Autor Wątek: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.  (Przeczytany 7976 razy)

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« dnia: 13 Styczeń 2021, 17:15:33 »
Witam Szanowne Grono,

Rozglądam się za pierwszym prawdziwym ekspresem kolbowym :).

Pijam kawy mleczne i espresso w liczbie dwóch na raz, a mój budżet to 3-5 tys złotych, więc zastanawiam się nad:

a) Mlynki
* Baratza Sette 270
* Eureka Mignon Specialita

Wiem, że na forum krązy opinia, ze Sette nie nadaje się do espresso, ale internety w żadnym miejscu tej opinii nie powielają, więc nie wiem, co o tym myśleć


b) Ekspresy

* Oscar II (super, że DB, ale kiepsko, że nie ma PIDa, a jako amator nie mam pojęcia co jest ważniejsze)
* Lelit Anna PL41TEM z PIDem (single boiler, ale juz z PIDem)
* droższa seria Lelit, czyli Glenda, Victoria lub Grace (tutaj nie mam pojęcia, czym w praktyce różnią się te ekspresy od tańszej PL41TEM z PIDem)
* Rancillo Silvia (wiadomo, mocna dysza, ale nie ma PIDa + podobno długo się nagrzewa)
* Gaggia Classic (ekonomiczna klasyka gatunku, chodź bez PIDa, więc w tym zakresie wygrywałaby chyba bazowa Lelit Anna)


Pytanie do Was brzmi: co powinienem wg. Was wybrać jako osoba początkująca? Czy warto rzucać się od razu na Oscara II i np dokupić PIDa? Nie ukrywam, że nie przepadam za takim druciarstwem, pomijając już kwestie dyskusyjnej estetyki takich wynalazków. A moze isc w strone bazowej Anny z PIDem? A moze jednak warto dorzucic do Silvia ze wzgledu na swietnej klasy dysze do spieniania mleka i przebolec brak PIDu? Będę wdzięczny za każdą poradę.





skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń 2021, 21:31:11 »
Sette nie nadaje się do espresso
Sama jakość przemiału zbiera raczej dobre opinie. Zastrzeżenia z jakimi się spotkałem dotyczyły raczej jego trwałości/naprawialności. Było na forum ostatnio kilka podobnych wątków.

Oscar II (super, że DB, ale kiepsko, że nie ma PIDa, a jako amator nie mam pojęcia co jest ważniejsze)
(...) Pytanie do Was brzmi: co powinienem wg. Was wybrać jako osoba początkująca? Czy warto rzucać się od razu na Oscara II i np dokupić PIDa?
Oscar to HX, nie DB. W HXie wystarczy dobry presostat, PIDa do Oscara raczej nikt nie dokłada. Typowy tuning polega na dołożeniu OPV i ewentualnie zmianie presostatu na jeszcze lepszy.
Zmiany te są zupełnie niewidoczne. Są pod obudową, nie musisz się więc obawiać kwestii estetycznych.

droższa seria Lelit, czyli Glenda, Victoria lub Grace (tutaj nie mam pojęcia, czym w praktyce różnią się te ekspresy od tańszej PL41TEM z PIDem)
PL41TEM (Anna) i Grace mają bojler 250ml i grupę 57mm.
Glenda i Victoria mają bojler 300ml i grupę 58mm.
Glenda jako jedyna z tej czwórki nie ma manometru.
Grace od Anny (i Victorie od Glendy) odróżnia przede wszystkim inna obudowa i bardziej rozbudowane sterowanie. Jest trochę moich postów na forum na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2021, 22:49:18 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń 2021, 23:41:07 »
Ja bym się odezwał do @Janusz i pomyślał o DF64 i którymś Ascaso, powinno styknąć w założenia.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Styczeń 2021, 09:46:46 »
Na pewno stykło by na DREAM PID plus DF64 a niewiele dokładając także na UNO PID.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:05:46 »
Na pewno stykło by na DREAM PID plus DF64 a niewiele dokładając także na UNO PID.

O ile dobrze rozumiem DREAM PID to jednobojlerowiec w cenie Oscara II, ktory jest dwubojlerowcem. W tej sytuacji nie do konca rozumiem uzasadnienie dla brania DREAM PID'a zamiast Oscara, chyba,ze o czyms nie wiem :)

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:07:55 »
Sette nie nadaje się do espresso
Sama jakość przemiału zbiera raczej dobre opinie. Zastrzeżenia z jakimi się spotkałem dotyczyły raczej jego trwałości/naprawialności. Było na forum ostatnio kilka podobnych wątków.

Czyli bezpieczniej wziac Eureka Mignon mimo lepszej ceny Sette?

Oscar II (super, że DB, ale kiepsko, że nie ma PIDa, a jako amator nie mam pojęcia co jest ważniejsze)
(...) Pytanie do Was brzmi: co powinienem wg. Was wybrać jako osoba początkująca? Czy warto rzucać się od razu na Oscara II i np dokupić PIDa?
Oscar to HX, nie DB. W HXie wystarczy dobry presostat, PIDa do Oscara raczej nikt nie dokłada. Typowy tuning polega na dołożeniu OPV i ewentualnie zmianie presostatu na jeszcze lepszy.
Zmiany te są zupełnie niewidoczne. Są pod obudową, nie musisz się więc obawiać kwestii estetycznych.

Hm, czyli do Oscara nie dodaje sie PIDa, bo nie ma takiej potrzeby przy dwubojlerowcach? Skad w takim razie wiadomo z jaka aktualnei temperatura ekstraktujemy espresso?

droższa seria Lelit, czyli Glenda, Victoria lub Grace (tutaj nie mam pojęcia, czym w praktyce różnią się te ekspresy od tańszej PL41TEM z PIDem)
PL41TEM (Anna) i Grace mają bojler 250ml i grupę 57mm.
Glenda i Victoria mają bojler 300ml i grupę 58mm.
Glenda jako jedyna z tej czwórki nie ma manometru.
Grace od Anny (i Victorie od Glendy) odróżnia przede wszystkim inna obudowa i bardziej rozbudowane sterowanie. Jest trochę moich postów na forum na ten temat.

Rozumiem. Czy na moim miejscu bralbys jakas podstawowa Lelit Anite z PIDem, wyzszy model Anity (Grace albo Victoria), czy od razu pchal sie po Oscara?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:24:03 »
O ile dobrze rozumiem DREAM PID to jednobojlerowiec w cenie Oscara II, ktory jest dwubojlerowcem. W tej sytuacji nie do konca rozumiem uzasadnienie dla brania DREAM PID'a zamiast Oscara, chyba,ze o czyms nie wiem

Zgadza się, chyba niewiele o DREAM PID wiesz. Ale ponieważ sporo już o tym ekspresie było na Forum napisane to nie będę się powtarzał. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu na priv lub e-mail.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:27:30 »
Oscara II, ktory jest dwubojlerowcem
Od kiedy?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:51:50 »
Może dziś coś zmielili w konstrukcji. :D
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:56:29 »
Oscara II, ktory jest dwubojlerowcem
Od kiedy?

Faktycznie, Oscar to HX. W kazdym razie nie trzeba sie bawic w szukanie temperatury, jak przy jednobojlerowcach :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Styczeń 2021, 15:58:10 »
Tak sądzisz ? A skąd będziesz wiedział w jakiej temperaturze następuje ekstrakcja ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Styczeń 2021, 16:31:01 »
O ile dobrze rozumiem DREAM PID to jednobojlerowiec w cenie Oscara II, ktory jest dwubojlerowcem. W tej sytuacji nie do konca rozumiem uzasadnienie dla brania DREAM PID'a zamiast Oscara, chyba,ze o czyms nie wiem

Zgadza się, chyba niewiele o DREAM PID wiesz. Ale ponieważ sporo już o tym ekspresie było na Forum napisane to nie będę się powtarzał. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu na priv lub e-mail.

Tak sądzisz ? A skąd będziesz wiedział w jakiej temperaturze następuje ekstrakcja ?

Nie bardzo rozumiem jakie są powody dla Twojej postawy, którą odbieram jako połączenie złośliwości i nonszalancji. Tak jak wspominałem na wstępie, nie jestem ekspertem od espresso. Gdybym był, nie zadawałbym tego typu podstawowych pytań. Stąd jeżeli uważasz, że okazując pogardę dla mojej niewiedzy w tym zakresie posypię głowę popiołem i schowam się w kącie, to muszę Cię rozczarować - kompletnie nie robią na mnie wrażenia takie "pojazdy" :).

Natomiast jeżeli uważasz, że - jako przedstawiciel marki Ascaso - obrażone rzucanie kawałków w stylu "Zgadza się, chyba niewiele o DREAM PID wiesz" + "znajdź sobie, nie będę się powtarzał" jest dobrą strategią promocyjną, spieszę z informacją, że niestety, ale znów pudło.

Dlatego, jeżeli masz do mnie jakieś pretensje albo żale z sobie tylko znanych powodów, zachowaj je, proszę, dla siebie. Takim "wkładem" do konwersacji na dzień dzisiejszy nie jestem zainteresowany :).

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Styczeń 2021, 16:45:37 »
Przykro mi, że tak to odebrałeś. Ja jedynie wrzucałem krótkie zdania które jak sądziłem mogą spowodować szukanie odpowiedzi w wielu już wątkach na forum. I jednocześnie zmusić do przemyśleń. Niestety wiele osób idzie na łatwiznę i oczekuje na wszystko odpowiedzi w swoim wątku. Nie zawsze mamy tyle czasu aby szerzej odpowiadać powielając przy tym wypowiedzi z innych wątków.
I to wystąpiło właśnie w tym przypadku - braku czasu na szersze odpowiedzi. Jeśli to odebrałeś jako jakieś pretensje czy żale to w żadnym wypadku nie tak to miało wyglądać.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Styczeń 2021, 18:17:19 »
Bierz Oscara, a nie będziesz żałował. Nie baw się w przekomarzanie - zawsze wyjdzie, ze to Ty źle zrozumiałeś. Te minusy nie wzięły się znikąd.

Btw w tym wątku mozemy zaobserwować piekny przykład samozaorania. Zrobie screena, żeby przypominać innym 👍
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Nigma

  • Wiadomości: 17
Odp: Ekspres + Młynek w granicach 3-5 tys.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Styczeń 2021, 18:47:53 »
Bierz Oscara, a nie będziesz żałował. Nie baw się w przekomarzanie - zawsze wyjdzie, ze to Ty źle zrozumiałeś. Te minusy nie wzięły się znikąd.

Hm, nie widzę żadnych minusów, ale dzięki za poradę :)

Btw w tym wątku mozemy zaobserwować piekny przykład samozaorania. Zrobie screena, żeby przypominać innym 👍

Nie wiem, gdzie tutaj widzisz "samozaoranie", ale najwyraźniej każdy widzi to, co chce widzieć :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi