sek) wzrost ciśnienia do ok 8-9 barów i zaraz łagodny  spadek ) mają dać pełniejsze espresso.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lipiec 2020, 09:35:23 »
Dlatego szczególnie interesujące byłoby spróbowanie tej samej kawy, na tej samej maszynie w różnych profilach. Chyba trzeba będzie się wybrać przetestować Minę :)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Lipiec 2020, 09:39:40 »
Powiem coś za jakiś tydzień, bo dopiero zacząłem się bawić, profilowanie zaworem na grupie e61 w ecm... już widzę różnicę na plus bo można działać zarówno z preinfują jak i z końcówką ekstrakcji,
Zerkin sobie na filmiki whole latte love jak robili reklamę profilowania na e61  live zarowno na pompie rotacyjnej jak i wibracyjej

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Lipiec 2020, 10:13:21 »
Pytanie czy to tylko sam profil na to wpłynął
Zdecydowanie profil ma wpływ.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Lipiec 2020, 10:53:47 »
Dlatego szczególnie interesujące byłoby spróbowanie tej samej kawy, na tej samej maszynie w różnych profilach. Chyba trzeba będzie się wybrać przetestować Minę :)
Ja kawałek mam do Warszawy , ale jesień za pasem... chętnie Mine porównam z GS3 czy Strada.


Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Lipiec 2020, 11:02:36 »
Znalezione na stronie perfectdailygrind.com

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipiec 2020, 12:38:29 »
Kazak Rota jest do tego doskonały...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Sierpień 2020, 17:54:37 »
U siebie w Breville BES900 (Gastgroback) mam zrobionego moda do przepływu. Opisany tu Breville Dual Boiler "Slayer shots"?

Poświęca się zawór gorącej wody (tytu iglicowego) żeby kontrolował przepływ między bojlerem a grupą. Ponieważ nie jest on za czuły więc nie miałem cierpliwości do walki z różnymi profilami, raczej właśnie w stylu Slayerowym. Na start zawór jest minimalnie otwarty wtedy ciśnienie na grupie rośnie powoli od 0 do 5-7 bar w trakcie 15-20 sek. Po pojawieniu się pierwszych kropel kawy zawór otwieram na maksa i następuje ekstrakcja. Ogólnie napar jest zdecydowanie bardziej oleisty i bardziej esencjonalny. Przy okazji łatwiej o tygrysa nawet z kawami nie do końca do tego predysponowanymi.  Ogólnie przy takim powolnym/delikatnym spenetrowaniu ciastką wodą sama ekstrakcja trwa dużo szybciej niż bez tego. Czyli coś co normalnie zatkało by ekspres i w ciągu minuty wyrzuciło by kilka kropli, po takiej powolnej preinfuzji ma szansę przeciec w całości w te 20-25-30 sek, ale oczywiście całość od startu pompy może trwać i ponad minutę.

Przydatna rzecz przy ekstrakcji jasnych wypaleń bo można zrobić zdecydowanie drobniejszy przemiał i trochę zejść z kwasków bez zatykania maszyny. Ale z drugiej strony są egzemplarze które lubią na kwaśno. Także narzędzie jak każde inne, do używania z głową a nie jako cudowne panaceum w każdej sytuacji.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 17:56:56 wysłana przez Bacek »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Sierpień 2020, 22:54:32 »
Ja bym podzielił ekspresy na dwie kategorie - manualne profilowanie i półautomatyczne / automatyczne.
Przy manualnym jak Bianca, GS3 MP czy rodzimy Kazak Rota możesz wypracować sobie pozycje wiosła (paddle), ilość obrotów w kazaku, ale jednak bardzo często będziesz mieć trochę inny efekt. To jest plus i minus. Plus, bo każda kawa może mieć w sobie coś wyjątkowego i minus, bo każda kawa może smakować inaczej i efekt, którym chciałeś się pochwalić nagle już nie jest taki sam.
Przy półautomatycznym / automatycznym jak Slayer, DC Mina, Rocket R9 jesteś w stanie uzyskać albo taki sam albo prawie taki sam efekt za każdym raz. Minusem tutaj jest często brak możliwości reakcji. Jak w Biance widzisz, że ekstrakcja nie przebiega tak jak chcesz to możesz reagować. Jak w automacie ustawisz jakiś program, ale tym razem coś poszło nie tak to masz już ograniczone możliwości.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Sierpień 2020, 23:33:39 »
No w tych automatycznych to jeszcze będzie Decent Espresso gdzie można sobie samemu programować wymyślne profile, ale to już klasa sama dla siebie.

Offline stary

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Londinium R24
  • Młynek: Etzmax, Titus
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Sierpień 2020, 07:46:02 »
W R9 i Minie można ustawić regulację przepywu na ręczną, wtedy mamy pełna kontrolę nad ekstrakcją. Tylko że minie jest to krokowo i każdy krok można definiować.
A w r9 dokładnie jak w biance.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Sierpień 2020, 07:54:55 »
@stary - tylko tam możemy zapisać sobie dokładnie taki profil jaki przed chwilą ręcznie stworzyliśmy, dlatego dałem je do drugiej grupy, gdzie masz możliwość bycia powtarzalnym.

@Bacek - faktycznie Decent jest świetnym przykładem, gdzie możesz ustawić dokładnie wszystko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi