Autor Wątek: Mielenie a warunki - drip  (Przeczytany 12622 razy)

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Lipiec 2016, 16:06:20 »
W zalewajce jakby lepiej. Kawa była pełniejsza, mniej delikatna (w sumie zrozumiałe). Błędem mogło być zbyt rzadkie zmielenie (zapomniałem przestawić młynka) ale i tak była lepsza niż z dripa. Więc problem chyba jednak jest we mnie a to, że w kawiarni drip mi smakował (piłem jedynie 2x) było chyba spowodowane chwilową fascynacją.

Woda, woda... zaraz zbiorę wirtualne baty bo używam kranówki. ALE wcześniej używałem wody z filtra Brita i jakiejś kolosalnej różnicy nie wyczułem (od długiego czasu zapominam kupić filtr i dzbanek stoi nieużywany).

Cóż, zbyt plebejskie gardło i kubki smakowe może. ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Lipiec 2016, 16:20:12 »
Ale do tej brity też kranówkę lałeś? Jeśli masz w kranie (co bardzo prawdopodobne) ppm powyżej 300 to ten filtr niewiele z tym zrobi. Polecam kupić niskozmineralizowaną wodę w sklepie i ją dodatkowo potraktować filtrem. Primavera sprawdzona i godna polecenia po takim zabiegu.

Mówiąc najprościej, jeśli woda ma sporo minerałów (jak ta w naszych kranach) do picia fajnie, ale do kawy nie bardzo, bo te minerały zabrały już miejsce w wodzie na to co się z kawy powinno rozpuścić. Wtedy kawa jest płaska, ciężka, nijaka i każda smakuje podobnie.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Lipiec 2016, 17:44:10 »
Hehe a no bloom i jest boom dobrej kawy :) dopeman a powiedz mi jeszcze proszę bo widzę, że teraz masz commandante. Warto inwestować w ten młynek do alternatyw? Ciekawe dlaczego tak jest że musisz zastosować całkowicie inną metodę przy tym młynku, zapewne jest to jakoś związane z pyłem..

A na smak czy jest różnica porównując między młynkami?.

Ja mam porlexa i kupię albo Quito albo właśnie Commandante.
Nie wiem czy zbliżoną/taką samą jakość dają młynki - ręczne z metalowymi żarnami czy elektryczne (od severina po baratze). To też trudno odpowiedzieć czy warto. Ja wiem że tego właśnie potrzebowałem (bardzo dobry, mały i mobilny) i w moim przypadku absolutnie nie żałuję :)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Grudzień 2016, 01:37:57 »
A czym sprawdzic ppm wody ?
Punks not dead just sucks now !

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Grudzień 2016, 05:09:21 »
Czy mozna wiedzieć jak będzie wyglądać różnica smakowa kawy po zmieleniu w ręcznym młynku  Zassenhaus Caracas a Baratza-Virtuoso bo jestem ciekaw czy warto wydać tyle kasy dla moze minimalnej różnicy ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Grudzień 2016, 08:58:49 »
Nie miałem tego Zassenhausa, ale wygląda na to, że są w nim ceramiczne, stożkowe żarna podobne jak w innych porlexopodobnych młynkach. Jeśli to prawda, to przyzwoity młynek elektryczny zapewni znacznie lepszy (bardziej równy) przemiał, co przełoży się na lepszą kontrolę nad smakiem zaparznej kawy. Nie mówiąc o wygodzie :)
Różnicę w cenie można zmniejszyć wybierając tańszy młynek np. Wilfa Svart.
Ja po przesiadce z ręcznego Rhinowares na Baratze Preciso przez pierwsze parzenia byłem lekko zagubiony, ale po kilku kolejnych próbach, gdy ustaliłem już grubość jelenia, zacząłem osiągać świetne, powtarzalne rezultaty, które w rhino trafiały się raczej przypadkowo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Grudzień 2016, 09:33:25 »
A czym sprawdzic ppm wody ?
Konduktometrem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Grudzień 2016, 11:46:55 »
Ja po przesiadce z ręcznego Rhinowares na Baratze Preciso przez pierwsze parzenia byłem lekko zagubiony, ale po kilku kolejnych próbach, gdy ustaliłem już grubość jelenia, zacząłem osiągać świetne, powtarzalne rezultaty, które w rhino trafiały się raczej przypadkowo.
Ja miałem podobnie z chinolem, jak używałem do AP to raz trafiłem na odpowiadającą mi smakowo grubość mielenia - ale wystarczyło zmienić grubość na inną i nawet po powrocie do poprzedniej nie było już smaku... Dlatego myślę, że dopóki młynek nie będzie miał stabilizacji żaren i nie będzie się zbierała kawa w żarnie(tak jak to było w chinolu - zbierała się w mocowaniu dolnego żarna bo było tam za dużo wolnego miejsca) to nie ma mowy o równym i powtarzalnym przemiale... Dlatego jak będę miał chwilę wolnego czasu to się pobawię w zrobienie młynka, bazując na żarnach z i-2 albo z młynka z automatu, bo takie mam.

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Grudzień 2016, 10:49:59 »
Kupiłem Baratza Virtuoso  dzis pierwsza kawa mielenie 13 drip kalita  Przemiał rowniutki i mielenie drobniutkie a ekstrakcja jak na grubszym  przemiale z recznego mlynka . Smak kawy perfekcyjny rowniutki wczoraj pilem ta kawe zmielona recznie i ciut byla za kwasna a tu parze dwa stopnie wyzej wyciagam wiecej smaku z kawy a na jezyku zostaje piekny smak . Różnica nie jest powalająca powiem raczej ten przemiał daje równowagę i większe poczucie smaku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #39 dnia: 29 Grudzień 2016, 10:52:26 »
Moze ktos kto posiada ten sam mlynek podzieli sie ustawieniami pod dripy i aero . Jestem ciekaw czy używacie wlasnych czy tych zakresów podanych z instrukcji ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi