Autor Wątek: Młynek ręczny jaki wybrać?  (Przeczytany 40741 razy)

Offline Matdaniel

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: DeLonghi EC 820.B
Młynek ręczny jaki wybrać?
« dnia: 04 Styczeń 2018, 15:42:09 »
Na początku pragnę wszystkich powitać, gdyż jestem tu od kilku minut, lecz forum przeglądałem wielokrotnie :)
Idąc do tematu, poszukuje młynka ręcznego aby mielić kawę pod ekspres ciśnieniowy bądź uniwersalny ale takich chyba nie ma (Planuje zakupić dripa lub coś do alternatyw na tym jeszcze się nie znam doczytam co i jak, bardziej plan na przyszłość). Czytając forum i znając swój mały studencki budżet (totalny max 300 zł) myślę o młynku ręcznym. Pytanie tylko jaki młynek jest w stanie zmielić na tyle drobno i czy da się coś sensownego kupić. W temacie kawy jestem jeszcze zielony, miłe początki przygody :)
Pozdrawiam was i liczę na pomoc.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2018, 15:47:10 »
Absolutne minimum cenowo-jakościowe które da radę zmielić do espresso to chyba Chińczyki - MYM51 lub MYY48 - na aliexpress trzeba dać 300-350zł i uzbroić się w sporo cierpliwości, Aergrind wyjdzie chyba drożej...
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 15:50:09 wysłana przez pafcio0 »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2018, 15:47:31 »
Ale masz już zakupiony ten ekspres ciśnieniowy? Czy dopiero się zastanawiasz?

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2018, 15:47:37 »
pod espresso to chyba jednak lepiej popatrzeć za czymś elektrycznym.
Z ręcznych to te droższe typu comandante czy kinu podobno dadzą radę. Ale kręcenia będzie sporo, chyba że ktoś lubi dobry trening na bicka  :mrgreen:
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2018, 15:49:10 »
Taki ekspres jak masz w opisie nie jest bardzo wymagający od młynka.  W Twoim budżecie wg mnie najlepszy będzie elektryczny Severin 3783 lub Nivona 130. Ręczne w miarę dobre stożki to okolice 400-500 zł. Tak jak podał pafcio0, nie ma nic lepszego w podobnym budżecie. Można użyć też jakiegoś dobrego staruszka ręcznego do kupienia w okolicach 100 zł, ale trudno będzie Ci zmieniać na takim sprzęcie ustawienia przemiału.

@pafcio0 a jak jest z przesyłkami z Chin pow $100 wartości, jak z cłem i podatkiem ?
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 15:53:31 wysłana przez krystians »

Offline Matdaniel

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: DeLonghi EC 820.B
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2018, 15:52:37 »
Ekspres posiadam kupiłem wcześniej DeLonghi EC 820.B (wiem szału nie ma lecz był to zakup za 300 zł, jeszcze nie myślałem co i jak). Czyli widzę, iż sensownego wyboru na start nie ma w takim przedziale cenowym? Lepiej uzbierać większe fundusze czy jak? Co do ekspresu da się z trudem uzyskać coś sensownego?
Myślałem też nad jakimś tanim elektrycznym żarnowcem, kolejne pytanie czy poczuje jakąś różnice i czy dla kawowej zabawy nie uderzyć w alternatywy. Sorry bo temat się rozwija na boki lecz się zastanawiam co będzie najlepszym wyborem by nie wydać kasy na marne.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 15:59:41 wysłana przez Matdaniel »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:02:17 »
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 16:05:29 wysłana przez krystians »

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:06:20 »
Myślałem też nad jakimś tanim elektrycznym żarnowcem, kolejne pytanie czy poczuje jakąś różnice i czy dla kawowej zabawy nie uderzyć w alternatywy. Sorry bo temat się rozwija na boki lecz się zastanawiam co będzie najlepszym wyborem by nie wydać kasy na marne.

z dość małym budżetem to zdecydowanie alternatywy wymiatają :)
plastikowy driper 25 zł, phin jeszcze mniej, a aeropress niewiele ponad stówkę. No i na początek ręczny młynek typu hario czy porlex też dadzą radę a nie jest to duży wydatek.
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:09:56 »
najlepsze co możesz kupić w okolicach 300 zł to chyba
Wersja GS1 za $98
Też tak myślę. Powinien zmielić do espresso, a do alternatyw też jak najbardziej się przyda.

Offline Matdaniel

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: DeLonghi EC 820.B
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:13:13 »
Może za dużo kombinuje, teraz to już kompletnie jestem w kropce. Chyba jednak skoro mam ekspres to zakupie Gs1 z aliexpress, widzę że ma rożne stopnie mielenia to i pod alternatywy będzie na przyszłość. Jakieś ostateczne rady czy kupować ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:29:57 »
GS1 powinien Ci posłużyć długo. Ze sprawdzonych elektryków te podałem też będą dobre, ale nie tak dobre jak ten ręczny.
Z Twojego ekspresu zapewne da się zrobić smaczną kawę nie mniej nie będzie to espresso, raczej coś bliżej naparu z kawiarki. No i będzie trzeba nauczyć się jak dobrze przygotować taki napar. Będziesz musiał dojść metodą prób i błedów. Moim zdaniem łatwiej opanować kawiarkę niż mały ekspres elektryczny.  Z prostych urządzeń z filtrem, na początek polecam clever dripper.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:45:34 »
Myślałem też nad jakimś tanim elektrycznym żarnowcem, kolejne pytanie czy poczuje jakąś różnice i czy dla kawowej zabawy nie uderzyć w alternatywy. Sorry bo temat się rozwija na boki lecz się zastanawiam co będzie najlepszym wyborem by nie wydać kasy na marne.

Jeśli się zdecydujesz na alternatywy to młynek Timemore plus Aeropress będzie świetnym wyborem na początek.

Offline Matdaniel

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: DeLonghi EC 820.B
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:49:38 »
 Co do ekspresu muszę załatwić inne sitko i się pobawić, trochę o tym doczytałem, dodatkowo zabiorę się za alternatywne.

Jeśli się zdecydujesz na alternatywy to młynek Timemore plus Aeropress będzie świetnym wyborem na początek.
Gs1 jako uniwersalny ? da radę ?
 Kolejny dylemat. Podane młynki elektryczne kosztują polowe tego co ręczny, skoro młynek to najważniejsza część lepiej zapewne zainwestować w GS1? Różnica będzie odczuwalna? Stąd ostania kwestia Gs1 vs podane elektryki. Czy warto wydać 2 razy tyle czy nie? 

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:54:18 »
Albo jeszcze inaczej. Kup na allegro chinola za 20 zł ( od takiego zaczynałem, drobniutko mieli i działa do tej pory) i do tego za resztę kwoty aeropress i może jakieś inne zaparzacze do zabawy. Jeśli stwierdzisz, że mielenie ręczne ci nie przeszkadza to potem kupisz lepszy młynek. A może będziesz chciał jednak elektryczny?
http://allegro.pl/reczny-mlynek-do-mielenia-kawy-przypraw-klausberg-i7046394532.html#thumb/4
http://allegro.pl/mlynek-reczny-do-mielenia-kawy-pieprzu-soli-4690-i6844722597.html

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2018, 16:54:51 »
skoro młynek to najważniejsza część lepiej zapewne zainwestować w GS1?
Przemiał z ręcznego chińczyka w mojej opinii lepszy jest od elektrycznej Wilfy za 4 stówki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi