Autor Wątek: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa  (Przeczytany 6267 razy)

Offline przelewowo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Mellita Aroma Fresh, Bialetti Venus, Bialetti Moka
Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« dnia: 22 Wrzesień 2020, 19:49:06 »
Kupiłem w ostatnim czasie ekspres Mellita Aroma Fresh i po pierwszej próbie niestety trochę rozczarowanie, bo kawa wyszła słaba, lurowata. Przygotowywane według oznaczeń 6 filiżanek a więc 750 ml wody, mielenie najdrobniej, moc na 2 ziarenka, wsypałem ziarna bez ważenia i zdałem sie na to co ekspres zmieli. Kawę zazwyczaj pije z mlekiem, ale niestety tutaj praktycznie bez smaku. Do tej pory korzystałem z kawiarek Bialetti na 6tz i smak był dużo bardziej esencjonalny z mlekiem super. Na porcję w kawiarce szło 30 gram kawy, a wody ok 350 ml. Może ktoś ma ten ekspres i ewentualnie ma jakieś sprawdzone rozwiązania, by zrobić na nim dobrą kawę? Czy taka opcja, żeby wlać wody na 6 a ustawić 8 filiżanek, żeby zmielił więcej kawy i wtedy będzie mocniejsza się sprawdzi? Czy po prostu to specyfika ekspresu przelewowego i kawa wychodzi słaba, choć tutaj zaskoczył mnie dość mocno nawet jej kolor daleki od czarnego, raczej bliższy brązowemu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Wrzesień 2020, 09:51:09 »
Jak smakuje Ci kawa z przelewu bez mleka?
Musisz pamiętać, że kawa przelewa i kawiarka mają inny smak - inną moc, inny TDS.
W przypadku kawiarki, prze ekstrakcji na poziomie 20% - masz TDS 1,71. (szczerze nie wiem czy takie ekstrakcje uzyskuję się w kawiarce, nigdy się tym urządzeniem nie polubiłem).
W przypadku przelewu, zakładając ekstrakcję 19%, dozę 45 gram kawy masz TDS około 1,3. Sporo niższy.
Co musisz zrobić? Dolewać mniej mleka.

Możesz też zwiększyć moc do 3 ziarenek, zastosować odrobinę mocniej paloną kawę.


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:08:28 »
TDS 1,71. (szczerze nie wiem czy takie ekstrakcje uzyskuję się w kawiarce, nigdy się tym urządzeniem nie polubiłem).
W kawiarce TDS do 5 uzyskiwałem, przy nalaniu 55% wody w zbiorniku i drobnym przemiale.  Standardowe zaparzenie wychodziło mi w moce 3tz koło 2,5 TDS. W przelewie to będzie koło 1,3TDS czyli o połowę słabsza.

Czy taka opcja, żeby wlać wody na 6 a ustawić 8 filiżanek,
Tak, ustaw na najdrobniejsze mielenie, moc na 3 ziarenka i nalej połowę ilości wody jaka powinna być dla danej ilości kawy. Wtedy uzyskasz bardziej esencjonalną kawę.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2020, 10:13:25 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:15:03 »
Na porcję w kawiarce szło 30 gram kawy, a wody ok 350 ml.
Hmm, w takim razie może 350 to może woda wlana do kawiarki. Wtedy powiedzmy uzysk byłby 285. Dałoby to nam TDS w powyżej 2, przy ekstrakcji 20%. Myślisz, że w kawiarce EY jest wyższa niż 20%?

W każdym razie, TDS z kawiarki będzie dużo wyższy niż z przelewu, więc trzeba lać mniej mleka. Co wszystkim dobrze zrobi, szczególnie krowom.

Tak, ustaw na najdrobniejsze mielenie, moc na 3 ziarenka i nalej połowę ilości wody jaka powinna być dla danej ilości kawy. Wtedy uzyskasz bardziej esencjonalną kawę.
Ja bym nie szedł tą drogą. Kawa będzie podła.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2020, 10:17:40 wysłana przez pj.w »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:19:55 »
Dlaczego podła? A z phina to niby jaka kawa jest ? drobne mielenie i więcej kawy do wody.

Offline przelewowo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Mellita Aroma Fresh, Bialetti Venus, Bialetti Moka
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:20:32 »
Jak smakuje Ci kawa z przelewu bez mleka?

Co musisz zrobić? Dolewać mniej mleka.

Dolałem mniej mleka, właściwie bardzo małą porcje bo kawa momentalnie stała się jasna. Natomiast kompletnie nie było w niej smaku, ni to kawy ni to mleka. I właśnie ten sam problem jak spróbowałem samej czarnej to po prostu wodnista, właściwie brak wyczuwalnego smaku. Zdaje sobie sprawę z tego, że pewnie esencjonalność będzie mniejsza niż w kawiarce. Ale miałem okazję gdzieś tam u znajomych pić z przelewu i jednak było czuć smak kawy, tylko właśnie nie wiem czy to była kwestia tego, że sypali więcej kawy niż zakłada doza 6/100, bo na pewno jej nie ważyli i może dlatego kawa nie wychodziła wodnista.

Trudno mi w sumie powiedzieć, bo ekspertem od kawy nie jestem, chciałem sobie bardziej zautomatyzować proces, żeby przygotować jednorazowo większe ilości kawy, natomiast nie spodziewałem się, że będzie taki brak smaku jak ekspres sam sobie będzie dozował kawę.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:24:12 »
Cytat: krystians w Dzisiaj o 10:08:28
Tak, ustaw na najdrobniejsze mielenie, moc na 3 ziarenka i nalej połowę ilości wody jaka powinna być dla danej ilości kawy. Wtedy uzyskasz bardziej esencjonalną kawę.
Ja bym nie szedł tą drogą. Kawa będzie podła.

Mój tata tak robi i jest okej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:31:39 »
Ten ekspres nie zmieli tak drobno jak do Phin.
Przy zastosowaniu 12 gram kawy na 100 gram wody kawa wychodzi niedoparzona, testowałem to.
Piłem samą, z bypasees z wody. Niesmaczne.

Mleka nie dodałem,może by się jakoś bronił ten przepis, ale to nie jest ekspres do robienia tego typu kaw

Można odrobinę zmodyfikować przepis, ustawić 8 filiżanek, wlać wody do 6-7. Dalsze zwiększanie dozy, nie daje dobrych efektów. Przynajmniej nie daje efektów które mi by smakowały. 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Wrzesień 2020, 10:35:01 »
Możliwe, mało ciepła wtedy jest, ale to zależy też od kawy jaką się zastosuje. Jeśli będzie to średnie lub ciemne palenie, to może być ok. Przetestować nie zaszkodzi.

Offline przelewowo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Mellita Aroma Fresh, Bialetti Venus, Bialetti Moka
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Wrzesień 2020, 11:13:40 »
Czyli wygląda na to, że albo taka kawa nie jest dla mnie, albo po prostu nie wszystko jest tak piękne i zautomatyzowane jakby się to mogło wydawać. Nie ma wyjścia, będzie trzeba próbować różnych ustawień i może uda się znaleźć taką opcję, która da mi satysfakcjonujące efekty.

A z Waszego doświadczenia jak to wygląda, czy kawa z ekspresu przelewowego przy optymalnej dozie jest wodnista i do czerni jest brakuje?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Wrzesień 2020, 11:49:19 »
Tak, kawa z przelewu nie jest czarna, tylko brązowa lekko przeźroczysta.

Jak chcesz proste urządzenie do zrobienie skondensowanej kawy, to musisz kupić albo ekspres i młynek albo automat typu Melitta Caffeo Solo.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2020, 12:05:39 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Wrzesień 2020, 12:58:00 »
Czyli wygląda na to, że albo taka kawa nie jest dla mnie
Jakich ziaren używasz?

Offline przelewowo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Mellita Aroma Fresh, Bialetti Venus, Bialetti Moka
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Wrzesień 2020, 14:41:51 »
Czyli wygląda na to, że albo taka kawa nie jest dla mnie
Jakich ziaren używasz?

Obecnie mam tylko kawę z Manufaktury Kolumbie pod przelew i poza tym Lavazza Ora. Staram się coś tam z palarni kupować, ale że wielkim smakoszem nie jestem to nie ukrywam, że pojawiają się też u mnie sklepowe opcje i tutaj właśnie Qualita Ora bądź puszka Illy. W przypadku kawiarki wypadało nieźle, choć z powtarzalnością było różnie. Tutaj właśnie idąc w ekspres też liczyłem na to, że powtarzalność smaku sie pojawi. Spróbowałem dziś na Lavazzy tej opcji mielenia z 8 filiżanek na wodę 6 filiżanek i wyszło trochę lepiej jeśli chodzi o moc kawy, nie jest aż tak bardzo wodnista jak wczoraj. Z małym dodatkiem mleka ujdzie, natomiast sama wyszła kwaśna, ale to może efekt ziaren.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Wrzesień 2020, 19:01:44 »
Jeśli Lavazza wyszła kwaśno, to słabo widzę Twoją współpracę z tym ekspresem. Chyba że polubisz czarną kawę, ta od Manufaktury Kawy powinna być dobra po prostu zaparzając wg standardowego przepisu.

Natomiast jeśli byś chciał coś niedrogiego, elektrycznego co da rezultat podobny jak kawiarka i naleje skondensowanej kawy do dzbanka, to możesz zastanowić się nad ekspresem niskociśnieniowym:
https://www.ceneo.pl/38135927

Offline przelewowo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Mellita Aroma Fresh, Bialetti Venus, Bialetti Moka
Odp: Melitta Aroma Fresh - słaba kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Wrzesień 2020, 22:01:57 »
Natomiast jeśli byś chciał coś niedrogiego, elektrycznego co da rezultat podobny jak kawiarka i naleje skondensowanej kawy do dzbanka, to możesz zastanowić się nad ekspresem niskociśnieniowym

Ten kierunek to właściwie dla mnie nie ma sensu, w końcu kawiarki cały czas pozostają w obwodzie. Nie zostaje nic innego jak popróbować różnych opcji z ustawieniem, różnych kaw i może uda się jakieś optimum znaleźć. Może to na razie mam przyzwyczajenia z kawiarki, gdzie jednak kawa ma swoją specyfikę. A jak się z ekspresem nie polubimy to będzie obsługiwał gości, którym zwykła czarna wystarczy. Będzie szybciej niż obsługiwać ich kawiarką

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi