Autor Wątek: La Pavoni Abile  (Przeczytany 5626 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Listopad 2023, 13:34:43 »
Jurku super, pozazdrościć zajawki, aż dziw bierze że nikt jeszcze nie podsunał Ci pomysłu jakiejś małej palarki/prażarki do kawy  :hihihi:
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Listopad 2023, 13:46:42 »
aż dziw bierze że nikt jeszcze nie podsunał Ci pomysłu jakiejś małej palarki/prażarki do kawy 

O nie w to to na 101% nie będę się bawił i tak bym nie miał tego gdzie postawić zobacz sam.

listopad2023.jpg

A i tak jeszcze ze dwa młynki siedzą wyczyszczona w kartonie, ze 2dwa ekspresy przelewowe to samo a ile ustrojstw do przelewania jest w szafie do sam nie wiem.

Nie w "prażarki" nie pójdę te kawy co ją kupuję tutaj w zupełności mnie zadawalają.

https://www.coffeesite.pl/17-kawa

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Listopad 2023, 14:59:45 »
Widzę, że orzeł nie wylądował a mnie paradoksalnie najpierw jakoś źle się kojarzył a teraz coraz bardziej zastanawiam się czy w przypadku wymiany korka nie posadzić na nim ptaka ;-)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Listopad 2023, 16:21:14 »
Widzę, że orzeł nie wylądował

Na tą chwilę nie jakoś tak nie za bardzo to przemawia do mnie chociaż chwilę temu położyłem go na korku i iii

20231126_160051.jpg

A orzeł ułatwia nieco stabilność i uchwyt jak trzymasz maszynę podczas espresso

Chyba będzie sporo racji w tym co napisał My Coffee Show a ja zacytowałem nic jutro pobawię się i z "oreŁkiem" na maszcie  :redface:

Teraz siedzę i kontempluję jak i co zrobić domowym sposobem by wykorzystać takie magnesiki, przykleić je do korka i spodu orzełka i mieć możliwość szybszego zdejmowania / zakładania a sam orzełek by nie spadł z korka jakby się tam go niechcący trąciło  :lol2:

20231126_155924.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Listopad 2023, 16:47:42 »
Jeżeli to ma ładnie wyglądać po zdjęciu ptaszydła to musisz nabyć okrągłe magnesy, cylindryczne, nawiercić ładnie otwory po obwodzie korka, osadzić i będzie taki magnetyczny zegar ;-) Ale ja bym pewnie użył taśmy 3M ;-) Tylko najpierw decyzja z orłem czy bez ;-)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Listopad 2023, 16:58:25 »
Jeżeli to ma ładnie wyglądać po zdjęciu ptaszydła

Kurna o tym nie pomyślałem muszę poszukać jakiejś ładnej nakrętki od słoika czy kremu :redface:
Dzięki za zwrócenie uwagi.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Listopad 2023, 19:46:13 »
Jak juz znalazles ustawienie ze espresso nie idzie albo idzie ciezko to w polowie drogi juz jestes.
Ja ukradlem przepis na kawe z mojego Decent i do tej pory go stosuje.
Rozgrzej maszyne a potem upuść troche pary przed rozpoczęciem ekstrakcji.
Jak juz maszyna rozgrzana i portafilter zapiety to dzwignia w gore i czekaj 30sec.
Patrz od spodu na sitko. Jesli duzo kawy kapie to znaczy ze trzeba mielic drobniej. Jesli nie ma nawet kropli , zmiel grubiej. Prawidlowo dno sitka pod koniec powinno sie “pocić” kawa.  Potem kilka “mini fellini”.
Nastepnie pre infuzja przez 10 sec na 3bar.
Podczas tego etapu nie powinno poplynac wiecej niz 2g kawy.
Potem  dzwignia w dol (8bar) i stopniowo zmiejszaj cisnienie. Ten proces zajmie jakies 20-25sec. Po zakonczeniu zabierz kubek z espresso zeby tam juz nic nie zciekalo.
La Pavoni daje ci mozliwosc uratowania prawie kazdego espresso. Jesli zauwazysz ze zmieliles za grubo mozesz udezyc w turbo szot (6bar w 15-20sec). Jesli za drobno zmielone to przedluz pasywna i aktywna pre infuzje.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2023, 19:53:49 wysłana przez My Coffee Show »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Listopad 2023, 20:03:00 »
Jak juz maszyna rozgrzana i portafilter zapiety to dzwignia w gore i czekaj 30sec.

Wielkie Dzięki tych 30sek.u mnie zabrakło nie myślałem ze to aż tyle czasu potrzeba.
Teraz po podpowiedziach powinno być łatwiej.

Widzę zastosowaniu u siebie dla tej maszyny, ot rano nie chce się rozgrzewać ECM bo tam trochę czasu potrzeba to tutaj będzie to szybciej.

Jka

 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Listopad 2023, 22:37:30 »
Ja zawsze rano przed silownia pije espresso z La Pavoni. Sa inne metody robienia ale ta mi sie sprawdza najczesciej. Musze sie zebrac i nagrac o tym cos pozadnego. Coraz lepiej mi wychodzi edytowanie wiec powinno byc interesujące.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Listopad 2023, 22:44:30 »
Chętnie zobaczę taki film.
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Listopad 2023, 08:57:06 »
[quote author=My Coffee Show link=topic
Patrz od spodu na sitko. Jesli duzo kawy kapie to znaczy ze trzeba mielic drobniej. Jesli nie ma nawet kropli , zmiel grubiej. Prawidlowo dno sitka pod koniec powinno sie “pocić” kawa.  Potem kilka “mini fellini”.
Nastepnie pre infuzja przez 10 sec na 3bar.
Podczas tego etapu nie powinno poplynac wiecej niz 2g kawy.
[/quote]

Tego nie rozumiem, wydawalo mi sie ze namaczanie zwilza zawsze tyljo ciut od gory, a preinfuzja na niskim jest zeby namoczyc powoli suche ciastko w calosci. Jesli po namaczaniu ciastko juz sie poci od dolu to nastepujaca po nim preinfuzja powinna juz spowodowac moze maly ale jednak jakis tam juz przepkyw kawy?

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Listopad 2023, 14:19:46 »
Na fizyce sie nie znam wiec nie wiem jak to wyjaśnić ale fakt faktem jest ze przy 30sec ta woda znajdzie droge do dna chyba ze kawa jest bardzo drobno zmielona. Sposobow jest wiele. Ten po prostu dziala dla mnie najlepiej. Zachecam do eksperymentowania. Jesli znajdziecie cos ciekawego, prosze mnie poinformowac. Wtedy ukradnie wasz pomysl i przedstawie swiatu jako swoj 😛

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Listopad 2023, 18:43:25 »
Za to teraz zauważyłem że w tym zaznaczonym rejonie para się wydobywa, co widać nawet na pokrętle do niej jakie jest zroszone.
Nic poczekam aż ostygnie i zobaczę może coś jest niedokręcone.

I był lekki luz najnormalniejszy klucz płaski 15stka (nie żaden wypasiony firmowy) i luz wybrany na tą chwilę nie widzę żeby coś z tego miejsca ciekło czy para się wydobywał.

Dzisiejsze 2dwa szoty znacznie sprawniej mi już poszły strużka ciągła.
I tutaj pytanie ? ile gram naparu uzyskujecie z 19g mielonki ja myślałem o rotio 1x2 ale chyba trzeba się  będzie zadowolić mniejszym by nie łapać jak tutaj widać tego żółtego.

P1020773.JPG

Musze sie zebrac i nagrac o tym cos pozadnego.
[/quote]
 
Chętnie zobaczę taki film.
Jka

I jeżeli mogę mieć prośbę w sprawie takiego filmiku to by to filmowany przedmiot był w pierwszym planie a autor filmu dyskretnie w cieniu temu towarzyszył iii może po naszemu na pewno chętni do obejrzenia też by się znaleźli :taktak:

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: La Pavoni Abile
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Listopad 2023, 19:58:10 »
Musisz zastosować tzw „Fellini Move „ żeby uzyskać większe ratio :):P:P

https://www.home-barista.com/levers/fellini-move-in-pictures-t1213.html



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi