Autor Wątek: Ekspres kolbowy na początek  (Przeczytany 14560 razy)

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Ekspres kolbowy na początek
« dnia: 26 Grudzień 2020, 18:19:13 »
Czy da się złożyć sensowny zestaw za około 4tyś pln ?
Myślałem nad ekspresem automatycznym ale biorąc pod uwagę iż pije tylko espresso to chyba jednak kolba lepszy wybór.
I pytanie drugie bo czytam od rana i widzę ze zrobienie kawy jest dość skomplikowane , czy da się to jakoś na początek ułatwić?
Załóżmy ktoś przychodzi chce zrobić sobie kawę i co wtedy w automacie wiadomo start i nie ważne kto naciska a jak z takimi ekspresami.? Nie chciał bym wywalić kilka tysięcy i się zdołować.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudzień 2020, 22:02:31 »
Tez jestem przed zakupem kolby i z tego co tu wyczytałem to nauka obsługi zajmuje pół roku do 2 lat ☠️☠️☠️

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2020, 23:17:14 »
czy da się to jakoś na początek ułatwić?
Ludzie latami szlifują swoje umiejętności w robieniu kawy, poświęć dzień, dwa, tydzień, poczytaj forum będziesz "wyszkolony" teoretycznie... :)
Będziesz obeznany co kupić, jak przygotować.
Potem jeszcze trochę praktyki i espresso zacznie smakować tak jakie lubisz...

Pozdrawiam.

Offline drwaski

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Grudzień 2020, 07:31:07 »
U mnie pod ręką dodatkowo jest kawiarka, aeropress a nawet jakaś kawa rozpuszczalna się znajdzie. Dla mnie dziwne ale niektórzy proszą o taką. Niestety kolbie trzeba dać trochę czasu na rozgrzanie. Ekspres z termoblokiem powinien potrzebować go mniej. Co do ułatwienia procesu przygotowania to pomoże dobry młynek z programowalnym czasem mielenia. Ustawisz sobie grubość i czas pod daną kawę a potem robisz to z zamkniętymi oczami.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudzień 2020, 09:33:18 »
Tez jestem przed zakupem kolby i z tego co tu wyczytałem to nauka obsługi zajmuje pół roku do 2 lat ☠️☠️☠️

 :wow2:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień 2020, 09:46:14 »
Jak wygląda przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym przez osobę która tego nigdy nie robiła?
Czy coś z tego wyjdzie ?  Czy taki ekspres jest raczej dla „profesjonalistów” i przy użytkowaniu domowym przez kilka osób kawa będzie kiepska.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudzień 2020, 10:22:31 »
To nie rakieta kosmiczna. Pod czyimś okiem idzie szybciej; samemu trochę czasu zajmie. Mnie pokazał sprzedający, potem poszło z górki.
Waga, dobra kawa, młynek, ekspres, właściwa temperatura, czasomierz i powinno być ok.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Grudzień 2020, 10:47:00 »
Młynek, ekspres i koniecznie waga ze stoperem... ogarnięcie wszystkiego to świetna zabawa i przyjemność także nie ma sie co stresować. U mnie poszło znacznie szybciej....

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Grudzień 2020, 11:04:34 »
Młynek, ekspres, doświadczona osoba do małego przeszkolenia. Bez wagi na początek też może być. Wszak metoda wagowa dopiero od niedawna jest stosowana. Przeszkolenie u nas możesz przejść w każdej chwili. Także bez zakupu. Radziłbym jednak wcześniej umówić się telefonicznie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Grudzień 2020, 11:08:43 »
Przyjechali znajomi mnie nie ma chcą zrobić kawę  w domu maja tylko automat czy da się zrobić normalna kawę czy wyjdzie lura?

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Grudzień 2020, 11:12:49 »
Poprostu obawiam się czy taki ekspres nie jest spersonalizowany do jednej osoby w domu
Co przy wydatku ponad 5tyś zł jest trochę słabe. Nie ma mnie w domu i nikt kawy nie zrobi.
Napewno kawa jest idealna ale mak mówię mam obawy czy nie będzie ekspres bezużyteczny a znowu kupič dwa to bez sensu

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Grudzień 2020, 11:13:31 »
Młynek, ekspres, doświadczona osoba do małego przeszkolenia. Bez wagi na początek też może być. Wszak metoda wagowa dopiero od niedawna jest stosowana. Przeszkolenie u nas możesz przejść w każdej chwili. Także bez zakupu. Radziłbym jednak wcześniej umówić się telefonicznie.
Macie czynne od jutra ?

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Grudzień 2020, 11:27:56 »
Poprostu obawiam się czy taki ekspres nie jest spersonalizowany do jednej osoby w domu
Co przy wydatku ponad 5tyś zł jest trochę słabe. Nie ma mnie w domu i nikt kawy nie zrobi.
Napewno kawa jest idealna ale mak mówię mam obawy czy nie będzie ekspres bezużyteczny a znowu kupič dwa to bez sensu
Domownicy powinni dość szybko opanować obsługę. Trudniejsze jest znalezienie ustawień niż obsługa właściwa.
Dla gości można kupić sitko ESE - kawa jest porównywalna wtedy do tej z automatu.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2020, 11:32:46 wysłana przez skansen »

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Grudzień 2020, 12:44:07 »
ASCASO DREAM PID Czy to dobry wybœr na początek ?

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ekspres kolbowy na początek
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Grudzień 2020, 15:04:48 »
Poprostu obawiam się czy taki ekspres nie jest spersonalizowany do jednej osoby w domu
Co przy wydatku ponad 5tyś zł jest trochę słabe. Nie ma mnie w domu i nikt kawy nie zrobi.
Napewno kawa jest idealna ale mak mówię mam obawy czy nie będzie ekspres bezużyteczny a znowu kupič dwa to bez sensu
Nie obawiałbym się, że jak Cię nie będzie w domu, to nikt kawy nie zrobi! Moja nietechniczna żona opanowała przygotowanie espresso i jak mnie nie ma  w pobliżu, to robi to sama. I całkiem dobrze jej wychodzi, zwłaszcza teraz, gdy mamy młynek z timerem, bo zawsze poprawną ilość kawy zmieli. A czy słabiej, czy mocniej ją ubije w tamperem, to już mniej znaczące (pija kawy mleczne) - i tak każdy napar jest smaczniejszy, bardziej aromatyczny i mocniejszy, niż to, co można dostać z automatu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi