Autor Wątek: Sprawdzone polskie palarnie speciality.  (Przeczytany 64238 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:06:54 »
Pozwólcie, że krótko opowiem o co mi chodzi.

W wątku "Pij lakalnie - polskie palarnie" mamy ponad 100 propozycji. Bardzo dobrze, że w nawiązaniu do międzynarodowej akcji i w naszej społeczności pojawiła się odpowiedź.
Z tym, że ja nie do końca o tym...
Zacząłem przeglądać oferty nieznanych mi palarni z listy i szczerze mówiąc trochę się rozczarowałem. Od razu napiszę, żeby było jasne - szanuję klientów każdego z tych miejsc i każdemu życzę dobrze, ale... skoro jesteśmy forum specjalistycznym, to jako świadomy klient (i użytkownik forum) mam prawo szanować również swoje potrzeby i chciałbym kupować w palarniach palących kawę najwyższej jakości. Lubię poznawać nowe miejsca i smaki, ale nie do wszystkich łatwo dojść samemu. Mam nieodparte wrażenie, że palarnie "perełki" stworzone z prawdziwej pasji i warte wspierania mieszają się na liście z w/w wątku z miejscami, których (powiem delikatnie) nie chciałbym być klientem.
Nie znalazłem podobnego tematu na forum, dlatego zakładam osobny. W nazwie posłużyłem się słowem "speciality", mimo że zdaję sobie doskonale sprawę, jak (niestety) mało ono obecnie oznacza, ale mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi.

Chciałbym stworzyć listę polskich palarni wg następującego klucza:

- jedynie sprawdzone małe polskie palarnie zajmujące się wyłącznie kawą najwyższej jakości
- prowadzące sprzedaż bezpośrednią
- o umiarkowanych cenach

Chciałbym stanowczo wyeliminować tutaj segment "premium" jak i miejsca, gdzie cena większości paczek kawy z oferty już dawno przekroczyła 50 zł i obecnie wnosi się wesoło nawet do poziomu 70 zł, który jest dla mnie (z całym szacunkiem) nie akceptowalny.

Napiszcie proszę, czy w ogóle waszym zdaniem coś takiego jest potrzebne.

Pozdrawiam!

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:09:03 »
Jest potrzebne

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:13:42 »
Ja jednak bym zrobił jedną listę, zaznaczając najwyżej co ma wyższą cenę. Raz że mniej bałaganu, dwa że sporo palarni zbliża się do poziomu 50zł/250g i lada moment go przekroczy. I co to oznacza eliminacja segmentu premium, jeśli nie o cenę chodzi?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:24:48 »
I co to oznacza eliminacja segmentu premium, jeśli nie o cenę chodzi?
Segment 'premium' jest niżej od speciality, z tego co się orientuję. Problem polega na tym, że teraz każdy ma 'speciality' w nazwie i mamy z tego pseudo-specilaity.

Temat "Pij lokalnie - polskie palarnie" pokazał wg mnie, że jedna lista nie jest możliwa do stworzenia, bo niektóre palarnie tam obecne, z całym szacunkiem, ale nie powinny pojawić się na tym forum...

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:25:48 »
ja bym moze to podzielil - do 50 zl i powyzej... :) calkiem spoko pomysl

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:27:51 »
ja bym moze to podzielil - do 50 zl i powyzej... :) calkiem spoko pomysl
Ok, ale wtedy masz obok w jednej kategorii z Mastro Antonio czy Euro Cafe palarnię, na której stronie internetowej masz w ofercie kawy smakowe w cenach po 100g - ja wiem że nie tego tutaj szukam.

Moja intencją jest też nie wspieranie palarni, których ceny są zwyczajnie na wysokie...

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:14:34 »
Jestem za. Chętnie podzielę się opiniami o palarniach, z których zamawiałem. Z góry zaznaczę jednak, że jestem laikiem. Mogę ocenić czy mi smakowało i czy obsługa klienta była na wysokim poziomie.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:14:42 »
ja bym moze to podzielil - do 50 zl i powyzej... :) calkiem spoko pomysl
Moja intencją jest też nie wspieranie palarni, których ceny są zwyczajnie na wysokie...
Kto i jak będzie decydował? Są palarnie, które wypuszczają kawy za np 55zł/250g i to jest wysoka cena, ale adekwatna, nie rozbójnicza/wydumana.

I co to oznacza eliminacja segmentu premium, jeśli nie o cenę chodzi?
Segment 'premium' jest niżej od speciality, z tego co się orientuję. Problem polega na tym, że teraz każdy ma 'speciality' w nazwie i mamy z tego pseudo-specilaity.
To tylko się zdecydujmy, czy robimy speciality jak w temacie, czy premium jak w opisie, czy jedno i drugie :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:15:30 »
Sortowanie po cenach jest bez sensu, co jeśli palarnia ma jedną kawę za 100 pln a resztę tanio?  Albo jedną za 20 pln za 250 g a resztę drogo?
Wspierajmy lokalnie to co dobre i znane, jeśli nakładasz kryterium ceny to zrób wątek lokalnie i tanio ale to idzie w stronę supermarketu i biedry.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:49:39 »
przecież dzielenie palarni po cenie ich kaw to bzdura, o cenie dziś decyduje często lokowanie się, znam przeciętne palarnie z cenami lux i wyśmienite rzemieślnicze palarnie z cenami urągającymi kwalifikacji do niektórych sklepów. Wokół kaw speciality wytworzył się osobny rynek odrywający się od naszych idei, tworząc piękny marketingowy świat produktów luksusowych, gdzie wartości są juz głownie w zakładce o historii. Potem ludzie się pytają czy to możliwe żeby polecane przez nas palarnie takie tanie były, to napewno są stare albo oszukane :picardpalm:

Ludzie szukają różnych rzeczy, jedni szpanu i luksusu, tu sortowanie po cenie ma pewnie sens, ja wolę szukać jakości podążającej za rzemieślnictwem i szacunkiem dla produktu i to na tym forum dotychczas poznawałem

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:13:05 »
Żebyśmy się dobrze rozumieli. Ja wiem, że dobra kawa musi kosztować, chcę żeby każdy mógł uczciwie zarobić i będę to wspierał. Nie jestem cebulą i moim celem nie jest domaganie się 'speszalti' w cenach biedronkowych. Nie chcę wprowadzać żadnego 'kryterium ceny' tylko faworyzować sprzedawców proponujących "umiarkowane ceny". W palarniach, w których ja się zaopatruję ceny rzadko przekraczają 50 zł, więc znaczy że można. Jeśli taka palarnia, w którymś momencie zaproponuję coś powyżej, to zapewne będzie to tyle warte, jeśli będę mógł to zapłacę, ale dzięki zaufaniu danemu sprzedawcy wierzę, że jest to produkt unikatowy i warty wyższej kwoty, bo jest Geisha, limitowane edycje itp.

Ps - edytowałem posta, bo początkowo wyraziłem się nieprecyzyjnie.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2020, 20:41:11 wysłana przez Kasper »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:47:07 »
No ale ten kartonik musi kosztować. A ich kawa jeśli mówimy o tym samym H nie jest wcale zła. Płacisz tylko dodatkową kasę za to, że jest w kartoniku. Kto zabroni Haagen Dazs określania siebie najdroższymi lodami na świecie? Taką mają filozofię marki od zawsze. Nie chcesz nie kupujesz. Zawsze są w małych opakowaniach i cena ma być droższa od innych. Jak ktoś chce pakować kawę w dodatkowy kartonik i ludzie to kupują to ja nie widzę potrzeby żeby pisać że tak nie można.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:47:11 »
Sam pomysł bardzo fajny, ale moim zdaniem pominął bym kwestie ceny.
Jeżeli będzie lista 20-30-xx polskich palarni Specialty sprawdzonych to każdy będzie mógł wybrać sobie adekwatnie do niego i zasobności portfela.

Co do samej listy i wybierania, to myślę, że można by (jeżeli jest taka możliwość) robić w tym wątku coraz to nowe ankiety.
Ja np. proponuję palarnię X dorzucić do listy. Tworzymy ankietę: czy uważasz, że kawa X sprzedaje kawy Specialty: tak / nie? kilka dni na głosowanie i wtedy decydujemy. I tak kolejna palarnia lub kilka ankiet naraz (jeżeli jest taka możliwość)
Lista jest w osobnym wątku i tylko moderator dodaje / usuwa palarnie.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:57:13 »
. Kto zabroni Haagen Dazs określania siebie najdroższymi lodami na świecie?
Ben & Jerry’s są droższe ;) niemniej mango-raspberry kupuje kiedy tylko się da - wspaniałe :)
Co do tematu: super pomysł, ale nie warto sugerować się ceną. Chyba, żeby zrobić kategorie cenowe niska/średnia/wysoka.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Kwiecień 2020, 21:10:21 »
Ja np. proponuję palarnię X dorzucić do listy. Tworzymy ankietę: czy uważasz, że kawa X sprzedaje kawy Specialty: tak / nie? kilka dni na głosowanie i wtedy decydujemy. I tak kolejna palarnia lub kilka ankiet naraz (jeżeli jest taka możliwość)
Lista jest w osobnym wątku i tylko moderator dodaje / usuwa palarnie.
Też myślałem o czymś takim.

Cytuj (zaznaczone)
author=Koziołek link=topic=9061.msg198195#msg198195 date=1586198827]
No ale ten kartonik musi kosztować. A ich kawa jeśli mówimy o tym samym H nie jest wcale zła. Płacisz tylko dodatkową kasę za to, że jest w kartoniku. Kto zabroni Haagen Dazs określania siebie najdroższymi lodami na świecie? Taką mają filozofię marki od zawsze. Nie chcesz nie kupujesz.
Żeby było dla wszystkich jasne. W jednym poście napisałem, że palarnie na H w kartoników mają zbyt wysokie ceny, później edytowałem żeby nie rzucać nazwami...
Nie jest zła, ale mailem u siebie co najmniej po 6 różnych kartoników od jednych i drugich na H i nie uważam żeby były to kawy warte ceny za którą są sprzedawane. Poza tym... Ten wątek nie powstał żeby szklaować palarnię na H, tylko żeby wspierać małe palarnie, więc o co bicie piany?

No i porównanie do lodów średnio trafione, bo wyżej wymienione firmy nie mają raczej konkurencji, wśród towarzystwa z zamrażarki w sklepie, a palarni kawy speszalti mamy dziesiątki w samej Polsce. A mówiąc, że są sprzedawane w małych pudełkach porównaj proszę wagę ich małego pudełka z dużym pudełkiem np Algidy.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2020, 21:19:55 wysłana przez Kasper »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi