Autor Wątek: Pierwsza kolba 1500-2000  (Przeczytany 1731 razy)

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Pierwsza kolba 1500-2000
« dnia: 27 Maj 2019, 12:30:51 »
Po watku na mlynek, nadszedl czas na decyzje odnosnie pierwszej kolby, budzet na kolbe okolo 1500-2000zl

Mlynek jaki biore pod uwage to Eureka Mignon, Sette 30AP, i-1 mini.
Do tego potrzebuje kolbe i znow pytanie:

1) Jaka?
2) nowa vs uzywka?
3) Ile srednio trzeba czekac od zalaczenia ekspresu do gotowosci sprzetu?
4) Wygoda gdybym chcial wiecej kaw robic pod rzad 3-4 na przyklad,
5) Nie mam doswiadczenie w sprawach termoblok, bojler, PID, HX itd  :)


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2019, 12:42:55 »
Sunder strasznie na gotowca chyba liczysz ;-) Co da Tobie średni czas gotowości ? Wygrzany ekspres średnio to pewnie 30 minut, czy chcesz nowy z gwarancją czy też używany gastro również musisz sam zadecydować, jaką kawę chcesz robić pod rząd bo jeśli mleczną to odpuść sobie jeden bojler itd.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maj 2019, 13:04:35 »
W tym budżecie masz jeszcze ostatnią sztukę z ekspresów DREAM z wyprzedaży rocznika 2018. Nowy, gwarancja 2 lata a na grupę kawową 3 lata, po 5 - 10 minutach od załączenia masz espresso, każda kolejna kawa wykonywana ze świeżo napływającej wody, wysoka stabilność przy wykonywaniu kaw pod rząd, nie potrzeba specjalnego doświadczenia aby uzyskiwać dobre efekty. Został już tylko jeden w kolorze Pistachio.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Maj 2019, 13:11:30 »
Sunder strasznie na gotowca chyba liczysz ;-) Co da Tobie średni czas gotowości ? Wygrzany ekspres średnio to pewnie 30 minut, czy chcesz nowy z gwarancją czy też używany gastro również musisz sam zadecydować, jaką kawę chcesz robić pod rząd bo jeśli mleczną to odpuść sobie jeden bojler itd.

Zgadza sie kawy mleczne :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maj 2019, 13:15:40 »
Dwie - cztery kawy mleczne pod rząd możesz obsłużyć jednym układem. Wszystko jedno czy to będzie termoblok czy bojler (w tym przypadku jeśli bojler malutki to może jednak zabraknąć pary). Jeśli często będziesz miał robić więcej kaw pod rząd to już warto myśleć o HX lub 2B lub 2T. A na to za mały budżet jeśli ma być nowy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maj 2019, 15:09:10 »
@sunder
Propozycja Janusza jest bdb. Masz domowy ekspres o dobrych możliwościach. Nie musisz czekać "lat", żeby się wygrzał, a funkcje ma zbliżone do półprofesjonalnych ekspresów. I tak, jak słusznie pisze Janusz, jak chcesz podrasować oczekiwania, to musisz zwiększyć budżet.
A używane sprzęty to kwestia okazji. Niepisane prawo rapoha mówi, że jak szukasz okazji, g..no znajdziesz, a jak już coś kupiłeś, to masz zatrzęsienie okazji, stanowiących typową "musztardę po obiedzie".
Ja się przymierzałem od ekspresu pół roku, a do młynka może z miesiąc mniej. Kupiłem nie kierując się ostatecznie ceną, tylko nieco innymi kryteriami. Budżet przekroczyłem o 40%. Takie życie. Ale nie żałuję.

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maj 2019, 15:51:52 »
Na pchlim targu widze tez Dream + i-1 mlynek co prawda sprzet 6 letni. Moze to warta rozwazenia propozycja, choc ja to mam taka manie ze boje sie uzywek.

W przypadku propozycji drozszych z HX, 2B, 2T cos godnego polecenia?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maj 2019, 16:06:45 »
Na pchlim targu widze tez Dream + i-1 mlynek co prawda sprzet 6 letni. Moze to warta rozwazenia propozycja, choc ja to mam taka manie ze boje sie uzywek.

W przypadku propozycji drozszych z HX, 2B, 2T cos godnego polecenia?

Na temat tego DREAMa mógłbym coś więcej powiedzieć jakbym znał nazwisko sprzedającej. Wtedy mogę sprawdzić historię serwisową.
Jeśli natomiast chodzi o 2T to z mojej oferty DUO PROF Black byłby dobrym rozwiązaniem. Może być w kredycie 10 x 0%.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj 2019, 18:21:25 »
@sunder
Im sprzęt drobniejszy, domowy, tym czas bardziej działa na niekorzyść. Oferta Ewy 1010 nie jest zła, jeżeli chcesz mieć w miarę przyzwoity sprzęt "na rozruch". Ale 6 lat, to 6 lat - oceń. Wejdź do sklepu Janusza i spróbuj sobie zrobić analogiczny zestaw nowych urządzeń i wtedy oceń (zobaczysz, jaki procent wartości nowego ma zestaw oferowany przez Ewę). Weź też pod uwagę, co możesz ewentualnie zrobić osobiście (naprawy, wymiany), czy może jednak jesteś zależny od serwisantów.
Bo przecież nikt Ci racjonalnie nie podpowie, nie zdecyduje za Ciebie.
A Duo Prof proponowany przez Janusza to już kawał zwierzaka :-) Choć przy przekraczaniu 4k to już bym się rozglądał za grupą e61 (ale to już moje zdanie :-) )

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maj 2019, 19:52:51 »
Nie strasz tym 4k. Forumowicze mają u mnie rabat i schodzi z tej kwoty sporo...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Maj 2019, 20:09:34 »
Chodziło mi o próg, nie ostateczną cenę :-)
Sorry...

RadoGost

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba 1500-2000
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Maj 2019, 21:31:43 »
Może się komuś przyda moja droga do poprawnego espresso:

1. Najpierw dużo czytałem o kawie, młynkach żarnowych, ekspresach kolbowych na forach w Polsce i poza nią.

2. Zbierałem na młynek, by w końcu kupić za 2000 (pewnie są dobre i tańsze, WOK pomoże w wyborze)

3. Następnie rozejrzałem się za  porządnej firmy kolbą używaną i nowe akcesoria: sita IMS, PF i NPF Bezzera, tampery, etc.

4. Oczywiście kawa musi być  tylko ziarnista świeżo palona.

5. Robię powtarzalne piękne i smaczne shoty.

6. Epilog: obecnie  wpadło trochę grosza (dalej bym używał sprzętu, z którego byłem w pełni usatysfakcjonowany), więc w weekend wszystko bez problemu sprzedałem bez straty: na młynie i akcesoriach straciłem, zaś na starej kolbie zyskałem. Różne są nasze finansowe możliwości, ja przeznaczyłem na sprzęt sporo (oczywiście można i więcej). W Coffeesite dostałem godziwy rabat na ECM classika II PID, a Ceado E37S wezmę od @Antonio, jak się dogadamy. To mój absolutny szczyt marzeń i ich spełnienie w dziedzinie espresso. Sądzę, że przy odpowiednim serwisie Ceado & ECM posłużą mi długie lata i będę raz za razem pił perfekcyjnie podwójne espresso z rana i potem z chęcią wracał z roboty do domu, by celebrować i delektować się moim espresso (poza domem nie piję, bo niestety nie mam takich zwariowanych (pozytywnie) w kwestii kawy przyjaciół, którzy wpadają do mnie na czarny nektar). Uwielbiam przyrządzać kawkę i czyścić potem z pietyzmem sprzęt.

To się rozpisałem :picardpalm:

« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2019, 21:46:30 wysłana przez RadoGost »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi