Autor Wątek: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka  (Przeczytany 38936 razy)

Tobiasz

  • Gość
Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« dnia: 05 Styczeń 2014, 20:22:54 »
Witam wszystkich na forum
(mimo, że jestem świadomy, że powitania odbywają się w innym dziale ;)).

Forum "Wszystko o kawie" czytam już chyba ze dwa miesiące i dzięki temu rozwiązuje problemy braku wiedzy, umiejętności i doświadczenia. To właśnie Szanowni Forumowicze przekonali mnie zaocznie do zakupu pierwszego, mieszczącego się w granicach przyzwoitości, młynka do kawy - Graef CM 70.

Po zakupie młynka, no i oczywiście kawy z lokalnej palarni, przystąpiłem do eksperymentów, niestety ich rezultaty nie są zadowalające. W zestawie z Graef CM 70 dostałem lapidarną instrukcję obsługi, która ledwo wystarczyła do montażu młynka.

No i teraz prośba do Forumowiczów. Bardzo proszę o podawanie przybliżonych ustawień grubości mielenia kawy (jednostka taka jak podana na młynku). Wiem, że to jak mielimy jest uzależnione od tego co mielimy i co chcemy z tego mielenia uzyskać. Dlatego pozwolę sobie zamieścić takie pomocnicze kryteria, które znalazłem gdzieś w sieci.

1) 100-300 cząsteczek kawy: urządzenia tzw. French Press
2) 500-800 cząsteczek kawy: kawa filtrowana
3) 1000-3000 cząsteczek kawy: ekspres przelewowy
4) kawiarka - mokka
5) 3500 cząsteczek kawy: espresso
6) 15000-35000 cząsteczek kawy: kawa po turecku
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2014, 20:25:21 wysłana przez Tobiasz »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2014, 20:31:29 »
Witaj, uzupełniając tylko Twoją informację wspomnę, że gdzieś spotkałem się z informacją że ta ilość cząstek dotyczy rozdrobnienia 7g kawy :)

adski

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2014, 21:44:36 »
Witam

Przeglądając sporo wątków o kawie, młynkach itp. z tego co widziałem to odnoszono się do jednego ziarna kawy nie 7g.

Postaram się jeszcze gdzieś to znaleźć.
powinny być zamieszczone zdjęcia miału przy każdym z tych przemiałów by było wiadomo mniej więcej ocb

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń 2014, 21:49:38 »
Też to widziałem ale byłoby to trochę dziwne z uwagi choćby na różne rozmiary ziaren  :), zostawmy ten temat bo ciągniemy offtopa

adski

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Styczeń 2014, 21:53:09 »
Cytuj (zaznaczone)
100-300 particles; for the preparation of filter coffee there are some 500-800 particles from a bean; for the degree of
grinding for espresso, the coffee bean is divided into almost 3,500 particles and for fine-as-dust Turkish mocha, there are between 15,000-35,000 particles.

Z obcej strony skopiowane i z tego moim zdaniem wynika że podane jest z jednego ziarna
Jest to uśrednione i dla mnie ciężkie do wyobrażenia więc fotki by były mile widziane, a "100-300 cząsteczek kawy: urządzenia tzw. French Press"  100 cząsteczek przy 7g kawy to niewielki przemiał lub żaden przed chwilą policzyłem i miałem w 7g 60 ziaren kawy :)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2014, 22:02:07 wysłana przez adski »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Styczeń 2014, 22:05:17 »
Nie wiem czy mnie to przekonało, bo jak porównać ziarno peaberry i maragogype? ;)

http://www.oxalis.pl/uploads/texts/20/120_Kawa_2014_bez_cen_male%202.pdf
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2014, 22:16:51 wysłana przez spinka2 »

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Styczeń 2014, 22:08:30 »
Przypomnę, że podziałka grubości mielenia na Graef CM 70 wygląda następująco:

Fine|1||||5||||10||||15||||20||||25|Coarse

W niemieckiej wersji instrukcji jest napisane, że do espresso należy mielić kawę nastawiając żarna na 10-15, lub do "Filter coffee" na 20-23.

Mam jednak rezerwę, co do tych wartości skoro młynek nie jest najwyższej klasy, a do espresso potrzebujemy dość drobno zmielonej kawy.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Styczeń 2014, 22:14:32 »
Musisz chyba poczekać na wypowiedź Gromoga, choć on ma już stuningowany młynek i ustawienia pewnie są inne. W międzyczasie spójrz TUTAJ - post 126 .

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Styczeń 2014, 22:32:55 »
Musisz przede wszystkim sprawdzić, w którym miejscu wypada Ci styk żaren. czyli po prostu, NA PUSTYM MŁYNKU (czyli wymiel wszystko co zostało Ci między hopperem a żarnami), przesuwaj podziałką w stronę FINE, aż jedno żarno zetknie się z drugim. Zaznacz sobie to miejsce np taśmą czy markerem i rozkręć młynek np. o 3-5 stopni i sprawdź efekty. Jak za drobno, kolejne kilka stopni. aż znajdziesz optimum (które i tak jest inne dla różnych kaw... ale potem już szukasz optimum w tych samych okolicach).

adski

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Styczeń 2014, 22:34:36 »
Cytuj (zaznaczone)
Bardzo gruba - jak sól o dużych kryształkach100-300 cząsteczek kawy / 7g

jak sól czyli ziarno i tak trzeba przemielić więc małe ziarenka na 100 części a jak jest duże grube ziarno to 300 :)
inaczej być nie może

edit

heh ale znowu na innej pl stronie
Espresso Italiano - parametry wg INEI:
- ilość kawy: 7g (50-60 ziarenek kawy, ok. 3500 cząsteczek po zmieleniu) (Australia i Nowa Zelandia 10g.)

tragedia :)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2014, 23:29:28 wysłana przez adski »

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2014, 23:49:54 »
Musisz przede wszystkim sprawdzić, w którym miejscu wypada Ci styk żaren. czyli po prostu, NA PUSTYM MŁYNKU (czyli wymiel wszystko co zostało Ci między hopperem a żarnami), przesuwaj podziałką w stronę FINE, aż jedno żarno zetknie się z drugim. Zaznacz sobie to miejsce np taśmą czy markerem i rozkręć młynek np. o 3-5 stopni i sprawdź efekty. Jak za drobno, kolejne kilka stopni. aż znajdziesz optimum (które i tak jest inne dla różnych kaw... ale potem już szukasz optimum w tych samych okolicach).


Czy opisany przez Ciebie patent dotyczy ogólnie wszystkich młynków, czy mam rozumieć że każdy Graef ma inaczej ustawione żarna i gdzie indziej następuje styk żaren?   

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Styczeń 2014, 00:04:51 »
Liczenia cząsteczek to ja bym się nie podejmował :)
Młynki Graefa nie są idealnie kalibrowane, więc na podziałki nie zwracałbym za bardzo uwagi.
Jeśli robisz espresso to po paru kg zmielonego ziarna powinieneś się wstrzelić, aby uzyskać 25ml w 25s.
Ja używałem przeważnie do alternatywy i nie zwracałem za bardzo uwagi na podziałki, mieliłem wg upodobania. Gdyby były to młynki dobrze skalibrowane, to ludzie nie musieliby tuningować.

Tobiasz

  • Gość
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Styczeń 2014, 01:12:16 »
Ja używałem przeważnie do alternatywy i nie zwracałem za bardzo uwagi na podziałki, mieliłem wg upodobania. Gdyby były to młynki dobrze skalibrowane, to ludzie nie musieliby tuningować.

Ojcze Gromog, jeśli masz Graefa i jeśli choćby czasami zdarzało Ci się spojrzeć na podziałkę, to podaj mi takie przybliżone wartości: kawiarka, espresso, kawa po turecku. Inaczej wartość zmielonej kawy przekroczy wartość samego młynka, a to jak pisze Adski, byłaby
tragedia
:)
Zaraz założę chyba kolejny wątek dotyczący budżetowego ekspresu :) Życie z rozpuszczalną jest dużo prostsze, ale bez smaku :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Styczeń 2014, 01:41:18 »
To Ci nadal nic nie da, bo każdy młynek jest inny, sam producent zakłada, że trzeba młynek do swoich potrzeb przysposobić.

Jeśli już, to chyba łatwiej będzie jeśli pokażesz zdjęcia przemiału (powiedzmy po 5g kawy) na skrajnych ustawieniach (o ile przy 1 żarna się kręcą bez styku) i środkowym lub dwóch pośrednich. Rozsyp zmieloną kawę na kartce w kratkę, zrób zdjęciu i będzie o czym rozmawiać.

Powiedz jeszcze, które metody Cię interesują?


Sprawa przemiału nie jest taka prosta do opowiedzenia na odległość. Do tego ilość pyłu (zależne od kawy i od młynka) skutecznie mąci szybkie wzrokowe porównania. Te liczenie cząsteczek to jest -- bez ogródek mówiąc -- paranoja i chyba nikt nigdy tego nie sprawdzał. Coś mi się zdaje, że to czysto teoretyczne szacowania, które powielane są od lat za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[C], [Ctrl]+[V].
Jeśli już podejść do tego na poważnie (o czym można przeczytać w standardach SCAA do cuppingu) to przy pomocy sit pomiarowych.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Graef CM 70 - instrukcja obsługi stworzona przez praktyka
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Styczeń 2014, 07:11:59 »
Musisz przede wszystkim sprawdzić, w którym miejscu wypada Ci styk żaren. czyli po prostu, NA PUSTYM MŁYNKU (czyli wymiel wszystko co zostało Ci między hopperem a żarnami), przesuwaj podziałką w stronę FINE, aż jedno żarno zetknie się z drugim. Zaznacz sobie to miejsce np taśmą czy markerem i rozkręć młynek np. o 3-5 stopni i sprawdź efekty. Jak za drobno, kolejne kilka stopni. aż znajdziesz optimum (które i tak jest inne dla różnych kaw... ale potem już szukasz optimum w tych samych okolicach).


Czy opisany przez Ciebie patent dotyczy ogólnie wszystkich młynków, czy mam rozumieć że każdy Graef ma inaczej ustawione żarna i gdzie indziej następuje styk żaren?
To dotyczy każdego młynka. I budżetowego i gastro za kilka tysięcy. Nawet jeśli każdy graef (w co wątpię, ale być może) ma ustawione faktycznie odpowiednio podziałkę, ze w okolicach 1 masz styk, to i tak mój sposób jest najszybszą metodą na odnalezienie odpowiedniego przedziału np. Pod espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi