Autor Wątek: Decaf  (Przeczytany 7681 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Decaf
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Marzec 2023, 11:35:50 »
Skończyłem paczkę decaf pod alternatywy of Proud Mary z Australii. Wydaje mi się, że na stole z naturalami i anaerobikami nikt by nie rozpoznał, że to decaf. Bardzo dobra, soczysta kawa
Potwierdzam, też takie spotykam.
 Jak wiemy dużo zależy od kawy i od obróbki decafowej.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Decaf
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Marzec 2023, 11:49:07 »
Usiłuję zrozumieć czym możemy się kierować, wybierając bezkofeinowe kawy? Czy komuś bezkofeinowe ziarna sprawiają przyjemność? Jak to jest?
Idea była taka, żeby w "te dni" kiedy wracam bardzo późno do domu napić się jeszcze kawy. No, ale okazało się, że jak wracam późno to łatwiej mi otworzyć jednak wino.
A tą Kolumbię to kupiłem trochę na przypale, bo miałem wieczorne espresso z świeżo palonej i było tak katastrofalnie złe, że chciałem sprawdzić czy to cecha kaw bezkofeinowych czy po prostu błąd w palarni.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Decaf
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Marzec 2023, 11:56:42 »
Usiłuję zrozumieć czym możemy się kierować, wybierając bezkofeinowe kawy?

Ja na przykład miałem fazę na "deser" po kolacji w postaci cappu i wydawało mi się, że jednak decaf będzie lepszy o tej 8 wieczorem.
Ale potem nauczyłem się robić dobrze z singla i nie było negatywnych efektów picia wieczorem 8g czystej arabiki :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Decaf
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Marzec 2023, 15:30:36 »
Nie znajdziesz tego na prorosyjskich antyszczepionkowych keto stronach z autografem Wima Hofa wiec ja cie nie przekonam.
Zamiast pisać jak dupek i "decaf", prześlij mi trochę tych ziaren -- gotów jestem zapłacić za koszta :). Tylko tak możesz przekonać.
Kup sobie. Teraz nawet Square Mile ma decaf pod alternatywy.

Decaf ma sporo zastosowań. Dla ludzi z nadciśnieniem, kobiet w ciąży, dla tych z niedoborem magnezu, ludzi bardziej zaangażowanych w sport np gdy jeździłem na rowerze około 500km tygodniowo, to po kawie łapały mnie skurcze. Tak samo mam teraz z bieganiem, na tydzień przed maratonem czy dwa tygodnie przed ultramaratonem odstawiam kawę, bo łapią mnie skurcze. Decaf tez pije przed dłuższymi podróżami, bo nie goni mnie do toalety.
Problem z decaf nie jest raczej w samej kawie tylko z tym, ze palacze czy bariści są „cool” czy „death before decaf” i nie przykładają się do palenia/zaparzania.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decaf
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Marzec 2023, 15:44:13 »
OK, wygląda na to, że jestem cool. Ale coś tam sobie kupię, by się przekonać o potrzebie dekofeinizacji.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Decaf
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Marzec 2023, 16:19:15 »
Idea była taka, żeby w "te dni" kiedy wracam bardzo późno do domu napić się jeszcze kawy. No, ale okazało się, że jak wracam późno to łatwiej mi otworzyć jednak wino.
A tą Kolumbię to kupiłem trochę na przypale, bo miałem wieczorne espresso z świeżo palonej i było tak katastrofalnie złe, że chciałem sprawdzić czy to cecha kaw bezkofeinowych czy po prostu błąd w palarni.
Niestety ta obróbka tak smakowała :/ jak będziesz składał kolejne zamówienie daj znać to dorzucimy ci próbkę aktualnej wersji. Tym razem mamy całkiem OK Peru, a niedługo pojawi się bardzo dobra Colombia El Carmen Sugarcane Decaf dokładnie ta https://ravecoffee.co.uk/products/colombia-el-carmen-sugarcane-decaf-no-77?variant=3160903417882
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Decaf
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Marzec 2023, 18:10:25 »
Ja bym podejrzewał, że surowiec na decaf raczej jest gorszego sortu, a sam proces dekofeinizacji też zmienia zielone ziarno na niekorzyść.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2023, 18:22:22 wysłana przez krystians »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Decaf
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Marzec 2023, 08:30:02 »
Ja bym podejrzewał, że surowiec na decaf raczej jest gorszego sortu, a sam proces dekofeinizacji też zmienia zielone ziarno na niekorzyść.
To się właśnie na szczęście zmienia. Często na decaf były brane takie old old cropy bo były po prostu tańsze, a obróbkę decaf też trzeba przecież doliczyć do ceny. Koniec końcem odbiorca oczekiwał decafu w cenie standardowej kawy.
Udało nam się znaleźć decaf, który jest świeży i jakości speciality, a dystrybutor miał go też formie standard. To jest własnie ta Colombia El Carmen. Próbka wyszła obiecująco, zobaczymy jak na dużym piecu. 
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Decaf
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Marzec 2023, 13:22:21 »
To jak wyjdzie rzeczywiście porównywalnie z dobrą kawą specialty to daj znać, chętnie zamówię żeby spróbować.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Decaf
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Marzec 2023, 14:08:48 »
OK będę pisał
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline pelovsky

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Victoria, CMA Lisa
  • Młynek: Lelit William PL92 x2, Rossi RR45
Odp: Decaf
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Kwiecień 2023, 15:06:34 »
Szanowni, czy ktoś z Was próbował jeszcze jakiegoś decafa? Jestem trochę w kropce, bo mojej małżonce lekarz kazał odstawić kofeinę, a jako kawowym nałogowcom, nie wyobrażam sobie odstawienia smaku kawy. Kiedyś kupiłem na próbę 1kg bezkofeinowej Korony (z mojej pamięci espresso wychodziło w miarę przyzwoite), teraz kupiłem (ale jeszcze nie doszło) Kiwi Garden Coffee Roasters.
Nie bardzo też wiem jak zorganizować sobie workflow z jednym młynkiem (i to nie SD), żeby robić po sobie zwykłe espresso, a zaraz potem decaf. Obawiam się że zostanę jaroszem tak, jak Jules z Pulp Fiction...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Decaf
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Kwiecień 2023, 15:12:05 »
Tydzień temu próbowałem tej i moim zdaniem jest ok. Tzn jak spróbowałem nie wiedząc jaka to kawa, to nie pomyślałem o tym, że to bezkofeinowa.
https://eurocafe.com.pl/brazil-cerrado-vigor-dulce-decaf.html

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Decaf
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Kwiecień 2023, 21:47:58 »
@pelovsky ta kawka co Krystian poleca naprawdę jest bardzo dobra. Próbowałem ją nie znając, że to decaf i kurczę  byłem miło zaskoczony jak się dowiedziałem. Kawa delikatna, ale zarazem nie pozbawiona smaczków  i nie krzyczy hey nie mam kofeiny;)

Offline pelovsky

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Victoria, CMA Lisa
  • Młynek: Lelit William PL92 x2, Rossi RR45
Odp: Decaf
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Kwiecień 2023, 07:46:53 »
dzięki, na pewno spróbuję i podzielę się wrażeniami. Nie ukrywam, że poszukiwanie nowej kawy (lub otrzymywanie jakiejś nowej dziwnej w prezencie) wzbudza we mnie lęko-obawę, bo ile to się trzeba młynkiem i temperaturą nakręcić, a człowiek i tak nigdy nie wie, czy to już jest max, co się dało wydostać z ziarna  :D
Jestem trochę jak inż. Mamoń i lubię kawę, którą znam [emoji38]

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Decaf
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Kwiecień 2023, 08:41:57 »
@pelovsky ta kawka co Krystian poleca naprawdę jest bardzo dobra. Próbowałem ją nie znając, że to decaf i kurczę  byłem miło zaskoczony jak się dowiedziałem. Kawa delikatna, ale zarazem nie pozbawiona smaczków  i nie krzyczy hey nie mam kofeiny;)

usuwanie kofeiny w procesie, który wykorzystuje CO2 jest całkiem OK i nie wpływa na smak kawy, także taka brazylia będzie bardzo spoko na espresso
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi