Autor Wątek: Kawy budżetowe.  (Przeczytany 19974 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #75 dnia: 28 Listopad 2019, 16:40:09 »
Ostatnio postanowiłem ograniczyć koszty kawy w domowym budżecie.
1. Żadnej kawy na mieście - tylko w domu - to jest największa oszczędność jaką możemy zrobić.
2. Zmniejszenie dozy - espresso robię na sitku 15 VST, drip w Gabi z dozą 12 gram.
3. Ograniczenie liczby kaw - z kilku powodów, m.in, lepszych warunków do snu, kończę picie kawy o 11. To oznacza w zasadzie dwa doppio dziennie, czasami 3. Na więcej nie starcza czasu rano.

Zgadzam się z @M, ograniczenie ilości spożywanej kawy, to najlepszy sposób na oszczędność, przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

Jeżeli jednak chcemy kupować też tańszy surowiec, to ja postąpiłem następująco. 
4. Kupuję tylko i wyłącznie w polskich palarniach - znowu, to jest największa oszczędność jaką możemy zrobić jeżeli chodzi o koszt surowca.
5.  Moje podniebienie jest w stanie wyczuć różnicę w jakości kawy z przedziału 120-160 złotych względem tych 70-100 złotych. Ale już w większości przypadków nie wyczuwam przewagi kaw bardzo drogich, takich od 160-300 złotych za kg. Więc z tych najdroższych zrezygnowałem zupełnie.
6. Kawy do 100 złotych - to teraz to co najczęściej piję - i mimo, że subiektywnie, wydaje mi się, że są ciut gorsze od tych z półki wyżej jest kilka, sposobów aby cieszyć się ich smakiem może nawet bardziej niż przy seryjnym konsumowaniu nawet najdroższych ziarenek
a. Perfekcyjne przygotowanie kawy (od przemiału, po dystrybucję i ubicie oraz optymalna dla danego ziarenka ektrakcję)
b. Zamieszanie kawy łyżeczką w filiżance
c. Przepłukanie ust przed pierwszym i każdym następnym łykiem (najczęściej 4 łyki kawy z jednego shota). Nie robimy tego na końcu, aby nie zabić aftertaste.
d. Skupienie na samej konsumpcji: powąchanie, zwrócenie uwagi na wygląd, teksturę, błyszczącą cremę, etc. Generalnie bycie obecnym tu i teraz przy każdym łyku.

W tej chwili piję kawę od EC - BRAZIL DATERRA MOONLIGHT, 45 złotych za 500 gram. To naprawdę bardzo dobra kawa w bardzo uczciwej cenie. Wydaje mi się, że EC - właśnie w przedziale poniżej 100 zł za kilogram ma największy wybór dobrych kaw, więc tam bym zaczynał poszukiwania.

Są też w EC opcje wybitnie budżetowe:
Extra Selekt - 35 złotych za 500 gram.
Arabica 9 Mix - 36 złotych za 500 gram.

Podobnie w MA, Ariadna bywa przeceniana -10% wtedy wychodzi w okolicach 80 złotych za kilogram, Mefisto bliżej 70.

W Palarni Blend - też zawsze znajdzie się 2-3 kawy poniżej 80 złotych za kg.
W Proper Black - 78 złotych.


Niżej już bym nie szukał, spadek jakości jest już drastyczny.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Listopad 2019, 17:04:52 »
Szczególnie, że podstawowe narzędzie do wypalania kawy można kupić pewnie za 30 zł razem z pokrywką :mrgreen:



Praktyczniejsze są starsze wersje z mieszadłem :).

https://images69.fotosik.pl/1150/5a7b3956133d7444gen.jpg
Kawy budżetowe.


Latton

  • Gość
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Listopad 2019, 17:26:02 »
Wy z tym paleniem kawy w domu to tak na poważnie?
Jeszcze wczoraj czytałem tutaj o jakiś super hiper sterylnych warunkach niedomowych potrzebnych do mielenia ziaren. A teraz to... wzloty i upadki nastrojów, że aż mętlika w głowie dostaję.  :evil:

Niezła babka ;).
Ten stojak na banany na lodówce mówi mi dużo o tej kobiecie.  :chory2:

« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2019, 17:40:37 wysłana przez Latton »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Listopad 2019, 17:42:44 »
Do mielenia tylko młynek, a do palenia jakieś gorące narzędzie specjalne potrzebne... Domowe palenie to całkiem serio. Rozwija się ta dziedzina i ma swoich amatorów również na naszym forum.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #79 dnia: 29 Listopad 2019, 21:40:37 »
Ja od siebie polecił bym Brazylię z manufaktury kawy, przystępna cenowo i bardzo smaczna. Kilka osób zaraziłem i tylko ta zamawiają. Są bardzo zadowolone. Ja piję przeważnie Etiopię bo mi najbardziej podchodzi. Też jak ma być taniej warto kupować opakowania 1kg a nie mniejsze. Sam się pilnuje żeby nie pić więcej niż 2 kawy dziennie ale to nie oszczędność, taki limit dla mnie wystarczający.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka


Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #80 dnia: 02 Grudzień 2019, 21:57:28 »
Dziś, będąc w sklepie z elektroniką, zauważyłem na półce koło ekspresów kilogramowe paczki kawy sygnowane wizerunkiem Martyny Wojciechowskiej. Cena coś koło 8 dyszek za pakę. Co to to?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Grudzień 2019, 22:01:24 »
Kup, sprawdź i podziel się wynikami ;)

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Grudzień 2019, 22:10:03 »
Podobno sama Martyna ta kawe wypala...  :hihihi:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #83 dnia: 02 Grudzień 2019, 22:12:30 »
Co to to?
Podejrzewam, że niewypał :D

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #84 dnia: 02 Grudzień 2019, 23:13:52 »
Dziś, będąc w sklepie z elektroniką, zauważyłem na półce koło ekspresów kilogramowe paczki kawy sygnowane wizerunkiem Martyny Wojciechowskiej. Cena coś koło 8 dyszek za pakę. Co to to?

Google twoim przyjacielem:

http://vaspiatta.pl/

Tego się należy spodziewać:
„Staranie wybieramy ziarna, które wypalamy później w stylu włoskim.
Wszystko po to, by wydobyć pełnię aromatów i głębię smaku.”

Są to kawy komercyjne - do spotkania pewnie w biurowych automatach czy na konferencjach. Ale i te czasem potrafią być spoko jak dobrze zrobione - ja czasem w biurze robię sobie z takich ziarenek kawę.

Serio, spróbuj jak koledzy radzą. Ja też tak czasem robię - lepiej wtedy doceniam efekty pracy naszych forumowych palaczy :).

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #85 dnia: 03 Grudzień 2019, 09:12:07 »
Kup, sprawdź i podziel się wynikami ;)

Moja opinia, póki co, sprowadza się do "fuj" albo "dobre!", więc nie wiem czy wiele bym pomógł. Ale już z wpisu poniżej dowiedziałem się, że palone ciemno, więc ... :)

Latton

  • Gość
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #86 dnia: 03 Grudzień 2019, 16:03:55 »
naszych forumowych palaczy :).
Niech se ci forumowi palacze dadzą siana z wciskaniem kawy za 35zł za 0,5kg na temacie kawy budżetowej :D
Ktoś tutaj pięknie przytknął porównując to forum do elektrody :>

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #87 dnia: 03 Grudzień 2019, 16:08:27 »
To ja odniosłem się do elektrody. Nie widzę trochę powiązania z twoim komentarzem.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #88 dnia: 03 Grudzień 2019, 16:11:11 »
Niech se ci forumowi palacze dadzą siana z wciskaniem kawy za 35zł za 0,5kg na temacie kawy budżetowej :D
Ktoś tutaj pięknie przytknął porównując to forum do elektrody :>
Bo się obruszył na stwierdzenie, że poniżej 35 złociszy to już gra nie warta świeczki?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawy budżetowe.
« Odpowiedź #89 dnia: 03 Grudzień 2019, 16:14:09 »
Na szczęście nie ma ustawowego obowiązku czytania kawowej elektrody. Nie ma też obowiązku wykazywać się kulturą osobistą ;)
Myślę że ten temat niczego pozytywnego już nie wniesie, więc w iście elektrodowym stylu zamykam. :mrgreen:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi