Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 286530 razy)

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1170 dnia: 13 Czerwiec 2020, 16:30:11 »
Coś tam oboje mylicie, ale nie mi was poprawiać.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1171 dnia: 13 Czerwiec 2020, 16:38:27 »
8g  do 16g ekstraktu to espresso
od 24g mamy lungo

Z 7 gramów?
Raczej się mylisz.

https://au.lamarzoccohome.com/brew-ratios-around-world/#:~:text=Using%20traditional%20Italian%20espresso%20nomenclature,as%20a%20%E2%80%9Clungo%E2%80%9D%20espresso.

W włoskim paleniu crema będzie z 2 razy większa czyli 30ml to około 15g ekstraktu

Zgadza się - starsze i nowsze normy włoskie są tu z grubsza zgodne (choć czasem pojawia się liczba 25)  - dotyczy to oczywiście dozy ziaren 7 gramów plus/minus 0.5 grama. Patrz link podany wyżej.

Normy anglosaskie itd. przyjmują za normę większy uzysk. Przy czym mówię cały czas o normach tradycyjnych, sprzed pól wieku i dawniejszych (ale to dzisiaj wielu propagatorów na np. YT nimi się posługuje.)
Dzisiejsze normy są inne i dosć dowolne, choć bliskie włoskich norm - z tego, co wyczytałem.

@magas - mam nadzieję, że w ogólnym zarysie nie mylę - kilka dni te proporcje studiowałem do bólu głowy ;)

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2020, 17:16:29 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1172 dnia: 13 Czerwiec 2020, 17:09:53 »
Hej, podaj jakieś źródła, skoro studiujesz ;). Pora chyba zrobić z tego nowy wątek pt. Pojedyncze espresso z Rota.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1173 dnia: 13 Czerwiec 2020, 17:19:07 »
@Antonio - podam w wolnej chwili :)

Trochę zmodyfikowałem poprzedni wpis, bo trochę się w nim pomyliłem.

A do Roty tu wrócę  :taktak: W wolnym czasie.

A Ty zrobiłeś to pojedyncze espresso Kozakiem? Miałeś spróbować.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1174 dnia: 13 Czerwiec 2020, 17:48:20 »
@Miro Miro uważaj kogo pouczasz ;)
Oryginalne włoskie normy mówią o objętości, podczas gdy na homebarista w 2006 Andy zaczął narzekać że takie coś to o kant d... rozbić
https://www.home-barista.com/tips/brewing-ratios-for-espresso-beverages-t2402.html
I aktualnie ważenie kawy jest standardem i większość kawiarni ich używa.

Wprowadzenie Ek43 przez Matta Pergera trochę zmieniła ratio (2013), ale ponieważ to dotyczy głównie EK43 (bo np. Monolith Max już bardziej tradycyjnie). Gdzie z powodu ostrej unimodalności, uzyskuje się wysoką ekstrakcję i słodycz, ale body biedne ;) I to nazywa się EKspresso

A co do włoskiego espresso 7g to standard i uzysk brał się z objętości komory w dźwigniowym ekspresie i aż tyle.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2020, 17:53:06 wysłana przez lucasd »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1175 dnia: 13 Czerwiec 2020, 17:54:21 »
7 gramów?
Raczej się mylisz.

Niestety to Ty się mylisz. Nawet w podlinkowanym artykule jest wyraźnie napisane, ze stara włoska szkoła espresso to 7g kawy i do 21 gramów uzysku.
Inne źródła mówią o 7 gramach, ale 30 MILILITRACH uzysku, co, używając kawy palonej po włosku, da 15-18 gramów kawy. 
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1176 dnia: 13 Czerwiec 2020, 22:46:42 »
@Szczympek - mnie chodziło o to, że @lucasd się myli, podając dolną granicę uzysku z 7 gramów jako 8 gramów naparu. Przecież to jest ratio 1:1 :o. Jakie w takim wypadku byłoby ristretto?

Górna granica się zgadza - 21 gramów. Czyli 1:3. A dolna 14 - czyli 1:2. Od 1:3 do 1:4 jest wg wielu źródeł lungo. Zresztą wszyscy pewnie to znacie na pamięć.

@lucasd - wiem, że tradycyjna włoska miara ma genezę w budowie pierwszych ekspresów, które wyciskały 30 ml  - czyli ok. 15-20 z haczykiem gramów. A za ristretto uznano ok. 20 ml - większość przejrzanych przeze mnie tekstów podaje w zaokrągleniu wagowe uśrednione ratio ristretto jako 2:3 - od 1:1 do 1:2.

Dane objętościowe są nieprecyzyjne ze względu na ilość cremy, dlatego ja podaję w gramach właśnie. Z drugiej strony ratia gramowe też są nieprecyzyjne, bo wtedy napary o mniejszej cremie są mniej skoncentrowane.

Ale - jak to zielony w temacie - piszę tu pewnie o oczywistościach...

A na dodatek potem te 30 ml zamieniono na uncję objętościową - 28.4 ml. Ale to już szczegół.

Ja teraz widzę, że wszystkie swoje szoty robiłem znacznie za długie :sciana: Czytałem źródła polskie, włoskie i anglojęzyczne - a w anglojęzycznych zazwyczaj podaje się objętości w uncjach (objętościowych), co ja brałem za uncje wagowe (!!!) - i sądziłem, że istnieje jakaś druga szkoła, która za poprawne pojedyncze espresso uznaje napar o wadze ok. 28 gramów - i we wszystkich poprzednich postach wg tej miary opisywałem swoje próby.

A na włoskiej miarce dołączonej do Roty są oznaczenia: 22 ml - 1  ris, 30 ml - 1 es, 44 ml - 2 ris, 60 ml - 2 es.

Makabra... pokarało mnie za mędrkowanie :-[ Szkoda, że nie ma opcji "usuń wpis" ;)

Ale chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że współcześnie robi się przeważnie (zależy od kawy itd.) intensywniejsze espresso niż dawniej?



« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2020, 23:35:07 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1177 dnia: 14 Czerwiec 2020, 12:17:34 »
@Miro Miro
Wszystko zależy od stopnia palenia, palarni, młynka, ekspresu, dystrybucji, wody.

Mierzenie w ml nie ma żadnego sensu, kawa zachowuje się jak Piwo guinness, jak masz dobry młynek i ekspres
A więc crema jest dość duża potem trochę opada, więc objętość się zmienia, ale gramatura jest stała

Jak nie masz wagi pod ręką to objętość IMO wciąż jest gorszym punktem kiedy skończyć niż zmiana koloru (na bielszy) stróżki kawy (blonding)...

Przykłady:
- palarnia - każda ma swój styl, niby podobne palarnie ale np. La Cabra lubi 17.5->30g, a Coffee Collective min 17.5->35
- palenie - ciemne lubią niższe ratio (poniżej 2), średnie okolice 2, jasne zazwyczaj 2-3
-młynek ta sama kawa, porównywalne ekstrakcje (TDS) i czasy, ale z Feldgrinda mam gorzką kawę, a z Pharosa brak goryczki więcej kwaskowatości (juicy nie sour)
- dystrybucja, jak kiepska i masz podekstrakcję (uzysk <18.5%) to musisz zwiększyć ratio aby uzyskać co najmniej 18.5%, ale znowy jak dystrybucja dobra i łatwo uzyskujesz dobrą ekstrakcję to zwiększanie ratio może kawę pogorszyć

A więc jak robić?

Kieruj się tym kompasem https://www.baristahustle.com/blog/the-coffee-compass/
nie ma jednoznacznej odpowiedzi
dobry punkt startowy to sitko VST i doza = sitku np. 18g w VST18
Zmielić na czas ekstrakcji 30s i ratio 2:1

Offline Aeternitas Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kazak Rota, V60, FP
  • Młynek: 1Zpresso JX
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1178 dnia: 16 Czerwiec 2020, 00:56:32 »
mam nadzieję, że nie ma tu piwowarów, bo będą mieli ubaw
Jestem i mam :D

A co do treści w temacie to chciałem zapytać czy ktoś używał 1zpresso JX z Rotą i może zdradzić swoje nastawy?

Offline saslong

  • Wiadomości: 30
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1179 dnia: 16 Czerwiec 2020, 21:53:57 »
A co do treści w temacie to chciałem zapytać czy ktoś używał 1zpresso JX z Rotą i może zdradzić swoje nastawy?

Raczej nie ma to sensu, co było wielokrotnie pisane, ale może ktoś mnie poprawi. Poza delikatnymi różnicami w wykonaniu samych młynków (tolerancja odległości żaren), które w efekcie dają duże różnice w ustawieniach, dochodzą potężne różnice w kawach. Dla przykładu ja w zwykłym 1zpresso poruszam się przy mieleniu do espresso/doppio w granicach 18-32 klik od zera. Aż takie różnice wychodzą mi przy różnych kawach, różnym paleniu, różnym upływie czasu od palenia i różnej wilgotności (pewnie jest jeszcze kilka zmiennych, np. aktualne preferencje smakowe).

Offline Aeternitas Mężczyzna

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kazak Rota, V60, FP
  • Młynek: 1Zpresso JX
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1180 dnia: 17 Czerwiec 2020, 21:56:54 »
Jako że dopiero raczkuję w świecie espresso chciałem mieć jakiś punkt zaczepienia, w temacie wielokrotnie powtarzano żeby akurat w przypadku Roty nie być tak ortodoksyjnym w kwestii czasu ekstrakcji więc nie jestem pewien czy "robię dobrze".

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1181 dnia: 18 Czerwiec 2020, 17:34:34 »
Zdarzyło mi się bardzo dziwne zachowanie Kazaka. Na wyjeździe ze znajomymi Kazak robił przez pierwsze dwa dni 10-12 espresso dziennie i oczywiście zachwycał ludzi jakością kawy. Trzeciego dnia po pierwszej kawie nie dała się odkręcić część z sitkiem. Ani na siłę, ani sposobem. Uznałem, że trzeba go zostawić, żeby ostygł i sprawa się rozwiąże. Pół dnia później - bez zmian. Paru ludzi próbowało odkręcić sitko. Bez wyniku. Pomyślałem, że może by go jeszcze bardziej ochłodzić. Ekspres spędził parę godzin w lodówce. Sitka nadal nie dało sie odkręcić. Dzień później - nadal nie możemy nic z tym zrobić.

Skoro stało się to przy parzeniu pierwszej kawy dnia, zakładam, że z powodu temperatury coś się rozszerzyło i jakoś dziwnie zaklinowało. Ale aż tak? Czterech facetów po kolei próbowało i nie dało rady odkręcić sitka.

Sam parzyłem wszystkie kawy. Wiem, że nie dokręcałem sitka na siłę.

Miał ktoś podobną przygodę? Co zrobić? Rozkręcić całe urządzenie, czy może od razu wysłać do Valeriiego?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1182 dnia: 18 Czerwiec 2020, 17:47:47 »
Już kilku użytkowników napotkało ten problem. Błąd konstruktora. Wysłać mi do naprawy.

Proszę starannie zapakować, były przypadki uszkodzenia w transporcie.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2020, 17:50:05 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1183 dnia: 18 Czerwiec 2020, 18:38:19 »
Dziękuję. Zakładam, że wystarczy wysłać sam korpus, bez korby?

Czy to powinno pójść na adres firmy, czyli do Bielska Białej?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1184 dnia: 18 Czerwiec 2020, 18:40:48 »
Tak.

Tak.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi