Autor Wątek: Ekspres kolbowy na początek  (Przeczytany 14558 razy)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #135 dnia: 30 Grudzień 2020, 20:32:57 »
Za dużo to znaczy ile? Jakie ratio?

1:2,7

48g


celuj, próbuj, szukaj...

zacznij od testu monety, znajdź ilość kawy jaka mieści się w sitku
potem spróbuj 1:2 następnie 1:2,5
jak wyjdzie ok - próbuj 1,2:2 - 1:2,3
a jak nie wyjdzie 1:2,7

Never Give UP †

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #136 dnia: 30 Grudzień 2020, 20:36:22 »
Zobaczę jeszcze na innych kawach, na yt jest Chińczyk co ogarnia ten ekspres i  wszystko wychodzi perfect
Nawet na wbudowanym młynku.

Offline CLater

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #137 dnia: 08 Styczeń 2021, 18:27:47 »
Szanowni,
przy wyborze pierwszego "prawdziwego" ekspresu oraz młynka korzystałem z tego forum, więc też podzielę się opinią dla potomnych - może komuś pomoże.

Wybór padł na Lelit Anna PL41E. Po zakupie wszystko miało być pięknie, ale espresso wychodziło marne. Oczywiście po poczytaniu forum podejrzenie padło na mój stary młynek (ceramiczny Krupsa). I w taki sposób uzupełniłem zestaw o nowy młynek Lelit Fred. Było trochę regulacji grubości mielenia i zmiana kawy na bardziej palone ziarna w typie włoskim.

Efekt absolutnie rewelacyjny. Korzystamy z tego zestawu z żoną już 3 miesiące i espresso wychodzi świetne - tłuste, aromatyczne i z piękną cremą. Polecam każdemu taki zestaw na początek.

Kilka protipów dla innych początkujących: (1) Lelit Anna włącza się poprzez wciśnięcie guzika, który zostaje we wciśniętym położeniu do czasu wyłączenia (w przeciwieństwie do Rancillo Silva, który wraca do poprzedniej  pozycji). Dzięki temu można podłączyć ekspres do inteligentnego gniazdka i włączać go do nagrzewania głosowo (włączamy z sypialni po przebudzeniu), można też ustawić timer/budzik. (2) Dużą różnicę wbrew pozorom daje tamper, siła dociśnięcia wpływa wyraźnie na czas ekstrakcji. (3) W Lelit Fred nawet pół obrotu śrubą potrafi wpłynąć na czas ekstrakcji, smak espresso i wygląd ciastka.

Mam nadzieję, że komuś się przyda :)

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #138 dnia: 08 Styczeń 2021, 21:22:56 »
@CLater: "W Lelit Fred nawet pół obrotu śrubą potrafi wpłynąć na czas ekstrakcji, smak espresso i wygląd ciastka." - no pewnie! Ja mam doświadczenie, że nawet obrót o 1/8 pokrętła w moim młynku Eureka ma zauważalny wpływ na efekt ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi