Autor Wątek: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?  (Przeczytany 1948 razy)

Offline Marysińska

  • Wiadomości: 2
Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« dnia: 24 Styczeń 2021, 23:34:39 »
Dzień dobry,
chcę kupić mój pierwszy ekspres kolbowy i po rozeznaniu się na forum uznałam, że dobrym pomysłem będzie wybranie używanej Gaggii Classic.
Znalazłam dwie opcje:
1. Dwuletni ekspres, używany 3-4 razy dziennie, co najmniej raz w miesiącu czyszczony i odkamieniany, wymieniona dysza spieniająca na tę z ekspresu Rancilio Silvia, wymieniona wylewka łyżki na aluminiową.
2. 4-5 letni ekspres, używany do robienia dwóch kaw w weekendy, ok. dwa lata temu był na kompleksowym przeglądzie, od roku siedzi nieużywany.
Wspólne cechy dla obydwu: niewymieniane uszczelki od dwóch lat (po kupnie zapewne będę musiała się tym zająć), jednak nic nie przecieka i właściciele piszą, że urządzenia są 100% sprawne.

 Do tej pory pracowałam w kawiarni w stylu włoskim (1 rok) z ekspresem ciśnieniowym, przez co obsługa nie będzie mi sprawiać problemu. Jednak jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o sprawy techniczne przy wyborze urządzenia - dodatkowo w obecnej sytuacji (zamknięcie kawiarni przez pandemię) nie mogę sobie pozwolić na nietrafiony zakup.
Bardzo proszę o poradę, która z wymienionych opcji jest lepsza.

Online pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2021, 08:11:09 »
1. Jaki budżet masz?
2. Jakie kawy będziesz pić głównie - espresso czy mleczne?
3. Ile kaw dziennie będziesz pić?
4. Czy masz jakiś młynek?

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2021, 08:13:53 »
Weź pod uwagę, że gaggia classic dość mocno się różniła w zależności od roku produkcji. Starsze miały bojlery aluminiowe, pewien rocznik nie miał zaworu opv (łatwo go poznasz po płaskich przyciskach) i miał specyficzną uszczelkę grupy, która kosztuje 30 pln. Polecam pogrzebać na forum.

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Styczeń 2021, 10:38:06 »
1. Dwuletni ekspres, używany 3-4 razy dziennie, co najmniej raz w miesiącu czyszczony i odkamieniany, wymieniona dysza spieniająca na tę z ekspresu Rancilio Silvia, wymieniona wylewka łyżki na aluminiową.
Jeżeli wylewka łyżki (czyli jak rozumiem portafiltra) jest wymieniona na aluminiową, to znaczy, że poprzednia była plastikowa, czyli jest to model bez zaworu trójdrożnego i ogólnie niewypał. Pytanie który model jest z tej drugiej opcji. Przydałyby się jakieś linki, zdjęcia i cena.

Offline Marysińska

  • Wiadomości: 2
Odp: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2021, 17:12:25 »
Dziękuję za odzew. Odpowiadając na pytania:
1. budżet to ok. 700zł (student!)
2. głównie mleczne, ale czasem czarne (szczególnie espresso i mocna americana)
3. około 4 kawy dziennie, w weekendy więcej
4. w następnym miesiącu planuję kupić jeden z polecanych na forum młynków, do tej pory będę korzystać z kawy mielonej uprzednio przez miejscową palarnię - tak, czytałam o porównaniu takiej kawy do chleba, jednak na ten moment to najlepsze rozwiązanie dla mnie.

Zgodnie z radą zaczynam grzebać i na razie nie jest łatwo, ale porządkuję nową wiedzę.

Dziękuję za cenną uwagę dotyczącą pierwszego urządzenia, wrzucam link do starszego sprzętu - olx.pl/oferta/ekspers-do-kawy-gaggia-classic-CID628-IDH5l64.html#8f22e41882

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Używana Gaggia Classic - którą wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Styczeń 2021, 08:54:24 »
To z drugiego ogłoszenia to wersja sprzed 2015 roku, czyli ok, ma zawór trójdrożny i mniej plastiku. Niestety widzę, że wylewka do pary jest plastikowa i robić mikropianę do latte będzie tym ciężko. Jako, że zakup dyszy do pary to wydatek 90 zł https://www.coffeeparts.pl/krany-wody-i-pary/211-wylewka-pary-gaggia.html , plus gimnastykowanie się z montażem, rozważyłbym zakup używanej Gaggi New Classic https://www.olx.pl/oferta/ekspres-do-kawy-gaggia-classic-przesylka-gratis-CID628-IDI06Oi.html Raz, że sprzęt nowszy (co może takiego wielkiego znaczenia nie ma) i od razu jest dysza. Cena do negocjacji, więc realnie utargujesz do 800 zł, jak nie lepiej. Minusem jest to, że wysyłka z Poznania, więc nie obejrzysz sprzętu przed zakupem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi