Autor Wątek: Dodatki do Lelit Grace  (Przeczytany 22020 razy)

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #75 dnia: 07 Sierpień 2021, 08:00:03 »
Z Ali z obecnymi podatkami i clami cos za 50 wyjdzie pewnie dwa razy tyle, chyba juz sie nie oplaca na Ali, co? Ale zobacze jak to wyglada. Bo tak to chyba ciezko o te 57,5. Absurd by Lelit mial zly rozmiar swojego produktu dedykowanego.
A co sadzicie o tamperach ze sprezyna, widzialem takie odbijajace pezy odpowiedn nacisku. Bajer czy dobra sprawa by wyczuc odpowiedni nacisk?
Czyli sitka npf to na pozniej? Majac tylko temper sensoenie zaczne juz cwiczenia w robieniu kawy? Do czego jest no zestaw sitek 57mm dostepny w kilku sklepach? Kwestia dozy czy jakies inne efekty przy robieniu kawy?
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2021, 08:22:06 wysłana przez jrd »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #76 dnia: 07 Sierpień 2021, 09:10:18 »
npf
Jeśli Ty lub inny zrobicie najlepsze możliwe espresso na Twoim ekspresie i młynku bez udziału:
¹ WDT plus igła
² Waga z podziałką 0,1g plus zwykły stoper
³ NPF
⁴ Tamper precyzyjny (po co kupować standardowy, gdy lepszy jest trochę droższy)
To będę Was tytułował mistrzami-baristami.

O kilogramach wyrzuconej kawy w błoto, znaczy do kosza nie będę wspominał.
》tertium non datur《

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #77 dnia: 07 Sierpień 2021, 10:44:46 »
Poki co probuje sie dowiedziec co jest niezbedne by dobrze zaczac…
NPF juz wiem. Zamowie.
Temper precyzyjny? Jaki to? Chodzi o idealne spasowanie rozmiaru czy to jakis wpecjalny tamper?
Co to jest WDT? Widze urzadzenia z wystajacymi drutami. Jaki jest dobry?

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Sierpień 2021, 10:46:14 »
Tamper dobiera się do sitek a nie do ekspresu. Jeśli zamierzasz zmienić sitka to najpierw kup sitka a potem tamper...

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Sierpień 2021, 10:50:54 »
Czyli jesli kupie NPF to bedzie to Upelnie inne niz oryginalny portafilter? Czy ktos w takim razie doradzi jakis konkretny model tampera?

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Sierpień 2021, 11:00:29 »
NPF musisz kupić na 57mm. Sitko kupuje się oddzielnie. I do sitka właśnie (a nie NPF) dobiera się tamper...

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Sierpień 2021, 11:08:22 »
Czyli majac NPF na 57mm dla Lelit, wciaz musze do niego dokupic sitka? Myslalem, ze on juz ma jakies w sobie.
Czyli taki zestaw jak Lelit PLA170S ma sens (pewnie uzywa sie max 1-2 znajac zycie) czy lepiej dobrac cos na sztuki jesli jest?

I dopiero jak rozumiem tamper 57,5 niekoniecznie bedzie dobry, powinienem zamowic nie wiem… 5 roznych i dopasowac, ktory sie nada?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #82 dnia: 07 Sierpień 2021, 11:08:53 »
Ja bym na twoim miejscu  od razu kupił sitko precyzyjne Ascaso, które opisywałem wcześniej  i do tego dobrał  tamper. Wydaje mi się, że lepszy byłby zwykły 57mm. Tamper Lelit 57.35mm pasuje, ale wchodzi na styk - wystarczy parę drobinek kawy na obrzeżach żeby zaczął szorować o sitko.

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #83 dnia: 07 Sierpień 2021, 11:12:11 »
Czyli majac NPF na 57mm dla Lelit, wciaz musze do niego dokupic sitka? Myslalem, ze on juz ma jakies w sobie.
Sitka dodawane do NPF są podobne lub takie same jak fabryczne. Jeśli więc chciałbyś je zmienić na precyzyjne to lepiej najpierw kupić sitka a potem tamper...

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #84 dnia: 07 Sierpień 2021, 12:04:55 »
Jeżeli zaczynasz drogę z prawdziwym espresso to ja bym nie kombinował.  Kup na początek tamper i to w zupełności tobie wystarczy do uczęnia się robienia dobrego espresso. Mój pierwszy ekspres też był Grace i od razu dokupiłem tamper i wagę, za jakiej pół roku kupiłem dystrybutor. Żadnych sitek nie zmieniałem i też cieszyłem się z mega dobrym espresso. Z czasem jak już opanujesz to dzieło to będziesz kombinować i udoskonalać co masz 😉

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #85 dnia: 07 Sierpień 2021, 13:50:47 »
@Psyche podpowiedz jaki dokladnie tamper kupiles do bazowegp zetawu? I jaka wage? Jest tego tez milion. Ale taka za pare stow to juz chyba troche przesada. ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2021, 13:53:53 wysłana przez jrd »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #86 dnia: 07 Sierpień 2021, 15:18:37 »
Taką wagę kupowałem:
https://a.aliexpress.com/_vnap9i
Taki tampe rozmiar 57.5:
https://a.aliexpress.com/_uxzfbO

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #87 dnia: 07 Sierpień 2021, 23:02:47 »
Napiszę kilka słów w kwestii sitek i tamperów. Moja Siostra/Szwagier używają Lelit Anna z PID, Rodzice mają Lelit Anita. Są to ekspresy z taką samą grupą i bojlerem (57mm/250ml) jak Grace. Używają fabrycznych sitek i tamperów Lelita. W mojej Elizabeth mam inną grupę i bojler (58mm/300ml) ale też używam fabrycznych sitek i fabrycznego tampera-oczywiście innych, dostosowanych do grupy 58mm. Uważam, że fabryczne sitka/tampery są OK, można nimi zrobić bardzo dobre espresso.

Z drugiej strony są użytkownicy którzy podnoszą, że jakość fabrycznych sitek/tamperów nie pozwala im uzyskać powtarzalnego espresso. Nie wiem czy to kwestia różnicy między partiami produkcyjnymi czy też osobistych preferencji. Niemniej jednak nie ignoruje tych głosów.

Tamper powinien być dobrany rozmiarem do sitka.

Stąd przed wyborem tampera warto rozważyć z jakich sitek chcemy korzystać. I w oparciu o wybrane sitka wybrać tamper.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2021, 00:04:38 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #88 dnia: 08 Sierpień 2021, 09:05:45 »
Z drugiej strony są użytkownicy którzy podnoszą, że jakość fabrycznych sitek/tamperów nie pozwala im uzyskać powtarzalnego espresso. Nie wiem czy to kwestia różnicy między partiami produkcyjnymi czy też osobistych preferencji.
Moim zdaniem "osobistych preferencji". Ci pierwsi zadowolą się taką kawą, jaką przyrządzą przy pomocy akcesorii, jakie otrzymali od "fabryki"i na tym poprzestaną, zaś drudzy będą dążyli do zrobienia lepszego espresso, a wtedy przydatne będą akcesoria, o których wcześniej pisałem.
》tertium non datur《

Offline jrd

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #89 dnia: 11 Sierpień 2021, 14:04:38 »
Właśnie kurier przyniósł mi Grace. Odpakowałem i zastanawiam się... czy Lelit reprezentuje taki poziom pakowania, że ekspres ma trochę mniejszych rys? Głównie w okolicy tacy wylewkowej na jej brzegach. Najwidoczniej kratka zapakowana w folię poobijała się trochę dookoła. Aczkolwiek ekspres chyba nowy. Portafilter i sitka w kartonie, nie widąc śladów użycia. Owinięte dookoła cienkim stretchem, chyba fabrycznie, sam ktoś by tak się nie bawił. Ale drobne ryski trochę bolą, szczególnie na takiej stali.

Mam jednak pytanie co do samego portafiltra, nie miałem z tym nigdy do czeniani i gdy włożyłem go teraz "na sucho" to dość ciężko się go zapina, to normalne? Jedną ręką nie jestem w stanie docisnąć go do kąta 90* czyli pełnego zapięcia według logotypu przy wylewce. Musze złapać ekspres druga ręką i dość mocno dociągnąć brakujacy kawałek, to normalne i tak jest czy coś jest nie tak?

Czy polecacie jakąś konkretną kawę na start do pierwszych prób? Jakaś, która wiecej wybaczy? Bardziej, mniej palona czy coś w ten deseń?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi