Autor Wątek: Smak kawy..  (Przeczytany 6015 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Lipiec 2016, 21:23:57 »
Lidlowską Cremę
Szkoda pieniędzy na marketowe kawy, lepiej odsyp troszkę od rodziny albo znajomego, raz porównasz i więcej nie będziesz chciał do tego wracać ;) Jeśli już byś chciał próbować coś z lilda to ziarnista kostaryka Tarrazzu to chyba najlepsze co tam można znaleźć. Natomiast największe świństwo jakie udało mi się znaleźć w ziarnach, to Majestic blend 100% robusty. :)    Poza tym tak jak pisał donkiszot, raczej próbuj jaśniejszych paleń, one będą bogatsze i smaczniejsze zarówno w dripie jak i cuppingu a i w espresso powinny być ciekawe, choć bardziej wymagające w przygotowaniu.

Sam kraj pochodzenia ziaren niewiele Ci powie, ważniejsze jest to jaka: odmiana kawy, obróbka,  wysokość uprawy, jak ziarenka zostały wypalene. Niestety ten ostatni element często zabija wszystko co znaleźć można w kawie. 
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2016, 22:29:38 wysłana przez krystians »

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Lipiec 2016, 22:18:23 »
Miałem parę miesięcy temu Kostarykę Tarrazu z Lidla, i o ile może sama kawa byłaby ok., to już palenie zdecydowanie zbyt ciemne. Nawet cena w takiej sytuacji nie ratuje tej kawy.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Lipiec 2016, 22:43:03 »
Ja mam dokładnie bellarom crema Lidl, właśnie zamierzam porównać ją do tych świeżo palonych które zamówiłem. A co powiecie o dallmayr, można  ją często kupic w Lidlu. W sumie to do treningu. Muszę wyrobić sobię technikę polewania, obserwowania, czasu, mielenia itp - wolę to robić na tańszej kawie

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Lipiec 2016, 22:59:57 »
Muszę wyrobić sobię technikę polewania, obserwowania, czasu, mielenia itp - wolę to robić na tańszej kawie
A po czym poznasz, że technika była dobra, jak efekt zawsze będzie do d.?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Lipiec 2016, 23:00:43 »
Czego się dowiesz z takiej praktyki skoro kawy i tak nie będzie sensu próbować? Taki dallmayer jak i prawie każda ogólnie dostępna marketówka będzie przede wszystkim za ciemno palona do dripa. Technikę polewania możesz ćwiczyć samą wodą, najlepiej w obiegu zamkniętym, dripper na dzbanku, potem z dzbanka z powrotem do konewki. Woda pitna jest dobrem, którego często nie doceniamy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Lipiec 2016, 23:29:18 »
w sklepach internetowych są często podane profile smakowe kawy więc to będzie punkt odniesienia.
Ważne, żeby to nie był poetycki opis wyssany z marketingowego palca, a rzetelny opis. Jeszcze fajniej mieć zaufanie do palarni i orientować się kto za takim opisem stoi. Oczywiście można się z nim zgadzać, bądź nie, mieć podobne doświadczenia lub różne, ale jeśli nie będzie jak powyżej, to nie ma to najmniejszego sensu.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Lipiec 2016, 23:38:59 »
No fakt, macie rację. Ok to będzie tak: ćwiczenia, ćwiczenia: 3 kawy. Dwie świeżo palone, jedna marketowka.  Porownam wszystkie, no musze zobaczyć różnice. Marketowka powinna być jakoś gorsza w smaku. Pomieszam filizanki nie wiedząc która jest która i ocenie smak. Jeszcze nie jestem wprawiony więc różnie może być. Dam znać co wyszło ;)

Wysłane z mojego Passport przy użyciu Tapatalka


Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Smak kawy..
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Lipiec 2016, 23:41:32 »
Sorki za sygnature. W telefonie teraz też wylaczylem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi