Autor Wątek: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego  (Przeczytany 2206 razy)

Offline Simples2

  • Wiadomości: 6
Cześć,
W związku z tym, ze bardzo lubię kawę, ale mam już dosyć kaw marketowych, postanowiłem podjąć pewne kroki, by poprawić jakość kaw które pije.
Posiadam ekspres delonghi 820.b i mam zamiar dodatkowo wyposażyć sie w v60 i spróbować czegoś innego. W innym wątku pytałem o młynek elektryczny, ale coś mnie skłania w stronę młynka ręcznego, żeby od czegoś zacząć.

Chciałbym od czegoś również zacząć w kontekście kawy pod obie metody a niechciałbym wydać majątku próbując tego i owego, dlatego zwracam sie z prośbą o pomoc w nakierowanie na odpowiednie tory.
Z tego co zdążyłem wyczytać, to potrzebowałbym do ekspresu ziaren średnio palonych a do v60 jasno palonych. Do tego nie chce wpakować sie w zbyt egzotyczne smaki, żeby sie przypadkiem nie zrazic. Czy w takiej sytuacji dobrym kierunkiem jest Brazylia średnio palona pod obie metody, czy jednak lepiej kupic dwa rodzaje? Czy prócz Brazylii coś ciekawego, ale nie wymyślnego można polecić dla początkującego?

Doświadczenie z kawą takie ogólne, możemy przyjąć na poziomie zerowym. Chcę od czegoś zacząć.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Styczeń 2023, 21:56:38 »
W kawie jest tak, że jak ma być dobrze to nie ma drogi na skróty, niestety ;)

Jak ma być espresso to kawa palona pod espresso, jak ma być V60 to palona pod filtry.

Tanio raczej też się nie da, szczególnie w przypadku espresso. Zanim się nauczysz to trzeba przelać morze kawy, przelać przez zlew najczęściej ;)

W przypadku V60 jest łatwiej, tu można wypić dobrą kawę stosunkowo szybko. Kup sobie na początek "Się Przelewa Klasyk" od HAYB, na start styknie.

Offline relikt

  • Wiadomości: 20
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Styczeń 2023, 22:05:46 »
Nigdy nie lubiłem santosów.
Rozumiem, że nie masz młynka?

Offline Stilgar

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, AP, V60
  • Młynek: 1Zpresso JX
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Styczeń 2023, 19:14:45 »
w lacavie ostatnio widziałem kawę jasno paloną pod przelew w cenie 100 zł / kg.
czy da się taniej w obecnych czasach? może być ciężko :)

Offline Simples2

  • Wiadomości: 6
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Styczeń 2023, 15:25:51 »
No wiec na pierwszy ogień poszedł Sie przelewa klasyk. Pasuje mi, zrobiłem kilka razy już na v60 i poza jedna wpadką wychodzi w miarę powtarzalnie. Jest delikatna i bez jakichś fajerwerków smakowych co nie wiem czy na dłuższa metę nie byłoby trochę nudne. Nie wiem czy to kwestia metody, samej kawy czy tego jak ją przygotowuję.

Czy można sie spodziewać jakichś ciekawszych smaków pod v60? Czy możecie polecić jakaś kolejna kawę do przetestowania pod ta metodę?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2023, 18:10:27 »
Czy można sie spodziewać jakichś ciekawszych smaków pod v60? Czy możecie polecić jakaś kolejna kawę do przetestowania pod ta metodę?

V60 to tak uniwersalne urządzenie, że można nim wyczarować wszystkie smaki ;) wszystko zależy od kupionej kawy. Polecić jakąś konkretną? Nie da się bo każdy z nas może lubić coś innego. Kup sobie kilka paczek kawy na zasadzie kontrastu. Weź coś z Afryki, Ameryki Płd, Azji i zobacz jakie smaki lubisz.

Offline Simples2

  • Wiadomości: 6
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2023, 20:06:50 »
Jedyne kryterium jakie mi przychodzi do głowy to wybór losowej kawy z różnych kontynentów na podstawie ceny i etykiety. Jeśli faktycznie nie ma innej drogi dla początkującego, to jedyne co mogę zrobić.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2023, 21:42:59 »
Możesz wziąć jeszcze pod uwagę różne metody obróbki. Weź kawę mytą, naturala oraz z obróbki anaerobic aby doświadczyć różnic.

W świecie kawy nie ma jakieś ściśle określonej reguły, że ta czy inna kawa będzie dobra na początek, a to nie bo coś tam. Warto próbować maksymalnie wielu różnych kaw aby wyrobić sobie własne zdanie.

Niektóre palarnie oferują zestawy testowe kilku różnych kaw po przykładowo 60g. Jeśli nie wiesz czego chcesz to warto po takie zestawy sięgnąć.

Offline relikt

  • Wiadomości: 20
Odp: Kawa do v60 i ekspresu ciśnieniowego delonghi dla poczatkujacego
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Styczeń 2023, 21:50:54 »
Jedyne kryterium jakie mi przychodzi do głowy to wybór losowej kawy z różnych kontynentów na podstawie ceny i etykiety. Jeśli faktycznie nie ma innej drogi dla początkującego, to jedyne co mogę zrobić. 
Spróbuj zwłaszcza Afryki (Etiopia, Kenia) i Ameryki Środkowej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi