Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 155811 razy)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #345 dnia: 31 Styczeń 2023, 21:17:27 »
Kawa zoatała zakupiona z ciekawości, bo nie jest to produkt masowy i popularny. . Smakowo całowicie mnie nie podchodzi, smakuje w dużej mierze bardziej jak robusta niż arabica i nieodparcie kojarzy mi się z robustą z Rwandy. Być może taki profil smakowy znajduje swoich kientów, ale ja do nich należeć nie będę.




Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #346 dnia: 01 Luty 2023, 10:47:21 »
Kawa zoatała zakupiona z ciekawości, bo nie jest to produkt masowy i popularny. . Smakowo całowicie mnie nie podchodzi, smakuje w dużej mierze bardziej jak robusta niż arabica i nieodparcie kojarzy mi się z robustą z Rwandy. Być może taki profil smakowy znajduje swoich kientów, ale ja do nich należeć nie będę.


Jasne, dzięki za info.
Kwestie gustu po prostu jak rozumiem.
Ja wybieram tam raczej klasyczne pozycje.
Pod espresso w prezencie dałem np poniedziałkową i chyba udany był gift.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #347 dnia: 01 Luty 2023, 13:19:28 »
Nie mam rządnych zastrzeżeń odnośnie ekstrakcji. Nawet drobniej nie mieliłem, co sugerowano przy zakupie, bo nie było takiej potrzeby. Ziarenka raczej drobne, średnio wypalone, nieszczególnej urody.



Offline kacy

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Siemens CT636LES1
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #348 dnia: 12 Luty 2023, 17:40:53 »
Dzień dobry. Dopiero od niedawna mam ekspres więc nie mam doswiadczeń z kawami innymi niż marketowe dlatego prosze bardziej obeznanych z tematem forumowiczów o opinie. Poczytałem ten wątek i wyszło mi aby popróbowac na początek tych dwóch kaw : Caprissimo Italiano oraz L'OR Crema Absolu. Lubię kawę aromatyczną, nie gorzką i nie kwaśną. Która z powyższych byłaby smaczniejsza? A może jakaś inna w cenie 60-80 zł za kg? Wiem, że to dość subiektywne ale większość nie może sie mylić  :)

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #349 dnia: 12 Luty 2023, 18:04:07 »
Trudno stwierdzić, jak będziesz przygotowywał kawę (ekspres ekspresowi nierówny no i różne te kawki można zrobić) i co będzie smakowało. Na początek poleciłbym coś z MKFresh, kilogramowa Brazylia powinna być w budżecie, jeśli trafisz na promocję. Problem z kawami które wymieniłeś jest taki, że nie wiem czy kupisz świeżo paloną, czy data palenia jest w ogóle podana (przy zakupie w necie), itd. Każda, nawet wysokiej jakości kawa nie będzie dobra zleżała, w drugą stronę też trochę to działa. Moim zdaniem lepsza będzie przeciętna, świeżo palona kawa, niż nawet teoretycznie lepsza, ale po paru miesiącach po opuszczeniu palarni.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #350 dnia: 12 Luty 2023, 18:16:13 »
Poczytałem ten wątek i wyszło mi aby popróbowac na początek tych dwóch kaw : Caprissimo Italiano

Problem z kawami które wymieniłeś jest taki, że nie wiem czy kupisz świeżo paloną, czy data palenia jest w ogóle podana (przy zakupie w necie),

W tym tygodniu przyszły o takie, co prawda nie dla mnie ale miałem je w rękach i na opakowaniach znalazłem takie coś.

cap1.jpg

cap2.jpg

cap3.jpg
 
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #351 dnia: 12 Luty 2023, 19:15:10 »
Ta zielona to jeszcze jako tako, ale crema to czy nie wygląda na ponad rok od wypalenia?
Kiedyś przywoziłem dla siebie z Włoch single z Compagnia della'arabica. Nie powiem, parę lat temu mi to smakowało, natomiast nie wiem jak dziś dla mnie ta kawa wypadłaby w espresso. Poza tym kilka lat temu brand zmienił właściciela o ile pamiętam, ostatnio nie śledziłem losów tej marki.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2023, 19:17:32 wysłana przez Anonimus »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1953
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #352 dnia: 04 Marzec 2023, 09:54:30 »
W kategorii "taniej i dobrej" mogę polecić dostępną w promocji 2 w cenie 1 Caprisette Italiano. Przy zakupie dwóch kilogramów wychodzi niecałe 60zł/kg. Jest to kawa palona dla sklepu Przyjaciele Kawy. Trafiłem na nią przypadkiem i okazała się bardzo dobra do espresso.

Jakiś czas temu kupiłem w tej promocji wymienioną kawę CapriSette ITALIANO i dobrałem CapriSette CREMA kupiłem to dla córki i nie byłem za bardzo zdziwiony jak mi je oddała mówiąc że sobie z tymi kawami nie radzi.

Ja napiszę tak że u mnie na stałe nie zagoszczą jakieś takie te kawy nijakie.
Zielona jeszcze by uszła ale bardziej do ekspresu przelewowego z mlekiem jako taka zapasowa śniadaniowa.

CAPRISETTE ITALIANO.jpg

CAPRISETTE ITALIANO c.jpg

U mnie jako espresso wyszła tak ot taka kawiarniana sprzedać by sprzedać i to klientowi co nie marudzi.

Za to ta CREMA dla mnie kiepska bez wyrazu taka jakaś nijaka.

CapriSette CREMA.jpg

CapriSette CREMA c.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #353 dnia: 23 Marzec 2023, 12:07:19 »
Za komuny to były cuda- kawy nie było, a jak już "rzucili" to ludzie potrafili stać po 12 godzin w kolejce lub się pobić...

Za komuny potrafili rzucić do sklepu 100% robustę. Ludzie brali, bo kawa, bo innej nie ma. Nikt nie wiedział co to znaczy ta robusta. Palili to na patelni zanim zmielili i zaparzyli. Tak mi Mama opowiadała, że w Łodzi było na początku lat '80.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #354 dnia: 23 Marzec 2023, 12:24:10 »
hm, ja w ~70tych chodziłem do podstawówki, moja mama bez kawy (zalewajki) dnia nie rozpoczynała ;) , ale zielonej nigdy nie widziałem... zawsze były jakieś "extra select", coś typu
https://i2.wp.com/www.opowiadaczehistorii.pl/wp-content/uploads/2020/03/Kawa_Extra_Selekt.jpg
O paleniu kawy na patelni wspominała, bieda po wojnie, paliło się zboże i dodawało kilka ziarenek kawy dla zapachu raczej...

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #355 dnia: 23 Marzec 2023, 12:51:56 »
ale zielonej nigdy nie widziałem

Ona nie była zielona. To była palona 100% robusta. Ale była tak ohydna i kwaśna, że nie dało się tego pić. Ktoś wymyślił żeby to "dopalić" na patelni, było odrobinę mniej ohydne wtedy :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #356 dnia: 23 Marzec 2023, 14:02:22 »
A, z "dopalaniem" się nie spotkałem, na 99% to była robusta, ale raczej nie jasno palona.
O ile pamiętam, to wtedy się toto słodziło (+ często dolewało mleko), więc wypić się dało, sam taką piłem w latach 80-tych ;)
BTW mam ciotkę, która pije tylko i wyłącznie zalewajkę z cukrem i cremoną ( https://allegro.pl/kategoria/kawa-akcesoria-i-dodatki-125776?string=cremona ), takie przyzwyczajenie z dawnych lat ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #357 dnia: 23 Marzec 2023, 14:26:45 »
Cremona, w odpowiedniej proporcji daje specyficzny smak i aromat. Sam kiedyś używałem z rozpuszczalką.

Offline dawido Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019
  • Młynek: Graef CM 702
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #358 dnia: 27 Marzec 2023, 23:12:43 »
Czy ktoś ma doświadczenie z Blue Orca Coffee KAWA COLUMBIANA Macaw?

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #359 dnia: 28 Marzec 2023, 15:53:25 »
Czy ktoś ma doświadczenie z Blue Orca Coffee KAWA COLUMBIANA Macaw?
Ja od blue orca miałem Peru - na SMEGu ecf01 nic poza kwasem mi z niej nie wychodziło, aczkolwiek z mlekiem była ok.
Od innych kolegów z forum czytałem opinie że ichniejszy "omniroast" nie nadawał się pod espresso również w maszynach z nastawialnym pidem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi