Autor Wątek: Pierwszy automat :)  (Przeczytany 6417 razy)

Offline majkatoja

    • Severin
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: przepływowy, kawiarka
Pierwszy automat :)
« dnia: 13 Wrzesień 2019, 11:08:24 »
Po pierwsze - Witam  :)
Po drugie - jeśli piszę, gdzie nie trzeba, lub (co z pewnością) powielam zapytanie, proszę mnie kulturalnie odesłać paszoł won do innego wątku/działu, czy jak to się tam nazywa, z góry przepraszając i dziękując za zrozumienie - jestem tu nowa i się nie znam :redface:  ;-), ale obiecuję, że się nauczę  :lol2:
Teraz po trzecie - jak w temacie - szukam (pierwszego) automatu!
Moje kryteria i wymagania, a raczej preferencje:
Nie jestem smakoszem kawowym, ale piję sporo kawy, zaraz koneserzy mi tu zarzucą, że kawa z mlekiem, to nie kawa i pewnie mają rację  :jezyk:. Tak, czy siak lubię kawę z mlekiem i piję jej po kilka dzienne.
Mam trójkę dzieci, pracuję no i zajmuję się domem, więc z uwagi na małą ilość wolnego czasu - szukam pełnego automatu, takiego, do którego wleję wodę, mleko (czy pojemnik na mleko, czy pobór z kartonika - nie ma znaczenia), wsypię kawę (ziarnistą), nacisnę guziczek i wyjdzie mi latte, lub cappuccino, czy mokka, czasem espresso też łyknę, a co. Żeby miał duży pojemnik na wodę i na fusy, żeby był łatwy do czyszczenia (w tym do odkamieniania). Żeby była wysoka temperatura/lub możliwość ustawienia ciepła (ciepła/wrzątek). A i żeby weszła wysoka (termiczna) szklanka ;)
Mój budżet to max 3000zł!
Jednym słowem taki 10 w 1, czyli, żeby (oprócz kawy) sam kosił trawę i wyrywał chwasty  :smiech:

Poczytałam sporo o automatach i odstraszają mnie te z młynkiem ceramicznym, jakie macie na ten temat zdanie? Z uwagi na to odrzuciłam właśnie Siemensa EQ.6 i Philipsa LatteGo, skupiając się na kilku typach:
DE LONGHI ECAM 28.465 MB Prima Donna S
DELONGHI ECAM 350.75.S
KRUPS Evidence EA893C Inox
KRUPS Evidence EA8908 Czarny

Nivony nie widziałam na oczy, czy znajdę model do 3000, jeśli tak, to jaki?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie (w temacie)  :D


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Wrzesień 2019, 15:56:28 »
Cześć :)
1. Od przywitania jest odpowiedni temat.
2. Piszesz w dobrym dziale, ale warto by było chociaż trochę poczytać wcześniejszych tematów.
3. W skrócie:
Moja żona bez problemu robi sobie cappuccino sama używając ekspresu kolbowego, a też mamy aktualnie małe dziecko.
Wszystko ma ustawione, podstawowe szkolenie, a czyszczenie i przygotowanie nie jest aż takie długie.
Jeżeli chcesz automat to o espresso raczej będzie tam ciężko. Zgłoś się najlepiej do forumowych sklepów, np. konesso i podpytaj, oni się na tym dobrze znają.

Offline majkatoja

    • Severin
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: przepływowy, kawiarka
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Wrzesień 2019, 19:15:58 »
Cześć :)
1. Od przywitania jest odpowiedni temat.
2. Piszesz w dobrym dziale, ale warto by było chociaż trochę poczytać wcześniejszych tematów.
3. W skrócie:
Moja żona bez problemu robi sobie cappuccino sama używając ekspresu kolbowego, a też mamy aktualnie małe dziecko.
Wszystko ma ustawione, podstawowe szkolenie, a czyszczenie i przygotowanie nie jest aż takie długie.
Jeżeli chcesz automat to o espresso raczej będzie tam ciężko. Zgłoś się najlepiej do forumowych sklepów, np. konesso i podpytaj, oni się na tym dobrze znają.

Dzięki za odpowiedź :)
Tak, tak, zanim założyłam ten wątek, trochę poczytałam inne, ale może dowiem się jeszcze czegoś ;)
Niestety kolbowy mnie nie interesuje - miałam (wszak taki najprostszy), ale to jednak za dużo czynności, żeby napić się kawy, do tego ja lubię dużą, z dużą ilością spienionego mleka, a tu wychodziła mała filiżanka - oddałam rodzinie.
Jednak potrzebuję pełnego automatu i żeby mi robił kilka rodzajów kaw, nie tylko czarną, czy cappuccino.
Pozdrawiam :)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Wrzesień 2019, 10:50:14 »
Nivona z 7 serii, np. 759 lub jakaś Jura. Daj sobie spokój z tymi DeLonghi i Krupsami.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2019, 21:36:53 »
Nie dawaj sobie spokoju z delongami, bardzo fajne to maszynki. Łatwo się je myje, a młynek pozwala zaparzyć poprawne espresso.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Październik 2019, 00:03:41 »
Nie dawaj sobie spokoju z delongami, bardzo fajne to maszynki. Łatwo się je myje, a młynek pozwala zaparzyć poprawne espresso.
Serio?

Offline Dycha3

  • Wiadomości: 4
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik 2019, 16:24:30 »
Ostatnio było kilka fajnych promocji na Nivonę na aplikacji pepper.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik 2019, 22:34:02 »
Niestety kolbowy mnie nie interesuje - miałam (wszak taki najprostszy), ale to jednak za dużo czynności,
Jasne, To Twój wybór. Ale z kolei z automatem, szczególnie przy mlecznych jest dużo więcej systematycznego (codziennego) czyszczenia. No chyba że ktoś lubi uprawiać roślinki i hodować różne żyjątka w ekspresie, to w sumie nie trzeba nic robić.

do tego ja lubię dużą, z dużą ilością spienionego mleka, a tu wychodziła mała filiżanka - oddałam rodzinie.
Często robię cappuccino na podwójnym espresso (za jednym parzeniem żeby nie było) i wychodzi tego w duży 300ml kubek. Ale w kolbowym trzeba poswięcić chwilę żeby wiedzieć co się robi i jak to osiągnąć. W automacie nie trzeba się zastanawiać tylko wciskać ale wychodzi byle jak i tego się nie obejdzie.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2019, 22:39:29 wysłana przez Bacek »

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2019, 13:05:48 »
Cytuj (zaznaczone)
Ale w kolbowym trzeba poswięcić chwilę żeby wiedzieć co się robi i jak to osiągnąć.
Mnie ta chwila zajęła jakieś 3 miesiące. ;-) Ale pewnie można szybciej, jakby się pozbyć dzieci a potem zaparzać i wylewać przez weekend. ;-)

Offline MateuszM

    • brak
  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Październik 2019, 09:10:39 »
Cytuj (zaznaczone)
Z uwagi na to odrzuciłam właśnie Siemensa EQ.6
Odrzuciłaś Siemensa EQ.6 hmmm, Żona mówi, że mają w pracy i dziennie około 80-100 kaw schodzi - śmiga jak szalony i kawa pyszna. Do tego bardzo fajnie sam się czyści.

Czemu ceramiczny młynek jest zły według Ciebie ??
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2019, 19:05:35 wysłana przez MateuszM »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopad 2019, 21:04:27 »
Serio?
Bardzo serio, bawiłem się nie raz, polecam.

Wiem, że to komercyjny moloch, ale jeśli zajrzysz do środka, to w całej swojej masowej i komercyjnej konstrukcji jest to zmyślne, konfigurowalne i naprawialne urządzenie. Oczywiście pomijam marketingowy bełkot o blututach i programowaniu miliona receptur, bo to do niczego nie jest potrzebne, ale po ustawieniu wszystkiego (temperatura, doza, objętość i -- najważniejsze -- młynek) jak trzeba, zrozumieniu który guzik jest tym jedynym i właściwym wszystko jest ok. Niższe body? -- jasne! -- ale smacznie, esencjonalnie, słodko. A i mleko spienić potrafi jak trzeba.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Listopad 2019, 22:07:01 »
Ale zaparzy poprawne espresso? Nie uwierzę :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Listopad 2019, 22:15:19 »
To zależy jakiej definicji będziemy się trzymać. Jeśli 1:2 w 25s. to jak najbardziej.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Listopad 2019, 14:52:44 »
Przy jakim ciśnieniu?
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy automat :)
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Listopad 2019, 19:33:25 »
Trudno to zbadać, normalna Ulka wewnątrz. Kolby z manometrem nie da rady zapiąć ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi