forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Ekspresy kolbowe => Wątek zaczęty przez: maniek21 w 03 Styczeń 2018, 13:29:29

Tytuł: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 03 Styczeń 2018, 13:29:29
Cześć.
Mam pytanie odnośnie materiału, z którego wykonany jest bojler/termoblok.
Myślałem nad zakupem lepszego ekspresu, np Gaggia New Baby lub Classic lecz okazuje się, z tego co czytam, że użyto w nich aluminium do produkcji elementów grzewczych. Czy nie wpływa to szkodliwie na zdrowie? Wiem, że woda ma krótki kontakt z tymi elementami, ale jednak aluminium nie jest zbyt mile widziane w gastronomii. Sam pozbyłem się kiedyś swojej Poemii na rzecz Saeco Aroma ze stalowym bojlerem.
W Rancillo z tego co widzę jest boiler mosiężny - chyba już przyjaźniejszy materiał? W moim Saeco z kolby zszedł już chrom i wychodzi goły mosiądz, ale tutaj większość osób kazała się nie przejmować.
Ewentualnie czy ktoś się orientuje jaki materiał "siedzi" w Ascaso Basic?

PS. Nie jestem jakimś hipochondrykiem, ale jest to ogólnie zastanawiające odnośnie tego aluminium, czy powinno się to stosować.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: grex w 03 Styczeń 2018, 14:20:11
niestety, rzadko która marka przejmuje się zdrowiem klientów... Dopiero w najnowszych modelach pod presją różnych organizacji konsumenckich zwraca się uwagę na te sprawy.
 
Starsza gaggia to aluminium, używane boilery potrafią wyglądać tak: https://www.google.pl/search?q=gaggia+classic+boiler+inside&safe=off&tbm=isch&tbs=rimg:CZvRVOq-hR69IjiKCXfD-G1oKEWoXWvETX4I9FcYZ_1NylQeOJzDGU8x54aFHRT3gqubQGG6o8hc94wIUvRXeLMTYvSoSCYoJd8P4bWgoEQ_1a0bmyxzYCKhIJRahda8RNfggRXbSl28u904cqEgn0Vxhn83KVBxG1JYCdHzWkzyoSCY4nMMZTzHnhERnsumlo5a-PKhIJoUdFPeCq5tARO_13KoqnpHYcqEgkYbqjyFz3jAhF45FFDl3KA0CoSCRS9Fd4sxNi9EW-P9fygijsE&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwjvgo-i8LvYAhUQ6qQKHTrcBeoQ9C8IHg&biw=1862&bih=937&dpr=1.38#imgrc=_ (https://www.google.pl/search?q=gaggia+classic+boiler+inside&safe=off&tbm=isch&tbs=rimg:CZvRVOq-hR69IjiKCXfD-G1oKEWoXWvETX4I9FcYZ_1NylQeOJzDGU8x54aFHRT3gqubQGG6o8hc94wIUvRXeLMTYvSoSCYoJd8P4bWgoEQ_1a0bmyxzYCKhIJRahda8RNfggRXbSl28u904cqEgn0Vxhn83KVBxG1JYCdHzWkzyoSCY4nMMZTzHnhERnsumlo5a-PKhIJoUdFPeCq5tARO_13KoqnpHYcqEgkYbqjyFz3jAhF45FFDl3KA0CoSCRS9Fd4sxNi9EW-P9fygijsE&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwjvgo-i8LvYAhUQ6qQKHTrcBeoQ9C8IHg&biw=1862&bih=937&dpr=1.38#imgrc=_)
najnowsza ma boiler stalowy ale nie wiem czy pozostałe elementy mają jakieś certyfikaty. Ascaso i lepsze modele Graef mają stalowe rurki wodne w termobloku, pierwsza z tych marek chwali się że ma certyfikaty na wszystkie elementy które mają kontakt z wodą. Silvia bodajże dopiero w najnowszym modelu ma jakiś stop mosiądzu "bezpiecznego", wcześniej widać tego nie było bo przy zmianie modelu podkreślano tą zmianę. Mosiądz też nie jest obojętnym materiałem i takie bojlery również potrafią nieźle "wyglądać" od środka: https://www.google.pl/search?q=rancilio+silvia++boiler+inside&safe=off&tbm=isch&tbs=rimg:CY3XyBiFBbNZIjjs5oWElceQI9qudeYUTZSh5LN0bJLT79IUvRXeLMTYvSWkTqAKu8BJIlZStHVh-wIMAmNfNpVD-CoSCezmhYSVx5AjEXQTLz38NiYmKhIJ2q515hRNlKERooHlSObsHuEqEgnks3RsktPv0hHG42WJ4Cat6SoSCRS9Fd4sxNi9EW-P9fygijsEKhIJJaROoAq7wEkRdBMvPfw2JiYqEgkiVlK0dWH7AhH8svVCE_1kvvioSCQwCY182lUP4EaSuffYxwALG&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwiinIjq8LvYAhXOzaQKHV8-DB8Q9C8IHg&biw=1862&bih=937&dpr=1.38 (https://www.google.pl/search?q=rancilio+silvia++boiler+inside&safe=off&tbm=isch&tbs=rimg:CY3XyBiFBbNZIjjs5oWElceQI9qudeYUTZSh5LN0bJLT79IUvRXeLMTYvSWkTqAKu8BJIlZStHVh-wIMAmNfNpVD-CoSCezmhYSVx5AjEXQTLz38NiYmKhIJ2q515hRNlKERooHlSObsHuEqEgnks3RsktPv0hHG42WJ4Cat6SoSCRS9Fd4sxNi9EW-P9fygijsEKhIJJaROoAq7wEkRdBMvPfw2JiYqEgkiVlK0dWH7AhH8svVCE_1kvvioSCQwCY182lUP4EaSuffYxwALG&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwiinIjq8LvYAhXOzaQKHV8-DB8Q9C8IHg&biw=1862&bih=937&dpr=1.38)
Bojler to nie koniec, grupa kawowa i inne elementy też potrafią nieźle "zarosnąć": http://farm8.staticflickr.com/7410/11958933934_cc5fa6fba7_z.jpg

Najprościej jest... w przypadku zaparzaczy alternatywnych (moka, phin/slowpresso, drip, tygielek itp.itd.) lub prostych ekspresów dźwigniowych (np. Flair). Utrzymanie czystości i higieny jest w nich banalnie proste. Prawie każdy występuje w wersji wykonanej ze stali/szkła/ceramiki, przy każdym użyciu lejesz świeżą wodę i ma ona króki kontakt z naczyniem. W bojlerze nie bardzo jest to wykonalne.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 04 Styczeń 2018, 11:29:03
Dzięki za odpowiedź.
Niestety właśnie mam wątpliwości co do tego aluminium. W obecnym, budżetowym ekspresie mam boiler ze stali i czuję się w miarę bezpiecznie. Pojawiła się opcja przesiadki na lepszą Gaggię, ale tam siedzi aluminiowy.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: wushu81 w 04 Styczeń 2018, 11:36:57
Rozważ Ascaso z termoblokiem lub QuickMill'a. Tam układ mieści tylko kilkadziesiąt ml. i woda ta jest w rurkach z nierdzewki. Dopiero te rurki są schowane w aluminiowym termobloku. M.in. z tego właśnie powodu nie chcę zdecydować się na inną firmę. Widziałem sporo zdjęć bojlerów aluminiowych i miedzianych z różnymi osadami i nalotami i nie przekonuje mnie to. Nawet regularne czyszczenie nie wyeliminuje tutaj problemu, to tak moim zdaniem.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 04 Styczeń 2018, 14:43:11
grex,

tylko gdybyś zrobił zdjęcia wnętrz ekspresów wykonanych całkowicie ze stali a używanych przez tych samych ludzi to wyglądały by identycznie. Ok nie było by wżerów z kamienia w ściankach po usunięciu ale reszta była by taka sama. To co tam widać to kamień kotłowy, osady organiczne i oleje z kawy. Gdyby to był duży problem to we Włoszech była by plaga zatruć metalami ciężkimi (ołów z mosiężnych bojlerów), miedzią i aluminium.

W elektronice też zrezygnowano z ołowiu bo wody miały go wypłukiwać z lutów na wysypiskach. Ołowiu już nie ma (poza wyjątkami np. aparatury medycznej) za to hałdy śmieci elektronicznych dzięki temu wzrosły kilkukrotnie.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: ziarenko w 04 Styczeń 2018, 14:51:39
Dla grexa te zdjęcia to taki fetysz. On już milion razy wrzucał w kółko to samo i nadal mu nie przeszło. Widać musi go to podniecać  :lol2:
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: grex w 04 Styczeń 2018, 18:42:01
najlepiej niech zainteresowani tym sprzętem sami ocenią czy chcą korzystać z tego tyypu materiałów w kuchni. Niejeden bojler tak wygląda od środka i założę się, że poza kilkoma pasjonatami przeciętny użytkownik nie stosuje się wzorcowo do zaleceń producentów odnośnie czyszczenia wnętrza, ani nie używa regularnie drogich specjalistycznych preparatów. Zresztą te preparaty też uszkadzają powierzchnię metalu, która z czasem koroduje coraz mocniej. Z zewnątrz ekspres lśni, kawa wychodzi dobra, kogo obchodzi co on tam ma schowane w środku... czyż nie?
Poza tym...jakoś nikogo nie dziwi, że od dawna nie używa się w kuchni czajników, garnków czy choćby sztućców z aluminium/mosiądzu. Ciekawe czemu.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 04 Styczeń 2018, 19:50:57

Poza tym...jakoś nikogo nie dziwi, że od dawna nie używa się w kuchni czajników, garnków czy choćby sztućców z aluminium/mosiądzu. Ciekawe czemu.

Alu tanie, nietrwałe, kruche, miękkie, śniedzieje, mosiądz to samo co alu tylko jest w cenie kwasówki.  Dlatego zastosowana kwasówka do wyrobów garnków, widelców itp. jest wskazana bo nie posiada cech negatywnych które występują w alu i w mosiądzu.
Ekspres jest maszyną specjalistyczną, wszelkie przypisywanie zależności materiałowych występujących w innym środowisku nie powinno mieć miejsca.

Czystość bojlera w części wewnętrznej,  jest wskazana bardziej niż na zewnątrz. Moim zdaniem.


Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 04 Styczeń 2018, 20:29:15
Mnie osobiście nie przeraziły akurat te zdjęcia lecz zdjęcia z zagranicznych forów przedstawiające wżery w bojlerach Gaggia Classic.
Opisują wszyscy, że bojlery te składają się z części aluminiowej oraz mosiężnej. Mosiądz oddziałuje na aluminium jak elektroda lub coś takiego, pod wpływem wody powodując jego utlenianie. Dlatego, jak piszą właściciele, w tych Gaggiach często na miejscu łączenia aluminium ze spodem z mosiądzu występuje ubytek materiału.
Jednak to wszystko jest dla mnie i tak nie aż tak ważne.

Kwestią ważną pozostaje czy aluminium przedostaje się do filiżanki w tych ekspresach i ewentualnie czy to szkodzi, bo jeśli tak, to ja zostaję przy swojej budżetówce, ale z bojlerem ze stali nierdzewnej.
Oczywiście, że w tym bojlerze może być "syf", choćby wiele razy widziana "breja" z wymieszanego kamienia i odkamieniacza. Jednak to ciągle nie są pewne podkłady aluminium :) Niektórzy z kolei piszą, że nie ma możliwości, żeby bojler jakkolwiek oddziaływał na wodę przez niego przepływającą w takim stopniu by stało się to jakoś zauważalne dla zdrowia.
Sam nie wiem i ciągle się zastanawiam czy nie lepiej zbierać na jakiegoś Ascaso.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 04 Styczeń 2018, 21:09:02
Kup sobie HX z bojlerem miedzianym. Genialne stare jak świat rozwiązanie cały czas w nowym ekspresach jest stosowane.
Jak uważasz, że termoblok jest lepszy bo jest "zdrowszy" to go kup.

Pamiętaj, co Ciebie nie zabije to Ciebie wzmocni. ;)  :)
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: wushu81 w 04 Styczeń 2018, 23:01:49
Zbierać specjalnie nie musisz, bo w cenie Gaggii dostaniesz coś na termobloku. Ostatnio trafiłem na taki test :
https://youtu.be/zuIOlsdDg_o
Nie wiem, na ile obiektywny ale kto wie...
Sam mam Arc'a na którym rozpocząłem swoją przygodę z espresso i nie żałuję. Kawa wychodzi bardzo dobra, tylko wymaga to wprawy. Teraz idę krok dalej i na dniach zawita do mnie Steel Pid. Ale to wciąż termoblok i tego się trzymam.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: kursor w 05 Styczeń 2018, 07:32:16
 Z ciekawości zajrzałem kiedyś do bojlera w Gaggi. Oprócz wżerów było tam jakieś szaro-czarne, śmierdzące błocko. Pewnie mieszanka wody, środka do odkamieniania i tego co się z bojlera wyżarło. Gaggia stoi sobie w piwnicy. Nie zamierzam jej nawet sprzedawać coby kogoś na sumieniu nie mieć  :).
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 05 Styczeń 2018, 08:43:14
Nie wiem, na ile obiektywny ale kto wie...

Ja bym z takim testem nie wyjechał. Dlaczego, zapodam w kawę więcej % robusty i Ascaso wygrywa, dam więcej arabiki Rocket górą. Do tego dojdzie jeszcze stopień palenia ziarna. Jest wesoło.   :mhh:
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 05 Styczeń 2018, 08:51:15
Z ciekawości zajrzałem kiedyś do bojlera w Gaggi. Oprócz wżerów było tam jakieś szaro-czarne, śmierdzące błocko. Pewnie mieszanka wody, środka do odkamieniania i tego co się z bojlera wyżarło. Gaggia stoi sobie w piwnicy. Nie zamierzam jej nawet sprzedawać coby kogoś na sumieniu nie mieć  :).
Co to była za Gaggia tak z ciekawości?
Pewnie jakbym w moim starym Saeco z boilerem stalowym otworzył to też by to błotko było, to raczej często spotykane, kwestia co w tym błotku jest.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: kursor w 05 Styczeń 2018, 09:30:45
Gaggia Selecta Delux. Bojler aluminiowy.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 05 Styczeń 2018, 14:47:19
Nieczyszczone to czy to będzie stal, aluminium, mosiądz czy co tam sobie kto wymyśli to będzie syf jak na tych fotkach. W termoloku jeszcze szybciej niż w bojlerze.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 05 Styczeń 2018, 16:15:58
Mi przy zakładaniu tematu chodziło bardziej o to czy aluminium przedostanie się do filiżanki.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano boiler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 05 Styczeń 2018, 17:26:09
Szkoda, że nie masz stalowego bojlera, magnesem byś sprawdził czy przyciąga kawę.  ;)
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: GrizzzLee w 05 Styczeń 2018, 22:40:21
Mi przy zakładaniu tematu chodziło bardziej o to czy aluminium przedostanie się do filiżanki.
Ten sam dylemat jak z kawiarką aluminiową czy stalową.

A to co się dzieje w środku? Jeśli ktoś ma podejście S. Jobsa to nie ma powodów do zmartwień. Będzie pił tylko kawę ;D
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: maniek21 w 05 Styczeń 2018, 23:25:39
Z tego samego powodu kupiłem kawiarkę stalową :) Ekspres też póki co odpuściłem, ale nie wykluczam, że ostatecznie Gaggię jakąś wezmę. Szczególnie, że w domu rodzinnym pijam okazjonalnie z Gaggia Baby Dose, również z aluminiowym.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 05 Styczeń 2018, 23:34:38
Ja tam nie wiem jakie jest podejście Jobsa, ale moje jest takie, że z powietrzem w mieście wdycham taki syf, że ta kawiarka to już pikuś.

Marek.

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Hilderyka w 06 Styczeń 2018, 01:53:11
jak dla mnie obecność aluminium, czy to w boilerze, czy w portafiltrze, dyskwalifikuje dany sprzęt, właśnie ze względów zdrowotnych
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: GrizzzLee w 06 Styczeń 2018, 08:00:52
Na coś trzeba wykorkować... :D
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Tedi w 06 Styczeń 2018, 08:37:03
 :lol2:


https://www.youtube.com/watch?v=RHaWKUlor08


Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2018, 08:37:54
jak dla mnie obecność aluminium, czy to w boilerze, czy w portafiltrze, dyskwalifikuje dany sprzęt, właśnie ze względów zdrowotnych
Każdy ma jakiegoś bzika

Marek.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Hilderyka w 06 Styczeń 2018, 13:27:06
Rozgryzłeś mnie Miklas  :P
I o ile posiłek w barze Apis nie przeraża mnie w żaden sposób, pod warunkiem że będzie dogotowany, o tyle neurotoksyczność aluminium już tak.
Z tego samego powodu nie używam w kuchni folii aluminiowej, nie piję piwa z puszki, czytam skład produktu przed zakupem...
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2018, 13:29:00
Piwa z puszki też nie pijam, ohyda.

Marek.

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: SMaN w 06 Styczeń 2018, 14:25:29
Piwa z puszki też nie pijam, ohyda.

Marek.
Puszka nie ma wpływu na smak piwa, już szybciej zielona butelka i promienie UV, ale w kontekście piwa koncernowego to marginalne znaczenie. Jest mniej energochłonna i bardziej ekologiczna. Jeżeli ktoś lubi uczucie szkła na ustach zamiast metalu z puszki może użyć szklanki albo kufla...

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2018, 14:28:13
Może dla Ciebie nie ma, dla mnie ma. Udowadniałem to żonie w ślepym teście w takich samych szklankach, to samo piwo, jedno z pychy, jedno z butelki. Trzy testy, w każdym trafienie.

Marek.

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: SMaN w 06 Styczeń 2018, 15:04:26
Ta sama warka, tak samo przechowywane? Może być nawet różnica w monobloku na rozlewni a na samym końcu puszka.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2018, 15:09:01
Dobra, no to nie ma różnicy, ale ja jestem taki zajebisty i mogę brać udział w konkursach na ślepe testy puszka butelka

Marek.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: SMaN w 06 Styczeń 2018, 15:18:44
Haha no dobra to chyba muszę Ci postawić piwo :piwo:  :)

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Miklas w 06 Styczeń 2018, 15:30:41
Może nie mam racji, może do puszek dają jakiś gorszy sort, ale dla mnie to jest wypić piwo ze smakiem albo nie wypić wcale.

Marek.

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Hilderyka w 30 Marzec 2018, 22:53:35
Wracając do tematu aluminium, a w zasadzie jego braku, szukam taniego (do 500 zł) ekspresu, którego portafilter wykonany byłby ze stali nierdzewnej, bądź mosiądzu. Może być marketowy, najchętniej z termoblokiem, ewentualnie stalowym bojlerem.
Początkowo wybór padł na Zelmera 13Z012 - kolba sprawia wrażenie jakby była ze stali nierdzewnej, nawet lekko przyciąga magnes, jednak od producenta otrzymałam odpowiedź, że jest to aluminium.
Macie jakieś typy?
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: krystians w 31 Marzec 2018, 01:01:04
Ja bym się bardziej obawiał tanich tworzyw niż aluminium w ekspresie.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: mlopus w 31 Marzec 2018, 08:27:26
Stara Gaggia ma grupę i portafilter z mosiądzu ale bojler o ile dobrze pamiętam jest z aluminium, Zelmerek ma portafilter który wygląda na cieniutką stal i tak się też zachowuje jeśli chodzi o stabilność temperatury, kolba lekka i w dużej części z tworzywa więc też żadne halo.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: siewcu w 31 Marzec 2018, 15:19:52
Sensowny ekspres za te pieniądze to tylko używka a i tak nie ma co się spodziewać nierdzewki.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: grex w 31 Marzec 2018, 16:19:05
szukam taniego (do 500 zł) ekspresu, którego portafilter wykonany byłby ze stali nierdzewnej z termoblokiem, ewentualnie stalowym bojlerem.
DeLonghi 820 ma mosiężny PF i aluminiowy TB z rurkami wodnymi ze stali, choć wydajność grzewcza tego bloku jest typowa dla konstrukcji marketowych i nie dorównuje solidnym ekspresom. Masywny PF można ew. nagrzać w kubku z wrzątkiem i będzie trzymał ciepło, ale na niedogrzewający termoblok za wiele się nie poradzi... No i (jak niemal każdy marketowiec) ma podwójne sitka, któe wymagają odcinania dolnej części. Plusem tego modelu jest dobry spieniacz.

W tym budżecie nie znajdziesz dobrego nowego ekspresu wykonanego porządnych (i drogich) materiałów. Segment budżetowy z oczywistych względów jest zdominowany przez tani plastik i aluminium. Najtańsze spełniające Twoje oczekiwania gaggia classic II lub ascaso basic kosztują blisko 3x więcej.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Hilderyka w 01 Kwiecień 2018, 17:23:59
Dziękuję wszystkim za uwagi. Zdaję sobie sprawę z jakości nowego sprzętu przy tym budżecie, lecz nie szukam dla siebie, a dla kogoś, kto zadowolony był z lidlowego Silvercresta, dopóki go szlag nie trafił.
DeLonghi 820 ma mosiężny PF i aluminiowy TB z rurkami wodnymi ze stali
I jemu właśnie przyjrzę się bliżej, ważne, spełnia surowcowe kryteria, a po Silvercreście to i tak byłby niezły przeskok ;)
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Hilderyka w 03 Kwiecień 2018, 21:50:00
Po @ z De Longhi, muszę wznowić poszukiwania:
"Rurka w termobloku, sitka oraz filtry wykonane są ze stali nierdzewnej. Uchwyt (kolba) na filtry/sitka jest ze stopu aluminiowego, ale w środku znajduje się wkładka z tworzywa sztucznego, dzięki czemu kawa nie ma styczności z aluminium".

Czyli jednak alu... Odpowiedź dotyczyła dokładnie modelu EC 820.B.

Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 03 Kwiecień 2018, 22:10:07
Stał nierdzewna jest droga. W związku z tym nie będzie stosowana w budżetowym sprzęcie. Tu masz ceny samych pf z nierdzewki: https://www.cafelatstore.com/collections/types?q=Portafilter
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: kawulec w 09 Kwiecień 2018, 14:45:55
Również poszukuję ekspresu kolbowego, z bojlerem czy termoblokiem stalowym bez aluminium, tylko trochę droższym niż budżetowy. Może ktoś coś poleci.
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: grex w 09 Kwiecień 2018, 17:01:06
w tym 820 kolba jest dużo cięzsza niż typowe alu, być może to jakis stop oparty na mosiądzu z niewielkim udziałem alu. Plastikowa wkladka pokrywa całe wnętrze portafiltra i kawa faktycznie nie styka się z nim.
Ewentualnie przy okazji przerobki sitek możnaby od razu odciąć dno i zrobić NPF tak jak tu ktos sobie poradził z ekspresem tej samej marki: https://youtu.be/nqjoZ7iUmCo
Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 10 Kwiecień 2018, 08:29:21
Mały offtop odnośnkie piwa. Blacha w puszkach od wewnatrz jest lakierowana wiec piwo nie ma kontaktu z aluminium. Co do tanich ekspresow aluminium w bojlerze nal bym sie najmniej
Raczej elementow gdzie ph plynu jest malo neutralne, jak prysznic czy pf.


Tytuł: Odp: Materiał z którego wykonano bojler/termoblok
Wiadomość wysłana przez: grex w 10 Kwiecień 2018, 10:06:35
z jednej strony racja, bo faktycznie pH wpływa na reaktywność alu, ale w takim bojlerze woda siedzi całymi dniami i długi czas jest gorąca. Temperatura bardzo zwiększa reaktywność tego metalu z pożywieniem, zresztą nie tylko metalu, kawa w 90C reaguje z wodą tysiąc razy szybciej niż w temp 10C.

Ogólnie dla osób wyczulonych na sprawy zdrowotne świetnym wyjściem są alternatywne zaparzacze wykonane z ceramiki, szkła lub stali.