Autor Wątek: flow profiling , pressure profiling  (Przeczytany 19401 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #105 dnia: 19 Listopad 2020, 11:53:44 »
Od 88 do 96 stopni nie ma różnicy, tak samo wylatuje, bryzga woda.

Ale przecież nie o wodę pytam, tylko o espresso. Pozmieniaj temperaturę, poczekaj po każdej zmianie z 20 minut, zaparz kawę i daj znać, czy nie jest lepiej.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #106 dnia: 19 Listopad 2020, 11:55:34 »
Nie zgadzam się. Miałem, sprzedałem. Już o tym rozmawialiśmy w innym watku. U mnie powodował nierównomiernie rozłożone dołki w ciastku

Właśnie 200RNT miałeś? U mnie na standardowym Bianki dołki są regularnie, tylko czasami w środku, a czasami na całej powierzchni, zależnie od kombinowania z wiosłem. Myślałem jakiś czas temu, czy nie spróbować tego sitka E&B.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #107 dnia: 19 Listopad 2020, 12:24:03 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #108 dnia: 19 Listopad 2020, 13:16:38 »
Nie wiem, czy w tamtym roku mieli, za 27 + 5 wysyłka ojro dostałem silikonowe uszczelki i drugi prysznic gratis. Dla mnie jest lepszy od wcześniejszych.

Dzięki chłopaki, reszta odpowiedzi później :)
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2020, 13:31:15 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #109 dnia: 19 Listopad 2020, 18:41:57 »
@RufusTF @Kasper

Nowe ziarna, jeszcze jeden shot i powinno być ok., ale smak już mi pasuje. VST20: 21g,29s,44g.

A na końcu już spada ciśnienie z 8,6 do 8,2 i bryzg :( Myślę, że troszkę wcześniej załączył bym Flow Control i obyłoby się bez "ofiar ze strzału". Co sądzicie?


youtu.be/5JOWRXYu9z0

》tertium non datur《

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #110 dnia: 19 Listopad 2020, 18:48:42 »
Ja myślę, że powinieneś podkręcić ciśnienie na opv. Zdania w kwestii samej wartości są podzielone, gadaliśmy o tym więcej w wątku o opv w Oscarze. Na pewno 8 to mało, na ciastku masz jakieś 7, ja u siebie mam 11.5 na ślepym sitku. Z tym że ja używam sterownika do obrotów pompy wibracyjnej, max ciśnienie mam tylko przez chwilę w górnym piku. Nie jest to flow control, ale coś tam robi i kosztuje 25 zł zamiast 1000 zł.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #111 dnia: 19 Listopad 2020, 18:53:50 »
A ja specjalnie obniżyłem na 8,6 ze względu na bryzgi :mhh:

Większe ciśnienie: i diametralna zmiana moich przyzwyczajeń?

》tertium non datur《

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #112 dnia: 19 Listopad 2020, 19:28:11 »
Po pierwsze, shot jest trochę za szybki. Zmiel jedno albo dwa oczka drobniej. Wtedy ciśnienie podczas ekstrakcji też wzrośnie.

Po drugie, nie ma co fetyszyzować ciśnienia. Jeśli kawa smakuje ci przy 8 barach albo poniżej, to wszystko jest ok.

Po trzecie, ty tu chyba jednak nie przychodzisz na polowanie [emoji38] Jeśli potrzebujesz kogoś, kto powie "jasne, koniecznie instaluj ten flow control", to oczywiście możemy ci tak powiedzieć :) Ale ja mam lekką niechęć, może irracjonalną, do instalowania tego na siłę w konstrukcji, dla której to nie zostało od zera zaplanowane. 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #113 dnia: 19 Listopad 2020, 19:38:38 »
Wykorzystam Twoje sugestie.

ja mam lekką niechęć, może irracjonalną, do instalowania tego na siłę w konstrukcji, dla której to nie zostało od zera zaplanowane.

Ja też, ale jak  widzę, że profilowaniem można, upraszczam, poczuć dźwignię, to zaryzykuję.

Oooo, nie wiedziałem, że mogę linki zamieszczać

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=5JOWRXYu9z0
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2020, 20:10:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #114 dnia: 19 Listopad 2020, 19:43:50 »
Jeśli kawa smakuje ci przy 8 barach albo poniżej, to wszystko jest ok.
Jasne, ale może na wyższym ciśnieniu będzie lepiej?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #115 dnia: 19 Listopad 2020, 22:38:08 »
Jesli na niskim cisnieniu przy koncu bryzga to mi wyglada na rozwalenie ciastka i kanalowanie. Tu moze pomoc dokladniejsza i rowniejsza dystrybucja kawy w sitku (np. wdt).
Zwiekszenie cisnienia tylko nasili problem.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #116 dnia: 19 Listopad 2020, 23:14:48 »
U mnie na standardowym Bianki dołki są regularnie
A wsadźcie sobie między prysznic a dysk dyspersyjny grupy kawałek zmywaka z wiórków nierdzewnych i problem dołków zniknie jak ręką odjął.

obyłoby się bez "ofiar ze strzału"
Jak masz kłopoty z dystrybucją, kup takie coś, utnij z drutu trzy szpilki, wbij w korek i masz fenomenalne narzędzie do WDT.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2020, 23:23:21 wysłana przez Krakus »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #117 dnia: 20 Listopad 2020, 00:16:24 »
Ja bym powiedział, że GastRado lubi generować problemy. Popatrzcie na historię jego wiadomości https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?action=profile;area=showposts;u=13063

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #118 dnia: 20 Listopad 2020, 08:11:14 »
A wsadźcie sobie między prysznic a dysk dyspersyjny grupy kawałek zmywaka z wiórków nierdzewnych i problem dołków zniknie jak ręką odjął.

@Krakus dzięki. Cały czas myślałem o tym talerzu dyspersyjnym.

A co powiesz, żeby zrobić nowy i zamiast tych czterech głębokich rowków, nacięć, przez które leci woda wykonać 8 lub więcej płytkich? Ty jako techniczny, lepiej ocenisz ten zabieg z głowy, bo ja musiałbym empirycznie.

@krystians
A może, to dowodzi  o moim dążeniu do perfekcji w życiu. To takie naganne wg Ciebie?
A z kalendarzem, to są oczekiwania żony, mają być w rubrykach dni miesiąca imieniny, w przeciwnym wypadku nie będzie wisiał w kuchni!

Udanego dnia!
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2020, 08:20:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: flow profiling , pressure profiling
« Odpowiedź #119 dnia: 20 Listopad 2020, 10:43:29 »
@GostRado masz świetny ekspres, dokupiłeś świetny prysznic. Inni mówią Ci, że wszystko jest okej ze sprzętem i z tym jak leci woda z prysznica. Flow rate masz poprawny.
Grupa, krążek dyspersyjny, prysznic, to są standardowe i masowo produkowane komponenty.
Czy naprawdę potrzebujesz jakichś chałupniczych rozwiązań i kombinowania?
Wg mnie to jest poprostu kwestia umiejętności (ziarna, przemiał, doza, dystrybucja w sitku, przepis).
Tego ciężko się w miarę szybko nauczyć z internetu. Szczególnie jak się cały czas zmienia coś w sprzęcie i pracuje na różnych ziarnach.



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi