Autor Wątek: Ekspres kolbowy na początek  (Przeczytany 14554 razy)

Offline Toyus

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit Grace, Fp
  • Młynek: Baratza sette 30 ap , Severin KM 3873
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Grudzień 2020, 15:14:10 »
Z sensownym młynkiem to już będzie wydatek około 5k. Też jestem na etapie poszukiwania i narazie zastanawiam się między lelit grace a ascasso dream zero bo oba cenowo nieco poniżej 3k , pierwszy z pid a drugi elektroniczny termostat więc też mam zagwózdke. Pozdrawiam
Lelit Grace, Baratza sette 30 ap

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Grudzień 2020, 16:51:44 »
Moja też się nauczyła. A że bazuję zwykle na takich samych lub podobnych kawach to nie ma problemów z regulacją młynka.
@stefanoxxx , tak pracujemy od jutra do Sylwestra.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Grudzień 2020, 17:28:30 »
Jak wygląda przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym przez osobę która tego nigdy nie robiła?
Czy coś z tego wyjdzie ?  Czy taki ekspres jest raczej dla „profesjonalistów” i przy użytkowaniu domowym przez kilka osób kawa będzie kiepska.

To zależy jak do tego podejdziesz - wiele osób na tym forum kieruje się możliwościami i dlatego ich sprzęt wymaga większych umiejętności. Ale idąc na kilka drobnych ustępstw można wszystko uprościć:
1. Młynek
- z dobrym timerem lub wagą - zawsze zmieli tyle samo; albo single dose - kawę możesz wcześniej odmierzyć do małych słoiczków (kosmetyczne)
- regulacja mielenia potrzebna jest co jakiś czas, ale jak wyjedziesz na jeden dzień to raczej duże zmiany nie będą potrzebne, ale dobrze jak młynek ma pierścień jak np Niche albo Sette - "przesuń jak będzie leciało za dużo/za mało"
- młynek z żarnami które mielą równomierniej - niektórzy chwalą Niche że nawet jak nie jest dokładnie ustawione mielenie to i tak jest dobrze, w stożkowych źle zmielona kawa daje podobno gorszy efekt w filiżance - nie mam dużego porównania ale poszukaj po forach
2. Dystrybucja
- jeśli kupisz młynek jak np. Baratza Sette, to w sumie po podstawieniu portafiltra możesz kawę tylko trochę wyrównać i od razu ubijać
- inne mogą zrzucać kawę byle jak i trzeba użyć jakiejś techniki mieszania - WDT na przykład. Albo coś dziecinnie prostego (ale bardzo dobrze działającego) jak np.: http://kazak.com.pl/en/product/kribli-grabli-for-basket-58-mm/
3. Ubijanie - to jest moim zdaniem najtrudniejsza rzecz do ogarnięcia
- na YT jest dużo filmów - większość przekombinowana ;-) Ważne żeby to zrobić równo
- można sobie pomóc tamperami z prowadzeniem, np. http://kazak.com.pl/en/product/temper-ss-58-4-mm-ves-768-g/
- można porzucić przeżytki i skorzystać z nowych rozwiązań, np.

albo jak chcesz zaimponować znajomym: https://www.coffeedesk.pl/product/5967/Puqpress-Q1-58-Mm-Black---Grey-Tamper-Automatyczny
4. Ekspres - grunt żeby miał OPV z regulacją albo dobrze ustawione ciśnienie na max 9bar. Ekspresy bez OPV dają za duże ciśnienie, a to sprawa że ekstrakcja jest kapryśna. Możesz żonę nauczyć robić na wagę, albo na czas - ja mam zaprogramowany guzik na 30s i już - jeśli wcześniejsze kroki zrobisz dobrze, nie będzie niespodzianek.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2020, 17:30:42 wysłana przez Henry »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Grudzień 2020, 19:03:54 »
Skąd przekonanie że automat robi coś lepiej niż lekko przeszkolony użytkownik kolby?
Wciśnięcie przycisku nie powoduje żadnej magii. Co najwyżej przeciętny młynek mieli ziarna, w większości ze sporą retencją. W zasadzie każdy polecany na forum młynek jest lepszy
Zmielona kawa jest jakoś tam tampwowana, bez żadnej dystrybucji. To poziom plastikowego tampera. Prosty tamper Kazak da bez porównania lepszy efekt.
Potem kawa jest parzona w sitku ciśnieniowym. Znowu to poziom zabawek które na forum są kwitowane wzruszeniem ramion. Jakakolwiek kolba da lepszy efekt.
Jedyne co trzeba przy kolbie to w miarę  poprawnie ustawiony młynek On-demand lub SD, samopoziomujący tamper to już luksus, i umiejętność zapięcia kolby. Sterowanie przyciskiem (czas lub objętość) to kolejne ułatwienie

Automat oszczędza trochę czasu jeżeli ktoś lubi kawę z mlekiem i kawę traktuje utylitarnie. Sprawdza się  też gdy  stoi w punkcie samobsługowym, gdzie nie chcemy aby ktoś się nam poparzył.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2020, 19:05:57 wysłana przez pj.w »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Grudzień 2020, 19:47:21 »
kawę traktuje utylitarnie.

W punkt 👍
》tertium non datur《

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:12:49 »
Myśle nad lelit Anna bo widzę ze cena jest dość niska a co do młynka myśle nad  o ręcznym comandante.
Czy taki ekspres na początek do nauki da radę ?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:23:46 »
Poprostu obawiam się czy taki ekspres nie jest spersonalizowany do jednej osoby w domu
Co przy wydatku ponad 5tyś zł jest trochę słabe. Nie ma mnie w domu i nikt kawy nie zrobi.
Napewno kawa jest idealna ale mak mówię mam obawy czy nie będzie ekspres bezużyteczny a znowu kupič dwa to bez sensu
Od 1.5 m-ca mam kolbowy,  ale jak żona zobaczyła ile z tym zabawy jak mnie nie ma robi w automacie , który ja głupi chciałem wywalić .
Kolba to fajna zabawa, ale u mnie ponad 3 tygodnie trwała walka zanim opanowałem sprzęt,  a gro tego czasu straciłem z powodu złego gatunku kawy. Dopiero jak wrzuciłem blend  ruszyłem z kopyta.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:25:38 »
Myśle nad lelit Anna bo widzę ze cena jest dość niska a co do młynka myśle nad  o ręcznym comandante.
Ręczny młynek przy Twoich założeniach to nie jest najlepszy pomysł. Bardziej odpowiednia byłaby Eureka Mignon Specialita.
Do tego może być Anna ale koniecznie z PID.

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:28:02 »
Myśle nad lelit Anna bo widzę ze cena jest dość niska a co do młynka myśle nad  o ręcznym comandante.
Ręczny młynek przy Twoich założeniach to nie jest najlepszy pomysł. Bardziej odpowiednia byłaby Eureka Mignon Specialita.
Do tego może być Anna ale koniecznie z PID.
Dlaczego ręczny młynek jest nie najlepszy , chodzi mi o to ze zawsze mogę go gdzieś zabrać z kawiarka itp a stacjonarny raz ze dużo miejsca dwa ze nie mobilny

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:34:32 »
Wspominałeś, że pod Twoją nieobecność ze sprzętu mają korzystać również inni domownicy...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:34:52 »
Zawsze można podłączyć Comandante do wkrętarki... ;-)

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:38:20 »
Młynek to temat osobny chciałbym się skupić narazie nad ekspresem.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:40:21 »
Tez jestem przed zakupem kolby i z tego co tu wyczytałem to nauka obsługi zajmuje pół roku do 2 lat
Ważne,  abyś przeczytał na początek zasady robienia espresso,  a  niektóre posty traktował z rezerwą, bo są tu osoby,  które uważają,  że sprzęt poniżej 5 tys. to badziew.
Ja wydałem ok. 2 tys. na kolbę oraz młynek i gadżety jak dystrybutor,  waga, mata i doszedłem do powtarzalnej kawy, którą teraz podczas świat miałem okazję się pochwalić i rodzina była zachwycona.
Trzeba mieć dużo cierpliwości i trochę litrów wylać do zlewu zanim coś dobrego wyjdzie .

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:46:58 »
Młynek to temat osobny chciałbym się skupić narazie nad ekspresem.
Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć,  że rodzaj kawy ma większe znaczenie niż młynek,  przynajmniej na początku kiedy starasz się ogarnąć podstawy, bo ja walczyłem ponad 2 tygodnie z młynkiem znaczy różnymi ustawieniami bez skutku i dopiero po zmianie typu kawy osiągnąłem dobry wynik.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Grudzień 2020, 20:48:07 »
Znalazłem taki zestaw dla siebie na początek:
Aseco Steel i młynek Conti CG100. Całość poniżej 3k. Myślisz że będzie ok? Dodam, że nigdy w życiu nie miałem kontaktu z kolbą
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2020, 21:38:37 wysłana przez Pabloo »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi