Autor Wątek: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy  (Przeczytany 15051 razy)

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« dnia: 05 Czerwiec 2020, 21:10:05 »
Doszedł dzisiaj do mnie zakupiony w outlecie ekspres przelewowy MELITTA Aroma Elegance Deluxe. Z racji, że mogłem go podłączyć dopiero w późnych godzinach to z testem parzenia kawy postanowiłem poczekać do jutra. Jednak trzeba było sprawdzić sprzęt. Puściłem samą wodę i dokonałem pomiarów 2 termometrami: Ikea i kalibrowanym Thermapenem Classic. W zaparzaczu temperatura wody osiągnęła 92-93 mierzone Ikea. Przy następnym parzeniu postanowiłem odchylić zaparzacz i sprawdzić czy mieści się na podstawce Hario V60 Drip Decanter i czy woda jest polewana z odchylonym. Test zakończył się sukcesem, woda ładnie przelewa się do v60, więc można się też pokusić o takie zabawy, bo w tym ekspresie leje się z kilku otworów. Przy wylotach wody zmierzyłem temperaturę Thermapenem i osiągała 94-95 stopni. Ekspres był puszczony w trybie normalnym bez Aroma Control, która z tego co zrozumiem spowalnia zaparzenie przy mniejszych ilościach kawy.
Efekty testu na filmiku:
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2020, 21:12:29 wysłana przez RADMAN »

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwiec 2020, 21:13:36 »
Jutro dalsza zabawa i już testy z parzeniem kawy. Coś ktoś chce żebym sprawdził?

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1629
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2020, 06:12:56 »
Też mam ten ekspres. Będę śledził testy 👍

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Czerwiec 2020, 10:37:39 »
Przy wykorzystaniu Aroma Control wyszła fajna kawa przy 18g na 300 ml. Przepuściłem najpierw kilkaset ml żeby przepłukać, wygrzać plastik, zmieliłem z ustawieniem pod V60. Przelewało się koło 2.50 minut, fusy płasko, bez żadnego krateru. Jednak kolejne próby z innymi kawami przy takich proporcjach były o wiele szybsze, bo koło 2.10 i fusy wyglądały o wiele gorzej. Smakowo okej, ale z tego co pamiętam to z OXO czy Gabi wyciągałem więcej, nie wspominając o V60. Parzyłem też 30/500, ale nie włączyłem Aroma Control i też chyba trochę za szybko przeciekło, bo ok. 2.20. Podobnie było okej, ale miałem lepsze zaparzenia.
Kawosz17 jakieś wskazówki masz? Preinfuzje robisz w tym ekspresie? Proporcje inne niż standardowe? Aroma Control używasz? Napisałem w weekend do Melitty jak rozumiej wskazówkę do używania, gdy zaparzamy mniej niż 6 filiżanek czy chodzi im o małe czy duże filiżanki. Dostałem odpowiedź, że chodzi o 6 dużych czyli przy 750 ml warto korzystać.
Zastanawiam się co jeszcze posprawdzać i pomierzyć. Decanter od Hario da radę podstawić, ale chyba jednak polewanie nie będzie idealne, bo po ściance leje a nie na środek. Natomiast idealnie pasuje Brewista Hourglass 3 Cup Brewer.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2020, 10:51:40 wysłana przez RADMAN »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1629
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwiec 2020, 13:00:21 »
A preinfuzja jest w tym ekspresie? Ogólnie nie przepuszczam wody przez niego, żeby go ogrzać. Aroma Control używam ale ja to zaparzam maks 300ml z około 20g. (leję wodę jedną kreskę poniżej 6 po prawej stronie)
Każde 250g kawy, stosuje inne mielenie, inną właśnie temperaturę. Czasem, zanim mi zasmakuje kawa to już się kończy 😂
Ogólne, jak zaparzam 600ml, to kawa zawsze jest lepsza. Wiadomo, inne mielenie itd
Ja stawiam kubek, do dołu dnem, podczas ekstrakcji. Przez ten czas, trochę się ogrzeje. Nie mam innych wskazówek

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec 2020, 16:34:47 »
Preinfuzje w sensie włączenia, poczekanie aż chwile namoczy kawę i wyłączenie. Włączenie ponowne po żądanym okresie czasu. Można też odsunąć dzbanek to nie będzie cieknąć.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1629
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec 2020, 17:21:32 »
Tak nie próbowałem. Włączę i tyle. Odczułeś różnicę?

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec 2020, 18:07:19 »
Nie próbowałem jeszcze. Sprawdzałem tylko czy możliwe te triki z Moccamastera
Druga możliwość to włączenie bez dzbanka. Wtedy nie będzie cieknąć. Poczekać odpowiednią ilość sekund i podstawić dzbanek. Pewnie koło 30-40 sekund. W moccamsterze jeszcze wtedy mieszają ale u nas utrudniony dostęp do dripera. Jak odchylimy to chyba będzie cieknąć poza driperem więc nie wiem czy nie lepiej wtedy wyłączyć. Potestuje pewnie w weekend, bo w tygodniu przed pracą mało czasu :)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2020, 18:53:02 »
Tak jak mierzyłeś temperaturę to nie bardzo ma sens. Szpikulcowy termometr nie zmierzy dobrze temperatury cieknącej wody.

Co do czasów, uzyskiwanych to wg mnie za grubo mielisz. W ekpresie przelewowym ruch wody jest dużo mniejszy niż w dripperze, więc potrzeba trochę dłuższej ekstrakcji - koło 3-4 minut. Wszystko oczywiście zależy od kawy.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwiec 2020, 20:59:35 »
Na pewno dokładnie nie zmierzy. Bardziej o jakiś ogólny pogląd mi chodziło. Tym bardziej, że te termometry są jednymi z najszybszych na rynku. Sprawdzę też w samym driperze.
Dzięki za wskazówkę co do mielenia. Właśnie schodzę z grubością mielenia. 4 próby parzenia to jednak mało żeby opanować sprzęt. Myślałem, że dłuższe czasy raczej przy większych ilościach niż 300 ml. Te 2.20 dla 500 ml to wypadek przy pracy, bo nie włączyłem Aroma Control, którą producent poleca dla pojemności mniejszych niż 750 ml. Widzę, że w Moccamaster One-Cup te 3-4 minuty wychodzą, więc na pewno mielenie drobniejsze muszę wdrożyć.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2020, 21:27:58 wysłana przez RADMAN »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Czerwiec 2020, 09:08:44 »
Jak się włącza to aroma control? Jak dla mnie przy dwóch kubkach woda leci za szybko.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Czerwiec 2020, 10:02:26 »
Przytrzymać ponad dwie sekundy włączanie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Czerwiec 2020, 10:44:34 »
Dzięki, coś słabo w instrukcję chyba patrzyłem.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Czerwiec 2020, 21:05:28 »
Zaparzyłem dzisiaj najpierw normalnie bez kombinacji z Aroma Control, przelewało się 3 minuty i było trochę zbyt wodniste, ale smaczne. Przy następnym podejściu postanowiłem pobawić się w preinfuzje. Zmieliłem tak samo i zdjąłem dzbanek żeby się nie przelewała kawa od razu. Po 10 sekundach od uruchomienia lekko odchyliłem driper tak aby móc mieszać pałeczką do ryżu. Po upływie ok. 45 sekund przerwałem mieszanie i podstawiłem dzbanek. Kawa wyszła zdecydowanie mniej wodnista i smaczniejsza. Następne testy bez mieszania, ale z odczekaniem ok. 40-45 sekund zanim podstawie dzbanek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Czerwiec 2020, 00:23:59 »
To nie jest preinfuzja, tylko immersja w początkowej fazie. Chcesz preinfuzję, to po pierwszej wydanej porcji wody wyłącz ekspres, odczekaj 20s. i włącz na nowo. Polecam też zwyczaje zmielić drobniej i/lub dać więcej kawy. 7/100 powinno być ok bez kombinowania.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi