Autor Wątek: Ekspres do baru  (Przeczytany 2774 razy)

Offline szaleju

  • Wiadomości: 3
Ekspres do baru
« dnia: 01 Maj 2020, 10:54:05 »
Witam wszystkich kawoszy. To moja inauguracja. Na forum trafiłem przeczesując wyszukiwarkę w poszukiwaniu wiedzy. Nie ukrywam, wystrzegając się wazeliny, że jest to chyba najlepsze polskojęzyczne źródło mądrości związanej z kawą. Kawę piję od kiedy pamiętam, jednak całkiem niedawno odkryłem kawiarkę i french press które posiadam wraz z podstawowym młynkiem ręcznym hario. Większa zajawka zaczęła się kiedy miałem przyjemność pracować z dużym gastronomicznym ekspresem kolbowym. Jedynie ziarno kupuję chwilowo tylko w marketach bom żyła.  :)

Informacji do wchłonięcia jest mnóstwo i od chwili kiedy zacząłem czytać forum mam jeszcze większy kocioł w głowie. Zdaję sobie sprawę z mnogości tematów o podobnej tematyce, niestety czas mnie goni gdyż powinienem w przyszłym tygodniu ostatecznie podjąć decyzję. Wszystkie opinie, nawet te lekko odbiegające od tematu z radością rozważę. No to tyle wstępu, czas na meritum.

Oczywiście zaczynamy klasycznie czyli za mały budżet i za duże wymagania. Posiadam bar w którym od kilku lat korzystam z automatu, najpierw Siemens EQ5 potem Jura F50. Niestety jeden jak i drugi zakończył żywot. Lada chwila nam łaskawie odblokują gastronomię i nie mogę zostać bez ekspresu. Z jednej strony na automat szkoda pieniędzy a kawa marna i kłopotu dużo, tym bardziej, że w perspektywie roku wielkimi krokami zbliża się zakup dużego ekspresu kolbowego do nowego lokalu. Z drugiej zaś ludziki w mej wiosce już się przyzwyczaiły do wątpliwej jakości latte i cappuccino i niewielkim kosztem załatwił bym ten sezon jakimś tanim automatem. Z trzeciej jeszcze strony żal mi katować siebie i świadomych konsumentów (których niestety pewnie nie za wiele) lurą, byle pianka była. Dlatego w głowie zaświtał pomysł przelewu. Jeszcze się miotam pomiędzy tymi dwoma bo w przypadku przelewu muszę poświęcić kawy mleczne (mylę się?). Udało się dotrzeć do pytania... jaki ekspres przelewowy i młynek do zastosowań w gastro? Może jednak automat na którym wszyscy wieszacie psy? Sytuacja jaka jest każdy wie więc proszę się nie śmiać z budżetu. Zadowolony będę jak wydam 2k. Jak rozsądnie nagnę do trzech to świat się nie zawali. Ekspres do baru. Zejście do 100 kaw tygodniowo (raczej mocno nagięte). Liczę, że chociaż trochę pomożecie mi poukładać to wszystko.


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj 2020, 15:14:15 »
Do ziarna z marketu każdy marketowy badziew będzie idealny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2020, 15:25:52 »
« Ostatnia zmiana: 01 Maj 2020, 15:40:19 wysłana przez pj.w »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maj 2020, 15:39:30 »
Nie polecam tego modelu Marco. Miałem 3 i wszystkie były wadliwe - wyłączały się na jakis czas w trakcie parzenia.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Maj 2020, 16:03:05 »
A ja zaproponuję jeszcze prościej - jeśli klient szuka kawy "lepszej" niż na Orlenie i takiej jak w McDonalds ;)

Duży kubek dobrej czarnej - a może nawet "wielką dolewkę" załatwi coś takiego

https://www.konesso.pl/product-pol-3971-Ekspres-przelewowy-Melitta-Aroma-Fresh.html
https://www.konesso.pl/product-pol-4805-Szklany-dzbanek-do-ekspresu-Melitta-Aroma-Fresh.html

Bardzo fajny ekspres przelewowy i dzbanek do niego - zapytaj Michała z Konesso czy były do niego albo czy są w stanie sprowadzić dzbanki termiczne

podobnej klasy jest Severin - i tam napewno są dzbanki termiczne


a oprócz tego - ekspres na kapsułki - jakiś prosty model nespresso i kawy smakowe - klient ma wybór - decyduje jaki smak kawy ;)
Do tego prosty elektryczny spieniacz do mleka

I załatwia Ci espresso (a nawet małe, mocne ekspreso ;) ) i kawy białe - a przy odpowiednich szklankach - i laciate maciate zrobi ;)




a zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w dobrą świeżo paloną kawę i kapsułki
Niekoniecznie Nespresso - za o połowę mniejsze pieniądze masz niezły wybór na allegro


i masz kawę naprawdę lepszą niż na stacjach czy w barach szybkiej obsługi - a wybór smaków przy nespresso - może spowodować, że będą na to chętni



Tak wiem - nie po to powstało to forum ;)
I nie do takiej jakości dążymy

ale moim zdaniem - i tak będzie to lepsze niż w wielu restauracjach
Never Give UP †

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Maj 2020, 00:40:33 »
Jak chcesz lekko ściemnić klientelę, to zadaj sobie do baru Delonghi EC (850M, albo 860M).
Niby kolba, niby automat. W budżecie się mieścisz, obsługa łatwa i jeszcze możesz zrobić wrażenie, że espresso było "ręcznie zrobione", jak we Włoszech. Utrzymanie w czystości znakomite. Znawców dobrej kawy nie oszukasz ;), ale chyba nie o to chodzi.
Jedyna wada to to, że nie nie zrobisz latte do wysokiej szklanki, zwłaszcza na stopce.

Offline szaleju

  • Wiadomości: 3
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Maj 2020, 08:43:38 »
Taka kolba będzie utrapieniem przy większych rzutach ludzkich, mało stabilny plus młynek plus odbijak plus dzbanuszek... Kapsułki z kolei już kiedyś przerabiałem. Przy większym ruchu ekspres nie wydoli. Za to ta Melitta to chyba mój Graal :) Za tę cenę i do tego z wbudowanym młynkiem wpasowuje się idealnie. Duży termos odpada z powodów estetyczno wizerunkowych, to nie catering. :) Jednak drugi dzbanek będę potrzebował. Pytanie tylko czy szukać takiego termicznego czy może jednak dokupić podgrzewacz do zwykłego dzbanka? Wyślę zapytanie do Konesso. W ogóle jak długo taka kawa może stać bez utraty swoich walorów?

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Maj 2020, 09:23:10 »
W ogóle jak długo taka kawa może stać bez utraty swoich walorów?
Z tego co wiem, tyle ile działa podgrzewacz w ekspresie a to zależy od producenta i modelu, możesz przyjąć +/- 60 min.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Maj 2020, 09:32:51 »
W ogóle jak długo taka kawa może stać bez utraty swoich walorów?
U mnie w szkole robimy rano, potem na długą przerwę i pijemy do ok 14 - i zwłaszcza ten dzbanek po długiej przerwie zostaje dłużej - i nadal smaczny
Polecam dać trochę mniejszą dawkę kawy - u nas ustawiony jest na 6 szklanek - a wody lejemy na 8 // mielenie - na średnie ustawienie - a kawa - bardzo prosta - Santos z czarnakawka - ale każda świeżo palona dawała radę
I panie nauczycielki zdziwione - lepsza niż Lavazza ;)
Never Give UP †

Offline szaleju

  • Wiadomości: 3
Odp: Ekspres do baru
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maj 2020, 08:54:51 »
Decyzja zapadła. Kupuję ekspres Melitta Aroma Fresh Therm i jeden dodatkowy dzbanek szklany. Trzymam kciuki za dobrą kawę i zadowolonych ludzi. :) Dzięki Wam wszystkim!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi