Autor Wątek: Decent Espresso rewolucja?  (Przeczytany 32335 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Decent Espresso rewolucja?
« dnia: 30 Listopad 2016, 10:30:31 »


Piszą tu, że mamy rewolucję w maszynach espresso. Decent espresso machine ma bardzo małe gabaryty, mniejsze niż szereg domowych ekspresów z grupą E61. W tych małych gabarytach mieści się urządzenie zdolne do profilowania wszystkiego.

Decent Espresso Machine niesie ze sobą falę wynalazków.

Można by teraz rzec: pozamiatane. Bo jeśli to prawda i jeśli w tej maleńkiej obudowie mieści się układ zdolny do zapewnienia programowalnego: ciśnienia, temperatury, przepływu, to po co nam dotychczasowe rozwiązania, pozbawione takiej elastyczności?

Na przykładzie Decent Espresso widać czyjeś racjonalne i nowatorskie podejście do problemu espresso za Oceanem. Mnie się od dłuższego czasu podoba też niemiecki projekt Xenia. Xenia też ma bardzo małe gabaryty i szereg nowatorskich rozwiązań, aczkolwiek idea jest utrzymana w zgodzie z włoską tradycją.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2016, 10:33:52 wysłana przez Antonio »

essewissa

  • Gość
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopad 2016, 10:49:32 »
a pisałeś, że Ci się młynki z wyświetlaczami nie podobają  :hihihi: , espresso z tableta, jak na to patrzę to mi się kawy odechciewa

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopad 2016, 11:18:14 »
Tablet jest tylko do programowania.
Tutaj jakiś nie widzę niebieskiego panelu dotykowego na całym froncie...
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2016, 11:29:20 wysłana przez Antonio »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Listopad 2016, 11:48:03 »
i o to chodzi, duże możliwości w małym pudełku.
Jakby można było zaprogramować takie coś w szerokiem zakresie ustawień, np. ciśnienie od 1 do 9 bar, temp. od 70 do 130"C, tak żeby można było symulować działanie tradycyjnych ekspresików parzących przy małym ciśnieniu i bardzo wysokiej temperaturze to by dopiero była rewolucja   :ok:

essewissa

  • Gość
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopad 2016, 11:49:53 »
Tablet nie służy tylko do programowania, to jest integralna cześć ekspresu,  z jego poziomu obsługuje się cały ekspres, tam nawet nie ma guzika on/off, żeby mleko spienić też się tłucze w tablet.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Listopad 2016, 12:31:37 »
Może i tak, ale... To inne podejście do espresso. Nie kupa żelastwa lecz lekka elektronika ;).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopad 2016, 15:19:43 »
Może i tak, ale... To inne podejście do espresso. Nie kupa żelastwa lecz lekka elektronika ;).
Widzisz, Antonio, zawodowo jestem związany z dziedziną, gdzie elektronika wypiera kupę żelastwa i powiem Ci, że jestem o tym procesie jak najgorszego zdania. Maskowanie niedostatków czy błędów konstrukcji oprogramowaniem, cięcie kosztów w maksymalnym możliwym stopniu itp.
Pomysł sam w sobie fajny, ale co w tym rewolucyjnego, pomijając parę bajerów programowych (tzw. elektronicznych obgryzaczy paznokci)?
1) Miernik przepływu wody (ma to każdy automat do kawy),
2) Pompa (pewnie wibracyjna, bo mała i tania - nie słyszałem maszynki w akcji) sterowana elektronicznie - żadna nowość, choćby automat do kawy, Jura WE6 to ma,
3) Pomiar ciśnienia za pompą - OK, to jest jakaś nowość.
4) Pomiar temperatury - gdzie i czego? Jak termobloku, to lekka kicha. Wszyscy tak robią, tyle że stabilizujesz temperaturę bloku, ale nie wypływającej wody. Można się trochę pobawić w odgadywanie temperatury wody na wyjściu, jak znasz temperaturę wody na wejściu, temperaturę bloku i znasz przepływ, ewentualnie wsadzić czujnik gdzieś w termoblok tak, żeby mierzył temperaturę wody. Wtedy rzeczywiście, byłaby to jakaś nowość.
5) Sprytne oprogramowanie, które wszystkim steruje.
A na koniec będzie jak z płytą CD - niby miała odesłać wszystkie gramofony z igłą do lamusa, a po jakimś czasie okazało się, że analogi lepsze.

PS. Co do stabilizacji prędkości przepływu - każdy automat do kawy tak robi - i co? Robi z tego tytułu espresso?

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Listopad 2016, 15:25:19 »
Poczytałem o tym trochę i z tego co można wyczytać i zobaczyć sterowanie temperaturą wody jest na oparte na jakiejś nowej procedurze ( mieszanie zimnej wody z ciepłą )
Podczas procesu widać zmieniającą się temp więc pomiar musi być dokładny... Prawdopodobnie element grzejny jest również w "kanale" łączącym grupę z korpusem .
Jeżeli można sterować ciśnieniem preinfuzji wydaje się że nie mogła tu być zastosowana pompa wibracyjna...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopad 2016, 15:29:50 »
Jeżeli można sterować ciśnieniem preinfuzji wydaje się że nie mogła tu być zastosowana pompa wibracyjna...
A dlaczego? Pompa wibracyjna działa tylko w dodatnich półokresach napięcia zasilającego (ma szeregowo z cewką diodę). Sterujesz sobie, jle półokresów działa, a ile nie, ewentualnie sterujesz przez tyrystor fazowo, wtedy masz dokładniejszą regulację. Dajesz czujnik ciśnienia, zamykasz pętlę sprzężenie zwrotnego i voila.

PS. Rzuć okiem na cenę - zabawka z przepływomierzem i czujnikiem temperatury kosztuje 2000 Euro. Trochę drogo ...

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Listopad 2016, 15:33:12 »
nie jestem inżynierem... Pewnie za kilka dni zrozumiem co tutaj jest napisane :-D

po prostu zawsze na forum istniała korelacja  preinfuzja +e61+ pompa rota

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Listopad 2016, 15:39:51 »
nie jestem inżynierem...
A ja jestem, i właśnie zeźliłem się na prymitywizm sterowania temperaturą w moim Ascaso, stąd moja wiedza.
Samej idei nie neguję, ale mam wrażenie, że jest tu ogromnie dużo marketingowego bicia piany, a mało prawdziwego ekspresu.

PS. Co do regulacji ciśnienia - możesz jeszcze dać prawdziwy elektroniczny regulator ciśnienia za pompą (wersja troszeczkę mniej budżetowa niż bezpośrednie sterowanie pompą). Mój Ascaso też tak ma, tyle że bez elektroniki - ma jedno ustalone ciśnienie. Każdy ekspres z pompą wibracyjną tak zresztą ma.

PS2. Jak film ma dźwięk (przekonam się o tym wieczorem), to będzie słychać, jaka to pompa. Rotacyjna ma inny dźwięk i jest o wiele cichsza.

PS3. Każdy znany mi automat do kawy ma preinfuzję, tylko, że z tego niewiele wynika.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Listopad 2016, 16:18:38 »
Maszyneria wydaje dosyć dziwne dźwięki

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Listopad 2016, 17:19:07 »
Maszyneria wydaje dosyć dziwne dźwięki
Fakt, dziwne. Ale raczej nie brzmi to jak pompa rotacyjna - bardzie pompa wibracyjna okresowo włączana. Posłuchaj tego video: h ttps://www.youtube.com/watch?v=YHjpVHDCRTA - jest moment koło 2:02 gdzie pompa wibracyjna rusza pełnym biegiem i buczy. Z filmu wynika też, że mierzą jakoś temperaturę portafiltra (basket).

Jak się uważnie poogląda ich filmiki na Youtube, to widać fragment budowy wewnętrznej. Potężna elektronika sterująca plus pompa wibracyjna (ale nie ULKA, jak wszędzie).
0:09 tutaj: h ttps://www.youtube.com/watch?v=PUo7c9T04us
2:31 tutaj: h ttps://www.youtube.com/watch?v=rxQUg4-imOs

PS. Można poprosić adminów o przerobienie linków na filmy, bo wpis wygląda dość koślawo.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2016, 17:38:28 wysłana przez Krakus »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Listopad 2016, 17:58:32 »
Nie zdążyłem się jeszcze z tym dokładnie zapoznać. Wiem tylko, że jeden znajomy kawomaniak zza Oceanu, właściciel najnowszych i najlepszych maszyn typu LaMa, największego Compak i plejady innych młynków, pieca do kawy, tester najlepszych kaw itp. jest tym ekspresikiem bardzo zaintrygowany i zadowolony :).

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Listopad 2016, 18:07:52 »
Nazwa dziwna. Decent - oznacza przyzwoity. To co..tylko przyzwoite to espresso będzie? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi